Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χαιρετε,εχω ενα θεμα με την καρτα γραφικων μου(9800gt)παιζω ενα παιχνιδι π.χ. grid autosport και μετα απο 1 ωρα παιχνιδιου μαυριζει η οθονη ,δεν ειναι θεμα θερμοκρασιας γιατι ειναι 47 βαθμους στο load,το ωραιο ειναι οτι ειμουν ετοιμος να παρω αλλη καρτα και μου ηρθε ο εμφια και εμεινα απο χρηματα.

ευχαριστω

νεους οδηγους δοκιμασες? μαλλον η καρτα παει για συνταξη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια 970 και κατά προτίμηση την φθηνότερη που θα βρεις. Αν δηλαδή βρεις στα 330 ευρώπουλα σε μαμήσιους χρονισμούς από αξιόπιστο online retailer του εξωτερικού χτύπα την.

 

Επαναφέρω αυτό γιατί νομίζω οτι έμπλεξα.

Απο evga που σκεφτόμουν άκυρο, βλέπω γκρίνια για τις δυνατότητες oc, μερικοί λένε πως φταίνε τα 2χ6 pin αντί για 8αρια κλπ κλπ, δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει.

Η asus έχει βγάλει μόνο τη strix που πάει ακριβά μιας και δε με νοιάζει το σύστημα ψύξης.

Η msi απο το gamerworld είναι επίσης άκυρο, μου απάντησαν πως δεν έχουν πιθανή ημερομηνία για παραλαβή πλέον. Eπόμενη φθηνότερη στο eshop 30€ πάνω.

Τελευταία λύση είναι η απλή gigabyte, όχι η g1. Διαβάζω για πανηγύρια με το support τους όμως σε περίπτωση βλάβης.

Μια κάρτα είπα να πάρω και έγινε επιστήμη :-D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναφέρω αυτό γιατί νομίζω οτι έμπλεξα.

Απο evga που σκεφτόμουν άκυρο, βλέπω γκρίνια για τις δυνατότητες oc, μερικοί λένε πως φταίνε τα 2χ6 pin αντί για 8αρια κλπ κλπ, δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει.

Η asus έχει βγάλει μόνο τη strix που πάει ακριβά μιας και δε με νοιάζει το σύστημα ψύξης.

Η msi απο το gamerworld είναι επίσης άκυρο, μου απάντησαν πως δεν έχουν πιθανή ημερομηνία για παραλαβή πλέον. Eπόμενη φθηνότερη στο eshop 30€ πάνω.

Τελευταία λύση είναι η απλή gigabyte, όχι η g1. Διαβάζω για πανηγύρια με το support τους όμως σε περίπτωση βλάβης.

Μια κάρτα είπα να πάρω και έγινε επιστήμη :-D

αδερφε αν δεν βιαζεσααι περιμενε κανα 2 μηνες  και βλεπουμε ολες τις υλοποιησεις. εκει θα ξερεις που θα βαλεις νερακι.

 

αν δεν εχεις υπομονη ακολουθα αυτο που ειπε ο Αιλουρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναφέρω αυτό γιατί νομίζω οτι έμπλεξα.

Απο evga που σκεφτόμουν άκυρο, βλέπω γκρίνια για τις δυνατότητες oc, μερικοί λένε πως φταίνε τα 2χ6 pin αντί για 8αρια κλπ κλπ, δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει.

Η asus έχει βγάλει μόνο τη strix που πάει ακριβά μιας και δε με νοιάζει το σύστημα ψύξης.

Η msi απο το gamerworld είναι επίσης άκυρο, μου απάντησαν πως δεν έχουν πιθανή ημερομηνία για παραλαβή πλέον. Eπόμενη φθηνότερη στο eshop 30€ πάνω.

Τελευταία λύση είναι η απλή gigabyte, όχι η g1. Διαβάζω για πανηγύρια με το support τους όμως σε περίπτωση βλάβης.

Μια κάρτα είπα να πάρω και έγινε επιστήμη :-D

Gamer-land μήπως θες να πεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ase  Δεν θυμάμαι, ένα turbo x

 

PSU    Corsair CMPSU-550VXEU PSU

 

Motherboard Gigabyte EP45-DQ6

 

CPU Intel core duo E8600 @ 3.33

 

RAM Corsair 2GB DDR2-800 Ram Kit (2 x 1GB, PC2 6400, 5-5-5-18, TWIN2X2048-6400C5DHX) και Corsair 2GB DDR2 800MHz (PC2 6400) VS2GB800D2

 

 GPU Αti Radeon HD 4840

 

Monitor/Resolution LG M2762D (ανάλυση 1680*1050)

 

ΟS Windows 7 64 bit

 Καλημέρα παίδες. Θα μπορέσει να σηκώσει το τροφοδοτικό μου την 

http://www.e-shop.gr/asus-radeon-r7-260x-r7260x-oc-2gd5-2gb-gddr5-pci-e-retail-p-PER.513680;

Στον οδηγό στην αρχή του θέματος διάβασα οτι τα έχω τα watt αλλά λόγω OC θέλω την γνώμη σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Καλημέρα παίδες. Θα μπορέσει να σηκώσει το τροφοδοτικό μου την 

http://www.e-shop.gr/asus-radeon-r7-260x-r7260x-oc-2gd5-2gb-gddr5-pci-e-retail-p-PER.513680;

Στον οδηγό στην αρχή του θέματος διάβασα οτι τα έχω τα watt αλλά λόγω OC θέλω την γνώμη σας

??????????

 

τι τροφοδοτικο εχεις μαρκα και watt

 

αμμα ειναι επωνυμο και ενα 450αρι ανετα την σηκωνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ευχαριστω πολυ για την συμβουλη millenium!!!

Εγω παντως θα σου ελεγα προσωπικα αν μπορουσες να μαζευες λιγα χρηματα ακομα να κοιταζες για καμια R9 290 τωρα που η Αμδ τις εχει σε προσφορα λογω των νεων καρτων της Nvidia. Σιγουρα ειναι καλυτερη αγορα/επενδυση απο το να πας απο R9 280 σε R9 280x. Και αν δεν μπορεις οικονομικα κοιτα σε R9 280 να σου μεινουν και χρηματα για καποια αλλη αγορα πχ Ssd,Ram κλπ

Σε τροφοδοτικο παρα πολυ καλες οι προτασεις του Millennium στα χρηματα αυτα.

ευχαριστω για την βοηθεια!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα την άποψή σας για κάποιες κάρτες, όσο μπορείτε χωρίς να κοιτάτε αν είναι πράσινες ή κόκκινες.

Για να βοηθήσω την επιλογή θα σας πω και σε τι τιμές παίζουν για να τις πάρω.

 

ASUS R9 285, κοντά στα 205€. Είναι λίγο βελτιώμενη από τη 280, αλλά πρόβλημα τα 2GB. Πόσο σημαντικό είναι αυτό;

ASUS GTX 780, κοντά στα 250€

SAPPHIRE R9 290, περίπου στα 260€

 

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι πρώτον να κρατήσει για καιρό και δεύτερον να μην έχει προβλήματα (γι' αυτό φοβάμαι λίγο τις 290 γιατί έχω διαβάσει κάποια θέματα σε αυτές τις σειρές και δεν ξέρω πόσο συνηθισμένα είναι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ASUS GTX 780, κοντά στα 250€

SAPPHIRE R9 290, περίπου στα 260€

 

 

τα 2 γιγα ειναι ενα μικρο προβληματακι γιατι τα καινουργια παιχνιδια μερικα ζητανε και πανω απο 2γιγα ραμ. αλλα παλι δεν ειμαι πια σιγουρος οτι ειναι αναγκαιο. γιατι ειγα και με 2 γιγα καρτα δυνατη να παιζει ανετα ολα στα ουλτρα το watc dogs. αλλα δεν ειναι δεδομενο. 100% απο μενα

δεν εχουν κανενα προβλημα  συγεκριμενες εγω θα προτεινα την 290. αρκει να εχεις δυνατο συστημα

απο τι αποτελειται το υπολοιπο συστημα.

δεν πιστευω να ειναι μεταχειρισμενες? γιατι υπαρχει περιπτωση να εχουν ξεσκιστει στο mining.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα 2 γιγα ειναι ενα μικρο προβληματακι γιατι τα καινουργια παιχνιδια μερικα ζητανε και πανω απο 2γιγα ραμ. αλλα παλι δεν ειμαι πια σιγουρος οτι ειναι αναγκαιο. γιατι ειγα και με 2 γιγα καρτα δυνατη να παιζει ανετα ολα στα ουλτρα το watc dogs. αλλα δεν ειναι δεδομενο. 100% απο μενα

δεν εχουν κανενα προβλημα  συγεκριμενες εγω θα προτεινα την 290. αρκει να εχεις δυνατο συστημα

απο τι αποτελειται το υπολοιπο συστημα.

δεν πιστευω να ειναι μεταχειρισμενες? γιατι υπαρχει περιπτωση να εχουν ξεσκιστει στο mining.

 

Όχι μιλάμε για καινούριες από το εξωτερικό.

Το σύστημα χτίζεται τώρα με i5 Haswell, τροφοδοτικό στα 650 κτλ

Απλά δεν μπορώ να αποφασίσω για την κάρτα και το αν αξίζει να ξεφύγω για τη 290 ή όχι και να μείνω σε κάτι υποδεέστερο τύπου 285 ή έστω 780.

Κυρίως σε σχέση τιμή/απόδοση στο χρόνο.

Ρώτησα για προβλήματα για τη 290 γιατί είδα εδώ κάποια σχετικά σχόλια:

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16814202080&cm_re=r9_290-_-14-202-080-_-Product

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...