Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας και απο μένα

 

CPU: Amd phenom2 x3 3.1
Motherboard: Μια σάπια asrock ucc
RAM: 12gb overall

PSU: Κλαίειημάναμουστομνήμα 400w

Case: Coolermaster silenzio κρατάει ζέστη να φαν κ οι κότες
Monitors: Dell p2314
OS: Windows 7 Ultimate x64 γνησιότατον

 

Έχω μια 6850 και παίζω τα βασικά.

 

Θέλω και πάλι να παίζω τα βασικά αλλα με μια μικρή ελπίδα για καινούριους τίτλους σε 50-60fps χωρίς να είναι full τα πάντα όλα και πάνω απο όλα όσο μια ψυχρά και ήσυχα γίνεται. Το κουτί κρατάει ήδη αρκετή ζέστη και θέλω ότι πάρω να είναι καλύτερα απο άποψη θερμοκρασίας.

 

Έβλεπα την 970 strix καθαρά λόγω θερμοκρασίας και power consumption αλλα έχω την εντύπωση οτι τα $$ και η απόδοση παραείναι overkill για αυτό που θέλω μιας και είμαι γενικά κονσολάκιας και σπάνια θα κάτσω να παίξω single player AAA στο pc.

 

Το budget γενικά είναι ανοιχτό αλλα μιας και στα 350+ έχω για σιγουράκι την 970 θα ήθελα μια πρόταση για την "μισή+" κάρτα απο την 970 με ένα καλό balance θερμοκρασίας (κατα επέκταση θορύβου)/απόδοσης/τιμής, με την θερμοκρασία να παίζει τον σημαντικότερο ρόλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αφού βρήκα τροφοδοσία, και έφτιαξα το budget ακούω γνώμες

 

Case (Κουτί): Link.png Site: CoolerMaster k350

PSU (Τροφοδοτικό & Watt):Thermaltake Berlin 630W

Motherboard (Μητρική): Link.png Site: GB 970A UD3

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): AMD FX 8320 stock

RAM (Μνήμη συστήματος): 8GB 1600mhz

GPU (Κάρτα γραφικών): Ati Radeon HD 5670

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): 2X 22" Full HD ανάλυσης

ΟS (Λειτουργικό σύστημα): Windows 7 64bit

Μέχρι 200€ δίνω για κάρτα γραφικών και έχω ερωτήσεις

 

Η R9 280 είναι ΤΟΣΟ καλύτερη απο την R9 270x όσο φαντάζομαι;

Η R9 280x αξίζει τη χρηματική διαφορά με την R9 280; το λέω γιατι για μένα είναι σημαντική η διαφορά.

Μένω R-series λόγω Mantle η να κοιτάξω και Nvidia; Αξίζει κάτι απο Nvidia περισσότερο απο τη 280;

Τραβάει το τροφοδοτικό την 280;

 

Το γεγονός οτι τρέχω τα παιχνίδια WIndowed Mode γιατι χρησιμοποιώ ταυτόχρονα και τη δεύτερη οθόνη θα με ρίχνει πολύ; Γιατι στην 5670 είναι προφανείς η διαφορά στην επίδοση οταν τρέχω σε FullScreen windowed mode το Tera

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η R9 280 είναι η καλύτερη περίπτωση στα χρήματα που δίνεις, όχι μόνο για τις επιδόσεις αλλά και για τα 3GB Vram.Η 280Χ είναι περίπου 20% γρηγορότερη, το αν αξίζει, είναι δικό σου θέμα.


Το budget γενικά είναι ανοιχτό αλλα μιας και στα 350+ έχω για σιγουράκι την 970 θα ήθελα μια πρόταση για την "μισή+" κάρτα απο την 970 με ένα καλό balance θερμοκρασίας (κατα επέκταση θορύβου)/απόδοσης/τιμής, με την θερμοκρασία να παίζει τον σημαντικότερο ρόλο.

Καταρχήν την 970 με τον CPU που έχεις την ξεχνάς, αλλά ήδη ζήτησες χειρότερη οπότε θα σου πω ότι πρέπει καταρχήν να αλλάξεις το τροφοδοτικό σου και να βάλεις και μια R7 265, με οποιαδήποτε μεγαλύτερη θα έχεις μεγάλο bottleneck.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!Θέλω να αντικαταστήσω μια καμμένη κάρτα nvidia 8600m gt με μία αντίστοιχη. Δεν θέλω να την επισκευάσω πάλι.

Η χρήση που κάνω είναι internet, ταινίες και office μόνο.

Γνωρίζει κανείς ποιος είναι ο πιο αξιόπιστος αντικαταστάτης της σε προσιτή τιμή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

ενδιαφέρομαι για αγορά gpu

 

Motherboard: GIGABYTE GA-P55-UD3

CPU: Intel i5-750
RAM: αναβάθμιση σε 8gb μαζι με τη γραφικών

Monitor: 1680x1050

Τροφοδοτικό: psu 625W enermax PRO82+ EPR625AWT

 

Τη θέλω για gaming, με όσο γίνεται καλύτερα γραφικά.

Σκεφτόμουν για radeon r9 270 ή 270x, θα την παλέψει η cpu έστω με overclock ή να παω σ κάτι πιο φτηνό?

(δεν παίζει αναβάθμιση της cpu τώρα)

Επίσης το τροφοδοτικό είναι ικανοποιητικό για αυτά συν το oc ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη...σκέφτεσαι να βάλεις την 970 σε phenom2;! Θα την κρατάει πολύ πίσω...

 

 

Είμαι ανοιχτός και σε αλλαγή επεξεργαστή αν υπάρχει κάτι αξιοπρεπές vfm και αν ξεφεύγω πολύ απο το bottleneck. Επίσης μπορώ να ξεκλειδώσω τον 4ο πυρήνα αν είναι απαραίτητο.

 

 

Καταρχήν την 970 με τον CPU που έχεις την ξεχνάς, αλλά ήδη ζήτησες χειρότερη οπότε θα σου πω ότι πρέπει καταρχήν να αλλάξεις το τροφοδοτικό σου και να βάλεις και μια R7 265, με οποιαδήποτε μεγαλύτερη θα έχεις μεγάλο bottleneck.

 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές.

 

Με την 265 θα έχω σημαντική διαφορά σε σχέση με την 6850;

Αξίζει να αλλάξω cpu για να πάω σε κάτι παραπάνω ή για αυτές τις mid level απαιτήσεις με ένα 550w τροφοδοτικό και τη 265 πιστεύεις είμαι ΟΚ;

Επίσης ποια υλοποίηση απο όλες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Σκεφτομουν εδω και καιρο να επενδυσω σε μια νεα καρτα  γραφικων για το συστημα μου. Μια r9 280x πιστευετε θα ειναι καλη για το συστημα της υπογραφης μου; Θελω να την κρατησω τουλαχιστον 2 χρονακια και αναρωτιεμαι αν θα ειναι αρκετα καλη για AC unity, witcher 3 κτλ. Τι πιστευετε ; Να προχωρησω σε μια 280x ή να κανω υπομονη και να τσιμπησω μια 290 αργοτερα που ισως πεσει η τιμη της ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ενδιαφέρομαι για αντικατάσταση της gpu διαθέσιμο ποσό 150-160 ευρώ αυτά είναι τα χαρακτηριστικά του PC


 


Case :Thermaltaki Commader MS-III midi tower


PSU:Thermaltake Hamburg-530 Watt


Motherboard :Gigabyte z77 DS3H


CPU :Intel i5-2500K


RAM : kINGSTON 8GB   KHX1600C9D3K2 /8GX


GPU :GAINWARD RADEON HD 4870 (Δεν δουλεύει πλέον)


Monitor/Resolution :Lg Flatron L207WT res(1680x1050)


ΟS:Windows 7 ultimate


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτύπα την R9 280 αλλά ρίξε και O/C στον CPU και θα είσαι κομπλέ.

 

Με το τροφοδοτικό μου(625w)  δηλαδή είμαι οκ για την r9 280 συν το overlock? (ειναι και 4-5 χρόνων)

Επίσης βλέπω την saphire dual-x 3GB r9 280 που maxarei to το budget μου, είναι οκ το μοντέλο , έχει κανείς εμπειρία ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα πολλά και μετά απο ώρες σε reviews κατέληξα όπως προτείνατε σε ένα range καρτων απο min r7 265 μέχρι max r9 270(x). Οκ ας φάω και λίγο bottleneck θα μειώσω λίγο τα cpu load tasks και ας υπάρχει.

 

r7265  =145ευρώ

r9270x = 170ευρώ

 

Και οι δύο Sapphire. Η υλοποίηση είναι οκ ή πρέπει να δώ για κάτι άλλο;

Επίσης τι budget psu θα σηκώνει άνετα κάποια απο τις παραπάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...