Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν κοιταω καθολου για 2gb? γιατι βλεπω οτι και δυο ειναι με 1gb.

 

και το 1gb ειναι υπεραρκετο για αυτες !!!

 

βασικα να δωσεις βαση στα χρόνια εγγύησης κ οχι στο τυπο της μνήμης. παιζει μεγαλύτερο ρολο !!   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια! εχω το παρακατω συστημα

 

amd athlon 2 x3 450 3.2ghz

 

asus am3 m4a88t-m/usb3

 

corsair xms3 2x2gb ram

 

τροφοδοτικο corsair tx 650w

 

χωρις gpu

 

οθονη . dell ultrasharp 24'

 

και επειδη νομιζω οτι αρχιζει και σερνεται το pc , λεω να το αποφορτισω με μια gpu.

 

budget γυρω στα 50 ευρω πανω κατω. βλεπω μονο hd movies. δεν παιζω καθολου παιχνιδια

Το γραφεις και μονος σου οτι δεν θες παραπανω Vram,εκτως αν θες να κοιταξεις και προς Used μερια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.έχω το εξής σύστημα:


 


Case (Κουτί):Corsair 300R


PSU (Τροφοδοτικό & Watt):Corsair CS Series 550 W modular 80 PLUS Gold


Motherboard (Μητρική):Gigabyte Z97 HD3


CPU (Κεντρικός επεξεργαστής):i5 3570 K


RAM (Μνήμη συστήματος):8 GB Kingston Hyperx Dual channel DDR3 1866 MHZ


GPU (Κάρτα γραφικών): -


Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): Full HD 1920x1080 LED 25'' TV (συνδεδεμένη με HDMI)


ΟS (Λειτουργικό σύστημα): Windows 7 64 bit


 


Αυτός είναι ο υπολογιστής μου και όπως βλέπετε δεν έχει κάρτα γραφικών παρά μόνο την on board.


Σκεύτομαι λοιπόν να ξοδέψω γύρω στα 200 ευρώ.


Μερικοί τίτλοι παιχνιδιών που θέλω να παίζει είναι: far cry 4,watch dogs,dragon age inquisition


Θέλω να ξέρω ποια είναι τα 2 αντίστοιχα μοντέλα AMD και NVIDIA σε αυτήν την τιμή και ποιά η διαφορά τους.(γενικά τείνω προς NVDIA).


Επίσης θέλω να ξέρω αν θα παίζει στα ultra(χωρίς να πέφτουν τα fps) γραφικά η σε χαμηλότερα και αν αξίζει να πάω σε κάτι λίγο ακριβότερο.π.χ 250 ευρώ


ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπέρα.έχω το εξής σύστημα:

 

Case (Κουτί):Corsair 300R

PSU (Τροφοδοτικό & Watt):Corsair CS Series 550 W modular 80 PLUS Gold

Motherboard (Μητρική):Gigabyte Z97 HD3

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής):i5 3570 K

RAM (Μνήμη συστήματος):8 GB Kingston Hyperx Dual channel DDR3 1866 MHZ

GPU (Κάρτα γραφικών): -

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): Full HD 1920x1080 LED 25'' TV (συνδεδεμένη με HDMI)

ΟS (Λειτουργικό σύστημα): Windows 7 64 bit

 

Αυτός είναι ο υπολογιστής μου και όπως βλέπετε δεν έχει κάρτα γραφικών παρά μόνο την on board.

Σκεύτομαι λοιπόν να ξοδέψω γύρω στα 200 ευρώ.

Μερικοί τίτλοι παιχνιδιών που θέλω να παίζει είναι: far cry 4,watch dogs,dragon age inquisition

Θέλω να ξέρω ποια είναι τα 2 αντίστοιχα μοντέλα AMD και NVIDIA σε αυτήν την τιμή και ποιά η διαφορά τους.(γενικά τείνω προς NVDIA).

Επίσης θέλω να ξέρω αν θα παίζει στα ultra(χωρίς να πέφτουν τα fps) γραφικά η σε χαμηλότερα και αν αξίζει να πάω σε κάτι λίγο ακριβότερο.π.χ 250 ευρώ

ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

 

 

http://www.skroutz.gr/s/4682070/Gigabyte-Radeon-R9-280-3GB-OC-GV-R928WF3OC-3GD.html

 

http://www.skroutz.gr/s/3711906/EVGA-GeForce-GTX760-2GB-SuperClocked-ACX-Cooler.html

 

Εξαρτάται τι ακριβώς εννοείς με ultra. Αν εννοείς όλες μα όλες τις ρυθμίσεις στο τέρμα και 4xAA/16XAF στα 1080p και για ένα τουλάχιστον σεβαστό χρονικό διάστημα στο μέλλον θα πρέπει να προσανατολιστείς είτε σε Radeon R9 290 και πάνω ή σε GTX970 όπου όμως το κόστος κυμαίνεται ανάμεσα σε 300 και 380 ευρώ ανάλογα την περίπτωση.

 

Από την onboard πάντως οι αρχικές 280/760 θα κάνουν ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπέρα.έχω το εξής σύστημα:

 

Case (Κουτί):Corsair 300R

PSU (Τροφοδοτικό & Watt):Corsair CS Series 550 W modular 80 PLUS Gold

Motherboard (Μητρική):Gigabyte Z97 HD3

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής):i5 3570 K

RAM (Μνήμη συστήματος):8 GB Kingston Hyperx Dual channel DDR3 1866 MHZ

GPU (Κάρτα γραφικών): -

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): Full HD 1920x1080 LED 25'' TV (συνδεδεμένη με HDMI)

ΟS (Λειτουργικό σύστημα): Windows 7 64 bit

 

Αυτός είναι ο υπολογιστής μου και όπως βλέπετε δεν έχει κάρτα γραφικών παρά μόνο την on board.

Σκεύτομαι λοιπόν να ξοδέψω γύρω στα 200 ευρώ.

Μερικοί τίτλοι παιχνιδιών που θέλω να παίζει είναι: far cry 4,watch dogs,dragon age inquisition

Θέλω να ξέρω ποια είναι τα 2 αντίστοιχα μοντέλα AMD και NVIDIA σε αυτήν την τιμή και ποιά η διαφορά τους.(γενικά τείνω προς NVDIA).

Επίσης θέλω να ξέρω αν θα παίζει στα ultra(χωρίς να πέφτουν τα fps) γραφικά η σε χαμηλότερα και αν αξίζει να πάω σε κάτι λίγο ακριβότερο.π.χ 250 ευρώ

ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

 

Αυτη τη χρονικη περιοδο δυστηχως η Nvidia δεν ειναι οτι το καλυτερο για παιχνιδια σε καρτες κατω της 970.Αρα με βαση τα χρηματα που εχεις θα ελεγα να κοιταξεις πιο πολυ σε R9 280 μερια οπως γραφει παραπανω ο Ailuros,η οποια ειναι η δυνατοτερη καρτα στα χρηματα αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά η R9 280 νομίζω είναι ότι πρέπει.χωράει σίγουρα στο κουτί που έχω; 

ευχαριστώ πάρα πολύ που με βοηθήσατε να αποφασίσω.

 

Aπό τις φωτογραφίες που βλέπω στο δίκτυο του κουτιού λογικά ναι. ΄Οσες φωτογραφίες είδα υπήρχε ένα αρκετά μεγάλο κενό δίπλα στην GPU που σημαίνει ότι μάλλον χωράει και τις ακόμα μεγαλύτερες κάρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπό τις φωτογραφίες που βλέπω στο δίκτυο του κουτιού λογικά ναι. ΄Οσες φωτογραφίες είδα υπήρχε ένα αρκετά μεγάλο κενό δίπλα στην GPU που σημαίνει ότι μάλλον χωράει και τις ακόμα μεγαλύτερες κάρτες.

ναι ναι χωραει και μεγαλυτερη +1, και vapor-x 280x ανετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

* Case (Κουτί): Cooler Master HAF 922

* PSU (Τροφοδοτικό & Watt): 600W

* Motherboard (Μητρική): GA-P55A-UD3

* CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): Intel® Core™ i5-750

* RAM (Μνήμη συστήματος): 8GB

* GPU (Κάρτα γραφικών): Sparkle Calibre X265

* Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): LG M2280D 1920 x 1080

* ΟS (Λειτουργικό σύστημα): WIN 7 64bit Ultimate

 

Είχα ξανά κάνει πως πριν μέρες και ρώταγα για μια τον 100€ πλέον τα δεδομένα ψιλό άλλαξαν και λέω να πάω για την

Asus GeForce GTX970 4GB Strix OC Τι λέτε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

* Case (Κουτί): Cooler Master HAF 922

* PSU (Τροφοδοτικό & Watt): 600W

* Motherboard (Μητρική): GA-P55A-UD3

* CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): Intel® Core™ i5-750

* RAM (Μνήμη συστήματος): 8GB

* GPU (Κάρτα γραφικών): Sparkle Calibre X265

* Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): LG M2280D 1920 x 1080

* ΟS (Λειτουργικό σύστημα): WIN 7 64bit Ultimate

 

Είχα ξανά κάνει πως πριν μέρες και ρώταγα για μια τον 100€ πλέον τα δεδομένα ψιλό άλλαξαν και λέω να πάω για την

Asus GeForce GTX970 4GB Strix OC Τι λέτε ?

ποιο το τροφοδοτικο?τα watt απο μονα τους δεν λενε κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είδα καλά είναι το L&C DR-8600BTX ( είναι λίγο δύσκολο να βγει τελείως το pc από εκεί για να δω ακριβώς)

 

Δεν πετάω και την σκούφια μου για τα L&C. Αν το έχεις καμιά 3-ετία θα σου έλεγα να σκεφτείς σοβαρά μια αλλαγή σε κάτι τέτοιο π.χ: http://www.skroutz.gr/s/410171/Thermaltake-Berlin-630W.html....ειδικά αφού θέλεις και μια τόσο δυνατή κάρτα όσο μια υπερχρονισμένη 970.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πετάω και την σκούφια μου για τα L&C. Αν το έχεις καμιά 3-ετία θα σου έλεγα να σκεφτείς σοβαρά μια αλλαγή σε κάτι τέτοιο π.χ: http://www.skroutz.gr/s/410171/Thermaltake-Berlin-630W.html....ειδικά αφού θέλεις και μια τόσο δυνατή κάρτα όσο μια υπερχρονισμένη 970.

Το σκέφτομαι αλλα το budget μου αυτήν την στιιγμή δεν μου επιτρέπει να τα αλλάξω και τα 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...