Προς το περιεχόμενο

Nikon D80, έμεινα άφωνος !


larisanew

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας,

πριν λιγες μερες αγορασα σε τιμη ευκαιριας (μεταχειρησμενη) την Nikon D80.

Ηθελα μια για δευτερη , βασικα περισσοτερο για να την δωσω στη γυναικα μου που ασχολειται και αυτην με την φωτογραφια και να μην ''χαλαε'' ασκοπα την δικια μου (D800).

Ρε παιδια, μιλαμε για μια καμερα 7 χροννων σχεδον..οπως τα λεει ο τιτλος...εμεινα αφωνος.Η καμερα παρολο τα μολις 10,6 mpixels της, μαζι με τον φακο του 18-70mm της Νικον (άπαιχτος και ο φακος αυτος), βγαζει απιστευτες φωτογραφιες παιδια.Την συστηνω με 1000 σε αυτους που τωρα ξεκινανε και ψαχνουν καποια καλη καμερα με χαμηλο budget!!

Ένα εχω να πω και οποιος με πιστευει με πιστευει:

Ενας φιλος εχει την D7000, βγαλαμε μαζι μια φωτογραφια στα 800 iso (και γω με την D80), το πιστευεται οτι η δικια μου δεν εβγαλε σχεδον καθολου θορυβο;; Της D7000 ο θορυβος ητανε αρκετα εμφανης μπορω να πω,η D80 σχεδον καθολου ,μονο σε καποια σκοτεινα σημεια, αλλα και παλι οχι τοσο εμφανη σε ερασιτεχνικα ματια.

Στην D80 παιδια απο 1000iso και πανω καταλαβαινεις τον θορυβο...

Μπραβο στην καμερα αυτην που αν και τοοσο παλια κανει θαυματα παιδια.Ενταξει δε λεω, φαινεται παλια,μικρη display οθονη,αργη στα frames,αργη στο buffer,δεν εχει βιντεο, αλλα ΑΝ αναζητας καθαρη και ζωντανη φωτογραφια και σε χαμηλο budget προτεινω ανεπιφυλακτα την Νikon D80 !

Περιμενω και εντυπωσεις και απο αλλους κατοχους της D80.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν είναι θέμα αν σε πιστεύουμε αλλά απλούστατα δεν γίνεται αυτό που λές για τα 800 iso. Αν μιλάμε για raw δεν υπάρχει καμμία περίπτωση να έχει η d80 λιγότερο θόρυβο από την d7000. Ολες οι μετρήσεις το λένε και ο θόρυβος είναι κάτι που ότι μετριέται φαίνεται και στο μάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι για raw, μιλαμε για jpeg.Κανονικη φωτογραφια.Το'ξερα οτι δε θα το πιστευατε..Αλλα οποιος εχει και τις δυο τις καμερες μαζι μπορει να το διαπιστωσει.Οποιος δεν τις εχει καλα θα ναι να μην λεει τιποτα αρνητικο χωρις να το εχει δει με τα ματια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ήθελα να σε πιστέψω, αλλά...

2i6j6gg.png

 

1 στοπ διαφορά υπέρ της d7000.. Δηλαδή το 800 της d7000 είναι καλύτερο από το 400 της d80.

 

Μιλάμε φυσικά για print και όχι screen, γιατί δεν έχει νόημα να κάνεις άμεση σύγκριση θορύβου στο 100% μεταξύ μιας μηχανής 16mp με μία 10mp.. Η σωστή σύγκριση είναι να κάνεις upscale την μικρή στο μέγεθος της μεγάλης ή resize προς τα κάτω της μεγάλης ώστε να γίνει ίδια με τη μικρή.. Εκεί σύγκρινε και πες ποια έχει λιγότερο θόρυβο, καλύτερη ευκρίνεια κλπ..

Επεξ/σία από akisk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν λεω για ευκρινεια ρε παιδια..ξερω η D7000 ειναι σαφως πολυ καλυτερη στην ευκρινεια και ποιοτητα απτην D80.Προς θεου δεν ειπα το αντιθετο..για εναν θορυβο μιλησα και μου βγαλατε εδω αναλυσεις λες και παω για χρηματιστηριο.Απλα ηθελα να τονισω οτι ειναι καλη καμερα για την χρονολογια της και τα λεφτα της..Μη ξεχναμε οτι οταν ειχε πρωτοβγει εκανε 17000ευρω.Πραμα που μονο οι FX καμερες εχουν τοσο σημερα...θα στειλω σε λιγο και εικονα...αααντε τι νασας κανω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το φλας βαρεσε μονο μπροστα στο σκυλι, και οχι σε ολο το background..Και αν θες να ξερεις το φλας κανει χειροτερες τις φωτογραφιες!!Κανει πιο εμφανη τα μειονεκτηματα της φωτογραφιας..!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν λεω για ευκρινεια ρε παιδια..ξερω η D7000 ειναι σαφως πολυ καλυτερη στην ευκρινεια και ποιοτητα απτην D80.Προς θεου δεν ειπα το αντιθετο..για εναν θορυβο μιλησα και μου βγαλατε εδω αναλυσεις λες και παω για χρηματιστηριο.Απλα ηθελα να τονισω οτι ειναι καλη καμερα για την χρονολογια της και τα λεφτα της..Μη ξεχναμε οτι οταν ειχε πρωτοβγει εκανε 17000ευρω.Πραμα που μονο οι FX καμερες εχουν τοσο σημερα...θα στειλω σε λιγο και εικονα...αααντε τι νασας κανω....

 

 

so expensive

much currency

wow

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έχει φάει φλασ ή μου φαίνεται? βγάλε ένα ηλιοβασίλεμα καμιά νυχτερινή να δείς το grain θα κάνει παρτυ

 

παράδειγμα

 

http://www.rollaweek.com/2010/10/quick-high-iso-test-with-nikon-d80/

Επεξ/σία από andreapaog328
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...