Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Pc με Intel c2d e8200 έκαψε gpu . Φοράει 2gb ram (θα προστεθούν άλλα 2) και συνδέεται σε 17 μόνιτορ. Ποια κάρτα γραφικών για gaming (οσο αντέχει ο επεξεργαστής) να βάλω ;

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Pc με Intel c2d e8200 έκαψε gpu . Φοράει 2gb ram (θα προστεθούν άλλα 2) και συνδέεται σε 17 μόνιτορ. Ποια κάρτα γραφικών για gaming (οσο αντέχει ο επεξεργαστής) να βάλω ;

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

 

Μάρκα και ισχύς τροφοδοτικού, budget αν είναι εύκολο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cooler master 600w silent pro

Budget δε νομίζω να αξίζει να δώσω πάνω από 100 για αυτό το setup ( ή κάνω λάθος; )

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cooler master 600w silent pro

Budget δε νομίζω να αξίζει να δώσω πάνω από 100 για αυτό το setup ( ή κάνω λάθος; )

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

 

http://www.skroutz.gr/s/5536063/Gigabyte-GeForce-GTX750-2GB-OC-GV-N750OC-2GL.html

 

Kαθόλου λάθος δεν κάνεις. Το "17 οθόνη" δεν έπιασα. Εννοείς 17" οθόνη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα έφτιαξα νεο σύστημα και εβαλα την gigabyte r9 280 που σου πρότεινε  ο "Ailuros".

Για εμενα ειναι μια χαρά καθώς ειναι η πρώτη φορα που φτιάχνω desktop και ειναι δεκάδες τα παιχνίδια που εχουν βγει τα τελευταία χρόνια και δεν εχω παίξει.

Επειδή αναφέρθηκες στο  Witcher 3 ,εχω δοκιμάσει το Witcher 2 και στα ultra γραφικά πέφτει και κατω απο τα 30 fps  ,στα high που το παιχνίδι ειναι επίσης πολυ όμορφο τρεχει στα 60fps .

Βεβαια μπορει με το  overclocking που παιρνει η καρτα να το παίζει και σταθερα πανω απο 30 fps στα ultra,αλλα η γνώμη μου ειναι για να παιξεις αξιοπρεπώς το   Witcher 3 να πας τουλάχιστον σε μια 280Χ

 

Mια χαρά τα λες. Απλά δεν θεωρώ τον υπερχρονισμό απαραίτητο όταν χολαίνουν οι επιδόσεις σε κάποιο παιχνίδι. Είναι κατά πολύ πιο εύκολο να ψάξει κανείς τις ρυθμίσεις ενός παιχνιδιού μία μία και να δει τι διαφορά κάνουν οι "ultra", "extreme", "high" ή οτιδήποτε άλλο μέσα στο παιχνίδι. Συχνά πυκνά όλο και κάποιος δημιουργός βάζει Χ εφέ, φίλτρο ή οτιδήποτε άλλο το οποίο μπορεί να τρώει τόνους από μνήμη ή και άλλους πόρους ή να έχει την φαεινή ιδέα ότι η συμπίεση υφών είναι έγκλημα. Εδώ ο χρήστης βλέπει τι του κάνει και τι όχι και αναλόγως προσαρμόζει τις ρυθμίσεις του παιχνιδιού για να έχει την καλύτερη δυνατή ισορροπία από επιδόσεις και ποιότητα απεικόνισης.

Ναι αυτό εννοώ . Δεν είναι λίγο "μεγάλη" η 750 για τον επεξεργαστή μου ;

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

 

Είναι αλλά ότι άλλο και να πάρεις στα ~100 ευρώ το ίδιο θέμα θα έχει. Αν η οθόνη σου έχει και ανάλυση <1080p θα είναι όπως και να το κάνεις τροχοπέδη ο επεξεργαστής αλλά κυρίως στις ελάχιστες επιδόσεις (που διορθώνεται μόνο με αναβάθμιση επεξεργαστή). Οι μεσαίες και μέγιστες επιδόσεις στο τρισδιάστατο ανεβαίνουν σε μια "μεσαία" ανάλυση όσο πιο δυνατή είναι η κάρτα γραφικών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους,

 

γλυκοκοιτάζω για τις γιορτές την 970 G1 από την Gigabyte. Να συνεχίσω να το κάνω ή να το πάρω αλλιώς λόγω τροφοδοτικού η bottleneck από την cpu;

 

Αν πιστεύετε πως θα φάω μπουκάλι, να μείνω εκεί που είμαι καλύτερα. Από την άλλη με ανησυχούν οι απαιτήσεις για ρεύμα της 970 G1. Έχω δει ότι οι 970 έχουν ως recommended τα 550 Watt, και με το σκεπτικό ότι το δικό μου μπορεί να είναι λίγο ταλαιπωρημένο (σχεδόν 3 χρόνια χρήσης, δεν ξέρω αν είναι πολύ ή λίγο.), έχω προβληματιστεί κάπως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους,

 

γλυκοκοιτάζω για τις γιορτές την 970 G1 από την Gigabyte. Να συνεχίσω να το κάνω ή να το πάρω αλλιώς λόγω τροφοδοτικού η bottleneck από την cpu;

 

Αν πιστεύετε πως θα φάω μπουκάλι, να μείνω εκεί που είμαι καλύτερα. Από την άλλη με ανησυχούν οι απαιτήσεις για ρεύμα της 970 G1. Έχω δει ότι οι 970 έχουν ως recommended τα 550 Watt, και με το σκεπτικό ότι το δικό μου μπορεί να είναι λίγο ταλαιπωρημένο (σχεδόν 3 χρόνια χρήσης, δεν ξέρω αν είναι πολύ ή λίγο.), έχω προβληματιστεί κάπως.

 

Μια ταλαιπωρία/μούφα ενδεχομένως να την έχει φάει το τροφοδοτικό αν και είναι 100W πάνω από το ελάχιστο που προτείνει η Gigabyte. Το υπόλοιπο σου σύστημα μια χαρά το βρίσκω.

 

Αν έχεις κάποιο φίλο/γνωστό τεχνικό μπορείς να τον παρακαλέσεις να ρίξει μια ματιά στο τροφοδοτικό και ενδεχομένως να το φυσήξει κιόλας να φύγει η σκόνη που έχει μαζέψει. Ειδάλλως είτε παίρνεις μαζί ένα νέο τροφοδοτικό ή σε εύλογο χρόνο αργότερο παίρνοντας το ρίσκο τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μου πεις τι αποτελέσματα πρέπει να πάρω όταν τεστάρω το τροφοδοτικό μου(με κάποιο πολύμετρο φαντάζομαι), ώστε να ξέρω ότι είμαι ασφαλής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Corsair TX650M (80+) ειναι πολυ δυνατο, και πολυ ποιοτικο, το φτιαχνει η CWT. Τρια χρονια χρησης δεν ειναι τιποτα. Αν εχεις πολυμετρο μπορεις να το μετρησεις, αλλα δεν χρειαζεται. (Μετρας το 12βολτο rail απο το 4πινο μολεξ).
Επισης η 660Ti σου (stock) τραβαει ελαφρως περισσοτερο ρευμα απο την 970 (stock).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ταλαιπωρία/μούφα ενδεχομένως να την έχει φάει το τροφοδοτικό αν και είναι 100W πάνω από το ελάχιστο που προτείνει η Gigabyte. Το υπόλοιπο σου σύστημα μια χαρά το βρίσκω.

 

Αν έχεις κάποιο φίλο/γνωστό τεχνικό μπορείς να τον παρακαλέσεις να ρίξει μια ματιά στο τροφοδοτικό και ενδεχομένως να το φυσήξει κιόλας να φύγει η σκόνη που έχει μαζέψει. Ειδάλλως είτε παίρνεις μαζί ένα νέο τροφοδοτικό ή σε εύλογο χρόνο αργότερο παίρνοντας το ρίσκο τώρα.

Κατσε γιατι με άγχωσες με το δικο μου τωρα, ειναι και 50W πιο κατω και το εχω σχεδον 4 χρονια.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να αγχώνεστε. Αν έχει κάποιος αμφιβολίες το πάει σε κάποιον να το μετρήσουν. Για λόγους συντήρησης και ασφάλειας καλό είναι να το "φυσάει" κανείς το τροφοδοτικό (κάθε 2 χρόνια) γιατί ο μεγαλύτερος εχθρός τους είναι η μούφα που μαζεύουν με τα χρόνια. Και όχι ούτε το πιστολάκι ούτε η σκούπα philips κάνει δουλειά πριν ρωτήσει κανείς ;)

 

Σχετικά είναι όλα αυτά. Αν κάποιος δεν καπνίζει και ο χώρος δεν έχει πολύ σκόνη π.χ. επιβαρύνεται πολύ λιγότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτα τα φυσητηρια σε μπουκαλι που πουλανε τα super market δεν κανουμε δουλεια δηλαδη?? :P Ετσι καθαριζω τη σκονη παντως και απο το ψυγειο και τους ανεμιστηρες μεσα. Το να φωναξουμε καποιον δεν ειναι και το ποιο ευκολο βασικα. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτα τα φυσητηρια σε μπουκαλι που πουλανε τα super market δεν κανουμε δουλεια δηλαδη?? :P Ετσι καθαριζω τη σκονη παντως και απο το ψυγειο και τους ανεμιστηρες μεσα. Το να φωναξουμε καποιον δεν ειναι και το ποιο ευκολο βασικα. :P

 

LOL όχι. Για αυτό ρώτησα αν υπάρχει κάποιος γνωστός. Μπορείς να ρωτήσεις από απλή περιέργεια αν τα παίρνουν και πόσο χρεώνουν. Παλιότερα παίρνανε γύρω στα 20 ευρώ το PC, αλλά λύνουν όλο τον υπολογιστή και φυσάνε τα πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...