Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

CPU: Intel Core i5-2300 @ 2.8GHz

Motherboard: GIGABYTE GA-Z77M-D3H

GPU: Corsair CX600

Memory: Corsair Vengeance Pro 2x4GB 1600 MHz (Οι οποίες σκέφτομαι να αγοράσω. Εαν έχετε κάτι αλλο να μου προτείνετε πείτε μου το)

Hard Disk: Corsair SSD Force GT (60GB)

Case: Thermaltake-Commander-MS-III

 

Καλησπέρα παιδιά. Είμαι ακόμα σε σύνθεση του υπολογιστή και σκέφτομαι για αγορά καλής κάρτας γραφικών έτσι ώστε αν θέλω να αναβαθμίσω το pc να αλλάξω μονο mobo και cpu. Ποια Κάρτα γραφικών μου προτείνεται μέχρι 100-120 ευρώ. Προτιμώ nVIDIA και λίγο περισσότερο τις GTX. Ευχαριστώ

Δεν εχεις και πολλες επιλογες,ή Gtx 750 στα 100ευρω ή σε παραπανω χρηματα 750ti.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια χαρα ειναι το τροφοδοτικο σου φιλε, η Real Power σειρα της Coolermaster ειναι πολυ ποιοτικη, και για τις απαιτησεις σου τα 520watts ειναι υπερ-αρκετα. Δεν υπαρχει λογος να το αλλαξεις.

Και GTX 980 (165watts Max) βαζεις, δεν προκειτε να τραβηξει ποτε πανω απο 400watt το συστημα σου.

 

Δες παραδειγμα Συνολικης καταναλωσης Συστηματος:

CPU: Intel Core i7-4960X @ 4.2GHz

Motherboard: ASRock Fatal1ty X79 Professional

Memory: G.Skill RipjawZ DDR3-1866 4 x 8GB

Hard Disk: Samsung SSD 840 EVO (750GB)

Case: NZXT Phantom 630

 

 

 

 

 

 

Και για σένα φίλτατε: πάνω από ένα πολυμέσο τα χώνουμε σε spoiler tags.

Η Νvidia προτεινει τροφοδοτικο απο 500 Watts για την GTX 980. O φιλος εχει 520watts. :)

http://www.geforce.com/hardware/desktop-gpus/geforce-gtx-980/specifications

 

Και σε πραγματικες συνθηκες τα 400watts, για να μην πω 350, δεν θα τα φτασει ΠΟΤΕ το συστημα του.

 

 

Eμένα με ενδιαφέρουν οι προδιαγραφές που θέτουν οι εκάστοτε κατασκευαστές. Σωστό μεν ότι η NV προτείνει για reference design με reference χρονισμούς 500W, αλλά αν ο εκάστοτε κατασκευαστής προτείνει παραπάνω αυτό θα ακολουθηθεί εδώ για λόγους ασφάλειας. Παράδειγμα εδώ που δίνει 600W ελάχιστο http://www.skroutz.gr/s/5536124/Gigabyte-GeForce-GTX980-4GB-Gaming-GV-N980G1-GAMING-4GD.html΄Οποιον τσακώσω να προτείνει δημόσια κάτω από αυτό που προτείνει ο εκάστοτε κατασκευαστής θα υποστεί τις συνέπειες.

 

Σε PM δώστε οδηγίες στον χρήστη να βάλει πετρέλαιο και να τον κάψει τον υπολογιστή του. Εδώ δημόσια θα ακολουθήσετε τους περιορισμούς που δίνει ο συντονισμός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για σένα φίλτατε: πάνω από ένα πολυμέσο τα χώνουμε σε spoiler tags.

 

Εγινε φιλε, το ειχα ξεχασει :)

Eμένα με ενδιαφέρουν οι προδιαγραφές που θέτουν οι εκάστοτε κατασκευαστές. Σωστό μεν ότι η NV προτείνει για reference design με reference χρονισμούς 500W, αλλά αν ο εκάστοτε κατασκευαστής προτείνει παραπάνω αυτό θα ακολουθηθεί εδώ για λόγους ασφάλειας. Παράδειγμα εδώ που δίνει 600W ελάχιστο http://www.skroutz.gr/s/5536124/Gigabyte-GeForce-GTX980-4GB-Gaming-GV-N980G1-GAMING-4GD.html΄Οποιον τσακώσω να προτείνει δημόσια κάτω από αυτό που προτείνει ο εκάστοτε κατασκευαστής θα υποστεί τις συνέπειες.

 

Σε PM δώστε οδηγίες στον χρήστη να βάλει πετρέλαιο και να τον κάψει τον υπολογιστή του. Εδώ δημόσια θα ακολουθήσετε τους περιορισμούς που δίνει ο συντονισμός.

 

Ναι φυσικα οταν μιλαμε για Oveclocked εκδοσεις, οπως αυτη που παραθετεις, προτεινουν και μεγαλυτερα τροφοδοτικα καθως τραβανε λιγα περισσοτερα Watts.

Δεν αναφερομουν σε OCed καρτες στα παραπανω posts μου, ουτε και σε συγκεκριμενες εκδοσεις γενικοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν το παρακολούθησα στενά από την αρχή, αν η κάρτα για την οποία συζητάγατε δίνει ελάχιστο 500άρι ο κατασκευαστής τότε φυσικά και είναι εντάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παιδιά,θα ήθελα να μου προτείνετε μια κάρτα γραφικών για games γύρω στα 180ευρω max.

 

Μητρική:Gigabyte GA-MA790XT-UD4P

Cpu: Amd Phenom X4 955 3.20

Κουτί:THERMALTAKE VK60001N2Z ELEMENT S BLACK

Τροφοδοτικό: Enermax EPR525WT PRO82 525 W

Μνήμες ram: DDR3-1333 8 giga

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παιδιά,θα ήθελα να μου προτείνετε μια κάρτα γραφικών για games γύρω στα 180ευρω max.

 

Μητρική:Gigabyte GA-MA790XT-UD4P

Cpu: Amd Phenom X4 955 3.20

Κουτί:THERMALTAKE VK60001N2Z ELEMENT S BLACK

Τροφοδοτικό: Enermax EPR525WT PRO82 525 W

Μνήμες ram: DDR3-1333 8 giga

 

 

http://www.skroutz.gr/s/4693148/Sapphire-Radeon-R9-280-3GB-Dual-X-Boost-OC-11230-00-20G.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Νvidia προτεινει τροφοδοτικο απο 500 Watts για την GTX 980. O φιλος εχει 520watts. :)

http://www.geforce.com/hardware/desktop-gpus/geforce-gtx-980/specifications

 

Και σε πραγματικες συνθηκες τα 400watts, για να μην πω 350, δεν θα τα φτασει ΠΟΤΕ το συστημα του.

 

Φυσικα και μπορεις να βαλεις GTX770, ανετα τη σηκωνεις. Δεν υπαρχει κανενας λογος να αλλαξεις το τροφοδοτικο σου ουτε και στο μελλον, ειναι πολυ καλο.

Το μελλοντικο hardware καταναλωνει ολο και λιγοτερη ενεργεια, και οι απαιτησεις σε Watts ολο και πεφτουν.

 

Eκτος αν παρεις GTX770 με κατω απο 300 ευρω (καινουρια), αξιζει να δωσεις 380 ευρω να πας σε GTX 970.

Οικονομικοτερη λυση θα ηταν να βρεις μια GTX 760 μεταχειρισμνενη στα 150 ευρω ή μια GTX 770 στα 200 ευρω, εδω στις αγγελιες.

 

Επισης, επειδη γραφεις οτι τα παιχνιδια που παιζεις ειναι ελαφρια και σε ικανοποιει η ενσωματωμενη Intel HD 4600, εχε στο μυαλο σου οτι η 4600 ειναι αρκετα κατωτερη και της Nvidia GT 740.

 

ευχάριστο πολύ φιλε μου ναι το ξέρω για την HD 4600 απλά ήθελα να κάνω ένα καλο συστιματακι θα κάνω αυτό που μου είπες αν μπορέσω θα πάω για την 980 ανάλογος! ευχάριστο και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχάριστο πολύ φιλε μου ναι το ξέρω για την HD 4600 απλά ήθελα να κάνω ένα καλο συστιματακι θα κάνω αυτό που μου είπες αν μπορέσω θα πάω για την 980 ανάλογος! ευχάριστο και πάλι

 

Το θεωρω προτιμοτερο να πας σε GTX970, ειναι πολυ πιο value for money επιλογη. Η διαφορα της σε επιδοσεις σε σχεση με την gtx980 ειναι μικρη για να αξιζει τα ~250 ευρω παραπανω που κοστιζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω την gtx670 και σκέφτομαι να την δώσω και με μία διαφορά περίπου 180 ευρώ να πάρω την 970. 

Ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει αυτή η αλλαγή...

 

Ιδού η διαφορά από επίσημα "χείλη" http://www.geforce.com/hardware/desktop-gpus/geforce-gtx-970/performanceαλλά είναι και σε ανάλυση που ευνοεί την 970. Στα 1080p και σε άλλες εφαρμογές ίσως να δεις και μικρότερες διαφορές της τάξης του 30% αν και ο μέσος όρος διαφοράς τους είναι αρκετά μεγαλύτερος.

 

Σκέψου αν οι σημερινές εφαρμογές-παιχνίδια υποφέρουν από επιδόσεις και αν πράγματι έχεις ανάγκη την αναβάθμιση. Εδώ "ανάγκη" είναι κάτι αόριστο και μπορεί να είναι και απλά η ανάγκη για μια ανανέωση με κάτι πιο καινούργιο και επαρκέστερο. Κακή επένδυση σαφώς δεν είναι, απλά θεωρώ ότι τον τελικό λόγο τον έχει πάντα ο ίδιος ο καταναλωτής και το πορτοφόλι του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ailuros, on 13 Nov 2014 - 6:00 PM, said:

Αν είναι εύκολο να μάθουμε τουλάχιστον μάρκα τροφοδοτικό γιατί το 800άρι δεν λέει δυστυχώς σε κανένα τίποτα.

 

το τροφοδοτικό είναι  αυτό http://www.corsair.com/en-us/professional-series-gold-ax850-80-plus-gold-certified-fully-modular-power-supply   850 τελικά εγώ δε θυμόμουν καλά  και έχει και το ίδιο και σε 1200 στη ντουλάπα  (απλά παίρνει κάποια καλά κοματια να στήσει σιγά σιγά ένα καλό pc)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ailuros, on 13 Nov 2014 - 6:00 PM, said:

Αν είναι εύκολο να μάθουμε τουλάχιστον μάρκα τροφοδοτικό γιατί το 800άρι δεν λέει δυστυχώς σε κανένα τίποτα.

 

το τροφοδοτικό είναι  αυτό http://www.corsair.com/en-us/professional-series-gold-ax850-80-plus-gold-certified-fully-modular-power-supply   850 τελικά εγώ δε θυμόμουν καλά  και έχει και το ίδιο και σε 1200 στη ντουλάπα  (απλά παίρνει κάποια καλά κοματια να στήσει σιγά σιγά ένα καλό pc)

 

 

Το να πετάξει όμως τόσα λεφτά σε τροφοδοτικό ενώ δεν θα του χρειαστεί εφόσον θέλει κάρτα γραφικών 80-90 ευρώ είναι δυστυχώς πεταμένα λεφτά. Λίγο πάνω από το budget του θα τον βγάλω αλλά αξίζει τον κόπο:

 

http://www.skroutz.gr/s/5156641/Inno-3D-GeForce-GTX750-1GB-N750-1SDV-D5CW.html

 

Αν θέλει και κάτι σε Radeon ευχαρίστως να του προτείνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσφατα χαλασε η r9 280x μου και την εστειλα για εγγυηση. το μαγαζι εδω στην πατρα μου εδωσε πιστωση και τωρα σκεφτομαι μεταξυ 970 g1 και r9 290x tri-x.

βλεπω οι τιμες τους ειναι πολυ κοντα...τι να προτιμησω?
(psu: thermaltake 730 se)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσφατα χαλασε η r9 280x μου και την εστειλα για εγγυηση. το μαγαζι εδω στην πατρα μου εδωσε πιστωση και τωρα σκεφτομαι μεταξυ 970 g1 και r9 290x tri-x.

 

βλεπω οι τιμες τους ειναι πολυ κοντα...τι να προτιμησω?

(psu: thermaltake 730 se)

970 δαγκωτό από μένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...