Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πόσα θέλεις να διαθέσεις συνολικά;

max ~350-400 συνολικά για αλλαγές :P 

 

Όλες τις νέες κάρτες τις κόβει ο CPU που έχεις, μέχρι μια R7 265 θα έβαζα εγώ στη θέση σου.

χμμ.. θα άξιζε να πάω στην 280 για το 1 επιπλέον gb vram?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα σας. Θελω να αναβαθμισω την καρτα μου αλλα ακομα δεν ξερω τι να επιλεξω. Παραθετω τα στοιχεια του μηχανηματος και ελπιζω σε βοηθεια σας

 

Case  Δεν θυμάμαι, ένα turbo x

 

PSU    Corsair CMPSU-550VXEU PSU

 

Motherboard Gigabyte EP45-DQ6

 

CPU Intel core duo E8600 @ 3.33

 

RAM Corsair 2GB DDR2-800 Ram Kit (2 x 1GB, PC2 6400, 5-5-5-18, TWIN2X2048-6400C5DHX) και Corsair 2GB DDR2 800MHz (PC2 6400) VS2GB800D2

 

 GPU Αti Radeon HD 4840

 

Monitor/Resolution 1680*1050

 

ΟS Windows 7 64 bit

 

To μηχανημα ειναι κλοκαρισμενο. Πραθετω το θρεντ μιας και το κλοκαρισμα ειχε γινει με την βοηθεια μελων του φορουμ http://www.insomnia.gr/topic/389009-overcklockin-intel-core-duo-e8600-333/?st=0

 

Θελω απλα κατι καλυτερο απο την καρτα που εχω και οχι πανω απο 80 ευρω (αν υπαρχει κατι)

παιδες εχω την radeon hd 4850 και θελω να παρω την R5 230. Αξιζει η αγορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πες μια τιμουλα που διαθετεις, γιατι μπορουμε να παμε σε καινουργια καρτα. και μαρκα τραφοδοτικο. αν ειναι μονο για diablo το μηχανακι.

ένα thermaltake των 500W έχει πάνω. Των 50-60ε τότε...Δεν είναι τιποτε σοβαρό, πισί γραφείου είναι.

 

Το πολύ πολύ παίρνω κι ένα μτχ psu. Και για κάρτα mtx δε με πειράζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσες να αλλάξεις CPU-Mobo-Ram με ένα 280άρη αλλά θα σου μείνουν μόνο 120 για GPU.

 

Δεν θα ήταν καθόλου κακό να κάνει την αναβάθμιση των 3 πρώτων και να αναβάλλει την αναβάθμιση GPU για λίγο αργότερα.

λογικα θα το αλλαξω αν παρω δυνατη καρτα γραφικων. εσυ ποιο αξιοπιστο τροφοδοτικο θα μου προτεινες?

 

Kαι δυνατή κάρτα γραφικών να μην πάρεις είναι ρίσκο ένα αναξιόπιστο τροφοδοτικό. Μπορείς να πάρεις ένα Corsair, Thermaltake, XFX ή οποιουδήποτε άλλου γνωστού κατασκευαστή 600-650W τροφοδοτικό που θα σου βγει =/>70 ευρώ ανάλογα την περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα ήταν καθόλου κακό να κάνει την αναβάθμιση των 3 πρώτων και να αναβάλλει την αναβάθμιση GPU για λίγο αργότερα.

 

Kαι δυνατή κάρτα γραφικών να μην πάρεις είναι ρίσκο ένα αναξιόπιστο τροφοδοτικό. Μπορείς να πάρεις ένα Corsair, Thermaltake, XFX ή οποιουδήποτε άλλου γνωστού κατασκευαστή 600-650W τροφοδοτικό που θα σου βγει =/>70 ευρώ ανάλογα την περίπτωση.

ετσι προχειρα που κοιταξα.. αυτο θα ειναι ενταξει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PC Case: Gigabyte GZ-G1 Plus Black

PSU: Corsair TX650M 

CPU: Intel® Core™ i5 4670K @ 3.4GHz 

MOBO: Gigabyte Z87-D3HP 

RAM: Corsair Vengeance 8GB 1600MHz DDR3

GPU: Nvidia GTX 560Ti 1GB DDR5 

Res: LG2242T,1680x1050

OC: Win7

 

 

Λοιπόν, επειδή δεν έχω κάτσει να δω πολλές σελίδες πιο πριν και παίζει να έχει ξαναειπωθεί.

GTX 760 ή R9 280?
Αξίζει 2GB ή να πάω κατευθείαν για 4GB(maybe too expensive)?
Πριν απαντήσει όμως κάποιος, επειδή είμαι στο range max 250 ευρώ, τα 4GB ξεφεύγουν σε αυτές που έχω στο μάτι μου.

 

edit: επειδή παλιά είχα ATI είχα μονίμως θέμα με τους drivers και τις θερμοκρασίες, θα προτιμούσα μια λίγο πιο αδύνατη 760 από μια r9 280 ειδικά μετά από τα προβλήματα που βλέπω να εμφανίζει. Βέβαια μια r9 280 στα 3GB και με κόστος ~200 ευρώ είναι σαφέστατα πιο tempting από μια 760. plz help...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχνα την gigabyte είναι τέρας δες αυτή που είναι η πιο compact R9 280 που βρήκα με 26cm μήκος λογικά θα την χωράει αλλά για να είσαι σίγουρος μέτρα στο κουτί σου το χώρο.

https://www.skroutz.gr/s/4693148/Sapphire-Radeon-R9-280-3GB-Dual-X-Boost-OC-11230-00-20G.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχνα την gigabyte είναι τέρας δες αυτή που είναι η πιο compact R9 280 που βρήκα με 26cm μήκος λογικά θα την χωράει αλλά για να είσαι σίγουρος μέτρα στο κουτί σου το χώρο.

https://www.skroutz.gr/s/4693148/Sapphire-Radeon-R9-280-3GB-Dual-X-Boost-OC-11230-00-20G.html

επειδη το καταλαβα πως την ξεχναω εψαξα για καμια αλλη και βρηκα και αυτη.. https://www.skroutz.gr/s/4023696/Asus-Radeon-R9-270X-2GB-DirectCU-II.html

ουσιαστικα τωρα ειμαι αναμεσα σε αυτη που μου ειπες και αυτη..

θα εχει μεγαλη διαφορα με αυτη που λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...