Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν την λέω σε κανέναν, αλλά η ερώτηση μου ήταν απλή για να πούμε ότι δεν μπορεί να απαντηθεί χωρίς αλλά δεδομένα. Τι θεωρείται ως ικανοποιητικό upgrade με βάση την κάρτα που έχω;

Εν πάση περιπτώσει θα ρίξω μια ματιά και θα βρω άκρη.

Ευχαριστώ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν την λέω σε κανέναν, αλλά η ερώτηση μου ήταν απλή για να πούμε ότι δεν μπορεί να απαντηθεί χωρίς αλλά δεδομένα. Τι θεωρείται ως ικανοποιητικό upgrade με βάση την κάρτα που έχω;

Εν πάση περιπτώσει θα ρίξω μια ματιά και θα βρω άκρη.

Ευχαριστώ,

Πάρε μια 980ti.

 

Αν δεν μας πείς σύστημα και πόσα χρήματα έχεις τι θες να σου πούμε? :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα θα ηθελα βοηθεια για το τι καρτα να αγορασω,το μονο που κανω ειναι games και ταινιες τπτ αλλο.

 

Case:aerocool strike x one

PSU :lepa maxbron b1000m

Motherboard :asrock H61m dgs

CPU :intel core i7 3770 non k

RAM :8gb (2x4) kingston 1600mhz

GPU :gigabyte r9 280 windforce 3x oc

Monitor/Resolution :LG 24M47VQ 2ms 1920x1080

ΟS :windows 10 home genuine

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα θα ηθελα βοηθεια για το τι καρτα να αγορασω,το μονο που κανω ειναι games και ταινιες τπτ αλλο.

 

Case:aerocool strike x one

PSU :lepa maxbron b1000m

Motherboard :asrock H61m dgs

CPU :intel core i7 3770 non k

RAM :8gb (2x4) kingston 1600mhz

GPU :gigabyte r9 280 windforce 3x oc

Monitor/Resolution :LG 24M47VQ 2ms 1920x1080

ΟS :windows 10 home genuine

Αυτη που εχεις τωρα δεν σου κανει ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Έχω αυτήν την gpu η οποία χάλασε.

Μπορεί να μου προτείνει κάποιος κάποια παρόμοια?

Εγγύηση εχει ληξει; Μεχρι ποσα € μπορείς να διαθέσεις;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η asus που την έστειλα την έβγαλε εκτός εγγύησης γιατί απλά μπορεί να το κάνει.

Η κάρτα έκανε 220€ όταν την πήρα και 2 χρόνια μετά πάλι ψάχνω για καινούρια, οπότε όσο γίνεται λιγότερα.

 

Χθες που κοίταξα βρήκα Link.png Site: αυτήν . Αξίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η asus που την έστειλα την έβγαλε εκτός εγγύησης γιατί απλά μπορεί να το κάνει.

Η κάρτα έκανε 220€ όταν την πήρα και 2 χρόνια μετά πάλι ψάχνω για καινούρια, οπότε όσο γίνεται λιγότερα.

 

Χθες που κοίταξα βρήκα Link.png Site: αυτήν . Αξίζει?

Άμα μας έλεγες και τι είναι το υπόλοιπο σύστημα και για ποια χρήση τη θέλεις, από άποψη απαιτήσεων κλπ...

 

Αυτή που δείχνεις, πάντως, δεν κάνει για gaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η asus που την έστειλα την έβγαλε εκτός εγγύησης γιατί απλά μπορεί να το κάνει.

Η κάρτα έκανε 220€ όταν την πήρα και 2 χρόνια μετά πάλι ψάχνω για καινούρια, οπότε όσο γίνεται λιγότερα.

 

Χθες που κοίταξα βρήκα Link.png Site: αυτήν . Αξίζει?

Όχι, για γύρω στα 100-120 δες αυτήν.

 

https://www.skroutz.gr/s/4529603/Palit-GeForce-GTX750-Ti-2GB-StormX-OC-NE5X75TS1341F.html

 

750ti με 2 gb και 120 ευρώ. Είναι 2 φορές καλύτερη απο την 740.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η asus που την έστειλα την έβγαλε εκτός εγγύησης γιατί απλά μπορεί να το κάνει.

Η κάρτα έκανε 220€ όταν την πήρα και 2 χρόνια μετά πάλι ψάχνω για καινούρια, οπότε όσο γίνεται λιγότερα.

 

Χθες που κοίταξα βρήκα Link.png Site: http://www.techstores.gr/msi-n740-2gd5.html">αυτήν . Αξίζει?

Δεν λές και τα specs του pc σου βέβαια αλλά καλύτερα όχι στην gt740(δεν κάνει για gaming).Πήγαινε καλύτερα σε 750/750ti....Αν δεν μπορείς για καινούργια πήγαινε σε μτχ gtx750 (της τραβάς και ένα oc και έχεις στην ουσία μία ti)....Εγώ προσωπικά στο δεύτερο rig πήρα μτχ gtx 750 με 70 ευρώ και με το oc που εκανα απλα εχω μία ti και σίγουρα και παραπάνω σε απόδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λές και τα specs του pc σου βέβαια αλλά καλύτερα όχι στην gt740(δεν κάνει για gaming).Πήγαινε καλύτερα σε 750/750ti....Αν δεν μπορείς για καινούργια πήγαινε σε μτχ gtx750 (της τραβάς και ένα oc και έχεις στην ουσία μία ti)....Εγώ προσωπικά στο δεύτερο rig πήρα μτχ gtx 750 με 70 ευρώ και με το oc που εκανα απλα εχω μία ti και σίγουρα και παραπάνω σε απόδοση.

Το αν και πόσο OC παίρνει κάθε κομμάτι hardware δεν είναι δεδομένο, όμως...

Επίσης, το να μπαίνεις σε διαδικασία να πάρεις πληροφορίες για vga upgrade και να μην μπορείς να διαθέσεις ούτε για 750Ti, αυτήν την στιγμή, σημαίνει ότι κάτι έχεις καταλάβει (ο καθένας) πολύ λάθος για το κόστος του pc gaming και καλύτερα να ασχοληθείς με κάτι άλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην κοινότητα

 

Προ 4ετίας έφτιαξα έναν υπολογιστή με i5-2500K, Gigabyte Z68-UD3H-B3, 16GB ram, SSD και R9 270 (2 χρόνων), οπότε λέω να κάνω μια αναβάθμιση σε κάρτα γραφικών.

Αρχικά σκεφτόμουν να πάρω άλλη μία R9 270 και να την βάλω σε crossfire, αλλά δεν νομίζω ότι το τροφοδοτικό μου την σηκώνει (corsair CM600). Οπότε θα πρέπει να πάρω και τροφοδοτικό σε 750watt και άνω...

Αν πάω σε R9 380x ή σε GTX 970 θα χρειαστεί να αλλάξω τροφοδοτικό? Θα είναι οι επιδόσεις καλύτερες από 2X R9 270?

Tι μου προτείνετε?
(η ανάλυσή στα παιχνίδια είναι 1080p)

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αν και πόσο OC παίρνει κάθε κομμάτι hardware δεν είναι δεδομένο, όμως...

Επίσης, το να μπαίνεις σε διαδικασία να πάρεις πληροφορίες για vga upgrade και να μην μπορείς να διαθέσεις ούτε για 750Ti, αυτήν την στιγμή, σημαίνει ότι κάτι έχεις καταλάβει (ο καθένας) πολύ λάθος για το κόστος του pc gaming και καλύτερα να ασχοληθείς με κάτι άλλο...

 

Οσο μπανανα κομματι και να σου καθησει αν βρεις maxwell πυρηνα aka gtx 750 /750ti που να μην ανεβαινει πανω απο 1400mhz πες το μου και μενα.Οσο για το ποσο που διαθετει ο καθενας για την οποιαδηποτε χρηση (στο θεμα μας gaming συγκεκριμενα) δεν εισαι ο αρμοδιος να το κρινεις εσυ.Ο συμφορουμιτης κοιταζει γυρω στο budjet των 100 ευρω...αν δεν μπορει για καινουργια καρτα υπαρχουν και αξιολογα μτχ κομματια...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο μπανανα κομματι και να σου καθησει αν βρεις maxwell πυρηνα aka gtx 750 /750ti που να μην ανεβαινει πανω απο 1400mhz πες το μου και μενα.Οσο για το ποσο που διαθετει ο καθενας για την οποιαδηποτε χρηση (στο θεμα μας gaming συγκεκριμενα) δεν εισαι ο αρμοδιος να το κρινεις εσυ.Ο συμφορουμιτης κοιταζει γυρω στο budjet των 100 ευρω...αν δεν μπορει για καινουργια καρτα υπαρχουν και αξιολογα μτχ κομματια...

Δεν είμαι εγώ ο αρμόδιος να το κρίνω, αλλά είσαι εσύ, που ξαφνικά έγινες το παγκόσμιο στατιστικό του Maxwell και ανακάλυψες ότι υπάρχει υπόνοια αξιοπρεπούς gaming με κάρτα < 100 €. Ok...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...