Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Υπάρχουν αρκετές επιλογές και σε μεταχ. ( και μπορείς να βρεις κάρτα που θα παίζει και αρκετά παιχνίδια ) αλλά γνώμη μου είναι να πάρεις μια καινούργια βάζοντας  λίγα ακόμα χρήματα σας διαφορά ,όλα αυτά  αφού δεν σε ενδιαφέρουν τα Games ( στο οποίο είναι το κομμάτι που χάνει το καινούργιο !!!) Σε όλα τα υπόλοιπα μια νέας γενιάς κάρτα θα αντέξει καλύτερα το χρόνο και θα έχει περισσότερη υποστήριξη από τα προγράμματα. θα είναι αρκετά αθόρυβη σε σύγκριση με  κάποιο παλιό Θηρίο και θα έχεις λιγότερες κατανάλωσης και θερμοκρασίες! Το βλέπεις και μας λες...  

 

Σε Αυτά τα λεφτά δεν μήπως βρεις καμία μετ. 260/260Χ ( δεν έψαξα να δω αλλά αν παίζει κάτι τέτοιο με εγγύηση θα είσαι οκ!) 

https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?from=catspan&keyphrase=amd+260

Ωραια φιλε μου.Με το τροφοδοτικο δεν υπαρχει θεμα;Την σηκωνει;Εαν δε βρω μεταχ/νη θα μαζεψω λεφτα να την παρω καινουργια.Τα προγραμματα που αναφερω παραπανω τα υποστηριζει;

 

 

Το τροφοδοτικό σου καλό είναι. Μπορεί και για καλύτερη κάρτα ( πρέπει λογικά να είναι 38 amp ) χωρίς να είμαι σίγουρος βέβαια σε αυτήν την περίπτωση θεωρητικά μπορεί να πάρει πάνω και μια 280 όχι Χ χωρίς πρόβλημα .

Εγώ πάντως την γνώμη μου είπα , μπορεί κάποιος να ξέρει κάτι περισσότερο και να είναι σωστότερη γνώμη ( εγώ σου είπα ότι το βλέπω από την άποψη , ότι αφού δεν θες game που θα έπρεπε να πας σε ακριβή λύση , ) αν πάρεις μια νεα κάρτα με τα τελευταία καλούδια πάνω όλα τα προγράμματα θα πάνω καλά ( εδώ δουλεύεις αυτήν την στιγμή με μια κάρτα 5450 που και σχετικά παλιά είναι και δεν έχει και τρομερές δυνατότητες ). Πάντως καλό θα ήταν να πάρεις ακόμα και σε μεταχ. σχετικά καινούργια κοψιά κάρτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τροφοδοτικό σου καλό είναι. Μπορεί και για καλύτερη κάρτα ( πρέπει λογικά να είναι 38 amp ) χωρίς να είμαι σίγουρος βέβαια σε αυτήν την περίπτωση θεωρητικά μπορεί να πάρει πάνω και μια 280 όχι Χ χωρίς πρόβλημα .

Εγώ πάντως την γνώμη μου είπα , μπορεί κάποιος να ξέρει κάτι περισσότερο και να είναι σωστότερη γνώμη ( εγώ σου είπα ότι το βλέπω από την άποψη , ότι αφού δεν θες game που θα έπρεπε να πας σε ακριβή λύση , ) αν πάρεις μια νεα κάρτα με τα τελευταία καλούδια πάνω όλα τα προγράμματα θα πάνω καλά ( εδώ δουλεύεις αυτήν την στιγμή με μια κάρτα 5450 που και σχετικά παλιά είναι και δεν έχει και τρομερές δυνατότητες ). Πάντως καλό θα ήταν να πάρεις ακόμα και σε μεταχ. σχετικά καινούργια κοψιά κάρτα. 

Aυτο δεν ξερω, τι να κοιταζω σε καρτες μεταχειρισμενες.Τι δυνατοτητες εχουν και εαν με καλυψουν...Υπαρχουν πολλες εκει γυρω στα 60-80 ευρω αλλα δεν ξερω. :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

 

Το σύστημα:

 

CPU: Intel® Core i5-4570 CPU @ 3.20GHz

 

Memory: 8GB RAM

 

Mobo: ASUS B85M-E

 

Ποιοτική κάρτα γραφικών σε κόστος 200-250 ευρώ, με πολύ καλή απόδοση και χαμηλό θόρυβο.

Χρήση: παιχνίδια σε monitor 24" το πολύ (τώρα έχω 21").

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι καλά, είναι 550W.

Για την R9 280 νομίζω ότι εδώ μέσα έχω ακούσει ότι έχει πολλά προβλήματα - αν ισχύει, δεν έχω καμμία όρεξη να μπλέξω με προβλήματα, να δοκιμάζω drivers όλη την ώρα και στο τέλος να πάω για αλλαγή.

Θέλω η κάρτα να έχει βγει απροβλημάτιστη, να έχει καλή φήμη.

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ακριβές μοντέλο του τροφοδοτικού σου πρέπει να μας πεις αν είναι κάποιο καλό 550αρι την σηκώνει την 280X.

Δεν έχουν όλες οι 280X πρόβλημα κάποιες υλοποιήσεις της Asus είχαν μην τρελαίνεσαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τσέκαρα και τελικά είναι ένα Themaltake litepower 700W, οπότε να υποθέσω ότι δεν τίθεται θέμα, σωστά;

 

Σχετικά με την 280X, αν αποφύγω την Asus είμαστε στα σίγουρα απροβλημάτιστοι;

Δεν έχω καμία μα καμία όρεξη να μπλέξω με προβληματικά προϊόντα...

 

BTW, η XFX τι λέει;

Ως τώρα είχα πάντα MSI, GIGABYTE ή ASUS κάρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tzimaras

 

Μια χαρά είναι το TT Berlin την κάρτα μπορείς να την πάρεις και από εδώ στα 140€ http://www.e-shop.gr/newsletter/mail-140925.html

 

Σε ευχαριστω πολυ, δλδ δεν θα εχω κανενα προβλημα με το 6pin που ζηταει η καρτα?

 

Επισης αυτο θεωρεις οτι ειναι καλυτερο?

 

http://www.e-shop.gr/coolermaster-g650m-gm-series-650w-modular-psu-%96-80-bronze-rs650-amaab1-eu-p-PER.811577

Επεξ/σία από Tzimaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τσέκαρα και τελικά είναι ένα Themaltake litepower 700W, οπότε να υποθέσω ότι δεν τίθεται θέμα, σωστά;

 

Σχετικά με την 280X, αν αποφύγω την Asus είμαστε στα σίγουρα απροβλημάτιστοι;

Δεν έχω καμία μα καμία όρεξη να μπλέξω με προβληματικά προϊόντα...

 

BTW, η XFX τι λέει;

Ως τώρα είχα πάντα MSI, GIGABYTE ή ASUS κάρτες.

 

Το τροφοδοτικό που έχεις σε καλύπτει (εκτός, ίσως, αν θέλεις να κάνεις crossfire).

 

Αν αποφύγεις την Asus, λογικά, δε θα έχεις πρόβλημα. Είναι καιρό η κάρτα στην αγορά και έχουν φύγει οι πρώτες παρτίδες, που είχαν πρόβλημα, μερικές.

Η XFX βγάζει ποιοτικά προϊόντα, αλλά το σύστημα ψύξης που βάζει, δεν είναι και το καλύτερο, με την έννοια ότι μπορεί μεν να δείχνει εντυπωσιακό, αλλά δεν τα πάει και πολύ καλά, τόσο σε θερμοκρασίες, όσο και σε θόρυβο (τουλάχιστον, αυτή είναι η δική μου εμπειρία από δύο κάρτες XFX που πέρασαν από τα χέρια μου πέρυσι).

Αν προτιμήσεις 280Χ, τελικά, θα σου πρότεινα να επιλέξεις υλοποίηση Gigabyte (πιο ακριβή) ή Sapphire (πιο φθηνή). Και οι δύο είναι άριστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω ένα λάπτοπ της hp και φοράει κάρτα nvidia. Μου έχει βγάλει λοιπόν εδώ και καιρό θαυμαστικό για ενημέρωση της κάρτας γραφικών. Παρότι πατάω συνέχεια να κάνει μένει στην μπάρα που τρέχει και δεν προχωράει καθόλου όσες ώρες και να το αφήσω. Ξέρουμε πως παίζει να λυθεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω ένα λάπτοπ της hp και φοράει κάρτα nvidia. Μου έχει βγάλει λοιπόν εδώ και καιρό θαυμαστικό για ενημέρωση της κάρτας γραφικών. Παρότι πατάω συνέχεια να κάνει μένει στην μπάρα που τρέχει και δεν προχωράει καθόλου όσες ώρες και να το αφήσω. Ξέρουμε πως παίζει να λυθεί;

 

'Ισως κάποιο πρόβλημα με την εγκατάσταση των οδηγών κάρτας γραφικών;

 

Συνηδητοποιείς ωστόσο ότι είσαι σε ενότητα για ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗΣ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ και ότι υπάρχει σχετικό subforum για ΦΟΡΗΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ όπου θα πρέπει να ανοίξεις ξεχωριστή ενότητα για το πρόβλημά σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω πολυ, δλδ δεν θα εχω κανενα προβλημα με το 6pin που ζηταει η καρτα?

 

Επισης αυτο θεωρεις οτι ειναι καλυτερο?

 

http://www.e-shop.gr/coolermaster-g650m-gm-series-650w-modular-psu-%96-80-bronze-rs650-amaab1-eu-p-PER.811577

 

Είναι πιο καλό semi modular με 5ετη εγγύηση και λίγο ανώτερο ποιοτικά αν μπορείς πάρτο από εδώ http://www.e-shop.gr/newsletter/mail-140925.htmlστα 69€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πιο καλό semi modular με 5ετη εγγύηση και λίγο ανώτερο ποιοτικά αν μπορείς πάρτο από εδώ http://www.e-shop.gr/newsletter/mail-140925.htmlστα 69€.

 

Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...