Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι μιλάμε για καινούριες από το εξωτερικό.

Το σύστημα χτίζεται τώρα με i5 Haswell, τροφοδοτικό στα 650 κτλ

Απλά δεν μπορώ να αποφασίσω για την κάρτα και το αν αξίζει να ξεφύγω για τη 290 ή όχι και να μείνω σε κάτι υποδεέστερο τύπου 285 ή έστω 780.

Κυρίως σε σχέση τιμή/απόδοση στο χρόνο.

Ρώτησα για προβλήματα για τη 290 γιατί είδα εδώ κάποια σχετικά σχόλια:

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16814202080&cm_re=r9_290-_-14-202-080-_-Product

πολλα παιδια εχουν τετοια καρτα εδω και δεν εχουω παραπονα παντως. και γενικα δεν εχω ακουσει παραπονα απο την sapphire. 

 

kai 780 δυνατη ειναι αλλα οχι οσο η 290

μπορεις να πας και στην 780 αν δεν εχεις τρελες απαιτησεις. ειναι παρα πολυ καλη καρτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι σχεδόν..Ακριβώς το ίδιο είναι.

 

Άρα; Αν το δεχτούμε αυτό (ή έστω ότι είναι πολύ κοντά) τι κοιτάζω ως κριτήριο; Λιγότερη κατανάλωση της 780 και χαμηλότερο θόρυβο; Το 1GB παραπάνω της 290;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λολ, τώρα είδα ότι έπεσαν και οι τιμές των 780..Δύσκολη η κατάσταση..Σε όποια και να πας πάντως, την ίδια ευχαρίστηση θα έχεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λολ, τώρα είδα ότι έπεσαν και οι τιμές των 780..Δύσκολη η κατάσταση..Σε όποια και να πας πάντως, την ίδια ευχαρίστηση θα έχεις.

 

Πότε θα ανάψει πράσινο να μπω; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λολ, τώρα είδα ότι έπεσαν και οι τιμές των 780..Δύσκολη η κατάσταση..Σε όποια και να πας πάντως, την ίδια ευχαρίστηση θα έχεις.

 

Tώρα που το ξαναείδα, ίσως είναι ελάχιστα φτηνότερη η 290 (στο Newsegg) και έχει και προσφορά τρία παιχνίδια δώρο η AMD.

Μάλλον προς τα εκεί συγκλίνω.

Με CoolerMaster 650W θα τρέχει κανονικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tώρα που το ξαναείδα, ίσως είναι ελάχιστα φτηνότερη η 290 (στο Newsegg) και έχει και προσφορά τρία παιχνίδια δώρο η AMD.

Μάλλον προς τα εκεί συγκλίνω.

Με CoolerMaster 650W θα τρέχει κανονικά;

ναι δεν θα εχεις προβλημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημερα.Εχω τα εξης στον υπολογιστη μου και θελω καποια στιγμη να αλλαξω την καρτα γραφικων.Βασικο οτι δεν παιζω παιχνιδια.Aσχολουμαι με photoshop και με Power Director k΄(Adope Premiere ποιο σπανια).Eπειδη βλεπω οτι καινουργιες ειναι πανω απο τα χρηματα που θελω να δωσω,θα κοιταξω και σε μεταχειρισμενη (δε με πειραζει ας ειναι και λιγο ποιο παλιο μοντελο).Ευχαριστω.


 


Case (Κουτί): Aerocool V3X Midi Black Edition


PSU (Τροφοδοτικό & Watt): CORSAIR 430W BUILDER SERIES V2 80+ 


Motherboard (Μητρική): Gigabyte GA 970A-D3 (rev. 3.0)


CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): AMD FX 8320 oc


RAM (Μνήμη συστήματος):  KINGSTON MEMORY KHX1600C9AD3B1/2G HyperX  (2GBχ4= 8GB)


GPU (Κάρτα γραφικών): Sapphire 5450 1GB DDR3 


Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): Philips V-line 226V4LAB


ΟS (Λειτουργικό σύστημα): Windows 7 Ultimate 64bit


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα καλά δεν λές όμως πόσα θες να δώσεις ...

Mεχρι 60-70 το πολύ...Δεν ξερω εαν βρω κατι με αυτα τα λεφτα σε αξιολογη,να μου κανει την δουλεια μου.Για αυτο ρωταω εσας που ξερετε απο αυτα.Να μην ξανασχοληθω με καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν αρκετές επιλογές και σε μεταχ. ( και μπορείς να βρεις κάρτα που θα παίζει και αρκετά παιχνίδια ) αλλά γνώμη μου είναι να πάρεις μια καινούργια βάζοντας  λίγα ακόμα χρήματα σας διαφορά ,όλα αυτά  αφού δεν σε ενδιαφέρουν τα Games ( στο οποίο είναι το κομμάτι που χάνει το καινούργιο !!!) Σε όλα τα υπόλοιπα μια νέας γενιάς κάρτα θα αντέξει καλύτερα το χρόνο και θα έχει περισσότερη υποστήριξη από τα προγράμματα. θα είναι αρκετά αθόρυβη σε σύγκριση με  κάποιο παλιό Θηρίο και θα έχεις λιγότερες κατανάλωσης και θερμοκρασίες! Το βλέπεις και μας λες...  

 

Σε Αυτά τα λεφτά δεν μήπως βρεις καμία μετ. 260/260Χ ( δεν έψαξα να δω αλλά αν παίζει κάτι τέτοιο με εγγύηση θα είσαι οκ!) 

https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?from=catspan&keyphrase=amd+260

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

 

Εχω τα εξης στον υπολογιστη μου και θελω να αλλαξω την καρτα γραφικων και τροφοδοτικο.

Δεν είμαι freak στα settings αλλα σε High θα ηθελα να μπορω να παιξω π.χ BF3 η 4, 2k15, Fifa ,Batman origins , evil within και αλλα...

 

Εχω υποψιν μου μια απο τις υλοποιησεις τις 750ti σε EVGA http://www.ebw.gr/el/product/361722/EVGA-GeForce-GTX-750-Ti-FTW η Palit http://www.ebw.gr/el/product/386882/Palit-XpertVision-GeForce-GTX-750-Ti-StormX-Dual καθως εχουν τα πιο πουσαρισμενα ρολογια, εκτος εαν προτείνεται εσεις κατι αλλο στα 150ευρω και ΠΑΝΤΑ σε Nvidia chipset pls!

 

To τροφοδοτικο που να δένει ολη την σουπα να ειναι κοντα στα 60ευρω. π.χ κανει αυτο? http://www.ebw.gr/el/product/196298/Thermaltake-Berlin-630W

 

Case (Κουτί): XIGMATEK MIDGARD PURE BLACK EDITION

PSU (Τροφοδοτικό & Watt): FP 650W??

Motherboard (Μητρική): Gigabyte GA 990XA-UD3

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): AMD Phenom II X6 1055T 3.6oc

RAM (Μνήμη συστήματος):  Corsair 4Gb Kit Ram DDR3 1333 Tw3X4G1333C9A-TW3X4G1333C9A-G

GPU (Κάρτα γραφικών): ASUS GT430 DIRECT CU SILENCE 1GB DDR3 

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): LG 55LM670S 1080P

ΟS (Λειτουργικό σύστημα): Windows 7 SP1 Ultimate 64bit

 

Ευχαριστω προκαταβολικά

Τζιμης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν αρκετές επιλογές και σε μεταχ. ( και μπορείς να βρεις κάρτα που θα παίζει και αρκετά παιχνίδια ) αλλά γνώμη μου είναι να πάρεις μια καινούργια βάζοντας  λίγα ακόμα χρήματα σας διαφορά ,όλα αυτά  αφού δεν σε ενδιαφέρουν τα Games ( στο οποίο είναι το κομμάτι που χάνει το καινούργιο !!!) Σε όλα τα υπόλοιπα μια νέας γενιάς κάρτα θα αντέξει καλύτερα το χρόνο και θα έχει περισσότερη υποστήριξη από τα προγράμματα. θα είναι αρκετά αθόρυβη σε σύγκριση με  κάποιο παλιό Θηρίο και θα έχεις λιγότερες κατανάλωσης και θερμοκρασίες! Το βλέπεις και μας λες...  

 

Σε Αυτά τα λεφτά δεν μήπως βρεις καμία μετ. 260/260Χ ( δεν έψαξα να δω αλλά αν παίζει κάτι τέτοιο με εγγύηση θα είσαι οκ!) 

https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?from=catspan&keyphrase=amd+260

 

Ωραια φιλε μου.Με το τροφοδοτικο δεν υπαρχει θεμα;Την σηκωνει;Εαν δε βρω μεταχ/νη θα μαζεψω λεφτα να την παρω καινουργια.Τα προγραμματα που αναφερω παραπανω τα υποστηριζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...