Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ευχαριστω πολυ για την γρηγορη απαντηση .... ο μονος λογος που το σκεφτομαι αναμεσα στις δυο ενω ξερω οτι ειναι καλυτερη η r9 380 ειναι οτι φοβαμαι την AMD η οποιο σαν εταιρεια ειναι πιο αδυναμη και περιορισμενη με συνεπεια να εχει κατα καιρους χειροτερα drivers πιο πολλα Bug και λιγοτερα παιχνιδια optimized σε σχεση με την nVidia

Αν "η καρδιά σου είναι πράσινη" πάρε την 960, απλό ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ευχαριστω και παλι για την βοηθεια !!!

 

Παρολο που εχεις δικιο οτι η nVIdia εχει καλυτερους drivers και ενα αποτελεσμα αυτου ειναι να αποδιδει καλυτερα με αδυναμους επεξεργαστες, ο δικος σου i5 ειναι αρκετα δυνατος για να εκμεταλλευτει την μεγαλυτερη "raw power" της r9 380. Kαμια επιλογη δεν ειναι λαθος, αλλα συνολικα η 380 ειναι λιγο καλυτερη στην περιπτωση σου.

 

Παίδες εσείς που τα ξέρετε όλα τι από τα δυο διαλέγουμε ?

 

RADEON R9 380 2GB DDR5 ή

https://www.skroutz.gr/s/7104711/XFX-Radeon-R9-380-2GB-990Mhz-Dual-Dissipation-R9-380P-2DF5.html

https://www.skroutz.gr/s/7097142/MSI-Radeon-R9-380-2GB-R9-380-2GD5T-OC.html

 

RADEON R9 280 3GB DDR5  ??

https://www.skroutz.gr/s/4833514/XFX-Radeon-R9-280-3GB-Double-Dissipation-Edition.html

 

Υπόλοιπο σύστημα

 

ATHLON X4 860K

GIGABYTE FM2-A88XM D3H

KINGSTON 8GB DDR3 1866

TRANSEND 3700S 128GB

THERMALTAKE HAMBURG 530WATT (38A στα 12v).

 

Για πιτσιρικαρία είναι που παίζει απ`όλα .

 

Τι είναι προτιμότερο? 

 

Αντιθετα σε σενα adtakh θα προτεινα μια nVidia και ας ειναι πιο αδυναμες καρτες. Με επεξεργαστες οπως οι X4 μια 950 ή 960 αποδιδει καλυτερα απο την 380, και ας ειναι αντικειμενικα χειροτερες. Σε ορισμενα παιχνδια ακομη και η 750ti θα παιρνει το προβαδισμα στα min fps τουλαχιστον. 

 

Ως ερωτηση γενικοτερου ενδιαφεροντος ομως, η 280 με 3GB στα 200 ευρω που ειχε φτασει ειναι σιγουρα καλυτερο value for money απο ολες τις εκδοσεις των 960 και 380, εφοσον δε σε ενδιαφερουν τα freesync / gsync. Η 280 υπολειπεται λιγο στα fps και απο τις 2 (απο την 380 περισσοτερο), αλλα το 1 παραπανω gb vram μειωνει το stuttering και θα ηταν σημαντικα φθηνοτερη απο τις εκδοσεις των 4GB, το οποιο ειναι σχετικα υπερβολη στα 1080p σε αυτες τις καρτες (και παλι βεβαια καλυτερα 4 αντι για 2 και ας κοστιζουν παραπανω, ειδικα οσον αφορα τα console ports).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

,Ο λόγος που δεν κοιτάζω 950, 960, είναι ότι ή απόδοση των καρτών στηρίζεται παρά πολύ στους οδηγούς και στα gameworks.....

Αυτό για έναν χρήστη ο οποίος αλλάζει κάρτα στο 6 μηνο μπορεί να είναι καλό και να μην αποτελεί πρόβλημα, αλλά για κάποιον που θα κρατήσει την κάρτα καιρό, νομίζω πως είναι θέμα.

Το σύστημα που περιγράφω θα μείνει ίδιο για πάνω από μια 3ετία, έτσι πιστεύω πως πρέπει η επένδυση να γίνει σε μια κάρτα που στηρίζει την δύναμη της περισσότερο στο hardware.

 

Σε σχέση με το αρχικό μου ερώτημα, δεν ξέρω κατά ποσό το κομμένο Tonga με 2gb ram, είναι καλύτερο από το Tahiti pro με τα 3gb ram ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

,Ο λόγος που δεν κοιτάζω 950, 960, είναι ότι ή απόδοση των καρτών στηρίζεται παρά πολύ στους οδηγούς και στα gameworks.....

Αυτό για έναν χρήστη ο οποίος αλλάζει κάρτα στο 6 μηνο μπορεί να είναι καλό και να μην αποτελεί πρόβλημα, αλλά για κάποιον που θα κρατήσει την κάρτα καιρό, νομίζω πως είναι θέμα.

Το σύστημα που περιγράφω θα μείνει ίδιο για πάνω από μια 3ετία, έτσι πιστεύω πως πρέπει η επένδυση να γίνει σε μια κάρτα που στηρίζει την δύναμη της περισσότερο στο hardware.

 

Σε σχέση με το αρχικό μου ερώτημα, δεν ξέρω κατά ποσό το κομμένο Tonga με 2gb ram, είναι καλύτερο από το Tahiti pro με τα 3gb ram ...

 

Το θεμα που εχει η amd ειναι σε καποια  πολυ καινούρια παιχνίδια γιατι αργεί να βγάλει οδηγούς ,σε βάθος χρόνου αξιζει περισσότερο γιατι δίνει περισσότερες επιδόσεις σε χαμηλότερη τιμή .

Εχω την 280 1,5 χρονο τωρα και δεν ειχα κανένα θεμα με τους οδηγούς  αλλα δεν παίζω οτι τελευταίο βγαίνει.

Πήγαινε σε καρτα με 4gb vram ειτε στην 960 η 380 , σε 2-3 καινουρια παιχνια που εχω δοκιμάσει παίρνουν στανταρ πανω απο 2gb μνημη σε 1080p.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να πάρω την συγκεκριμένη κάρτα ( http://www.inno3d.com/products_detail.php?refid=217 ) την έχει κανείς να μου πει την άποψή του;

Εξαρτάται πόσο κάνει.

 

3+1 φάσεις, μονομπλόκ αλουμίνιο στην ψύκτρα, δεν μ΄αρέσει.  :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται πόσο κάνει.

 

3+1 φάσεις, μονομπλόκ αλουμίνιο στην ψύκτρα, δεν μ΄αρέσει.  :ph34r:

130 ευρώ την βρήκα από ένα γνωστό άμα είναι και αθόρυβη θα ήθελα να την πάρω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

130 ευρώ την βρήκα από ένα γνωστό άμα είναι και αθόρυβη θα ήθελα να την πάρω 

130 αξίζει σίγουρα! Αν δεν έχει πρόβλημα προφανώς!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

130 αξίζει σίγουρα! Αν δεν έχει πρόβλημα προφανώς!

όχι δεν έχει απλώς δεν μπορώ να βρω αν η συγκεκριμένη είναι αθόρυβη και έχει την λειτουργία που κλείνουν οι ανεμιστήρες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

,Ο λόγος που δεν κοιτάζω 950, 960, είναι ότι ή απόδοση των καρτών στηρίζεται παρά πολύ στους οδηγούς και στα gameworks.....

Αυτό για έναν χρήστη ο οποίος αλλάζει κάρτα στο 6 μηνο μπορεί να είναι καλό και να μην αποτελεί πρόβλημα, αλλά για κάποιον που θα κρατήσει την κάρτα καιρό, νομίζω πως είναι θέμα.

Το σύστημα που περιγράφω θα μείνει ίδιο για πάνω από μια 3ετία, έτσι πιστεύω πως πρέπει η επένδυση να γίνει σε μια κάρτα που στηρίζει την δύναμη της περισσότερο στο hardware.

Σε σχέση με το αρχικό μου ερώτημα, δεν ξέρω κατά ποσό το κομμένο Tonga με 2gb ram, είναι καλύτερο από το Tahiti pro με τα 3gb ram ...

Λογικά ή "αδυναμία" των amd θα υπάρχει όσο χρησιμοποιούμε το directx11. Το mantle αυτό το πρόβλημα πήγε να αντιμετωπίσει, αλλά επειδή φαίνεται ότι το directx 12 το λύνει, ή amd το παρατησε.

 

Το ranking των καρτών προκύπτει από fps και frame timing tests που έχουν γίνει. Ανάλογα το παιχνιδι μπορεί να συμπεριφερθούν λίγο διαφορετικά, αλλά συνολικά κάπως έτσι πάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...