Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλησπέρα :) αν και ειχα αναφερει σε ενα παλιο topic για αναβαθμίσει του pc μου επειδή μου έκατσε  θα δώσω την δικιά μου καρτα γραφικών  για κάποια τιμη και σκέφτομαι να παρω μια καινούργια... θελω να ακουσω γνωμες.

το pc μου:

cpu: AMD 8320 με ψυκτρα Scythe Mugen 3100

gpu: Nvidia GeForce 760 2gb palit

ram: G skill F3 8gb

psu: XFX 550

motherboard: Gigabyte 990XA -UD3 R3.0

σκεφτόμουνα για amd καρτα γραφικών οπως Sapphire Radeon r9 290 η Gigabyte r9 290

 

 

Για οποιαδήποτε 290 θα χρειαστείς μάλλον και δυνατότερο τροφοδοτικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σκεφτομαι να παρω μια καινουρια καρτα γραφικων.H φορμα του πσ μου τρ ειναι η εξης:


 


Case (Κουτί):VERO-W beL!EVE ADVANCED (δεν λεει κατι παραπανω)


PSU (Τροφοδοτικό & Watt):powertech 620 watt


Motherboard (Μητρική):msi k9agm3 (ms7367)


CPU (Κεντρικός επεξεργαστής):amd athlon 64 x2 5600+


RAM (Μνήμη συστήματος):samsung 1gb x 2 333mhz ddr2 σε dual channel


GPU (Κάρτα γραφικών):msi radeon hd5450 1gb MD1GD3H/LP GDDR3


Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση):viewsonic vg2021m/1400x1050


ΟS (Λειτουργικό σύστημα):windows 7 ultimate 32bit


 


η χρηση της θα ειναι ελαφρυ gaming δηλαδη κανα euro truck,pro,need for speed και κανα lol τυπου.


και η καρτα γραφικων που σκεφτομαι να παρω ειναι https://www.skroutz....-240A-CLF2.html


ευχαριστω εκ τον προτερον! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που δεν σε καλύπτει η 5450 που έχεις ήδη ; Ρωτάω γιατί αν σε ενδιαφέρουν τα παιχνίδια θα πρέπει να αλλάξεις τα πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα απο τον επεξεργαστη δεν εχω κανενα παραπονο αλλα ναι η 5450 δεν με καλυπτει κολλαει ειδικα οταν σηκωνετε σκονη απο τον μπροστινο στο pro street ;) λοιπον για να ειμαι ποιο συγκεκριμενος δεν απαιτω τρελα γραφικα ισα ισα να περναω την ωριτσα μου.την συγκεκριμενη καρτα θα την σηκωνει το συστημα που εχω τρ;γτ σκεφτομαι σε 2-3 μηνες να κανω μια αναβαθμιση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα να μαζέψεις λεφτά και να φτιάξεις κάτι ολοκληρωμένο για να αξίζει.Η 240 που κοιτάς δεν είναι για παιχνίδια, θες τουλάχιστον την 260Χ για να πεις ότι χαζοπαίζεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δεν έχει κάνει O/C στον CPU, δεν νομίζω να 'χει θέμα.

αν αγοράσω την Corsair cx600 80 plus bronze θα είμαι εντάξει?

και τελος... πιστεύεις οτι με μια 290 θα εχω αισθητή διαφορά με σχέση με την palit 760?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενας φιλος μου μου λεει οτι αξιζει τα λεφτα της την εχει και αυτος με intel core 2 duo και ειναι πολυ καλη στο euro truck.και αν πουμε για 260 μιλαμε για τρελο ποσο για μενα το πολυ να διαθεσω 250-300 ευρω για καινουριο συστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα απο τον επεξεργαστη δεν εχω κανενα παραπονο αλλα ναι η 5450 δεν με καλυπτει κολλαει ειδικα οταν σηκωνετε σκονη απο τον μπροστινο στο pro street ;) λοιπον για να ειμαι ποιο συγκεκριμενος δεν απαιτω τρελα γραφικα ισα ισα να περναω την ωριτσα μου.την συγκεκριμενη καρτα θα την σηκωνει το συστημα που εχω τρ;γτ σκεφτομαι σε 2-3 μηνες να κανω μια αναβαθμιση

 

Εφόσον σκοπεύεις σε 2-3 μήνες να κάνεις αναβάθμιση συστήματος, γιατί δεν περιμένεις μέχρι τότε και να επενδύσεις τα 60+ ευρώ που θέλεις να δώσεις τώρα στην 240 σε μια καλύτερη κάρτα γραφικών που θα ταιριάζει καλύτερα στο μελλοντικό σου σύστημα;

 

Ελπίζω να έχεις σκοπό να αλλάξεις και τροφοδοτικό.

αν αγοράσω την Corsair cx600 80 plus bronze θα είμαι εντάξει?

και τελος... πιστεύεις οτι με μια 290 θα εχω αισθητή διαφορά με σχέση με την palit 760?

 

Toυλάχιστον ένα 30% στα 1080p ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το τροφοδοτικο ειναι μαπα απλα δεν ειμαι και σιγουρος ακομα και αν κανω αναβαθμιση θα την κρατησω την xfx

και μην φανταστεις οτι θα ειναι κανα τρελο συστημα το πολυ εναν τετραπυρηνο επεξεργαστη.και συν οτι πρεπει να αλλαξω και τροφοδοτικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το τροφοδοτικο ειναι μαπα απλα δεν ειμαι και σιγουρος ακομα και αν κανω αναβαθμιση θα την κρατησω την xfx

και μην φανταστεις οτι θα ειναι κανα τρελο συστημα το πολυ εναν τετραπυρηνο επεξεργαστη.και συν οτι πρεπει να αλλαξω και τροφοδοτικο

φιλε μου κανεις 2 καλες αναβαθμισεις. θα αλλαξεις τροφοδοτικο και 4πυρινο επεξεργαστη? τοτε λυπαμαι που το λεω αλλα την χειροτερη πραξη θα κανεις που θα κρατησεις την 240 που ειναι για ταινιες και για κανενα pacman? θα μπορει το μηχανακι να σηκωσει καλυτερη καρτουλα. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...