Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι γυρω στα 50 ευρω  αντε max 60 ευρω. αυτη δεν ειναι ιδια με αυτην που μου προτεινεις (64μπιτη GDDR5 έκδοση με 40 GB/s bandwidth), απλως αλλη μαρκα? δεν εμπιπτουν και οι δυο στην τριτη κατηγορια?

δεν κολησα με την gt730 . αν υπαρχει κατι αλλο στα ιδια λεφτα θα θελα να το μαθω

 

Ναι είναι ίδια. Μπερδεύτηκα ο Χριστιανός με τόσα παράθυρα που άνοιξα. Για να δεις πάνω κάτω που κυμαίνεται θεωρητικά σε σχέση με άλλες κάρτες: http://www.computerbase.de/2014-09/amd-nvidia-guenstige-grafikkarten-euro-test/3/  Αυτή η οποία συζητάμε είναι η 730 D5. H Radeon 250 GDDR5 αν θυμάμαι καλά ξεκινάει γύρω στα 80 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αρα για απλη χρηση δηλαδη καλη ειναι.

και η evga ειναι πιο αξιοπιστη απο την gainward ? γι αυτο και η διαφορα στην τιμη?

ναι οντως χαμος με τα παραθυρα :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα για απλη χρηση δηλαδη καλη ειναι.

και η evga ειναι πιο αξιοπιστη απο την gainward ? γι αυτο και η διαφορα στην τιμη?

ναι οντως χαμος με τα παραθυρα :-)

 

Mόλις άνοιξα αυτή την παραπομπή http://www.birdphone.gr/gr/prdid/645aa5b75d73428fbc4cc10881c1e519/productinfo.aspx και είδα ότι η Gainward έχει 3 ετή εγγύηση (ή τουλάχιστον έτσι ισχυρίζεται το εν λόγω κατάστημα). Aν όντως έχει 3 χρόνια η Gainward και μόνο 2 η EVGA, σαφώς και πας για την πρώτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδες και καλα χριστουγεννα, μιας που ηρθαν λοιπον αποφασισα να αναβαθμισω την καρτα γραφικων μου και ειμαι αναμεσα σε τρεις
Link.png Site: ASUS GeForce® GTX 780


Link.png Site: MSI R9 280x
και τελος 
Link.png Site: Gigabyte R7970OC
εχετε καμια γνωμη αναμεσα σ'αυτες?

Τα specs μου ειναι τα παρακατω:
motherboard: Link.png Site: Gigabyte 970A-UD3P (sAM3+/970/DDR3)
κουτι:Link.png Site:

 

PSU:  Corsair Builder Series CX750 80Plus Bronze
RAM: 2x  Link.png Site: Vengeance® — 8GB DDR3 Memory Kit

Ψυξη:  Corsair Hydro Series H60
CPU: Link.png Site: AMD FX 6300
GPU:Link.png Site: Palit GeForce GTX650 Ti 2GB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλος εχει συστημα AM3+  με FX 6300, 4GB ram και 500W OCZ psu. Παιζει σε FHD αναλυση και τωρα εχει μια Gigabyte HD5850.

 

Λεμε να τη δωσουμε σε αγγελια τη δικη του και να διαθεσει και ενα budget κοντα στο 50ρικο να παρει μια μεγαλυτερων αποδοσεων, μεταχειρισμενη και αυτη, απ' τις αγγελιες.

 

Τι μου προτεινετε να ψαξω να του βρω? Κατι του στυλ ΗD7850? 

 

Ψηθηκε για να κανει την αλλαγη οταν τα βρηκε λιγο σκουρα η καρτουλα στο Ryse: Son Of Rome. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδες και καλα χριστουγεννα, μιας που ηρθαν λοιπον αποφασισα να αναβαθμισω την καρτα γραφικων μου και ειμαι αναμεσα σε τρεις

Link.png Site: ASUS GeForce® GTX 780

Link.png Site: MSI R9 280x

και τελος 

Link.png Site: Gigabyte R7970OC

εχετε καμια γνωμη αναμεσα σ'αυτες?

 

Τα specs μου ειναι τα παρακατω:

motherboard: Link.png Site: Gigabyte 970A-UD3P (sAM3+/970/DDR3)

κουτι:Link.png Site: PHANTEKS ENTHOO PRO BLACK WINDOW

 

PSU:  Corsair Builder Series CX750 80Plus Bronze

RAM: 2x  Link.png Site: Vengeance® — 8GB DDR3 Memory Kit

Ψυξη:  Corsair Hydro Series H60

CPU: Link.png Site: AMD FX 6300

GPU:Link.png Site: Palit GeForce GTX650 Ti 2GB

 

Αν είναι να δώσεις ένα υπέρογκο ποσό σε μια 780 μάλλον θα πρέπει να προσανατολιστείς σε κάτι τέτοιο http://www.skroutz.gr/s/5535666/Gigabyte-GeForce-GTX970-4GB-Gaming-GV-N970G1-GAMING-4GD.html

 

Τώρα αν θέλεις κάτι σε Radeon με χαμηλότερο κόστος http://www.skroutz.gr/s/4347458/Sapphire-Radeon-R9-290-4GB-Tri-X-OC-UEFI-11227-00-40G.html

Φιλος εχει συστημα AM3+  με FX 6300, 4GB ram και 500W OCZ psu. Παιζει σε FHD αναλυση και τωρα εχει μια Gigabyte HD5850.

 

Λεμε να τη δωσουμε σε αγγελια τη δικη του και να διαθεσει και ενα budget κοντα στο 50ρικο να παρει μια μεγαλυτερων αποδοσεων, μεταχειρισμενη και αυτη, απ' τις αγγελιες.

 

Τι μου προτεινετε να ψαξω να του βρω? Κατι του στυλ ΗD7850? 

 

Ψηθηκε για να κανει την αλλαγη οταν τα βρηκε λιγο σκουρα η καρτουλα στο Ryse: Son Of Rome. 

 

http://www.skroutz.gr/s/4163913/Gigabyte-Radeon-R9-270-2GB-WindForce-2X-OC.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την  MSI ή την  Gigabyte R7970OC να μη παω δηλαδη ο στοχος μου ειναι η καλυτερη ροη των καινουργιων παιχνιδιων βλεπε AC: unity, Witcher 3, Titanfall κτλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την MSI ή την Gigabyte R7970OC να μη παω δηλαδη ο στοχος μου ειναι η καλυτερη ροη των καινουργιων παιχνιδιων βλεπε AC: unity, Witcher 3, Titanfall κτλπ

αν βγαίνεις οικονομικά. πας με την μια στην nvidia gtx 970.

δώσε βάση στο τροφοδοτικό και στο κουτί σου, γιατί κάποιες εκδόσεις 970 είναι μεγάλες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γυρω στα 200-240 εκει μπορω να δωσω γιαυτο η 970 ακομα δε μπορω να την φτασω

 

Eδώ σε έχω: http://www.skroutz.gr/s/4682070/Gigabyte-Radeon-R9-280-3GB-OC-GV-R928WF3OC-3GD.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ω μαν πολυ καλη και η ψυξη πρεπει να ναι και μαλλον θα παταει και στις απαιτησεις μου για την AMD Radeon R9 280X Sapphire Vapor-X τι γνωμη εχετε ή τις αλλες παραλλαγες τις 280x να παω για gigabyte μ?

 

Ευχαριστω ολους σας για το ενδιαφερον που δειχνετε παίδες

Επεξ/σία από Amphibia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ω μαν πολυ καλη και η ψυξη πρεπει να ναι και μαλλον θα παταει και στις απαιτησεις μου για την AMD Radeon R9 280X Sapphire Vapor-X τι γνωμη εχετε ή τις αλλες παραλλαγες τις 280x να παω για gigabyte μ?

 

Ευχαριστω ολους σας για το ενδιαφερον που δειχνετε παίδες

 

Πρόσφατα έφτιαξα νεο σύστημα και εβαλα την gigabyte r9 280 που σου πρότεινε  ο "Ailuros".

Για εμενα ειναι μια χαρά καθώς ειναι η πρώτη φορα που φτιάχνω desktop και ειναι δεκάδες τα παιχνίδια που εχουν βγει τα τελευταία χρόνια και δεν εχω παίξει.

Επειδή αναφέρθηκες στο  Witcher 3 ,εχω δοκιμάσει το Witcher 2 και στα ultra γραφικά πέφτει και κατω απο τα 30 fps  ,στα high που το παιχνίδι ειναι επίσης πολυ όμορφο τρεχει στα 60fps .

Βεβαια μπορει με το  overclocking που παιρνει η καρτα να το παίζει και σταθερα πανω απο 30 fps στα ultra,αλλα η γνώμη μου ειναι για να παιξεις αξιοπρεπώς το   Witcher 3 να πας τουλάχιστον σε μια 280Χ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...