Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το directCU και το Twin Frozr είναι απο τα καλύτερα συστήματα ψύξης με εφάμμιλες επιδόσεις. Ανεβάζουν πολύ την τιμή της κάρτας. Λογικά κοστολογείται γύρω στα 180-200 στα ελληνικά καταστήματα. Δεν νομίζω ότι αξίζει για 40 ευρώ παίρνεις καινούργεια και την MSI ίσως και λίγο φθηνότερα. Αν προλάβεις τελευταία κομμάτια γιατί τελείωσαν και οι γιορτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημερα, ειμαι αναμεσα στις Asus GeForce GTX650 2GB Unplugged - Zotac GeForce GTX650 2GB Synergy Edition - Gigabyte Radeon R7 260X 2GB OC - Sapphire Radeon R7 260X 2GB (11222-06-20G) η τιμη ειναι πολυ κοντα, σε δυνατοτητες ειναι πολυ κοντα, δεν ξερω ομως ποια να διαλεξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα, ειμαι αναμεσα στις Asus GeForce GTX650 2GB Unplugged - Zotac GeForce GTX650 2GB Synergy Edition - Gigabyte Radeon R7 260X 2GB OC - Sapphire Radeon R7 260X 2GB (11222-06-20G) η τιμη ειναι πολυ κοντα, σε δυνατοτητες ειναι πολυ κοντα, δεν ξερω ομως ποια να διαλεξω

 

Αsus ή Sapphire από τις 4 επιλογές που δίνεις για μένα. Τώρα στο δίλημμα 650 ή 260Χ το αφήνω σε εσένα να διαβάσεις κανένα σχετικό review και να αποφασίσεις μόνος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αsus ή Sapphire από τις 4 επιλογές που δίνεις για μένα. Τώρα στο δίλημμα 650 ή 260Χ το αφήνω σε εσένα να διαβάσεις κανένα σχετικό review και να αποφασίσεις μόνος σου.

χτες ολο το απογευμα και σημερα το πρωι review διαβαζω  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χτες ολο το απογευμα και σημερα το πρωι review διαβαζω  :-D

 

Αφού το συμπέρασμα το έχεις βγάλει ήδη πρέπει να το ακούσεις και από κάποιον από εμάς; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εβγαλα συμπερασμα γιαυτο και ρωταω. review ξεκαθαρο δεν υπαρχει.

Η R7 260x ειναι μεταξυ της 7790 και της 7850 σε επιδοσεις,και η Gtx 650 ειναι πιο αδυναμη απο την 7790.Αρα νομιζω οτι καταλαβαινεις ποια ειναι η δυνατοτερη :P

 

Αξιζει να σου αναφερω οτι εγω θα κοιταζα απο τα 140ευρω της Gigabyte που αναφερεις,  την http://www.skroutz.gr/s/4248338/Gigabyte-Radeon-R9-270-2GB-OC-BattleField-4-Limited-Edition-GV-R927OC-2GD-GA.html που αν πχ πουλησεις το παιχνιδι 20-25ευρω(αν δεν σε ενδιαφερει αλλιως αν ηθελες να το αγορασεις βγαινεις πιο κερδισμενος) βγαινει λιγο παραπανω απο την Gigabyte R9 260x αλλα με επιδοσεις που αξιζουν και με το παραπανω την χρηματικη διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογω του οτι η μητρικη μου υποστηριζει sli, και οτι ati ειχα παντα ειχε θεματα ( drivers στα linux, θορυβο και ζεστη) αγορασα μια gtx 650 ti boost 2gb στα 130 ευρω. Νομιζω οτι για dota ειναι κομπλε.
ευχαριστω για τις απαντησεις και τον χρονο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογω του οτι η μητρικη μου υποστηριζει sli, και οτι ati ειχα παντα ειχε θεματα ( drivers στα linux, θορυβο και ζεστη) αγορασα μια gtx 650 ti boost 2gb στα 130 ευρω. Νομιζω οτι για dota ειναι κομπλε.

ευχαριστω για τις απαντησεις και τον χρονο σας

Αφου κοιταζες μονο σε Nvidia μερια για ποιο λογο δεν το ανεφερες παραπανω???? Οπως επισης δεν ανεφερες και τι παιχνιδια θα παιζεις??

 

Καλημερα, ειμαι αναμεσα στις Asus GeForce GTX650 2GB Unplugged - Zotac GeForce GTX650 2GB Synergy Edition - Gigabyte Radeon R7 260X 2GB OC - Sapphire Radeon R7 260X 2GB (11222-06-20G) η τιμη ειναι πολυ κοντα, σε δυνατοτητες ειναι πολυ κοντα, δεν ξερω ομως ποια να διαλεξω

 

χτες ολο το απογευμα και σημερα το πρωι review διαβαζω  :-D

Προφανως και για moba παιχνιδια καρτες γραφικων ανω των 90ευρω ειναι παραπανω απο αρκετες.

Απλα δεν καταλαβαινω τον λογο να γραφεις παραπανω οταν σε ολα τα benchmarks η 650 ειναι πολυ πισω της R9 260x,και οταν δεν σε ενδιαφερει η Amd λογω drivers αρα γιατι την αναφερεις?? 

 

Το σταματαω εδω βεβαια γιατι αν συνεχισει ο Ailuros θα μου σβησει posts και θα εχει και δικιο :D

 

Οσο για την 650ti boost 2gb που ειπες οτι αγορασες εγω βλεπω οτι κοστιζει http://www.skroutz.gr/s/3078865/Gigabyte-GeForce-GTX650-Ti-Boost-2GB-OC.html.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου κοιταζες μονο σε Nvidia μερια για ποιο λογο δεν το ανεφερες παραπανω???? Οπως επισης δεν ανεφερες και τι παιχνιδια θα παιζεις??

 

 

Προφανως και για moba παιχνιδια καρτες γραφικων ανω των 90ευρω ειναι παραπανω απο αρκετες.

Απλα δεν καταλαβαινω τον λογο να γραφεις παραπανω οταν σε ολα τα benchmarks η 650 ειναι πολυ πισω της R9 260x,και οταν δεν σε ενδιαφερει η Amd λογω drivers αρα γιατι την αναφερεις?? 

 

Το σταματαω εδω βεβαια γιατι αν συνεχισει ο Ailuros θα μου σβησει posts και θα εχει και δικιο :D

 

Οσο για την 650ti boost 2gb που ειπες οτι αγορασες εγω βλεπω οτι κοστιζει http://www.skroutz.gr/s/3078865/Gigabyte-GeForce-GTX650-Ti-Boost-2GB-OC.html.

με ενημερωσαν πριν λιγο οτι οτι εν τελη δεν ειναι διαθεσιμη.. και προχωρισα σε νεα παραγγελια. πηρα την R9 260x. ελπιζω να μου κατσει καλα αυτη τη φορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ενημερωσαν πριν λιγο οτι οτι εν τελη δεν ειναι διαθεσιμη.. και προχωρισα σε νεα παραγγελια. πηρα την R9 260x. ελπιζω να μου κατσει καλα αυτη τη φορα

Για παιχνιδια τυπου moba(dota 2,lol,mmo κλπ)και γενικα αν δεν εχεις μεγαλες απαιτησεις και δεν εμπιστευεσαι για τους δικους σου προσωπικους λογους Amd μπορουσες να δεις στα χρηματα αυτα ειτε για 650ti ειτε για 660 used.

 

Αλλα τελος παντων αν εχεις καποιο προβλημα με τους Drivers ή για οτιδηποτε θες να ρωτησεις οσον αφορα την καρτα γραφικων σου,υπαρχει ειδικο topic για αυτο το σκοπο εδω http://www.insomnia.gr/topic/509954-amd-radeon/page-306.

Καλοδουλευτη η καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ενημερωσαν πριν λιγο οτι οτι εν τελη δεν ειναι διαθεσιμη.. και προχωρισα σε νεα παραγγελια. πηρα την R9 260x. ελπιζω να μου κατσει καλα αυτη τη φορα

 

Αν έχεις θέμα εδώ είμαστε να αυτομαστιγωθούμε από ντροπή....(αστειεύομαι). Πληροφοριακά για το SLi που ρώταγες πριν: οτιδήποτε έχει να κάνει με πολλαπλές κάρτες γραφικών όπως SLi ή Crossfire θα με βρεις αντίθετο. ΄Οταν στο μέλλον νιώσεις ότι δεν καλύπτει μια κάρτα πλέον τις ανάγκες σου είναι προτιμότερο να πας σε αναβάθμιση σε μια καινούργια κάρτα τότε παρά mGPU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου και οι δύο κάρτες για τα παιχνίδια που τις θες θα σε καλύψουν. Όταν έχεις δύο κάρτες παρόμοιων δυνατοτήτων κοιτάς επιδώσεις στα παιχνίδια και τις εφαρμογές που θέλεις, θόρυβο, θερμοκρασία και κατανάλωση και ανάλογα επιλέγεις. Το αν η 7850π.χ. είναι δυνατότερη γενικά δεν σε ενδιαφέρει αν αποδίδει χειρότερα στις εφαρμογές που θέλεις από την αντίσοιχη. Επίσης μέχρι και την προ τελευταία φουρνιά παιχνιδιών τα περισσότερα γνωστά ήταν NVIDIA optimized οπότε απέδιδαν καλύτερα στις NVIDIA κάρτες. Τώρα επειδή η AMD ανέλαβε και τις κονσόλες πολλές εταιρείες την προτίμησαν με αποτέλεσμα τα πράγματα να είναι πολύ πιο ισοροπημένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Fulgore1 καλά τα λες.Άσε τον Αίλουρο ^

 

 

Η 650 σε gaming συγκρίνεται με την 7770 και είναι πιο αργή από αυτήν συνολικά.Οι 260Χ,7850,650ti boost είναι άνετα πιο γρήγορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βοήθεια για ένα φίλο παλικάρια.

 

Case: Bitfenix midi tower

PSU : Corsair GS 800

Motherboard: Gigabyte Z68-UD3R

CPU: 3570k

RAM: 8gb 1600mhz Corsair Vengeance

GPU: MSI GTX 660ti power edition

Monitor/Resolution: Qnix 1440p

ΟS: Windows 7 ultimate 64bit

 

Gaming μόνο το μηχάνημα. Από όλα. (Skyrim, Farcry, Battlefield κλπ κλπ)

Το ερώτημα έχει ως εξής Titan used ή 780 (Απλή αλλά όχι reference, καμία asus ψήνει). Είναι κολλημένος πράσινος. Έχω ήδη πει ότι με μία κουστουμάτη 290 ή 290Χ (Tri-X ) θα ήταν άρχοντας αλλά δεν μπορώ να τον πείσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...