Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν εμπιστευομαι την asus ας απαντησει αλλος για την συγκεκριμενη. συγνωμη.

η ασους εχει 3 χρονια εγγυηση ενω η σαφαιρ εχει 2. ιδιες ειναι.

αυτο που λεει για την asus οτι ειναι λιγο πιο OC απο τις κανονικες και ειναι 20% καλητερη στη ψυξη ισχυει η μπαρμπουτσαλα? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αυτο που λεει για την asus οτι ειναι λιγο πιο OC απο τις κανονικες και ειναι 20% καλητερη στη ψυξη ισχυει η μπαρμπουτσαλα? :P

ισχυει. οχι και 20% ιδια τσιπακια φορανε ολες αλιμονο...270, 280 rebranded overclocked καρτες ειναι... στην ψυξη ναι καλυτερες ειναι.  πανω απο 10% OC 24/7  δεν πανε παραπανω καμια απο αυτες.

 

εκτος την 265 που ειναι νεο τσιπ. αλλα δεν σηκωνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα μηπως η πλαστιγγα γερνει προς asus μερια..?

φιλε δικη σου η επιλογη η asus ειναι παρα πολυ καλη αλλα τελευταια τα σκ@τωσε.  καποιοι ηταν τυχεροι και ξεσκιζουν. αλλα οι περισσοτεροι πεσανε θυματα και τρωνε artifacts.  googλαρε για να να εισαι σιγουρος τι γινεται.

 

εδω προτεινουμε κατι για να μην τρεχεις μετα για αλλαγες του DOA ή εγγυηση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 


 


Έχω τα εξής κομμάτια


 


i5 4590


asus h97-Plus retail


western digital 1tb caviar blue


raijintek themis


kingston hyperx fury 8gb 


raijintek agos


Xfx ts 550w 


 


Ήρθε η ώρα για την κάρτα γραφικών που θα πλαισιώσει το σύστημα. Είμαι σε μεγάλο δίλημμα ανάμεσα σε αυτές τις δύο..


 


http://www.e-shop.gr/asus-gtx750ti-oc-2gd5-2gb-gddr5-pci-e-retail-p-PER.513648


 


http://www.e-shop.gr/asus-r9-270-r9270-dc2oc-2gd5-2gb-gddr5-pci-e-retail-p-PER.513644


 


Η χρήση που κάνω είναι κυρίως Adobe Premiere pro cs, Photoshop και games(όχι όμως σαν βασική προτεραιότητα).


Σημαντικός λόγος επίσης για μένα είναι και η κατανάλωση ρεύματος, θερμοκρασίες, λιγότερος θόρυβος σε load όπως και η μεγαλύτερη αντοχή στον χρόνο (αν δύναται να υπάρχει κάτι τέτοιο)


 


Ευχαριστώ!


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπέρα, 

 

Έχω τα εξής κομμάτια

 

i5 4590

asus h97-Plus retail

western digital 1tb caviar blue

raijintek themis

kingston hyperx fury 8gb 

raijintek agos

Xfx ts 550w 

 

Ήρθε η ώρα για την κάρτα γραφικών που θα πλαισιώσει το σύστημα. Είμαι σε μεγάλο δίλημμα ανάμεσα σε αυτές τις δύο..

 

http://www.e-shop.gr/asus-gtx750ti-oc-2gd5-2gb-gddr5-pci-e-retail-p-PER.513648

 

http://www.e-shop.gr/asus-r9-270-r9270-dc2oc-2gd5-2gb-gddr5-pci-e-retail-p-PER.513644

 

Η χρήση που κάνω είναι κυρίως Adobe Premiere pro cs, Photoshop και games(όχι όμως σαν βασική προτεραιότητα).

Σημαντικός λόγος επίσης για μένα είναι και η κατανάλωση ρεύματος, θερμοκρασίες, λιγότερος θόρυβος σε load όπως και η μεγαλύτερη αντοχή στον χρόνο (αν δύναται να υπάρχει κάτι τέτοιο)

 

Ευχαριστώ!

 

Την μεγαλυτερη αντοχη στον χρονο θα την εχεις αν ανεβεις λιγο σε χρηματα και πας στην R9 280 3GB, στις αλλες 2 σε καποια απο αυτα που κοιτας ειναι καλυτερη η R9 270(κυριως σε επιδοσεις) σε αλλα πχ καταναλωση ρευματος ειναι η 750ti,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την μεγαλυτερη αντοχη στον χρονο θα την εχεις αν ανεβεις λιγο σε χρηματα και πας στην R9 280 3GB, στις αλλες 2 σε καποια απο αυτα που κοιτας ειναι καλυτερη η R9 270(κυριως σε επιδοσεις) σε αλλα πχ καταναλωση ρευματος ειναι η 750ti,

Θα ήθελα να παραμείνω στο budget που έχω θέσει..Όσον αφορά την κατανάλωση ρεύματος θα ήταν λόγος ώστε να διαλέξω την gtx750 ti παρόλο που χάνει σε επιδόσεις από την r9 270? Με ενδιαφέρει πολύ να μου βγαίνει όσο το δυνατόν πιο οικονομικά ο λογαριασμός ρεύματος αλλά είναι τόσο μεγάλη η διαφορά τους σε κατανάλωση που να είναι αποτρεπτική η επιλογή της r9 270?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να παραμείνω στο budget που έχω θέσει..Όσον αφορά την κατανάλωση ρεύματος θα ήταν λόγος ώστε να διαλέξω την gtx750 ti παρόλο που χάνει σε επιδόσεις από την r9 270? Με ενδιαφέρει πολύ να μου βγαίνει όσο το δυνατόν πιο οικονομικά ο λογαριασμός ρεύματος αλλά είναι τόσο μεγάλη η διαφορά τους σε κατανάλωση που να είναι αποτρεπτική η επιλογή της r9 270?

Δεν θυμαμαι να εχει παραπονεθει καποιος για το λογαριασμο ρευματος λογω της καρτας γραφικων :P Αλλωστε αν καποιος κανει παραπονο για την φθηνη R9 270,τι να πουν και οι αλλοι που αγοραζουν τις ακριβοτερες R9 290 και 290x.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμαμαι να εχει παραπονεθει καποιος για το λογαριασμο ρευματος λογω της καρτας γραφικων :P Αλλωστε αν καποιος κανει παραπονο για την φθηνη R9 270,τι να πουν και οι αλλοι που αγοραζουν τις ακριβοτερες R9 290 και 290x.

χαχαχα οκ με κάλυψες,. :-D Οπότε γνώμη σου ποια θα ήταν, gtx 750 ti ή r9 270?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο αποψη επιδωσεων η R9 270 παιζει μπαλα μονη της(ειδικα αν δεις μερικα Benchmarks στο Internet για παιχνιδια,ειναι παρα πολυ μπροστα).Ριξε μια ματια και σε ενα προχειρο review για την 750ti για να εχεις μια γενικη εικονα του πως παταει σε σχεση με τις αλλες καρτες http://www.tomshardware.com/reviews/geforce-gtx-750-ti-review,3750-19.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο αποψη επιδωσεων η R9 270 παιζει μπαλα μονη της(ειδικα αν δεις μερικα Benchmarks στο Internet για παιχνιδια,ειναι παρα πολυ μπροστα).Ριξε μια ματια και σε ενα προχειρο review για την 750ti για να εχεις μια γενικη εικονα του πως παταει σε σχεση με τις αλλες καρτες http://www.tomshardware.com/reviews/geforce-gtx-750-ti-review,3750-19.html

Ευχαριστώ για το λινκ. Κάτι τελευταίο.. Όσον αφορά premiere, photoshop με την r9 270 θα κάνω την δουλειά μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η r9 270x σε συστημα με τροφοδοτικό 550W είναι αξιόπιστη ή θα υπάρξει πρόβλημα;

Ρωτάω γιατί με ενδιαφέρει και μένα αυτη η κάρτα..........

Αν το τροφοδοτικο ειναι επωνυμο,μια χαρα την σηκωνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...