Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήρθε ο καιρός για αναβάθμιση κάρτας.

Λοιπόν... αυτή Asus Radeon R9 280X-DC2-3GD5 3GB ή Gigabyte GTX 760 4GB (rev. 2.1) ;

Είμαι σε δίλημμα έχω κάποια χρήματα στην PayPal και με την αγορά μιας από τις παραπάνω μου μένουν και χρήματα ΑΛΛΑ τέλος του μήνα αν περιμένω φορτώνω άλλα 40€ και πάω σε Gigabyte GTX 970 G1 Gaming 4GB

 

Οπότε τα ερωτήματα είναι 2.

1. Αγοράζω τώρα και μου μένουν χρήματα για άλλη μελλοντική αναβάθμιση;

ή

2. Περιμένω για την 970 και δεν μου μένει φράγκο;

 

Τα μόνα παιχνίδια που με ενδιαφέρει να παίξω είναι στο μέλλον όταν βγει το GTA V.

 

Υ.Γ. Ο υπολογιστής είναι στην υπογραφή μου.

Βασικα οι παραπανω 2 καρτες σε αυτην την τιμη που κοιτας δεν αξιζουν καθως βρισκεις με λιγα χρηματα παραπανω την R9 290 4gb,στα 300-310 περιπου ευρω.Ειναι μια καλη μεση λυση αν δεν θες να δωσεις ολο το ποσο που διαθετεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας.θα ηθελα μερικες  γνωμες για αναβάθμιση της καρτας γραφικών μου.Παιζω σε 42 tv σε 1080p


με σύνδεση hdmi ολα τα τελευταια games και διαθετω 300 ευρω πανω κατω τη προτεινετε? σκεφτομουν μια R290 με 4gb μνημη η μια gtx 970 (πολυ πιο ακριβη 370eyro) τη αξιζη να αγορασω δεκτες ολες  η γνωμες


 


  PSU (Τροφοδοτικό & Wat)                       : 675w thermaltake toughpower xt


Motherboard (Μητρική)                         : sabertooth p67


CPU (Κεντρικός επεξεργαστής)               : I5 2400 3.1GHZ


RAM (Μνήμη συστήματος)                     : 8GB


GPU (Κάρτα γραφικών)                          : R 6870 twin frozr ii


Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση):  42 tv


ΟS                                                            win 8,1


 


Ευχαριστω εκ τον προτερον

Επεξ/σία από #piter#
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γεια σας.θα ηθελα μερικες  γνωμες για αναβάθμιση της καρτας γραφικών μου.Παιζω σε 42 tv σε 1080p

με σύνδεση hdmi ολα τα τελευταια games και διαθετω 300 ευρω πανω κατω τη προτεινετε? σκεφτομουν μια R290 με 4gb μνημη η μια gtx 970 (πολυ πιο ακριβη 370eyro) τη αξιζη να αγορασω δεκτες ολες  η γνωμες

 

  PSU (Τροφοδοτικό & Wat)                       : 675 W 

Motherboard (Μητρική)                         : sabertooth p67

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής)               : I5 2400 3.1GHZ

RAM (Μνήμη συστήματος)                     : 8GB

GPU (Κάρτα γραφικών)                          : R 6870 twin frozr ii

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση):  42 tv

ΟS                                                            win 8,1

 

Ευχαριστω εκ τον προτερον

 

 

Το τροφοδοτικό τι σόι είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν σκοπεύεις να κάνεις O/C τον 2400, και η 290 είναι too much, κοινώς θα υπάρχει bottleneck, όχι κάτι το τρελό αλλά θα υπάρχει.Από 'κει και πέρα πρέπει να μας πεις και τι μάρκα είναι το τροφοδοτικό, τα watt μόνα τους δεν λένε τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γεια σας.θα ηθελα μερικες  γνωμες για αναβάθμιση της καρτας γραφικών μου.Παιζω σε 42 tv σε 1080p

με σύνδεση hdmi ολα τα τελευταια games και διαθετω 300 ευρω πανω κατω τη προτεινετε? σκεφτομουν μια R290 με 4gb μνημη η μια gtx 970 (πολυ πιο ακριβη 370eyro) τη αξιζη να αγορασω δεκτες ολες  η γνωμες

 

  PSU (Τροφοδοτικό & Wat)                       : 675w thermaltake toughpower xt

Motherboard (Μητρική)                         : sabertooth p67

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής)               : I5 2400 3.1GHZ

RAM (Μνήμη συστήματος)                     : 8GB

GPU (Κάρτα γραφικών)                          : R 6870 twin frozr ii

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση):  42 tv

ΟS                                                            win 8,1

 

Ευχαριστω εκ τον προτερον

 

Εμενα παντως μου δειχνει τι μαρκα ειναι το τροφοδοτικο του γιατι εκανε edit το προηγουμενο post που δεν εγραφε τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια καρτα 1gb απο μια ιδια 2gb τι διαφορα μπορει να εχει?

εχω διαβασει οτι η διαφορα ειναι στην προσθηκη 2ης οθονης και οτι τα 2gb ειναι απαραιτητα σε αναλυσεις μεγαλυτερες

του 1080Ρ

τελικα τι ισχυει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια καρτα 1gb απο μια ιδια 2gb τι διαφορα μπορει να εχει?

εχω διαβασει οτι η διαφορα ειναι στην προσθηκη 2ης οθονης και οτι τα 2gb ειναι απαραιτητα σε αναλυσεις μεγαλυτερες

του 1080Ρ

τελικα τι ισχυει?

http://www.tomshardware.com/reviews/graphics-ram-4870,2428.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παντως μου δειχνει τι μαρκα ειναι το τροφοδοτικο του γιατι εκανε edit το προηγουμενο post που δεν εγραφε τιποτα.

Χεχ..Κοίταγα την παράθεση του Ailuru που δεν είχε την μάρκα..

καλυτερα οχι 290 με το toughpower.....

Δεν κατάλαβα, γιατί τι έχει το toughpower ;

μια καρτα 1gb απο μια ιδια 2gb τι διαφορα μπορει να εχει?

εχω διαβασει οτι η διαφορα ειναι στην προσθηκη 2ης οθονης και οτι τα 2gb ειναι απαραιτητα σε αναλυσεις μεγαλυτερες

του 1080Ρ

τελικα τι ισχυει?

Το 1GB πλέον για τα τελευταία παιχνίδια δεν φτάνει ούτε για ζήτω, θες τουλάχιστον 2GB τα οποία και πάλι σε περιορίζουν στα τελευταία παιχνίδια από το να χρησιμοποιήσεις υψηλής ανάλυσης textures που κυρίως γι' αυτό είναι η Vram.Γενικά Vram τρώνε τα textures, το ΑΑ, η ανάλυση και ανάλογα τι άλλα εφέ έχει το εκάστοτε παιχνίδι.Με λίγα λόγια, είναι η απαραίτητη η Vram ακόμα και για 1080P.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια καρτα 1gb απο μια ιδια 2gb τι διαφορα μπορει να εχει?

εχω διαβασει οτι η διαφορα ειναι στην προσθηκη 2ης οθονης και οτι τα 2gb ειναι απαραιτητα σε αναλυσεις μεγαλυτερες

του 1080Ρ

τελικα τι ισχυει?

Πλεον κοιταμε απο 3Gb vram και πανω,δηλαδη 7970 R9 280 κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλυτερα οχι 290 με το toughpower.....

 

Εμένα πάλι ο συνδυασμός win8.1 και Radeon με ανησυχεί περισσότερο :D

 

Monsieur #piter#,

 

Εγώ πάλι αν μιλάμε για την σκέτη 290 χωρίς υπερχρονισμούς και σουξουμουξου-μανταλάκια δεν θα σου πω όχι με το υπάρχων τροφοδοτικό. Kάτι τέτοιο όμως όπου ο κατασκευαστής δίνει ελάχιστο 600-άρι:

 

http://www.skroutz.gr/s/4347452/Gigabyte-Radeon-R9-290-4GB-OC-GV-R929OC-4GD.html

http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=4884#ov

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο σκοπος ομως ειναι να μπορει να λειτουργησει ικανοποιητικα το NBA 2k15

που οι απαιτησεις του ειναι gtx750 k r7 260

γι'αυτο ρωταω...

 

Μόνο που δεν είναι καθόλου σαφής η ερώτησή σου για να σου δώσουμε και μια σαφέστατη απάντηση. ΄Οσο πιο δυνατή είναι η κάρτα τόσο περισσότερο μπορεί να ανέβει σε αναλύσεις / ρυθμίσεις και να εκμεταλλευτεί περισσότερη μνήμη.

 

Πες μας τι σύστημά έχεις όπως ζητάει η πρώτη συμμετοχή της ενότητας εδώ και πόσα διαθέτεις να σου προτείνουμε τις καλύτερες δυνατές κάρτες για την περίπτωσή σου. Η ποσότητα της μνήμης και μόνο σαν στείρο κριτήριο δεν βοηθάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα desktop το οποίο είναι ανάλυσης 1920χ1200. Αυτή την στιγμη έχει επάνω psu: Corsair HX 450W(33A), X4 Athlon 630 και 1950 Pro 512MB.

 

Έλεγα να βγάλω πλέον την 1950 να πάρω μία 750 TI. Την βρίσκω γύρω στα 100 ευρώ.

 

http://www.tomshardware.com/reviews/geforce-radeon-power,2122-6.html

http://cryptomining-blog.com/1141-a-bit-more-on-the-actual-power-usage-of-geforce-gtx-750-ti/

 

Επίσης βλέπω ότι θα μειώσω αρκετά την κατανάλωση οπότε why not!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...