Προς το περιεχόμενο

mirrorless προτάσεις


01000111

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα!

Σκοπεύω ν' αγοράσω φωτογραφική μηχανή γύρω στα 300-350 ευρώ και κατέληξα πως μια mirrorless κάνει καλή δουλειά σ' αυτά τα χρήματα.

Προτίστως μ' ενδιαφέρει η ποιότητα κι έχω κατασταλάξει πως του κάτωθι επιπέδου η ποιότητα σχημάτων και χρωμάτων μου 'ναι υπεραρκετή.

 

  1. Samsung NX 1000
  2. Samsung NX300
  3. Sony NEX-3NL
  4. Sony NEX-5

Τις Sony προτιμώ εγώ, αλλά πείτε μου κι εσείς τη γνώμη σας.

Οι φωτογραφίες που τραβάω είναι ανθρώπινο στοιχείο (πορτραίτα, κινητοποιήσεις, δρόμος) και τοπία (αστικά ή μη, βράδυ ή μέρα). Μάκρο δεν έχω πολυασχοληθεί και δε νομίζω να στραφώ προς τα κει. Αυτό σημαίνει πως θέλω η φωτογραφική να 'χει μαζί της οπωσδήποτε 50άρη* φακό και μια καλή γκάμα σε διαφράγματα και ταχύτητες κι επίσης χειροκίνητες ρυθμίσεις σε ISO και ισορροπία λευκού.

 

Το μέγεθος δε μετράει :X , για μεγάλο διάστημα κυκλοφορούσα συνεχώς μ' ένα τούβλο Zenit στον ώμο.

Ένα επίσης που μ' απασχολεί, είναι το γεγονός ότι μένω Κέρκυρα. Αν είναι δυνατόν να την έχω πάντα μακριά από βροχή (είναι;;; ), είναι αδύνατον να την προστατέψω απ' την υγρασία. Διερεύνησα την Nikon AW1, αλλά αυτή πέραν τ' ότι είναι διπλάσιας τιμής απ' το μπάτζετ μου, δεν έχει τόσο καλή ευκρίνεια, όπως βλέπετε. Το ίδιο θέμα με την ποιότητα το 'χε και η Pentax k-30. Να τονίσω πως δε θέλω υποβρύχιες λήψεις, απλά να μην "τρελαίνεται" ή κλατάρει απ' την υγρασία του νησιού. Λέτε μια καλή τσαντούλα να επιτυγχάνει αυτό που θέλω; Καμιά πρόταση; Το κόστος της δε συμπεριλαμβάνεται στα 350 ευρώ, αν χρειαστεί.

*50άρης ξέρω πως είναι στις αναλογικές. Νομίζω στην ψηφιακή Olympus το νούμερο είναι 20κάτι, σίγουρα πάντως κάτι διαφορετικό του 50. Θέλω να πω πως δεν εννοώ το 50 σαν νούμερο, αλλά σαν είδος φακού.

Επεξ/σία από 01000111
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εφοσον η μηχανη θα βρισκεται σε τσαντα και θα φροντιζεις να μην βρεχεται δεν νομιζω να εχεις προβλημα.

Τωρα ολοι εδω μεσα προτιμανε τις samsung , αλλα εγω θα διαλεγα sony

Για ποια nex5 μιλας ομως?

Η 5t / 5r δεν κανει 300-350 και η απλη 5αρα μονο μεταχειρισμενη φανταζομαι εννοεις.

Επεξ/σία από kirlian_camera
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι ακριβώς θέμα έχει με την ποιότητα η K-30?

Σε σχέση με τις υπόλοιπες μηχανές που έχεις επιλέξει πάντα όχι απλώς δεν υστερεί κάπου(εκτός από όγκο που όπως λες δεν σε ενοχλεί) αλλά το αντίθετο. Αν είναι εντός budget σου ή μπορεί να φτάσει εστω και μτχ, μόνο αν την ρίξεις στη θαλασσα μπορει να έχεις πρόβλημα αλλιώς υγρασία βροχή χιονι και τέτοια δεν σε ενοχλούν καθόλου. Τον 18-55 weather resistance τον βρίσκεις κάτω από 100 από ebay μτχ αν ψάξεις. Παίρνεις και ένα παλιο χειροκίνητο 50αρη και είσαι καλυμενος

 

 

Για την τσάντα που λες αν έχεις ήδη άλλη πάρε  απλώς ένα αδιάβροχο εξωτερικό καλυμα

Επεξ/σία από TAKE5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απεφάνθην!

 

Πήρα αυτήνα!

 

Μια ύστατη ερωτησούλα: Στο σάιτ της Sony, δεν έχει NEX-3N, αλλά ΝΕΧ-3NL και NEX-3NY. Σε κριτικές και συγκριτικά (πχ εδώ) είχαν όμως NEX-3N. Υποθέτω πως εννοούνε την ΝΕΧ-3ΝL.

 

A! Και μια άλλη ερώτησις: καμιά καλή θήκη έχει υπόψιν κανείς;

Επεξ/σία από 01000111
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοριζικη , ειναι πολυ καλη μηχανη την εχω δουλεψει.

3nl λενε οταν ειναι μαζι με τον 16-50mm και 3ny οταν ειναι το διπλο κιτ.

Η μηχανη ειναι η ιδια.

Θηκη δεν ξερω να σου προτεινω βαλε ομως πολυ συντομα ζελατινα στην οθονη γιατι ειναι ευαισθητες σε γρατζουνιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ω! Κατατοπιστικότατος περί του 3Ν! Θένκιου!

 

Μ' έκανες να την προσμένω μ' ανυπομονησία!

 

Θα το κάνω αυτό με τη ζελατίνα. Γενικώς θα την προσέχω σα τα μάτια μου, ως παθών!

 

Και μιας και είσαι χρήστης, να σε ρωτήσω: Το αντίστοιχο του 50άρη φακού σ' αυτήν ποιο είναι; Σε ποιο νούμερο ρυθμίζεις το φακό, για ν' αντιστοιχεί στο 50 του αναλογικού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...