Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα! Δεν το περιμενα! Ποσο καιρο εισαι με αυτο το seyup? Η αληθεια ειναι οτι με επεισες αλλα παλι φοβαμαι λιγο...μη το ζορισω το τροφοδοτικο γιατι θα χω και καμια 5 ανεμηστηρες στο pc + dual channel ram + 2 hdd οχι ssd...

 

Μετα κοιτουσα και υξν geforce 750/750ti αλλα χαμω την gnc τεχνολογια...

 

Δεν ηερω..ποια μου προτεινετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχω 7φαν, 3 σκληρους με τον ssd,ledταινιες και σε φουλ gaming δε ξεπερνα τα 300watt.με το μονιτορ συνδεμενο στο ups.αρα για ζορισμα ουτε λογος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους!

Ξεκινησα να στηνω σιγα σιγα το νεο μου pc αλλα βρηκα εμποδιο στην vga λογω τροφοδοσιας!

Εχω παρει τα εξης

Amd fx 6300 , 8gb ram ,550w xfx 80plus τροφοδοτικο.

η καρτα που θα εβαζα ηταν η r9 280 αλλα ειδα τις παραλογες απαιτησεια της σε ρευμα, θελει τουλαχιστο 700w τροφοδοτικο οποτε εχω καποιες αποριες στην κατηγορια που παω.

 

Geforce gtx 660 vs r9 270 και οι δυο 2gb ram

 

Οι αποριες ειναι οι εξης:

 

1.η 270 ζηταει τουλαχιστον 520watt τροφοδοτικο.Λετε να εχω θεμα με το xfx?

2.gtx 660 η r9 270? Και γιατι?

3.Κατι παιδια εδω στο φορουμ μου ειπαν πως με cpu amd με r9 280 vga ενεργοποιειται μια τεχνολογια που κανει τα games να πηγαινουν καλυτερα.Ισχυει και για την 270?

4.τι διαφορα εχει η r9 270 απο την r9 270x ?

5.ποιες θεωρουντε απο τις καλυτερες υλοποιησεις της 270 και ποια θα προτεινατε?

 

(Το συστημα ειναι καινουργιο και δεν υπαρχει δυνατοτητα αλλαγης καποιου περιφερειακου προς το παρων οποτε παρακαλω η βοηθεια σας να ειναι με βαση τα παραπανω δεδομενα)

 

Ευχαριστω!

1.Όχι

2.Η 270 είναι καλύτερη από την 660 και υποστηρίζει DX11.2 και άλλες νέες τεχνολογίες

3.Για AMD Mantle λογικά θα σου είπαν και να ισχύει για όλες τις R7-R9.

4.Η 270X είναι πιο γρήγορη.

5.MSI,Sapphire,Sapphire από μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού αναγνώρισε του άλλου στο ΑΜΕ την 980 θα αναγνωρίσει και την 970. Αν την κάρτα γραφικών την θέλεις ΜΟΝΟ για video editing και για τίποτε άλλο τότε πες μου να σου προτείνω μια πρόσφατης γενιάς κάρτα των 150 ευρώ να γλυτώσεις ακόμα περισσότερα χρήματα.

Ναι βαζω κανα game στον υπολογιστη αλλα δεν ειμαι harcdore να κοιταω επιδοσεις και τετοια!δε θα με χαλασει ομως να χω πλεον μια δυνατη καρτα γραφικων μιας και αυτη που εχω τωρα πανω μπορει να ειναι και 10ετιας....θα φανουν σιγουρα οι διαφορες και το βλεπω και σαν επενδυση....

Δουλευω και after effects που εκει κανουμε 3D και θελουμε γρηγορο preview...

 

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις,περιμενω τη συμβουλη σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε λετε δεν θσ χω θεμα με το TS550...

ΑΠλα αναρωτιεμαι γιατι να λεει στις απαιτησεις τουλαχιστον 700watt psu...

Οποτε παω στην 280..

 

Club 3D ή xfx ?

 

Γενικως οι club 3d ειναι καλες?

Και παλι ευχαριστω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΠλα αναρωτιεμαι γιατι να λεει στις απαιτησεις τουλαχιστον 700watt psu...

Οποτε παω στην 280..

 

 

για την ασφαλεια σου. σε περιπτωση που θα κανεις υπερχρονισμο στην καρτα/εεπεξεργαστη κλπ... και αναλογα ποσα μπιχλιμιδια εχει συνδεμενο το συστημα. επισης για μη ποιοτηκα τροφοδοτικα no name & κινεζιες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε λετε δεν θσ χω θεμα με το TS550...

ΑΠλα αναρωτιεμαι γιατι να λεει στις απαιτησεις τουλαχιστον 700watt psu...

Οποτε παω στην 280..

 

Club 3D ή xfx ?

 

Γενικως οι club 3d ειναι καλες?

Και παλι ευχαριστω..

Γιατι κοιτας μονο αυτες τις 2????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι θα παρω απο eshop και αυτες κ

λογω τιμης κυριως κατελειξα σ αυτες.Επισης εχουν ελαφρως γρηγοροτερη συχνοτητα πυρηνα απο τις αλλες οποτε...

Τελικα xfx vs sapphire αλλα μαλλον παω προς xfx λογω μεγαλυτερου χρονισμου...

Σαν υλοποιηση ειναι καλη και αξιόπιστη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω 7φαν, 3 σκληρους με τον ssd,ledταινιες και σε φουλ gaming δε ξεπερνα τα 300watt.με το μονιτορ συνδεμενο στο ups.αρα για ζορισμα ουτε λογος...

 

Συγνώμη αλλα πως γίνετε αυτο ,απ'οτι βλέπω  η 280 εχει κατανάλωση στο φουλ 250w ,ειμαι ασχετος αλλα ενδιαφέρομε άμεσα να φτιάξω pc και ειμαι αναμεσα στις 280 , 270Χ , 760 , αλλα  στην 280 με αποτρέπει λιγο η κατανάλωση μιας και βλεπω οτι οι καινούργιες καρτες εχουν πολυ  χαμηλότερη κατανάλωση .

Σκέφτομαι να παω στην 270Χ μιας και δεν εχω παιξει αρκετα παιχνιδα που εχουν βγει τα τελευταία χρονια στο pc και μελλοντικα να παω σε μια καρτα νεας γενιας που θα εχει σίγουρα επίσης χαμηλή κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tdp εχει 250w .ειναι διαφορετικο ..εγω μιλαω απο μετρηση με το ups που μετραει τι τραβαει απο το τοιχο..συνδεμενο και μονιτορ 50w πανω..πλεονεκτημα της r9280 τα 3gb vram...πολλες φορες στα νεα παιχνιδια εχω δει χρηση στα 2900mb..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα σωστά το max Tdp ειναι το μέγιστο που μπορει να πιάσει αλλα αυτο δεν το φτάνει σχεδόν ποτε? 

Απο θερμοκρασίες πως πάει ,κοιταζω για την τεράστια gigabite  με τους 3 ανεμιστήρες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thermal design power...εχει να κανει με τη θερμοτητα...στο site της saphire που εχω προτεινουν 500 watt psu...θερμοκρασιες το καλοκαιρι πανω απο 62 δεν ειδα..τωρα ειμαι 58-60.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βαζω κανα game στον υπολογιστη αλλα δεν ειμαι harcdore να κοιταω επιδοσεις και τετοια!δε θα με χαλασει ομως να χω πλεον μια δυνατη καρτα γραφικων μιας και αυτη που εχω τωρα πανω μπορει να ειναι και 10ετιας....θα φανουν σιγουρα οι διαφορες και το βλεπω και σαν επενδυση....

Δουλευω και after effects που εκει κανουμε 3D και θελουμε γρηγορο preview...

 

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις,περιμενω τη συμβουλη σου!

 

Προσωπικά εμμένω στην αρχική μου συμβουλή  για την GTX970. Aυτή που σου πρότεινα είναι από τις καλές λύσεις και σε καλή τιμή. Επιπλέον έχεις και ένα γίγα παραπάνω μνήμη από την 780 που κοίταζες.

Το xfx 550 σηκωνει ανετα r 9 280. Δες το συστημα της υπογραφης μου...μετρημενο μεσω του ups...

 

Για τελευταία φορά όταν θέλετε να βοηθήσετε χρήστη εδώ και επειδή είναι θέμα ασφάλειας και ευθυνών θα κρατάτε τις ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ που προτείνουν οι κατασκευαστές όσο παράλογο και αν σας ακούγετε και είτε σας αρέσει είτε δεν σας αρέσει.

 

Αν ο κατασκευαστής γράψει 600W σε αυτό θα προσαρμοστείτε στις συμβουλές που θα δίνετε. Το τι κάνει ο καθένας σας προσωπικά ΔΕΝ ενδιαφέρει και για όσους έχουν αμφιβολία παρακαλώ να διαβάσουν για άλλη μια φορά τους ΟΡΟΥΣ ΧΡΗΣΗΣ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η r9 270 απο την 280 τι διαφορες εχουν εκτος του χρονισμου? Ειναι πολυ καλυτερη η 280?

Ναι ειναι και σε επιδοσεις και στα 3gb Vram που εχει σε σχεση με τα 2 της 270.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...