Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλημέρα σε όλους.

Είμαι νέος στο forum και θα ήθελα τα φώτα σας για αγορά κάρτας γραφικών για ένα φίλο επειδή η GTS8600 που είχε κάηκε.

Έχει motherboard asus p5k επεξεργαστή core2quad ή core 2 duo στα 2,4 δεν θυμάται και δεν μπορεί τώρα να δει αφού η κάρτα τα παιξε  ,ram 2 gb ,800 άρι τροφοδοτικό λειτουργικό vista 32. Θέλει μια κάρτα vnidia με hdmi , η χρήση που κάνει είναι youtube, καμιά ταινία ,κανα ποκερ , και καμιά φορά να παίξει nfs του 2011 ή του 2012 δεν θυμάμαι αλλά στα  minimum settings. Το ποσό που διαθέτει είναι 80-90 ευρώ.

Δε ξέρει από υπολογιστές οπότε ψάχνει για μια κάρτα χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα με drivers κλπ απλά θέλει να την κουμπώσει να περάσει και drivers από το site της nvidia και τέρμα.

Αν μπορείτε να προτείνετε κάτι ,ευχαριστώ εκ των προταίρων.   

 

Σε αυτο το συστημα καινουργια καρτα χαμενη θα παει , θελεις και μονο nvidia οπου καινουργιες σε αυτα τα λεφτα ειναι οι GT740 που δεν πιστευω οτι τα αξιζουυν.

Μπορεις να κοιταξεις για καποια μεταχειρησμενη (εδω στις αγγελιες) gtx 560/570/650 (οχι ti) , την οποια το συστημα του ειδικα αμα ειναι διπύρηνο θα αξιοποιει κατα 70-80% (bottleneck ο επεξεργαστης) και ισως του μεινει για μια μελλοντική αναβαθμιση εφοσον δεν εχει μεγαλες απαιτησεις .

Εχω και εγω παρομοιο συστμα και εχω καταληξει εκει , αν και καλυτερη λυση ειναι καποια καρτα της AMD σε αυτα τα budget ...

 

Επισης ας κανει ενα φορματ με windows 7/8 θα δει τεραστια διαφορα , καθως φανταζομαι το συστημα ειναι χρονια χωρις φορματ και με vista ? ελεος :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Kαλημέρα σε όλους.

Είμαι νέος στο forum και θα ήθελα τα φώτα σας για αγορά κάρτας γραφικών για ένα φίλο επειδή η GTS8600 που είχε κάηκε.

Έχει motherboard asus p5k επεξεργαστή core2quad ή core 2 duo στα 2,4 δεν θυμάται και δεν μπορεί τώρα να δει αφού η κάρτα τα παιξε  ,ram 2 gb ,800 άρι τροφοδοτικό λειτουργικό vista 32. Θέλει μια κάρτα vnidia με hdmi , η χρήση που κάνει είναι youtube, καμιά ταινία ,κανα ποκερ , και καμιά φορά να παίξει nfs του 2011 ή του 2012 δεν θυμάμαι αλλά στα  minimum settings. Το ποσό που διαθέτει είναι 80-90 ευρώ.

Δε ξέρει από υπολογιστές οπότε ψάχνει για μια κάρτα χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα με drivers κλπ απλά θέλει να την κουμπώσει να περάσει και drivers από το site της nvidia και τέρμα.

Αν μπορείτε να προτείνετε κάτι ,ευχαριστώ εκ των προταίρων.   

 

Αν είναι εύκολο να μάθουμε τουλάχιστον μάρκα τροφοδοτικό γιατί το 800άρι δεν λέει δυστυχώς σε κανένα τίποτα.

καλησπερα ψαχνω καρτα μεχρι 120€ για αυτο το συστημα:

 

Gigabyte GA-F2A85XM-D3H Ver.1.0

Amd A6 5400K with Radeon 7540D

XFX Pro 550Watt

Kingston Hyper-X Beast 1866MHz 8Gb

WD Caviar Black 5003AZEX 500Gb

TP-Link TL-WN951N Ver.1.1

 

τείνω εδω http://www.skroutz.gr/s/5356957/Gigabyte-Radeon-R7-260X-2GB-WindForce-2X-Rev-3-0.html

αλλα δεν ξερω αν μου φτανει το τροφοδοτικο.

ευχαριστω προκαταβολικα

 

Είσαι παραπάνω από καλυμμένος όπως σου είπε και ο 8ελωADSL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά έχω το παρακάτω σύστημα και θέλω να μου πείτε μέχρι πια κάρτα γραφικών σηκώνει το παρακάτω σύστημα μου για μελλοντική αναβάθμιση!

 

MOBO: ASRock z97x killer

PSU: coolermaster Real Power M520 plus 80 bronze

Ram:2x4 CORSAIR vengeance low profile 2x4 gb

CPU: INTEL CORE I7 4790

CASE: THERMALTAKE VN40001W2N COMMANDER MS-I BLACK

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις καινουργιο συστημα και σηκωνει ολες τις νεες καρτες γραφικων.Αυτο που σε κοβει μονο ειναι το τροφοδοτικο το οποιο θα προτεινα να πουλαγες και να αγοραζες ενα ποιοτικο Haswell Ready 650-750ρι τροφοδοτικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το ξέρω απλά έδωσα πολλά λεφτά για καινούριο σύστημα οθόνες ποντίκια πλικρολογια και αλλα και το μονο που αφίσα είναι το τροφοδοτικό από το παλιό σίγουρα θα πάω σε κάτι μεγαλύτερο κάποια στιγμή τώρα θα ήθελα να μάθω μέχρι περίπου που κινούμε σε κάρτα πχ gtx 650 ας πούμε; ούτος η άλλος τα παιχνίδια που παίζω είναι light και με την hd4600 παίζω καλά να φανταστείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aν θες light παρε μια gtx 750ti που εχει και εξαιρετικά χαμηλή κατανάλωση μόλις 60w!

Επεξ/σία από Votritis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι το ξέρω απλά έδωσα πολλά λεφτά για καινούριο σύστημα οθόνες ποντίκια πλικρολογια και αλλα και το μονο που αφίσα είναι το τροφοδοτικό από το παλιό σίγουρα θα πάω σε κάτι μεγαλύτερο κάποια στιγμή τώρα θα ήθελα να μάθω μέχρι περίπου που κινούμε σε κάρτα πχ gtx 650 ας πούμε; ούτος η άλλος τα παιχνίδια που παίζω είναι light και με την hd4600 παίζω καλά να φανταστείς

 

Μια χαρα ειναι το τροφοδοτικο σου φιλε, η Real Power σειρα της Coolermaster ειναι πολυ ποιοτικη, και για τις απαιτησεις σου τα 520watts ειναι υπερ-αρκετα. Δεν υπαρχει λογος να το αλλαξεις.

Και GTX 980 (165watts Max) βαζεις, δεν προκειτε να τραβηξει ποτε πανω απο 400watt το συστημα σου.

 

Δες παραδειγμα Συνολικης καταναλωσης Συστηματος:

CPU: Intel Core i7-4960X @ 4.2GHz

Motherboard: ASRock Fatal1ty X79 Professional

Memory: G.Skill RipjawZ DDR3-1866 4 x 8GB

Hard Disk: Samsung SSD 840 EVO (750GB)

Case: NZXT Phantom 630

 

67754.png

 

Και σε Idle:

 

 

67753.png

 

Επεξ/σία από Cowboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το ξέρω απλά έδωσα πολλά λεφτά για καινούριο σύστημα οθόνες ποντίκια πλικρολογια και αλλα και το μονο που αφίσα είναι το τροφοδοτικό από το παλιό σίγουρα θα πάω σε κάτι μεγαλύτερο κάποια στιγμή τώρα θα ήθελα να μάθω μέχρι περίπου που κινούμε σε κάρτα πχ gtx 650 ας πούμε; ούτος η άλλος τα παιχνίδια που παίζω είναι light και με την hd4600 παίζω καλά να φανταστείς

οπως ειπε και ο Votritis μια 750τι ειναι οτι πρεπει για σενα και δεν θα χρειαστει να αλλαξεις τροφοδοτικο. εφοσον δεν παιζεις βαρια παιχνιδια.

Μια χαρα ειναι το τροφοδοτικο σου φιλε, η Real Power σειρα της Coolermaster ειναι πολυ ποιοτικη, και για τις απαιτησεις σου τα 520watts ειναι υπερ-αρκετα. Δεν υπαρχει λογος να το αλλαξεις.

Και GTX 980 βαζεις, δεν προκειτε να τραβηξει ποτε πανω απο 450watt το συστημα σου.

εχει απαγορευτει να προτεινουμε τροφοδοτικα χαμηλωτερων wats  απο οσο προτεινει ο κατασκευαστης της καρτας. ενημερωνω φιλικα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα νέος στο forum και θα ήθελα την βοήθεια σας γιατί η κάρτα γραφικών κάηκε

 

Μητρικήhttp://www.asus.com/Motherboards/M3NHT_DeluxeMempipe/

Τροφοδοτικό: coolermasterr 650W

Μνήμεςkingston 2χ2gb DDR2 400MHZ

CPU: http://products.amd.com/pages/DesktopCPUDetail.aspx?id=447&AspxAutoDetectCookieSupport=1

Κάρτα Γραφικών: nvidia geforce 9800 gt/9800gt+

 

Η ερώτηση είναι η εξής.Θέλω να αλλάξω την κάρτα γραφικών με http://www.e-shop.gr/asus-r9-270-r9270-dc2oc-2gd5-2gb-gddr5-pci-e-retail-p-PER.513644με πλάνο να γίνει ολοκληρωτική αναβάθμιση στο άμεσο μέλλον, μπορεί να υποστηρίξει το σύστημα μου την κάρτα? Η θα ήταν καλύτερα προτιμότερο να περιμένω και να γίνει όλο το πακέτο μαζί. Αν υπάρχει κάποια καλύτερη πρόταση δεκτή.

          *Εφόσον αλλαχτεί η κάρτα θα μπει και το http://www.e-shop.gr/raijintek-arcadia-midi-tower-black-p-PER.813212για να χωρέσουν τα πράγματα. 

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

christos_0b, on 13 Nov 2014 - 5:59 PM, said:christos_0b, on 13 Nov 2014 - 5:59 PM, said:

Σε αυτο το συστημα καινουργια καρτα χαμενη θα παει , θελεις και μονο nvidia οπου καινουργιες σε αυτα τα λεφτα ειναι οι GT740 που δεν πιστευω οτι τα αξιζουυν.

Μπορεις να κοιταξεις για καποια μεταχειρησμενη (εδω στις αγγελιες) gtx 560/570/650 (οχι ti) , την οποια το συστημα του ειδικα αμα ειναι διπύρηνο θα αξιοποιει κατα 70-80% (bottleneck ο επεξεργαστης) και ισως του μεινει για μια μελλοντική αναβαθμιση εφοσον δεν εχει μεγαλες απαιτησεις .

Εχω και εγω παρομοιο συστμα και εχω καταληξει εκει , αν και καλυτερη λυση ειναι καποια καρτα της AMD σε αυτα τα budget ...

 

Επισης ας κανει ενα φορματ με windows 7/8 θα δει τεραστια διαφορα , καθως φανταζομαι το συστημα ειναι χρονια χωρις φορματ και με vista ? ελεος :P

σε ευχαριστώ για την απάντηση. Όχι format έχουν γίνει πάμπολες φορές για διάφορους λόγους.Για win7 το σκέφτετε να τα βάλει.Ευχαριστώ για την απάντηση σου .Καταλήξαμε τελικά σε μια 七三 gt πιο φθηνή αλλά και για αυτά που θέλει μια χαρά πιστεύω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

CPU: Intel Core i5-2300 @ 2.8GHz

Motherboard: GIGABYTE GA-Z77M-D3H

GPU: Corsair CX600

Memory: Corsair Vengeance Pro 2x4GB 1600 MHz (Οι οποίες σκέφτομαι να αγοράσω. Εαν έχετε κάτι αλλο να μου προτείνετε πείτε μου το)
Hard Disk: Corsair SSD Force GT (60GB)

Case: Thermaltake-Commander-MS-III

 

Καλησπέρα παιδιά. Είμαι ακόμα σε σύνθεση του υπολογιστή και σκέφτομαι για αγορά καλής κάρτας γραφικών έτσι ώστε αν θέλω να αναβαθμίσω το pc να αλλάξω μονο mobo και cpu. Ποια Κάρτα γραφικών μου προτείνεται μέχρι 100-120 ευρώ. Προτιμώ nVIDIA και λίγο περισσότερο τις GTX. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ειναι το τροφοδοτικο σου φιλε, η Real Power σειρα της Coolermaster ειναι πολυ ποιοτικη, και για τις απαιτησεις σου τα 520watts ειναι υπερ-αρκετα. Δεν υπαρχει λογος να το αλλαξεις.

Και GTX 980 (165watts Max) βαζεις, δεν προκειτε να τραβηξει ποτε πανω απο 400watt το συστημα σου.

 

Δες παραδειγμα Συνολικης καταναλωσης Συστηματος:

CPU: Intel Core i7-4960X @ 4.2GHz

Motherboard: ASRock Fatal1ty X79 Professional

Memory: G.Skill RipjawZ DDR3-1866 4 x 8GB

Hard Disk: Samsung SSD 840 EVO (750GB)

Case: NZXT Phantom 630

 

 

αν όντως είναι έτσι θα μπορούσαν να βάλω μια gtx 770 και μετά να αλλάξω το τροφοδοτικό μου γενικά αυτό σκεφτόμουν να κάνω για αυτό ρώτησα αν είναι αρκετό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει απαγορευτει να προτεινουμε τροφοδοτικα χαμηλωτερων wats  απο οσο προτεινει ο κατασκευαστης της καρτας. ενημερωνω φιλικα. ;)

 

Η Νvidia προτεινει τροφοδοτικο απο 500 Watts για την GTX 980. O φιλος εχει 520watts. :)

http://www.geforce.com/hardware/desktop-gpus/geforce-gtx-980/specifications

 

Και σε πραγματικες συνθηκες τα 400watts, για να μην πω 350, δεν θα τα φτασει ΠΟΤΕ το συστημα του.

αν όντως είναι έτσι θα μπορούσαν να βάλω μια gtx 770 και μετά να αλλάξω το τροφοδοτικό μου γενικά αυτό σκεφτόμουν να κάνω για αυτό ρώτησα αν είναι αρκετό..

 

Φυσικα και μπορεις να βαλεις GTX770, ανετα τη σηκωνεις. Δεν υπαρχει κανενας λογος να αλλαξεις το τροφοδοτικο σου ουτε και στο μελλον, ειναι πολυ καλο.

Το μελλοντικο hardware καταναλωνει ολο και λιγοτερη ενεργεια, και οι απαιτησεις σε Watts ολο και πεφτουν.

 

Eκτος αν παρεις GTX770 με κατω απο 300 ευρω (καινουρια), αξιζει να δωσεις 380 ευρω να πας σε GTX 970.

Οικονομικοτερη λυση θα ηταν να βρεις μια GTX 760 μεταχειρισμνενη στα 150 ευρω ή μια GTX 770 στα 200 ευρω, εδω στις αγγελιες.

 

Επισης, επειδη γραφεις οτι τα παιχνιδια που παιζεις ειναι ελαφρια και σε ικανοποιει η ενσωματωμενη Intel HD 4600, εχε στο μυαλο σου οτι η 4600 ειναι αρκετα κατωτερη και της Nvidia GT 740.

 

Καλησπέρα νέος στο forum και θα ήθελα την βοήθεια σας γιατί η κάρτα γραφικών κάηκε

 

Μητρικήhttp://www.asus.com/Motherboards/M3NHT_DeluxeMempipe/

Τροφοδοτικό: coolermasterr 650W

Μνήμεςkingston 2χ2gb DDR2 400MHZ

CPU: http://products.amd.com/pages/DesktopCPUDetail.aspx?id=447&AspxAutoDetectCookieSupport=1

Κάρτα Γραφικών: nvidia geforce 9800 gt/9800gt+

 

Η ερώτηση είναι η εξής.Θέλω να αλλάξω την κάρτα γραφικών με http://www.e-shop.gr/asus-r9-270-r9270-dc2oc-2gd5-2gb-gddr5-pci-e-retail-p-PER.513644με πλάνο να γίνει ολοκληρωτική αναβάθμιση στο άμεσο μέλλον, μπορεί να υποστηρίξει το σύστημα μου την κάρτα? Η θα ήταν καλύτερα προτιμότερο να περιμένω και να γίνει όλο το πακέτο μαζί. Αν υπάρχει κάποια καλύτερη πρόταση δεκτή.

          *Εφόσον αλλαχτεί η κάρτα θα μπει και το http://www.e-shop.gr/raijintek-arcadia-midi-tower-black-p-PER.813212για να χωρέσουν τα πράγματα. 

 

 

 

Καταρχην οι μνημες σου πρεπει να ειναι 800Mhz. DDR2 400Mhz δεν υπαχουν.

Αν το ειδες απο CPUZ/CPUID, DRAM Frequency = 400 MHz I/O bus clock x2 = 800 Data rate (MT/s).

 

Την R9 270 μια χαρα θα την σηκωσει το συστημα σου. Σε καποια games θα εχεις bottleneck απο την CPU σου, λιγο εως και παρα πολυ αναλογα με το παιχνιδι. Αλλα σε καθε περιπτωση, η διαφορα σε σχεση με την παλια σου καρτα (9800gt) θα ειναι τεραστια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...