Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ελα πες οτι τρολλαρεις και θα δωσεις λιγοτερα χρηματα για οθονη απο οσο κοστιζει το τροφοδοτικο σου :-D :-D

γτ να τρολαρω ρε φιλε απο χθες αρχισες το βιολι αυτο...εχεις να δωσει απαντηση σε αυτο? δεν εχω μπατζετ για πολλα πραγματα..εχεις να προτινεις κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με αuτες τις διαφορές που βλέπω αξίζει πολύ περισσότερο η Gigabyte 

 

1 χρόνο+ εγγύηση παραπάνω(3 αντί για 2)

 

4096 χ 2160 αντί για 2560 x 1600

 

Και στην συχνότητα GPU είναι ελάχιστα πιο πάνω πάλι η Gigabyte  950/1072 Mhz  933 /100 MHz

 

 

Αν μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει οτι όντως είναι έτσι τα πραγματα τότε σίγουρα πάω για την Gigabyte.

post-277188-0-45801400-1416608039_thumb.png

Επεξ/σία από Kostakis7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά! Έχω το εξής σύστημα

Τροφοδοτικό thermaltake lite power 600w

Μητρική gigabyte z77

Cpu i5 3470

Μνήμη corsair 4*4 gb 1600mhz

Ssd Samsung pro 128gb

2 Hdd 1.5 tb και 500gb

Case thermaltake full tower

Οθόνη lg 23 1080p

Θα ήθελα μια κάρτα γραφικών έως 200 ευρώ αλλά να την αντέχει το τροφοδοτικό μου...

Παίζω παιχνίδια, όταν προλαβαινω, και θα ήθελα η κάρτα να ειναι αξιοπρεπής για τα επόμενα 3 χρονια...

Ευχαριστω προκαταβολικά για τις προτάσεις σας!!!

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι απλα δεν ξερω ποια να παρω και μου προτειναν την πρωτη και απλα ειδα αυτην και ρωτησα που εχει καλυτερο συγχρονισμο...

 

Έχω την Gigabyte R9 290OC και θα έλεγα να προσανατολιστείς αλλού,εκτός και αν σκέφτεσαι σοβαρά να αλλάξεις το σύστημα ψύξης.

Ναί μέν η Gigabyte λανσάρει το WF3 σάν σοβαρό σύστημα (450Watt TDP), σάν υλοποίηση όμως στην συγκεκριμένη κάρτα,είναι ελαφρώς καλύτερο απο το stock...απο άποψη θορύβου.Και η Gigabyte κάνει throttling@95°C,ρίχοντας την συχνότητα στα ~940mhz οπότε τα όποια κέρδη απο τον υποτιθέμενο υπερχρονισμό στα 1040mhz,εξανεμίζονται μέσα σε 30'.

Καλύτερα Sapphire R9 290 Tri-X.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελοςπαντων πραγματικα επειδη ειμαι κανα 2-3 μερες σε αυτο το θεμα προσπαθωντας να παρω καποιες συμβουλες που ομως απο οτι φαινεται δεν ειναι το καταλληλο.

 Παρα πολυ spam ασχετα σχολια για ασχετους λογους απο αρκετους γραφοντας απλα κατι χωρις να θελουν ή να μην ξερουν να βοηθησουν και να ασχοληθουν ,επισης με αυτο το spam + τα σχολια απο αρκετους που προσπαθουν να βρουν βοηθεια για την επιλογη της καρτας καταληγει ολη η κατασταση να γινεται ενας χαμος χωρις να υπαρχει ουσιαστικο νοημα.

 

Η γνωμη μου ειναι πως πρεπει να κλεισει αυτο το θεμα και ο καθενας να δημιουργεί το δικο του για να μπορει να βγαλει ακρη πιο γρηγορα και πιο ευκολα οπως στις υπολοιπες ενοτητες,με αυτον τον τροπο ιδιες αποριες δεν ποσταρονται θα ξανα και ξανα μιας και μεσα σε 324 σελιδες που υπαρχουν αυτην την στιγμη στο θεμα αυτο ειναι πολυ δυσκολο να κατσεις να ψαχνεις και κανεις δεν το κανει και δημιουργειται ενας χαμος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την Gigabyte R9 290OC και θα έλεγα να προσανατολιστείς αλλού,εκτός και αν σκέφτεσαι σοβαρά να αλλάξεις το σύστημα ψύξης.

Ναί μέν η Gigabyte λανσάρει το WF3 σάν σοβαρό σύστημα (450Watt TDP), σάν υλοποίηση όμως στην συγκεκριμένη κάρτα,είναι ελαφρώς καλύτερο απο το stock...απο άποψη θορύβου.Και η Gigabyte κάνει throttling@95°C,ρίχοντας την συχνότητα στα ~940mhz οπότε τα όποια κέρδη απο τον υποτιθέμενο υπερχρονισμό στα 1040mhz,εξανεμίζονται μέσα σε 30'.

Καλύτερα Sapphire R9 290 Tri-X.

Σου εχει παει ποτε 95C? Την εχει φιλος και πανω απο 75-78C δεν εχει δει.. Και απο θεμα θορύβου, σίγουρα δεν ειναι αθόρυβη αλα ουτε την ακους while gaming. Κοιτα τα site της gigabyte οπου έχουν βγει αρκετα bios για την καρτα, οπότε βαλε το τελευταίο.

Παρολα αυτα, και εγω sapphire θα προτεινα να παρει :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανερχομαι στο θεμα μιας και αποφασισα τελικα να παω σε καποια απο αυτες:

 

R9 280     http://www.skroutz.gr/s/4902372/MSI-Radeon-R9-280-3GB-Gaming-V277-082R.html

R9 280x    http://www.skroutz.gr/s/4037128/XFX-Radeon-R9-280X-3GB-Double-Dissipation-Edition-R9-280X-TDFD.html

 

Για 280χ δεν με περνει για περισσοτερα λεφτα οποτε μονο σε αυτην την πιο φθηνη που εχω βαλει, αξιζει τα παραπανω λεφτα απο την 280 ή οχι?

 

Επισης μια αναζητηση που εκανα και απο εξετωρικο(amazon) κ εχω βρει πχ αυτην εδω:

 

http://www.amazon.co.uk/VTX3D-R9-280-X-Edition-PCI-Express/dp/B00KK9ZRPY/ref=sr_1_19?s=computers&ie=UTF8&qid=1416586534&sr=1-19&keywords=r9+280x

 

Η οποια βγαινει στα 190 σε ευρω και μετα δεν ξερω τι παιζει με μεταφορικα που δεν τα εχω δει ακομα και για τελωνεια απο οσο ξερω απο Ευρώπη  δεν περνανε τα πραγματα αν κανω λαθος διορθώστε με.

Τι θα μου προτεινατε?

Εγω θα προτεινα R9 280 στα 200ευρω(τα υπολοιπα χρηματα κρατα τα και δωστα καπου αλλου).Αλλωστε η R9 280 ειναι εν μερη R9 280x αν της κανεις oc.

Δεν αναφερομουν στις δικιες σου επιλογες αλλα στις δικιες μου αναμεσα σε 2 R9 280 ΜSI gaming/Gigabyte Windforce τωρα μαλλον δεν διαβασες καλα τι εννουσα ή τα προηγουμενα που ειχα γραψει.

 

Τελοςπαντων πραγματικα επειδη ειμαι κανα 2-3 μερες σε αυτο το θεμα προσπαθωντας να παρω καποιες συμβουλες που ομως απο οτι φαινεται δεν ειναι το καταλληλο.

 Παρα πολυ spam ασχετα σχολια για ασχετους λογους απο αρκετους γραφοντας απλα κατι χωρις να θελουν ή να μην ξερουν να βοηθησουν και να ασχοληθουν ,επισης με αυτο το spam + τα σχολια απο αρκετους που προσπαθουν να βρουν βοηθεια για την επιλογη της καρτας καταληγει ολη η κατασταση να γινεται ενας χαμος χωρις να υπαρχει ουσιαστικο νοημα.

 

Η γνωμη μου ειναι πως πρεπει να κλεισει αυτο το θεμα και ο καθενας να δημιουργεί το δικο του για να μπορει να βγαλει ακρη πιο γρηγορα και πιο ευκολα οπως στις υπολοιπες ενοτητες,με αυτον τον τροπο ιδιες αποριες δεν ποσταρονται θα ξανα και ξανα μιας και μεσα σε 324 σελιδες που υπαρχουν αυτην την στιγμη στο θεμα αυτο ειναι πολυ δυσκολο να κατσεις να ψαχνεις και κανεις δεν το κανει και δημιουργειται ενας χαμος.

Ετσι γινοταν παλια αλλα ειναι αποφαση των Mods να μαζεψουν ολες τις απορειες/ερωτησεις για νεες καρτες γραφικων σε ενα topic. Καλα μην εισαι και τοσο σιγουρος οτι ολοι οσοι ερχονται εδω και ρωτανε ειτε για υπολογιστες ειτε για καρτες γραφικων ολοι θελουν να αγορασουν και ρωτανε...Οπως εχω δει τον τελευταιο 1.5χρονο που ειμαι στο site,αλλα και αλλοι παλιοτεροι απο μενα,λιγοι ειναι αυτη που οντως ρωτανε γιατι σκεφτονται για αγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελοςπαντων πραγματικα επειδη ειμαι κανα 2-3 μερες σε αυτο το θεμα προσπαθωντας να παρω καποιες συμβουλες που ομως απο οτι φαινεται δεν ειναι το καταλληλο.

 Παρα πολυ spam ασχετα σχολια για ασχετους λογους απο αρκετους γραφοντας απλα κατι χωρις να θελουν ή να μην ξερουν να βοηθησουν και να ασχοληθουν ,επισης με αυτο το spam + τα σχολια απο αρκετους που προσπαθουν να βρουν βοηθεια για την επιλογη της καρτας καταληγει ολη η κατασταση να γινεται ενας χαμος χωρις να υπαρχει ουσιαστικο νοημα.

 

Η γνωμη μου ειναι πως πρεπει να κλεισει αυτο το θεμα και ο καθενας να δημιουργεί το δικο του για να μπορει να βγαλει ακρη πιο γρηγορα και πιο ευκολα οπως στις υπολοιπες ενοτητες,με αυτον τον τροπο ιδιες αποριες δεν ποσταρονται θα ξανα και ξανα μιας και μεσα σε 324 σελιδες που υπαρχουν αυτην την στιγμη στο θεμα αυτο ειναι πολυ δυσκολο να κατσεις να ψαχνεις και κανεις δεν το κανει και δημιουργειται ενας χαμος.

 

Το είδαμε και το προηγούμενο χάος και ούτε αυτό λειτούργησε γιατί εσείς οι χρήστες δεν μπορείτε να πειθαρχήσετε σε μια οποιαδήποτε λύση. Αυτό έχουμε για την ώρα και σε όποιον αρέσει δυστυχώς. Δύο κλικ στο skroutz θέλει για να βρει ο καθένας αυτό που θέλει, αλλά όχι μόνο απαιτούν μερικοί εδώ μέσα να τους τα δώσουν όλα στο πιάτο μην τυχών και κουραστούν αλλά όσο χρόνο και να αφιερώσεις θα βρούνε και πάλι τρόπο να στην πούνε. Και αναφέρομαι φυσικά γενικά στο φαινόμενο και όχι στην συγκεκριμένη περίπτωση. Ο σεβασμός είναι μια αμοιβαία ιστορία και κερδίζετε, δεν είναι διόλου αυτονόητος.

 

Συντονιστικές αποφάσεις να ξέρεις και εσύ ΔΕΝ τις συζητάμε δημόσια βάση όρων χρήσης. Για κάθε συμμετοχή άλλου χρήστη υπάρχει κουμπάκι αναφοράς και για κάθε άλλο πονοκέφαλο τα προσωπικά μηνύματα με κάποιον από τους συντονιστές.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Γενικά είναι οι τόνοι οξυμένοι τελευταία εδώ μέσα και θα αρχίσω πολύ απλά να μοιράζω απανωτές άδειες για όσους θεωρούν ότι είναι άλλη μια ωραία μέρα να τρολλάρουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επανέρχομαι και εγώ σχετικά με το χθεσινό μου ερώτημα.. μια best value for money καρτά για να παίζεις games αξιοπρεπέστατα.

Τσίμπησα την Nvidia 750ti 2GB DDR5 OC της Gigabyte, 150 ευρώ απο Cosmodata στην Γλυφάδα που την είχαν και στόκ.

 

Με μεγάλη χαρά αναφέρω οτι το Battlefield3 (που ειναι ψιλοβαρύ game) παίζει High σε 1680x1050 σε high details και πολύ ωραία

(επεξεργαστής μου i3 με 4 GB RAM).

 

Το καταπληκτικό ειναι οτι δεν θέλει η κάρτα εξωτερικό ρεύμα τροφοδοσίας,

αλλά αν έχετε παλιο ύπολογιστή δεν ξέρω πόσο καλή ιδέα θα ήταν να τραβάει ρεύμα μόνο απο την PCI-Express σε ταλαιπωρημένο τροφοδοτικό ή M/B.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου εχει παει ποτε 95C? Την εχει φιλος και πανω απο 75-78C δεν εχει δει.. Και απο θεμα θορύβου, σίγουρα δεν ειναι αθόρυβη αλα ουτε την ακους while gaming. Κοιτα τα site της gigabyte οπου έχουν βγει αρκετα bios για την καρτα, οπότε βαλε το τελευταίο.

Παρολα αυτα, και εγω sapphire θα προτεινα να παρει :P

 

 

To καλοκαιρι χτυπουσε 91 βαθμους σε εμενα.Βεβαια μιλαμε για μιντι κουτι με κακιστο airflow.Στο ιδιο κουτι με την msi gtx 970πανω απο 65 δεν εχω δει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι αναμεσα σε 2 καρτες γραφικων

https://www.skroutz.gr/…/Gainward-GeForce-GTX750-Ti-2GB-308…

https://www.skroutz.gr/…/Gainward-GeForce-GTX750-2GB-Golden…

Ποια ειναι καλυτερη ;;;;;.

Με προβληματισε οτι η δευτερη καρτα δεν θελει ρευμα απο το τροφοδοτικο ενω εχει τοσο καλα specs ...

Ποια ειναι καλυτερη ;;;; Νομιζω πως ειναι καλυτερη η δευτερη αλλα πως γινετε χωρις περισοτερο ρευμα ;;;

Η πρωτη εχει ποιο χαμηλα specs και νομιζω οτι θελει επιπλεον ρευμα απο το τροφοδοτικο

Μπορειτε να βοηθεισετε ;;;;

 

Δεν συμπληρωνω την φορμα γιατι δεν εχω αγορασει ακομα τιποτα και γιαυτο θελω βοηθεια γιανα διαλεξω καρτα γραφικων

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την δεύτερα πάρε είναι overclocked out of the box και δεν θέλει 6πινο.

Μερικοί κατασκευαστές βάζουν 6πινο στις 750ti για να κλοκαρουν καλύτερα οι κάρτες τους.

Μακάρι να πλησιάζει η στιγμή που οι κάρτες δεν θα θέλουν καθόλου έξτρα τροφοδοσία :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την δεύτερα πάρε είναι overclocked out of the box και δεν θέλει 6πινο.

Μερικοί κατασκευαστές βάζουν 6πινο στις 750ti για να κλοκαρουν καλύτερα οι κάρτες τους.

Μακάρι να πλησιάζει η στιγμή που οι κάρτες δεν θα θέλουν καθόλου έξτρα τροφοδοσία :D

Ok . Αλλα στην σελιδα λεει αυτο (αν και ειναι διαφορετικες καρτες)

http://gpuboss.com/gpus/GeForce-GTX-750-Ti-vs-GeForce-GTX-750

 

Και δεν ξερω μου αρεσι με τροφοδοσια (και γενικα με το ποσο ωραια θα φενετε ) αλλα αφου λες οτι η δευτερη καρτα ειναι καλυτερη αυτην θα παρω  :)  :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...