Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ailouros αφηστε την ενοτητα οπως ειναι μια χαρα ειναι . αν καποιοι δυσανασχετουν.....their own problem B)

 

΄Εχουμε δημοκρατία. Μέχρι στιγμής ξέρουμε ότι για την πολύ πλατιά πλειοψηφία λειτουργεί. Για τις εξαιρέσεις δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω κάτι ούτε να είναι πάντα και όλοι ευχαριστημένοι.

 

ειμαι αναμεσα σε 2 καρτες γραφικων

https://www.skroutz.gr/…/Gainward-GeForce-GTX750-Ti-2GB-308…

https://www.skroutz.gr/…/Gainward-GeForce-GTX750-2GB-Golden…

Ποια ειναι καλυτερη ;;;;;.

Με προβληματισε οτι η δευτερη καρτα δεν θελει ρευμα απο το τροφοδοτικο ενω εχει τοσο καλα specs ...

Ποια ειναι καλυτερη ;;;; Νομιζω πως ειναι καλυτερη η δευτερη αλλα πως γινετε χωρις περισοτερο ρευμα ;;;

Η πρωτη εχει ποιο χαμηλα specs και νομιζω οτι θελει επιπλεον ρευμα απο το τροφοδοτικο

Μπορειτε να βοηθεισετε ;;;;

 

Δεν συμπληρωνω την φορμα γιατι δεν εχω αγορασει ακομα τιποτα και γιαυτο θελω βοηθεια γιανα διαλεξω καρτα γραφικων

 

 

Στην γειτονιά των χρημάτων που δίνεις η καλύτερη είναι αυτή εδώ https://www.skroutz.gr/s/4536336/EVGA-GeForce-GTX750-Ti-2GB-SuperClocked-02G-P4-3753-KR.html

 

Και καλύτερα να έχει εξωτερική τροφοδοσία για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

 

Απλά φρόντισε να έχεις ένα αναγνωρισμένης μάρκας τουλάχιστον 400-άρι τροφοδοτικό και δεν θα έχεις πρόβλημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον ούτε εγώ σε καταλαβα,γιατί μου έβαλες το συγκριτικό 750 vs 750ti;

ειναι δυο διαφορετικες καρτες με διαφορετικους επεξεργαστες (απο οτι καταλαβα) αυτες στον skroutz και τις εβαλα σε συγκρισει να δω ποια ειναι ποιο καλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι δυο διαφορετικες καρτες με διαφορετικους επεξεργαστες (απο οτι καταλαβα) αυτες στον skroutz και τις εβαλα σε συγκρισει να δω ποια ειναι ποιο καλη

 

...και σου απάντησα και σου έκανα το δίλημμα τρίλημμα :P Πέρα από την πλάκα δες την EVGA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω μια gpu (οσο πιο οικονομικη γινεται) για να με καλυψει για ελαφρυ gaming...

Τα παιχνιδια που παιζω ειναι fifa,pro,need for speed,call of duty και counter strike...

Δεν με ενδιαφερουν ultra settings και υψηλα fps...μου αρκει μια καρτα η οποια θα τρεχει τα φετινα παιχνιδια ικανοποιητικα και η οποια θα αντεξει για 4-5χρονια και ας πεσουν στο low τα γραφικα...

(CPU Fx6300)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω μια gpu (οσο πιο οικονομικη γινεται) για να με καλυψει για ελαφρυ gaming...

Τα παιχνιδια που παιζω ειναι fifa,pro,need for speed,call of duty και counter strike...

Δεν με ενδιαφερουν ultra settings και υψηλα fps...μου αρκει μια καρτα η οποια θα τρεχει τα φετινα παιχνιδια ικανοποιητικα και η οποια θα αντεξει για 4-5χρονια και ας πεσουν στο low τα γραφικα...

(CPU Fx6300)

 

Τροφοδοτικό έχουμε γνωστής μάρκας τουλάχιστον 400-άρι; Aν ναι τότε:

 

http://www.skroutz.gr/s/4971684/MSI-GeForce-GTX750-2GB-OC-V809-1069R.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου εχει παει ποτε 95C? Την εχει φιλος και πανω απο 75-78C δεν εχει δει.. Και απο θεμα θορύβου, σίγουρα δεν ειναι αθόρυβη αλα ουτε την ακους while gaming. Κοιτα τα site της gigabyte οπου έχουν βγει αρκετα bios για την καρτα, οπότε βαλε το τελευταίο.

Παρολα αυτα, και εγω sapphire θα προτεινα να παρει :P

 

To καλοκαιρι χτυπουσε 91 βαθμους σε εμενα.Βεβαια μιλαμε για μιντι κουτι με κακιστο airflow.Στο ιδιο κουτι με την msi gtx 970πανω απο 65 δεν εχω δει.

 

Οχι μία,άλλα αρκετές φορές το καλοκαίρι.Με θερμοκρασία δωματίου 30°C είχα 44 σε idle και το 95άρι ερχόταν μέσα σε μερικά λεπτά της ώρας.Σε "απαιτητικά" παιχνίδια τουλάχιστον (Shadow of Mordor,Metro 2033/LL) όπως επίσης και σε bench.Το κουτί είναι ένα Obsidian 750D,τελευταίο bios ήδη περασμένο οπότε δέν τρέχει κάτι με το airflow ή τα προφίλ των ανεμιστήρων.

 

Γνώριζα a priori οτι οι R9 290 ήταν ζεστές,έχω και έναν (ελαφρύ) υποχονδρισμό με οτιδήποτε κάνει θόρυβο μέσα στο κουτί,το να πάω σε υδρόψυξη ήταν θέμα χρόνου.Τώρα όποιος αρέσκεται να μείνει on air με την Gigabyte,απλά να γνωρίζει οτι η συγκεκριμένη κάρτα δίνει ένα καλό penalty θερμοκρασιών (+10°C μεσα στο 750D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω για την απαντηση...η MSI RADEON R7 260X 2GD5 OCV1 2GB GDDR5 PCI-E RETAIL δεν ειναι καλυτερη;

Αφου πλησιαζω τα 120ευρο

 

Κατά ένα μονοψήφιο ποσοστό σε μέσο όρο ναι. Σε πραγματικό χρόνο θα φας μπουκάλα από τον επεξεργαστή έτσι κι αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε γιατι στις προτασεις με Fx6300 βαζουν την XFX AMD RADEON R9 270X R9-270X-CDJ4 DOUBLE DISSIPATION 2GB DDR5 PCI-E RETAIL;;;

Η R9 δεν παει πιο πολυ "χαμενη" με τον 6300;;;

 

Συγνωμη για τις ερωτησεις αλλα δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα με hardware (τωρα προσπαθω να φτιαξω εναν πυργο...)

Θελω ο πυργος να βγει οσο πιο οικονομικος γινεται γι'αυτα που ζηταω αλλα απο το θεμα που ανοιξα για συνθεση δεν εμεινα οικανοποιημενος (μια συνθεση με fx6300 -την εφτιαξα εγω διαβαζοντας αλλα θεματα- και μια με Χ4 860Κ) γιατι νομιζω οτι τα 450+euro με τον 6300 και περιπου 400euro με τον 860 (χωρις δισκους και ram τα οποια ηδη εχω) ειναι αρκετα για τις απαιτησεις που εχω...

Εσενα ποια ειναι η αποψη σου;μπορει να υπαρξει συνθεση (cpu,mobo,psu,case) στα 350euro που να με καλυπτει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε γιατι στις προτασεις με Fx6300 βαζουν την XFX AMD RADEON R9 270X R9-270X-CDJ4 DOUBLE DISSIPATION 2GB DDR5 PCI-E RETAIL;;;

Η R9 δεν παει πιο πολυ "χαμενη" με τον 6300;;;

 

Συγνωμη για τις ερωτησεις αλλα δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα με hardware (τωρα προσπαθω να φτιαξω εναν πυργο...)

Θελω ο πυργος να βγει οσο πιο οικονομικος γινεται γι'αυτα που ζηταω αλλα απο το θεμα που ανοιξα για συνθεση δεν εμεινα οικανοποιημενος (μια συνθεση με fx6300 -την εφτιαξα εγω διαβαζοντας αλλα θεματα- και μια με Χ4 860Κ) γιατι νομιζω οτι τα 450+euro με τον 6300 και περιπου 400euro με τον 860 (χωρις δισκους και ram τα οποια ηδη εχω) ειναι αρκετα για τις απαιτησεις που εχω...

Εσενα ποια ειναι η αποψη σου;μπορει να υπαρξει συνθεση (cpu,mobo,psu,case) στα 350euro που να με καλυπτει;

 

Oι πρώτες δύο ερωτήσεις τους είναι για εκείνους που έκαναν αυτές τις συνθέσεις και όχι για μένα.

 

Αν το σηκώνει το πορτοφόλι σου μπορείς να πας και σε μεγαλύτερη κάρτα γραφικών από 260Χ ή 750, απλά η τροχοπέδη του επεξεργαστή θα παραμείνει. Για την τελευταία ερώτηση υπάρχει το subforum των γενικών αναβαθμίσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι. Αρχικά σκεφτόμουν για αναβάθμιση της Asus GTX 670 με την 970 αλλά επειδή δεν υπάρχει το budget, και ακόμα παίζω τα περισσότερα παιχνίδια αξιοπρεπώς σε 1080p είπα να το αφήσω. Βρήκα όμως εδώ στο Insomnia την ίδια κάρτα με αυτή που έχω στα 180 ευρώ με 1μιση χρόνο εγγύηση ακόμα και άρχισα να σκέφτομαι για SLI. Νομίζω είναι αρκετά τα 180, εσείς τι λέτε; Αξίζει να κάνω sli ή δε θα κερδίσω και πολλά από επιδόσεις; Επίσης σκέφτομαι το ενδεχόμενο ότι η 670 δεν θα υποστηρίζει το directx 12 που θα βγει με τα windows 10 και αν αυτός είναι ακόμα ένας λόγος να μην προχωρήσω στην αγορά. Απ' την άλλη όμως αναρωτιέμαι αν και τα παιχνίδια θα αξιοποιούν πλήρως το directx 12, οπότε μέχρι να γίνει αυτό, θα με βγάλει πολύ καιρό το sli. 

 

PS: Η 670 σε ποια AMD κάρτα αντιστοιχεί περίπου; R9 280;

 

 

Αυτή έχω

http://www.asus.com/Graphics_Cards/GTX670DC22GD5/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...