Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το σκέφτομαι αλλα το budget μου αυτήν την στιιγμή δεν μου επιτρέπει να τα αλλάξω και τα 2

 

Καταλαβαίνω. Αν θέλεις να το πάρεις το ρίσκο παρ΄το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα.Εχω το εξής σύστημα:


* PSU (Τροφοδοτικό & Watt):Corsair Cx Series 430 W

* Motherboard (Μητρική):Asus P5KPL VM

* CPU (Κεντρικός επεξεργαστής):Intel Core 2 Quad 6600

* RAM (Μνήμη συστήματος):2 GB Transcend (1x2)

* GPU (Κάρτα γραφικών):Nvidia GeForce 9600GT

* Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): LG 23MP65HQ-P 1920x1080 LED 23''

* ΟS (Λειτουργικό σύστημα): Windows 7 64 bit



Ψαχνω για αναβαθμιση σε καρτα γραφικων.
Σκευτομαι να ξοδεψω γυρω στα 80-100 ευρο.
Παιζω κυριως World of Warcraft αλλα εχω προβλημα με χαμηλα fps αυτην την στιγμη.
Γνωριζω οτι θα χρειαστω και μνημες Ram αλλα ειπα να ξεκινησω απο Καρτα γραφικων πρωτα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Εχω το εξής σύστημα:

 

 

* PSU (Τροφοδοτικό & Watt):Corsair Cx Series 430 W

 

* Motherboard (Μητρική):Asus P5KPL VM

 

* CPU (Κεντρικός επεξεργαστής):Intel Core 2 Quad 6600

 

* RAM (Μνήμη συστήματος):2 GB Transcend (1x2)

 

* GPU (Κάρτα γραφικών):Nvidia GeForce 9600GT

 

* Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): LG 23MP65HQ-P 1920x1080 LED 23''

 

* ΟS (Λειτουργικό σύστημα): Windows 7 64 bit

 

 

 

Ψαχνω για αναβαθμιση σε καρτα γραφικων.

Σκευτομαι να ξοδεψω γυρω στα 80-100 ευρο.

Παιζω κυριως World of Warcraft αλλα εχω προβλημα με χαμηλα fps αυτην την στιγμη.

Γνωριζω οτι θα χρειαστω και μνημες Ram αλλα ειπα να ξεκινησω απο Καρτα γραφικων πρωτα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

http://www.skroutz.gr/s/4971684/MSI-GeForce-GTX750-2GB-OC-V809-1069R.html

Εχω μια μητρικη MSI MS-7241 και σκεφτομαι να αγορασω την GT 630 2GB DDR2 με 40 ευρω. Εχετε να μου προτινετε κατι καλυτερο ΜΕΧΡΙ 45 ευρω?

 

Υπάρχει 630 με μνήμη DDR2; Εγώ μόνο GDDR3 έχω υπόψιν μου.  ΄Οπως και να΄χει όχι λογικά δεν υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα, αλλά δεν κάνεις και καμιά σοβαρή αναβάθμιση με την 630 σε σχέση με την τωρινή σου GT210.

 

Για να δεις ουσιαστικότερη διαφορά:

 

1. Σιγουρέψου ότι έχεις ποιοτικό τροφοδοτικό τουλάχιστον 300W.

2. Τα 2 GB μνήμης της κάρτας γραφικών είναι καθαρά διακοσμητικά σε αυτή την κατηγορία καρτών. 1 γίγα φτάνει και περισσεύει.

3. Αυτό που σου χρειάζεται εδώ είναι μια στάλα παραπάνω εύρους μνήμης στην κάρτα γραφικών άρα πάμε κατά 10 ευρώ περίπου πάνω από το budget.

 

http://www.skroutz.gr/s/5114298/Palit-GeForce-GT730-1GB-LP-NEAT7300HD01F.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια! εχω το παρακατω συστημα

 

amd athlon 2 x3 450 3.2ghz

 

asus am3 m4a88t-m/usb3

 

corsair xms3 2x2gb ram

 

τροφοδοτικο corsair tx 650w

 

χωρις gpu

 

οθονη . dell ultrasharp 24'

 

και επειδη νομιζω οτι αρχιζει και σερνεται το pc , λεω να το αποφορτισω με μια gpu.

 

budget γυρω στα 50 ευρω πανω κατω. βλεπω μονο hd movies. δεν παιζω καθολου παιχνιδια

Καλησπερα και καλο μηνα!

Σας παρακαλω την βοηθεια σας. ποιο ειναι ταχυτερο 1gb gddr3 128bit   ή 1gb gddr5 64bit? και ποιο καει ρευμα / ζεστανει περισσοτερο?

 

ευχαριστω εκ των προτερων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.skroutz.gr/s/4971684/MSI-GeForce-GTX750-2GB-OC-V809-1069R.html

 

Υπάρχει 630 με μνήμη DDR2; Εγώ μόνο GDDR3 έχω υπόψιν μου.  ΄Οπως και να΄χει όχι λογικά δεν υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα, αλλά δεν κάνεις και καμιά σοβαρή αναβάθμιση με την 630 σε σχέση με την τωρινή σου GT210.

 

Για να δεις ουσιαστικότερη διαφορά:

 

1. Σιγουρέψου ότι έχεις ποιοτικό τροφοδοτικό τουλάχιστον 300W.

2. Τα 2 GB μνήμης της κάρτας γραφικών είναι καθαρά διακοσμητικά σε αυτή την κατηγορία καρτών. 1 γίγα φτάνει και περισσεύει.

3. Αυτό που σου χρειάζεται εδώ είναι μια στάλα παραπάνω εύρους μνήμης στην κάρτα γραφικών άρα πάμε κατά 10 ευρώ περίπου πάνω από το budget.

 

http://www.skroutz.gr/s/5114298/Palit-GeForce-GT730-1GB-LP-NEAT7300HD01F.html

υπαρχει αλλα ειναι προς εξαφανιση..χαχα

δεν εχω την GT210 αλλα την geforce 210 1gb που απο benchmarks που ειδα ειναι πολυ πιο δυνατη η 630.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει αλλα ειναι προς εξαφανιση..χαχα

δεν εχω την GT210 αλλα την geforce 210 1gb που απο benchmarks που ειδα ειναι πολυ πιο δυνατη η 630.

 

΄Ηρθες εδώ για να βοηθηθείς ή να τρολλάρεις; Δεν υπάρχει 630 με DDR2, GT210 είναι ο πυρήνας που φοράει η κάρτα σου και τρίτον πάρε την όποια 630 σου και σταμάτα να σπαταλάς τον χρόνο μας.

Καλησπερα και καλο μηνα!

Σας παρακαλω την βοηθεια σας. ποιο ειναι ταχυτερο 1gb gddr3 128bit   ή 1gb gddr5 64bit? και ποιο καει ρευμα / ζεστανει περισσοτερο?

 

ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Kαλή βδομάδα και καλό μήνα και σε σένα. Η ερώτησή σου έχει λογική απάντηση μόνο αν μου πεις έστω και υποθετικούς χρονισμούς για το κάθε είδος μνήμης-πλάτος διαύλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

΄Ηρθες εδώ για να βοηθηθείς ή να τρολλάρεις; Δεν υπάρχει 630 με DDR2, GT210 είναι ο πυρήνας που φοράει η κάρτα σου και τρίτον πάρε την όποια 630 σου και σταμάτα να σπαταλάς τον χρόνο μας.

http://www.tmart.com/NVIDIA-GeForce-GT630-2GB-128Bit-DDR2-PCI-E-Graphics-Card_p234821.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλή βδομάδα και καλό μήνα και σε σένα. Η ερώτησή σου έχει λογική απάντηση μόνο αν μου πεις έστω και υποθετικούς χρονισμούς για το κάθε είδος μνήμης-πλάτος διαύλου.

Για πχ. αυτη και αυτη ?

 

και αλλη μια ερωτηση . ποια απο τις δυο? αυτη ή τουτη?

δηλαδη αξιζει τα 10 ευρω παραπανω ωστε να ειμαι ανετος ή θα καιω τσαμπα ρευμα ?

 

συγνωμη ανα κουρασα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πχ. αυτη και αυτη ?

 

και αλλη μια ερωτηση . ποια απο τις δυο? αυτη ή τουτη?

δηλαδη αξιζει τα 10 ευρω παραπανω ωστε να ειμαι ανετος ή θα καιω τσαμπα ρευμα ?

 

συγνωμη ανα κουρασα!

 

Eίναι λογικό να μπερδεύεσαι. Κοίτα εδώ http://www.geforce.com/hardware/desktop-gpus/geforce-gt-730/specifications

 

Υπάρχουν 3 διαφορετικές εκδόσεις της 730. Στην πρώτη με 128μπιτο δίαυλο DDR3 έχεις 28.8 GB/s bandwidth, στην δεύτερη με 64μπιτο DDR3 14.4 GB/s bandwidth (ξέχνα την...) και υπάρχει και η 64μπιτη GDDR5 έκδοση με 40 GB/s bandwidth.

 

Aν προσέξεις και τον αριθμό των μονάδων η τρίτη λύση είναι η σαφώς καλύτερη εκ των τριών για αυτό της δώσανε και τόσο παραπάνω εύρος μνήμης. Αν θέλεις να πάρεις κάτι σε GT730 η μόνη που θα σου συνιστούσα είναι αυτή http://www.computerbeast.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=369669&Itemid=0

 

....και καμία από τις άλλες που με ρώτησες. Πίστεψέ με την σχετικά μικρή διαφορά τιμής με αυτές που ρωτάς αξίζει. Από ότι καταλαβαίνω εκεί στα 50-60 ευρώ θέλεις να κινηθείς για κάρτα γραφικών σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γυρω στα 50 ευρω  αντε max 60 ευρω. αυτη δεν ειναι ιδια με αυτην που μου προτεινεις (64μπιτη GDDR5 έκδοση με 40 GB/s bandwidth), απλως αλλη μαρκα? δεν εμπιπτουν και οι δυο στην τριτη κατηγορια?

δεν κολησα με την gt730 . αν υπαρχει κατι αλλο στα ιδια λεφτα θα θελα να το μαθω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...