Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η οθόνη που παίζω είναι  αυτή : 

 

http://www.asus.com/Monitors_Projectors/VW246H/

μια χαρα εισαι χτυπα την 265 οπως ειπε ο Alien.

 

αλλα ο επεξεργαστης δεν ξερω τωρα αν σε παιρνει σε ολα τα παιχνιδια παρολο που τον εχεις υπερχρονισμενο.

 

EDIT: ακυρο κοιτουσα την υπογραφη του alien οτι ναναι ειμαι σημερα.. μια χαρα εισαι

Επεξ/σία από pesis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η οθόνη που παίζω είναι  αυτή : 

 

http://www.asus.com/Monitors_Projectors/VW246H/

Εγω θα ελεγα αν μπορεις να κοιταξεις και την https://www.skroutz.gr/s/4138742/Asus-Radeon-R9-270-2GB-DirectCU-II-OC.htmlμε 8-10ευρω παραπανω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια καρτα γραφικων θα προτεινατε ως αντικατασταση μιας sapphire radeon 6870 με κυριο κριτηριο να εχει μικροτερη καταναλωση ειδικα σε idle εως 40% usage και χαμηλοτερο θορυβο;

 

Εννοειται να εχει και πιο καλες επιδοσεις απτην στιγμη που μιλαμε για upgrade, αλλα αυτο δεν με απασχολει τοσο οσο τα 2 προηγουμενα.

 

Να σημειωσω οτι δεν εχω παραπονο απτο θορυβο της 6870, αλλα πιστευω οτι απο τοτε μεχρι σημερα εχουν υπαρξει καρτες που τα πανε ακομα καλυτερα σε αυτο το κομματι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια καρτα γραφικων θα προτεινατε ως αντικατασταση μιας sapphire radeon 6870 με κυριο κριτηριο να εχει μικροτερη καταναλωση ειδικα σε idle εως 40% usage και χαμηλοτερο θορυβο;

 

Εννοειται να εχει και πιο καλες επιδοσεις απτην στιγμη που μιλαμε για upgrade, αλλα αυτο δεν με απασχολει τοσο οσο τα 2 προηγουμενα.

 

Να σημειωσω οτι δεν εχω παραπονο απτο θορυβο της 6870, αλλα πιστευω οτι απο τοτε μεχρι σημερα εχουν υπαρξει καρτες που τα πανε ακομα καλυτερα σε αυτο το κομματι.

 

Μέχρι πόσα χρήματα δίνεις ?. Καθαρά απο άποψη κατανάλωσης και θορίβου την gtx 750 ti αλλά δεν θα έλεγα οτι είναι μια αναβάθμιση που αξίζει τόσο όσο αναφορά τις επιδόσεις (κάπου 30% αύξηση στα παιχνίδια). Πάντώς αν πας σε 750ti κοίταξε σε msi ή gigabyte

http://www.bestprice.gr/search?q=gtx+750ti

Απο άποψη επιδόσεων θα έλεγα να πάς σε καμμία R9 270  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι πόσα χρήματα δίνεις ?. Καθαρά απο άποψη κατανάλωσης και θορίβου την gtx 750 ti αλλά δεν θα έλεγα οτι είναι μια αναβάθμιση που αξίζει τόσο όσο αναφορά τις επιδόσεις (κάπου 30% αύξηση στα παιχνίδια). Πάντώς αν πας σε 750ti κοίταξε σε msi ή gigabyte

http://www.bestprice.gr/search?q=gtx+750ti

Απο άποψη επιδόσεων θα έλεγα να πάς σε καμμία R9 270

Εως 150, βαρια βαρια 200.

Για r9 270 ελεγα, θα τσεκαρω ομως και την 750ti.

 

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εως 150, βαρια βαρια 200.

Για r9 270 ελεγα, θα τσεκαρω ομως και την 750ti.

 

Ευχαριστω!

Απο πλευρας καταναλωσης πας σε 750ti. Απο πλευρας επιδωσεων πας σε R9 280 που ειναι αρκετα δυνατοτερη και απο την R9 270 που κοιτας αλλα και απο την 750ti.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

R9 270 η 280  αναλογα τις απαιτησεις σου και οι δυο ειναι πολυ καλες και υποστηριζουν και το zerocore. Προσωπικα προιμω Sapphire γιατι κατα κανονα φτιαχνονται με τα λιγοτερα προβληματα απο οτι εδειξε προσφατα η πραξη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαστε κατατοπιστικοι και σας ευχαριστω!

Tην 280 την αποκλειω καθως (περα απο league of legends) σπανια θα παιξω παιχνιδια και οταν το κανω , οπως ειναι λογικο δεν εχω τρελες απαιτησεις στα γραφικα, καθως δεν ειμαι power gamer ουτε και θα γινω ποτε.

 

Aρα ειμαι μεταξυ 750ti και r9 270. Το μπατζετ με παιρνει για οποιαδηποτε απτις 2, συνεπως θορυβος και καταναλωση σε idle/semi-idle καταστασεις ειναι πλεον τα κριτηρια που θα με οδηγησουν στην επιλογη. Η αληθεια ειναι οτι γλυκοβλεπω την 270 διοτι φανταζει πιο future proof για τυχον μελλοντικες απαιτησεις, αλλα θα πρεπει να βρω αρκετα ησυχη υλοποιηση για να την επιλεξω. Πιστευω επισης οτι δενει καλυτερα στο συστημα μου (i5 2500k @ 4.4ghz, 16gb ram, samsung 850 pro 256gb), με την ενοια οτι σε 3-4 χρονια το πρωτο πραγμα που μπορει να bottleneck-αρει απο ολα αυτα ειναι η 750ti.

 

Φυσικα επιμενω στην καταναλωση γιατι μιλαμε για 24/7 υπολογιστη και στον θορυβο γιατι ο υπολογιστης αυτος βρισκεται σε δωματιο. Και υπο αυτο το πρισμα μαλλον πρεπει να παω στην 750ti. Θα το σκεφτω και θα πραξω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η 750ti μαξαρει το LoL για πλάκα σε Full HD και είναι πολύ κρύα και αθόρυβη.

Δες power consumption η 6870 σε full stress καταστάσεις 169W ενώ η 750ti 78W

σε idle 17W με 10W υπέρ της 750ti.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα επιμενω στην καταναλωση γιατι μιλαμε για 24/7 υπολογιστη και στον θορυβο γιατι ο υπολογιστης αυτος βρισκεται σε δωματιο

 

Ο δικός μου είναι στο μπαλκόνι.  :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δικός μου είναι στο μπαλκόνι.  :P

Προφανως εννοω υπνοδωματιο για να θετω ζητημα θορυβου.

Και προφανως ενα συνηθες σπιτι εχει κι αλλους χωρους στους οποιους μπορει να υπαρχει ενας υπολογιστης.

Κατα τ'αλλα , καλα εκανες και μοιραστηκες το αστειο μαζι μας!

 

Πάντως η 750ti μαξαρει το LoL για πλάκα σε Full HD και είναι πολύ κρύα και αθόρυβη.

Δες power consumption η 6870 σε full stress καταστάσεις 169W ενώ η 750ti 78W

σε idle 17W με 10W υπέρ της 750ti.

Στην ιδια σελιδα βλεπω εως και 12db διαφορα στο fan noise απο την εταιρη υποψηφια 270.

Αρα αποφασισα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Forum δεν σημαίνει μόνο χρήσιμες πληροφορίες, σημαίνει και πλακα και λίγο χαβαλέ.

αμα δεν το σηκώνεις οκ θα ξέρω για την επόμενη φορά.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η 750ti μαξαρει το LoL για πλάκα σε Full HD και είναι πολύ κρύα και αθόρυβη.

Δες power consumption η 6870 σε full stress καταστάσεις 169W ενώ η 750ti 78W

σε idle 17W με 10W υπέρ της 750ti.

 

Πιστεύεις οτι η Palit είναι η καλύτερη υλοποίηση ? Σε επιδώσεις μπορεί να είναι γιατί είναι αρκετα υπεργχρονισμένη.

Απλά παραθέτω απο το ίδιο site την msi για σύγκριση http://www.techpowerup.com/reviews/MSI/GTX_750_Ti_Gaming/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...