Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ με τον παραπάνω, δεν αξίζει να πας απο 6850 (με 256 διαυλο) σε 750ti (με 128 δίαυλο).

To λες και υποβάθμιση.

Κερδίζεις μόνο σε κατανάλωση.

 

Δεν λέει κάτι που έχει μικρότερο δίαυλο η διαφορά σε επιδόσεις είναι πολύ μεγάλη η 750ti είναι σαν μια 6950.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο δίαυλος από μόνος του δεν λέει τίποτα.Οι GTX980/970 έχουν 256bit δίαυλο αλλά είναι πιο γρήγορες από τις R9 290/290X που έχουν 512bit δίαυλο.Τα νούμερα στα benchmarks κοιτάμε και όχι τα specs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

@pesis δεν ξέρω τι μάρκα είναι αδερφέ αλλα είχε γίνει σύνθεση το pc από το πλαίσιο οποτε δεν νομίζω να bike κάποιο no name μιας και έχει ανταπεξέρθει άριστα τα 4 τελευταία χρονια που έχω το pc!

φιλε μου φοβαμαι αφου στυθικε στο πλαισιο το μηχανημα. πιθανον να φοραει τροφοδοτικο turbo-x ή hantol. που ειναι πολυ επιφοβα τροφοδοτικα. σε παρακαλω πολυ προσεχε πολυ με αυτο. ανοιξε το το κουτι και δες τι γραφει και ευχησου να γραφει CORSAIR. 

το πλαισιο βαζει turbo-x, hantol και corsair. αν δεν φοραει corsair σε παρακαλω αλλαξετο, για την δικη σου ασφαλεια.

Ο δίαυλος από μόνος του δεν λέει τίποτα.Οι GTX980/970 έχουν 256bit δίαυλο αλλά είναι πιο γρήγορες από τις R9 290/290X που έχουν 512bit δίαυλο.Τα νούμερα στα benchmarks κοιτάμε και όχι τα specs.

και αν δεν εχουν μεγαλη διαφορα κοιταμε το VFM συμφωνεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αν θα κοιτάξει το VFM κάποιος ή όχι είναι δικό του θέμα.Μπορεί ο άλλος και για ένα 10% να θέλει να σκάσει 200 ευρώ παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι είναι λίγα κλικ πάνω δεν λέει τίποτα αυτήν την στιγμή ! Η 5870 είναι πολύ παλιό μοντέλο πλέον δεν την κάνει αξιόλογη αναβάθμιση επειδή περνάει μια κάρτα του September 10, 2009 ( 5 χρονών) , εδώ δεν ξέρουν αυτοί που θα πάρουν μια 270X αν του χρόνου θα παίζουν καλά ή θα αρχίσουν να βγάζουν !!! ( απ τις ρυθμίσεις) πιστεύω να καταλαβαίνεις που το πάω . Φιλικά πάντα

Καταλαβαίνω τι λες αλλά το παλικάρι δίνει μέχρι 150€ όπως ανάφερε οπότε δεν έχει πολλές επιλογές , αν θέλει κάτι περισσότερο σε επιδόσεις και για το μέλλον τότε αναγκαστικά πρέπει να ανεβάσει το budget    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω τι λες αλλά το παλικάρι δίνει μέχρι 150€ όπως ανάφερε οπότε δεν έχει πολλές επιλογές , αν θέλει κάτι περισσότερο σε επιδόσεις και για το μέλλον τότε αναγκαστικά πρέπει να ανεβάσει το budget    

 

Για αυτό του είπα να μου στείλει Pm γιατί έχω βρει κάτι χωρίς να έχω κάποιο κέρδος εγώ από αυτό. Από Amazon κι όλας

 

 

Αυτό είναι σίγουρο .....όταν μάλιστα μιλάει για 3 χρόνια. Όπως είπε και κάποιος άλλος παραπάνω πρέπει να πάει σε 970 ξερά

edit 

Αυτό με τα νούμερα που κοιτάμε για εμένα δεν λέει τίποτα ...αν δεις σχεδόν ίδιες κάρτες π..χ 7870 και 270Χ έχουν μεγάλη διαφορά στα test benchmarks  , στα specs ελάχιστες όπως και στα παιχνίδια. Συνεπώς μάλλον μας δουλεύουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@dolph για να δεις και διαφορά κοιτάς σε 270 τουλάχιστον,είναι και στο price range που είπες.

 

 

@kostas93 όπως σου παν δε χρειάζεσαι αλλαγή τροφοδοτικού από οτι φαίνεται.260Χ κοιτάς σε αυτά τα χρήματα με το σύστημα.

 

 

@PhantoM47 δες ποιό είναι το τροφοδοτικό σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

 

Γενικότερα, ψάχνω για μια αξιοπρεπή αναβάθμιση, που δεν θα με κάνει να θέλω πάλι αναβάθμιση για τα επόμενα 3 χρόνια, παίζοντας αξιοπρεπώς όλα τα νέα παιχνίδια (στον βαθμό που προβλέπουμε φυσικά).

Με την 6850, ώς τώρα τουλάχιστον, δεν έχω προβληματιστεί σε οποιοδήποτε παιχνίδι, αλλά υποψιάζομαι ότι με Shadow of Mordor θα αρχίσω να προβληματίζομαι σοβαρά, και για αυτό οι σκέψεις για αναβάθμιση.

δωσε την 6850 που εχεισ περιπου 50 ευρο, και με τα αλλα 150 ευρο συνολο 200 , μπορεισ να βρεισ 7970 μεταχειρισμενη  .. και εισαι μπομπα, πιθανον και 280 χ μεταχειρισμενη μπορει να βρεισ.. ψαξου λιγο στισ αγγελιεσ.. 

δωσε την 6850 που εχεισ περιπου 50 ευρο, και με τα αλλα 150 ευρο συνολο 200 , μπορεισ να βρεισ 7970 μεταχειρισμενη  .. και εισαι μπομπα, πιθανον και 280 χ μεταχειρισμενη μπορει να βρεισ.. ψαξου λιγο στισ αγγελιεσ.. 

να μια καλη προταση.. 

 

http://www.thelab.gr/pwliseis/sapphire-hd-7970-oc-3gb-gddr5-139011.html

 

χωρισ να θελω να κανω διαφημιση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα φίλοι ινσόμνιακς!
Μετα απο ένα χρόνο περίπου χρήσης της sapphire r9 270x σκέφτομαι να πάω σε μια ποιο δυνατή κάρτα γραφικών αλλα πρώτα να ενημερώσω οτι σήμερα μου ήρθε το καινούργιο PC με τα ακόλουθα specs

Case: phanteks enthoo pro black
Cpu: i7 4790k 4ghz
Motherboard: asrock z97 extreme4
Ram: 16GB ddr3 crucial balistix sport pc3 12800 1600mhz
HDD: WD caviar black sata3 1TB
PSU: corsair rm 750w gold

Σκέφτομαι ανάμεσα σε 970 και 980 συγκεκριμένα αυτές που εχει στο eshop αλλα δεν θα είχα πρόβλημα να αγοράσω και απο άλλου.
Σκοπός ειναι να αγοράσω κάρτα γραφικών που να παίζει τα σύγχρονα games σε φουλ γραφικά σε υψηλά fps χωρις να κολανε για τουλάχιστον 2 με 3 χρονια...

Υ.Γ Το ενδεχόμενο να κανω την 270x cf αξίζει η όχι? θα αντέξει τα σύγχρονα games η πάλι σε 2-3 χρονια πάμε πάλι σε αναβάθμιση?

Επεξ/σία από 3JOHN3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τι ανάλυση παίζεις ; Ένα SLI 970 θα έκανε άψογα για την περίπτωσή σου και θα ήταν και μια πολύ καλύτερη επιλογή από το να δώσεις 569 για μια 980.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τι ανάλυση παίζεις ; Ένα SLI 970 θα έκανε άψογα για την περίπτωσή σου και θα ήταν και μια πολύ καλύτερη επιλογή από το να δώσεις 569 για μια 980.

Χωρις δευτερη σκεψη full HD δεν το συζητω καν... σκεφτομαι αργοτερα να παρω και ενα μονιτορ 27ρι 1440p το ποσο αργοτερα μπορει του χρονου τετοιο καιρο πχ... οσο για το SLI ετσι το σκεφτηκα και εγω αργοτερα χτυπαω ακομα μια 970 και ετοιμο το  SLI  ελπιζω να μην εχω θεμα με το τροφοδοτικο ομως.... απλα δεν ξερω ποια εκδοση 970 ειναι η ποιο τουμπανο αυτην την στιγμη...  :mellow: 

 

Υ.Γ Αρα η r9 270x φευγει πακετο με το προηγουμενο συστημα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, αυτό που θες, δηλαδή max settings για 2-3 χρόνια δεν είναι καθόλου εύκολο για μονή κάρτα, ακόμα και με SLI μπορεί να τα βρεις σκούρα σε κάποιο πολύ απαιτητικό παιχνίδι που μπορεί να βγει.Αλλά το SLI 970 είναι η πιο συμφέρουσα αγορά και από άποψη χρημάτων και από άποψη επιδόσεων.Οι καλύτερες 970 αυτή τη στιγμή είναι οι Gigabyte G1 και οι MSI Gaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Υ.Γ Αρα η r9 270x φευγει πακετο με το προηγουμενο συστημα....

την 270χ να την κανεις CF ξεχνα το. για τις απαιτησεις που θελεις.... γιατι με 2χ ρ9 270χ το πολυ να φτασεις στις επιδοσεις μιας ρ9 290.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα η R9 270x μπαινει αγγελια μαζι με το παλιο συστημα σετακι και για αρχη χτυπαω μια 970  G1 gaming η msi? κοντα στο 400ρι δεν πανε αυτες εξω η παραπανω?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...