Προς το περιεχόμενο

Οδηγίες για βίντεο από βιντεοκάμερα (μετατροπή κλπ)


fay259

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους!

όπως λέω και στον τίτλο,θα θελα μια βοήθεια σχετικά με τα βίντεο που γράφω απτη βιντεοκάμερα.Αγόρασα την PANASONIC SD800..Δυστυχώς στην πρώτη λήψη (συναυλία μιαμιση ώρα) δεν είχα προνοήσει να δω ΤΙ ΚΑΡΤΑ εχω βάλει,η κάρτα ήταν σε FAT32 και αντί για μιαμιση ωρα,ενώ στην κάμερα φαίνεται κανονικά μιάμιση ώρα,στον υπολογιστή περάστηκαν 4 αρχεία βίντεο από 4 γιγα το καθένα..

Επειδή θα την χρησιμοποιώ κυρίως για συναυλίες κλπ άρα μιλάμε για αρκετά gb,θα θελα να μου πείτε

 

1)Πώς γράφονται αυτά τα αρχεία σε dvd?Θέλουν επεξεργασία,χωρισμό σε parts?Η κάμερα γράφει σε AVCD FULL HD..

Θα θελα ένα πρόγραμμα για όλα αυτά,όχι βαρύ όμως..Δηλαδή όχι ADOBE ELEMENTS,PINNACLE κλπ...Κάτι πιο ελαφρύ και να δίνει όσο το δυνατό την ίδια ποιότητα με το αρχικό βίντεο.Μου πρότεινε φίλος το POWER DIRECTOR...Κάνει και επεξεργασία και τυχόν μετατροπή?Εχετε να προτείνετε κάτι άλλο?

 

2)Όπως προανέφερα,η κάρτα είναι FAT32 και μου κοψε τη συναυλία σε 4 parts..Αν τη διαμορφώσω σε NTFS θα υπάρχει πρόβλημα στην εγγραφή?

 

Επίσης,με τη συναυλία που είναι χωρισμένη σε part τί να κάνω?Την γράφω όπως είναι σε 4 dvd αφού κάθε αρχείο είναι 4 gb? άρα χωράει σε dvd)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)θες να τα γράψεις απλά σαν αρχείο για να τα έχεις κάπου ή θες να παίζουν και σε απλά dvd player;;;

 

2)πρέπει να δεις στο εγχειρίδιο αν βλέπει ntfs η κάμερα(ή απλά δοκιμάζεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)θες να τα γράψεις απλά σαν αρχείο για να τα έχεις κάπου ή θες να παίζουν και σε απλά dvd player;;;

 

2)πρέπει να δεις στο εγχειρίδιο αν βλέπει ntfs η κάμερα(ή απλά δοκιμάζεις)

Καλή ερώτηση...Θα θελα να τα γράψω σε dvd και να παίζουν τουλάχιστον σε υπολογιστή (dvd player απότι ξέρω έχουν περιορισμενους τύπους αρχείων..)

Βασικά θέλω να τα μετατρέπω χωρίς να αλλάξει (η τουλαχιστον να μην αλλάξει πολύ) η ποιότητα και να μπορώ να τα κόβω ώστε να χωρανε σε dvd..Βασικά,ως πρώτη φορά χρήστρια βιντεοκάμερας,δεν ξέρω γενικά τι παίζει με τέτοια μεγάλα αρχεία?Έχω πχ ενα αρχείο από βιντεοκάμερα 10 γιγα...Εκτός απτο να το αφήσω στον υπολογιστή,τί μπορώ να το κάνω ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΑΛΑΣΕΙ Η ΑΡΧΙΚΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ?Να το κόψω σε part και να το βάλω σε dvd?Να το μετατρέψω όλο ώστε να χωρέσει σε dvd (αλλά με χάσιμο ποιότητας)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Αν τα γράψεις σαν απλά αρχεία σε dvd τότε σε Η/Υ τουλάχιστον θα παίζουν σίγουρα χωρίς να χρειαστεί να κάνεις κάτι ιδιαίτερο εσύ.

Να το κόψω σε part και να το βάλω σε dvd?Να το μετατρέψω όλο ώστε να χωρέσει σε dvd (αλλά με χάσιμο ποιότητας)?

Ναι αυτές είναι οι επιλογές σου.

Με το AviDemux μπορείς να κόψεις σε κομμάτια αλλά και να ενώσεις τα των 4gb που έχεις αυτά χωρίς να χάσεις καθόλου ποιότητα ,σε αφήνει να κάνεις και της μετατροπές που θέλεις(αν θες).

Πρώτα από όλα όμως τρέξε το mediainfo πάνε view->text και κάνε αντιγραφή επικόλληση εδώ να δούμε τι είδος βίντεο βγάζει η κάμερα σου για να μπορέσουμε να κρίνουμε καλύτερα τι να κάνεις.

 

Καλά  είναι να δεις και τι επιλογές εγγραφής έχει η κάμερα,μπορεί να έχει κάποια με μικρότερη ποιότητα που όμως να σου είναι αρκετή, γιατί 10gb αρχείο κάθε φορά καταλαβαίνεις ότι είναι ένα θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

theELF ευχαριστώ για τη βοηθεια!!

Λοιπόν,οι πληροφορίες για τα βίντεο που γράφει είναι εδώ:

 

http://oi43.tinypic.com/28jw58h.jpg

 

Και σου δίνω και αυτό που λέει το βιβλιαράκι της κάμερας για τις δυνατότητες εγγραφής..Εγώ έγραψα την πρώτη μου εγγραφή (συναυλία) στην καλύτερη ποιότητα,1080/50p...Να βάλω κάποια άλλη ποιότητα?

 

http://oi44.tinypic.com/28rh8oz.jpg

 

Με τα δεδομένα αυτά,ποιο είναι το καλύτερο αλλά και πιο εύχρηστο πρόγραμμα για τυχόν μετατροπή/κόψιμο σε part ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε αυτό που είπα ,πάνε στο μενού του mediainfo view->text έτσι σου τα βγάζει σαν κείμενο που το επιλέγεις ολόκληρο(δεξί κλικ μέσα στο πλαίσιο με της πληροφορίες και «επιλογή όλων» ή «select all» ) και το κάνεις  αντιγραφή και επικόλληση εδώ,έτσι βγάζει πολλές περισσότερες πληροφορίες.

 

Το μάνουαλ όπως βλέπεις έχει διάφορες επιλογές που χωράει περισσότερη ώρα στα ίδια gb,κάνε μερικές δοκιμές τράβα π.χ. 1-2' με κάθε ρύθμιση όπως είσαι στο δωμάτιο σου ή έξω από το παράθυρο και δες πόσο χαλάει η ποιότητα ή αν δεν δεις διαφορά,μπορεί και η χαμηλότερη ποιότητα π.χ. να είναι μια χαρά για αυτό που θες εσύ, γιατί άλλο 4gb για μιάμιση ώρα και άλλο 16gb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο βίντεο της κάμερας είναι αυτούσιο όπως γράφτηκε..Το μόνο πρόγραμμα που μπορεί (απο αυτα που έχω) να δωσει πληροφορίες για το αρχείο κλπ είναι το VLC και δίνει τις πληροφορίες που έχω στην πρώτη φωτό παραπάνω..Αυτο το MEDIAINFO,TEXT με ποιό πρόγραμμα το βλέπω??

Επίσης,έστω ότι βρω καποια ανάλυση που να με βολεύει και να χωραει σε dvd..Τί μορφή να το μετατρέψω για να ναι συμβατό με όσο δυνατόν περισσότερες συσκευές (χωρις απωλεια ποιότητας)?Αυτό που προανεφερες είναι καλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...