Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

250 για την 780ti?την θελω εγω... :-)


Παιδιά θέλω μια κάρτα που να είναι fanless η εντελώς αθόρυβη και να μπορεί μόνο να παίζει άνετα HD videos mkv κτλ άνετα.
Τι προτείνετε?

το budget σου???


Το ξαναποσταρω εδω γιατι το εβαλα σε λαθος υποφορουμ και κλειδωθηκε:

 

 

Απο τις απαντησεις που προλαβα να λαβω καταλαβα οτι οκ θα δω διαφορα, το θεμα ειναι ποση και αν αξιζει. Δηλαδη αν (χοντρικα) σε ενα συστημα χωρις bottlenecks η 780τι ειναι 4 φορες πιο δυνατη απο την 5850 ποσο πιο γρηγορη θα ειναι στο δικο μου συστημα με τα ορια που εχει.

 

Τελος αξιζει να περιμενω την σειρα 3xx της AMD για το καινουριο PC που σκεφτομαι να στησω μεσα στο ετος η δεν προκειται να βγει κατι καλυτερο?

χωρις σιγουρια πιστευω δεν θα φας μπουκαλι,εμενα ο g3258 με gtx970 νομιζω πιο τελεια δεν θα μπορουσε να δουλευει..η διαφορα ειναι η νυχτα με την μερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σιγουρα ειναι καλη τιμη τα 250 ευρω για 750ti, αν δεν σκοπευεις να υπερβεις τα 1080p δε νομιζω οτι θα βρεθει καλυτερη ευκαιρια και οι καινουριες καρτες να βγουν.

Δεδομενου της τιμης που θα την παρεις, αξιζει η αναβαθμιση ακομη και μπουκαλι να τρως.


Το ξέρω απλά θέλω να έχω 2 εξόδους.. Τπτ παραπάνω

 

Θα προτεινα μια GT 730 με 64bit GDDR5. Ισως να μπορεις να την βγαλεις και λιγο φθηνοτερα, αλλα better safe than sorry.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια να ρωτησω κατι ακομα μπορουμε να βαλουμε σε ενα συστημα AMD και Nvidea gpu και να λειτουργουν ταυτοχρονα

εννοειται αυτο....δεν εχει σχεση στη gpu...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια να ρωτησω κατι ακομα μπορουμε να βαλουμε σε ενα συστημα AMD και Nvidea gpu και να λειτουργουν ταυτοχρονα

 

Οχι. Ισως γινει εφικτο με την ελευση του directX 12, αλλα αυτη τη στιγμη δεν γινεται.

ΕDIT: Απαντω στην ερωτηση αν γινεται να εχεις ταυτοχρονα δυο καρτες γραφικων, μια nVIdia και μια AMD. Aν ρωτας αν μπορεις να εχεις AMD επεξεργατη και nVidia gpu, προφανως και γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα φίλοι μου! διαβάζω χρονια το forum πάνω από δέκα αλλα γράφτηκα μόλις σήμερα. θέλω την συμβουλή σας κυρίως. είμαι pc gamer (προφανώς για να γράφω στις κάρτες) και ο λόγος που ποστάρω είναι γιατί θα θελα την γνώμη σας αν αξίζει να αγοράσω καινούργια κάρτα γραφικών. μου μπήκε το "μικρόβιο" διότι μου κακοφάνηκε να τρέχω το witcher 3 σε medium και να έχω ακόμα και έτσι frame drops. ίσως φταίει και το game , δεν ξέρω αλλα δεν έχω διαβάσει κάποιο συγκεκριμένο κώλυμα με τα fps στο witcher 3. λοιπόν εύχομαι να μην σας κούρασα. το σύστημα μου είναι αυτό :

i7 920 oc στα 3.2ghz
8gb ram
7870 XT
750W τροφοδοτικό
τα games τα τρέχω σε μια 40 samsung 1080p (τρομαρα μου :P :P )

αξίζει να αναβαθμίσω την καρτούλα μου? αν ναι με ποια? budget πάνω κάτω 250 euro.υπάρχει περίπτωση bottleneck?
μήπως να αφήσω το pc να πάρει τον δρόμο του και λόγο τής παλαιότητας της cpu να αρχίσω να μαζεύω σιγά σιγά λεφτά για καινούργιο σύστημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι,bottleneck δεν παίζει να έχεις με τον 920.Στα 250 ευρώ υπάρχει μόνο η 280X από τις κόκκινες και η GTX960 από τις πράσινες.Πιο καινούργια η GTX960 και λιγότερο ενεργοβόρα κτλ κτλ αλλά η 280X νομίζω ότι έχει ένα ελαφρύ (πολύ ελαφρύ όμως και μόνο σε μεμονωμένες περιπτώσεις) προβάδισμα σε επιδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστω πολύ για την γρηγορη απάντηση φιλε μου alien, πιστεύεις πως αξίζει η αναβάθμιση από την 7870 XT? έχεις να μου προτείνεις κάποια συγκεκριμένη υλοποίηση? να σου πω την αλήθεια θα προτιμούσα πρασινουλα , ο μονος λόγος είναι ότι έχω παρατηρήσει πως έχουν καλύτερη υποστήριξη σε drivers κάθε φορα που βγαίνει ένα νέο game.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ποσό είναι πάνω κάτω, μπορεί να ανεβεί , απλά ok , μην πάει στα 400 :P δηλαδή και το 350αρη θα με δυσκολέψει αρκετά αλλα είναι κάτι που μπορεί να γίνει. το θέμα είναι να αξίζει ;) παιδια ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σας ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστω πολύ για την γρηγορη απάντηση φιλε μου alien, πιστεύεις πως αξίζει η αναβάθμιση από την 7870 XT? έχεις να μου προτείνεις κάποια συγκεκριμένη υλοποίηση? να σου πω την αλήθεια θα προτιμούσα πρασινουλα , ο μονος λόγος είναι ότι έχω παρατηρήσει πως έχουν καλύτερη υποστήριξη σε drivers κάθε φορα που βγαίνει ένα νέο game.

Κατά τη γνώμη μου,όχι δεν αξίζει να αναβαθμίσεις σε 280X/960 από μία ήδη αρκετά καλή καρτούλα όπως είναι η 7870XT.

 

Καλύτερα,για να δεις ουσιαστική διαφορά,πήγαινε εδώ:http://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?keyphrase=gtx+970(προφανώς όχι στην GTX550).

 

Από υλοποιήσεις,ξέρω ότι από AMD,οι κορυφαίες (ή από τις κορυφαίες) είναι η Sapphire και από nVidia,η EVGA...Δυστυχώς δεν έχω να προτείνω,κάποια συγκεκριμένη

Εγώ θα πήγαινα σε MSI για παράδειγμα και ας μην έχει πχ το κορυφαίο σύστημα ψύξης (ψηφίζω Gigabyte εδώ) ή τέρμα ανεβασμένα τα ρολόγια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...