Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα παιδια. Χρειαζομαι βοηθεια προς αναβαθμιση καρτας γραφικων. Αυτη τη στιγμη εχω μια gtx580 την οποια λογικα θα την πουλησω σε φιλο ή εδω θα δουμε (ποσο λετε να παρω??? εγω σκεφτομαι γυρω στα 100-150Ε τεσπα Offtopic sry)
Ειμαι αναμεσα σε gtx780ti και gtx970 πιθανοτατα την Asus Strix. Αυτο που δεν εχω ακομα καταλαβει ειναι γιατι αυτες οι δυο εχουν τοση μεγαλη διαφορα στα λεφτα απο τη στιγμη που η 970 βγηκε σχετικα τωρα. Ειμαι ανοιχτος και σε αλλες προτασεις αλλα ΜΟΝΟ NVidia εχω κολλυμα :D
Απο system specs ειμαι καλλυμενος οτι και αν παρω για αυτο δεν το αναφερω, ευχαριστω για τη βοηθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημερα παιδια. Χρειαζομαι βοηθεια προς αναβαθμιση καρτας γραφικων. Αυτη τη στιγμη εχω μια gtx580 την οποια λογικα θα την πουλησω σε φιλο ή εδω θα δουμε (ποσο λετε να παρω??? εγω σκεφτομαι γυρω στα 100-150Ε τεσπα Offtopic sry)

Ειμαι αναμεσα σε gtx780ti και gtx970 πιθανοτατα την Asus Strix. Αυτο που δεν εχω ακομα καταλαβει ειναι γιατι αυτες οι δυο εχουν τοση μεγαλη διαφορα στα λεφτα απο τη στιγμη που η 970 βγηκε σχετικα τωρα. Ειμαι ανοιχτος και σε αλλες προτασεις αλλα ΜΟΝΟ NVidia εχω κολλυμα :D

Απο system specs ειμαι καλλυμενος οτι και αν παρω για αυτο δεν το αναφερω, ευχαριστω για τη βοηθεια

Η 780ti ηταν οταν πρωτοβγηκε οτι ειναι η 980 τωρα.Προφανως και αξιζει η αγορα της 970 καθως και πιο φθηνη ειναι,και 4gb Vram εχει και χαμηλοτερη καταναλωση.

Αν την αγορασεις και απο συγκεκριμενο καταστημα εχεις και ενα παιχνιδι δωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια. Χρειαζομαι βοηθεια προς αναβαθμιση καρτας γραφικων. Αυτη τη στιγμη εχω μια gtx580 την οποια λογικα θα την πουλησω σε φιλο ή εδω θα δουμε (ποσο λετε να παρω??? εγω σκεφτομαι γυρω στα 100-150Ε τεσπα Offtopic sry)

Ειμαι αναμεσα σε gtx780ti και gtx970 πιθανοτατα την Asus Strix. Αυτο που δεν εχω ακομα καταλαβει ειναι γιατι αυτες οι δυο εχουν τοση μεγαλη διαφορα στα λεφτα απο τη στιγμη που η 970 βγηκε σχετικα τωρα. Ειμαι ανοιχτος και σε αλλες προτασεις αλλα ΜΟΝΟ NVidia εχω κολλυμα :D

Απο system specs ειμαι καλλυμενος οτι και αν παρω για αυτο δεν το αναφερω, ευχαριστω για τη βοηθεια

 

Kαλώς τον. Προσωπικά ΔΕΝ θεωρώ ότι είναι περιττό να γράψεις τα στοιχεία του συστήματός σου, ούτε θα σου πάρει πολύ χρόνο αν μη τι άλλο από ευγένια και μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 780ti ηταν οταν πρωτοβγηκε οτι ειναι η 980 τωρα.Προφανως και αξιζει η αγορα της 970 καθως και πιο φθηνη ειναι,και 4gb Vram εχει και χαμηλοτερη καταναλωση.

Αν την αγορασεις και απο συγκεκριμενο καταστημα εχεις και ενα παιχνιδι δωρο.

Σε ολα αυτα που λες και δικιο εχεις και το ξερω οτι προφανως και η 780 αφου ειναι ενα χρονο παλια σχεδον δεν μπορει να συγκριθει με το νεο chipset των 900series. Aυτο που ειναι beyond me και δεν μπορω να καταλαβω ειναι γιατι οπου μα οπου και αν δω ειναι πιο ακριβη απο την 970 περιπου 100-150Ε, μηπως κατι βλεπω εγω λαθος και ειναι καλυτερη ξερω γω....

Μαλον προς την Asus gt970 strix παω αφου η 980 εχει καλυτερες επιδοσεις μονο σε 4Κ monitor που δεν εχω :P

Ποια ειναι αυτα τα μαγαζια φιλε μηπως μπορεις να μου πεις κανενα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλώς τον. Προσωπικά ΔΕΝ θεωρώ ότι είναι περιττό να γράψεις τα στοιχεία του συστήματός σου, ούτε θα σου πάρει πολύ χρόνο αν μη τι άλλο από ευγένια και μόνο.

Oκ...

CPU: Intel Core i7-3770k 3.5ghz

Motherboard: Asus P8H77-v

RAM: Corsair Vengeance DDR3 4gb 1600mhz x4

HDD: Sandisk SDSSDHP-128gb, WD1000gb x2(δεν θυμαμαι μοντελο ελπιζω να μην πειραζει πολυ) 

PSU: Coolermaster M 950watt

Case: Coolermaster Stacker 810

Monitors: Asus VG248QE, Samsung T23C350

OS: Windows 7 Ultimate x64

 

Τι λες λοιπον? :-) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ολα αυτα που λες και δικιο εχεις και το ξερω οτι προφανως και η 780 αφου ειναι ενα χρονο παλια σχεδον δεν μπορει να συγκριθει με το νεο chipset των 900series. Aυτο που ειναι beyond me και δεν μπορω να καταλαβω ειναι γιατι οπου μα οπου και αν δω ειναι πιο ακριβη απο την 970 περιπου 100-150Ε, μηπως κατι βλεπω εγω λαθος και ειναι καλυτερη ξερω γω....

Μαλον προς την Asus gt970 strix παω αφου η 980 εχει καλυτερες επιδοσεις μονο σε 4Κ monitor που δεν εχω :P

Ποια ειναι αυτα τα μαγαζια φιλε μηπως μπορεις να μου πεις κανενα?

Σιγουρα το Msystems οπως μπορεις να δεις και εσυ http://www.msystems.gr/index.php?category=1624&product=18587(το γραφει με πρασινα γραμματα) και καποιοι νομιζω γραψανε οτι ισως φερει και το eshop. Βεβαια καλο θα ηταν να επικοινωνουσες με το καταστημα που σε ενδιαφερει και να ρωταγες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oκ...

CPU: Intel Core i7-3770k 3.5ghz

Motherboard: Asus P8H77-v

RAM: Corsair Vengeance DDR3 4gb 1600mhz x4

HDD: Sandisk SDSSDHP-128gb, WD1000gb x2(δεν θυμαμαι μοντελο ελπιζω να μην πειραζει πολυ) 

PSU: Coolermaster M 950watt

Case: Coolermaster Stacker 810

Monitors: Asus VG248QE, Samsung T23C350

OS: Windows 7 Ultimate x64

 

Τι λες λοιπον? :-) 

 

 

Σε ευχαριστώ. Τώρα για την ουσία των πραγμάτων: ότι βλέπεις ακόμα σε απομεινάρια από 780/780ti έχουν δυστυχώς σχεδόν "ξεχασμένες" τιμές γιατί οι εκάστοτε μεταπωλητές αντί να της ξεφορτωθούν όσο όσο και ας μην βγάλουν κέρδος προτιμούν να τις φορέσουν κολάρο. Αν τις πουλάγανε τις 780Ti γύρω στα 400 ευρώ θα τις ξεφορτωνόταν πολύ πιο άνετα.

 

Η 970 που ρωτάς φοράει πυρήνα Maxwell GM204 και είναι η πετσοκομμένη έκδοση. Περισσότερα παρακάτω...

 

Αυτή τη στιγμή η χαμηλότερες τιμές ανά SKU είναι:

 

GTX980 (GM204) = 561,90 €

GTX780Ti (GK110) = 485,00 €

GTX970 (GM204) = 347,98 €

 

....και αυτή είναι και λίγο πολύ η ιεραρχία τους βάση επιδόσεων. Σε μέσο όρο η διαφορά μιας 980 & μιας 970 είναι χοντρικά στο 12% σε οποιαδήποτε ανάλυση από 1080p και πάνω μέχρι και 4k.

 

Nα σημειώσω δε ότι για το ιστορικό της υπόθεσης το GM204 είναι πυρήνας που διαδέχεται το GK104 (Kepler, GTX680/760/770 κλπ) και εφόσον είναι μια γενιά νεότερος είναι επόμενο να ξεπερνάει έστω και λίγο τον προηγούμενο GK110 high end πυρήνα (GTX780/780Ti/Titan). O πραγματικός ακόλουθος του GK110 θα έχει κωδική ονομασία GM200 και αναμένεται να εμφανιστεί σε προιόν είτε πριν το τέλος της χρονιάς είτε αρχές του 15'.

 

Κοντός ψαλμός αλληλούια την καλύτερη σχέση τιμής/απόδοσης/κατανάλωσης την έχει η GTX970 την οποία σου συνιστώ ανεπιφύλακτα σε σχέση με τις άλλες δύο, εκτός αν θέλεις να διαθέσεις περισσότερα και να πας στην τωρινή μονοπύρηνη κορωνίδα της εταιρείας GTX980 και να πληρώσεις αρκετά παραπάνω για σχετικά μικρή διαφορά επιδόσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλημερα. Φιλος του γιου μου θελει να αγορασει την gigabyte gt730 2g.(70 ευρω)Την καρτα την θελει για απλη χρηση....ιντερνετ-ταινιες και κανα παιχνιδακι απλο.Τωρα εχει την gt430 1g(θα την δωσει αλλου).Εγω του λεω να παρει την gtx650 ,ειναι λιγο πιο ακριβη ομως.Καποια γνωμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Καλημερα. Φιλος του γιου μου θελει να αγορασει την gigabyte gt730 2g.(70 ευρω)Την καρτα την θελει για απλη χρηση....ιντερνετ-ταινιες και κανα παιχνιδακι απλο.Τωρα εχει την gt430 1g(θα την δωσει αλλου).Εγω του λεω να παρει την gtx650 ,ειναι λιγο πιο ακριβη ομως.Καποια γνωμη;

 

 

Αν είναι να δώσει 100 ευρώ σε κάρτα γραφικών είναι προτιμότερο να πάρει κάτι πιο σύγχρονο και επαρκέστερο από την 650 όπως την GTX750: http://www.skroutz.gr/s/5156641/Inno-3D-GeForce-GTX750-1GB-N750-1SDV-D5CW.html

 

Το αν θα κάνει στο σύστημά του, αν θα έχει κανένα τροχοπέδη ή αν δεν θα επαρκεί το τροφοδοτικό του το αφήνουμε στην φαντασία του καθένα, μιας και βοήθεια θέλετε όλοι αλλά βαριέστε να αφιερώσετε 5 λεπτάκια της ώρας να δώσετε τα στοιχεία που σας ζητάμε για να σας βοηθήσουμε αφιλοκερδώς. Και εμείς παρακαλούμε δεν κάνει τίποτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι να δώσει 100 ευρώ σε κάρτα γραφικών είναι προτιμότερο να πάρει κάτι πιο σύγχρονο και επαρκέστερο από την 650 όπως την GTX750: http://www.skroutz.gr/s/5156641/Inno-3D-GeForce-GTX750-1GB-N750-1SDV-D5CW.html

 

Το αν θα κάνει στο σύστημά του, αν θα έχει κανένα τροχοπέδη ή αν δεν θα επαρκεί το τροφοδοτικό του το αφήνουμε στην φαντασία του καθένα, μιας και βοήθεια θέλετε όλοι αλλά βαριέστε να αφιερώσετε 5 λεπτάκια της ώρας να δώσετε τα στοιχεία που σας ζητάμε για να σας βοηθήσουμε αφιλοκερδώς. Και εμείς παρακαλούμε δεν κάνει τίποτα.

οκ.....g3420 cpu....asrock b65 δεν θυμαμαι ακριβως ποια.....ssd 250...xfx 550w....4g ram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ.....g3420 cpu....asrock b65 δεν θυμαμαι ακριβως ποια.....ssd 250...xfx 550w....4g ram.

 

Θα του κάνει δουλειά η GTX750 αλλά ο επεξεργαστής θα αποτελεί σε σχετικό βαθμό τροχοπέδη. Από μνήμη και τροφοδοτικό είναι υπερκαλυμμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Εχω έναν athlon II X4 640 RAM:4GB PSU:500W και μια ΑΤΙ 4600 και παίζω σε 19άρα wide. τι κάρτούλα μέχρι 100 ευρω max θα μπορούσα να βάλω για να παίζω ικανοποιητικά fifa15 & nba 2k15 τουλάχιστον σε medium settings? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Εχω έναν athlon II X4 640 RAM:4GB PSU:500W και μια ΑΤΙ 4600 και παίζω σε 19άρα wide. τι κάρτούλα μέχρι 100 ευρω max θα μπορούσα να βάλω για να παίζω ικανοποιητικά fifa15 & nba 2k15 τουλάχιστον σε medium settings? Ευχαριστώ.

πες και την μαρκα του τροφοδοτικου σου.

 

για μαξ 100ευ πας εδω http://www.skroutz.gr/s/4378706/MSI-Radeon-R7-260-1GB-OC-V293-026R.html

 

και με λιγο παραπανω πας εδω ειναι λιγο πιο καλη αλλα και οι 2 θα παιζουν ανετα. 

 

http://www.skroutz.gr/s/4248852/Sapphire-Radeon-R7-260X-1GB-OC-11222-05-20G.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πες και την μαρκα του τροφοδοτικου σου.

 

για μαξ 100ευ πας εδω http://www.skroutz.gr/s/4378706/MSI-Radeon-R7-260-1GB-OC-V293-026R.html

 

και με λιγο παραπανω πας εδω ειναι λιγο πιο καλη αλλα και οι 2 θα παιζουν ανετα. 

 

http://www.skroutz.gr/s/4248852/Sapphire-Radeon-R7-260X-1GB-OC-11222-05-20G.html

οκ ευχαριστώ, ακόμα πιο κάτω σε τιμή αξίζει κάποια γιατι βλέπω ότι στα επώνυμα μαγαζιά η πρώτη ξεπερνάει το 100αρικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα θα αγορασω καινουργιο pc και ειμαι αναμεσα σε αυτες τις δυο καρτες.Ποια απο τις δυο μου προτεινετε?

 

 

http://www.e-shop.gr/asus-radeon-strix-r9-280-strix-r9280-oc-3gd5-3gb-gddr5-pci-e-retail-p-PER.513667

 

http://www.e-shop.gr/sapphire-dual-x-radeon-r9-280-boost-oc-3gb-gddr5-pci-e-retail-p-PER.510835

 

Η αναλυση της οθονης μου 1920x1200 και τροφοδοτικο εχω της CM 550w.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...