Προς το περιεχόμενο

Counter-Strike: Global Offensive [CS: GO]


snapshot-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειναι αρκετα πραγματα για να στα γραψει καποιος εδω, μπορεις να δεις αρκετα στα guides για optimization στα steam guides οπως εδω https://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=225142771(αν και αρκετα υπερβολικο δεν χρειαζονται ουτε τα μισα απο αυτα) τωρα για gameplay υπαρχουν αλλα οπως αυτο http://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=453632718

 

ριξε μια ματια και αν θες κατι συγκεκριμενο ρωτα.

 

Αυτο που λες δεν ειναι ban ακριβως απλα για να παιξεις competitive MM πρεπει καταρχην να φτασεις level 3, αυτο θα σου παρει 6-7 ωρες ισως και παραπανω αναλογα παιζοντας deathmatch για να παρεις xp. Αφου μπεις στο competitive εισαι unranked για να σου δωσει rank θελει να κανεις πρωτα 10 wins, μεχρι να φτασεις τα 10 και να παρεις το rank δεν μπορεις να κανεις πανω απο 2 wins τη μερα, στο δευτερο θα σου δωσει 20 ωρες cooldown(οχι ban) μεχρι να κανουν calibrate το skill group σου. Μπορεις να κανεις οσες ηττες θελεις δεν υπαρχει προβλημα. :P Απο κει και περα μολις παρεις το rank σου μπορεις να παιζεις οσα competitive θες, ban θα φας αν κανεις leave game η σκοτωσεις 2-3 teammates στο παιχνιδι, στην αρχη ειναι 30 λεπτα μετα 2 ωρες και μετα νομιζω 7 μερες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ειναι αρκετα πραγματα για να στα γραψει καποιος εδω, μπορεις να δεις αρκετα στα guides για optimization στα steam guides οπως εδω https://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=225142771(αν και αρκετα υπερβολικο δεν χρειαζονται ουτε τα μισα απο αυτα) τωρα για gameplay υπαρχουν αλλα οπως αυτο http://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=453632718

 

 

 

Το πρωτο link δεν εχει νοημα υπαρξης. Το δευτερο να κοιταξει μονο, τα video του adren γενικα ειναι καλα.

 

Στην αρχη θα βαλεις το static crosshair και απλα θα μπεις να παιξεις Offline με bots deathmatch ή casual για να δεις τι φαση παιζει...Και να δεις και λιγο τα οπλα. Στην αρχη κιολας πρεπει να βρεις το sensitivity σου, και να παρεις ενα mousepad μεγαλο. Γιατι αυτα τα 10χ10 ειναι για πεταμα...

Γενικα δεν υπαρχουν καποια settings που πρεπει να κανεις, απλα μπαινεις και παιζεις.Αυτο που θα βαλεις ειναι το Multicore rendering ON απο τα video settings. Να βαλεις settings ετσι ωστε να εχεις οσα περισσοτερα fps γινεται. Για να δεις τα fps, θα ενεργοποιησεις απο τα settings (game settings νομιζω) το developer console το οποιο ανοιγει με αυτο το κουμπι "~" ,εφοσον το ενοργοποιησεις, που ειναι διπλα απο το "1" και πανω απο το tab. εκει γραφεις "net_graph 1" και πατας enter και θα σου βγαλει τα fps και καποιες αλλες πληροφοριες...Εγω το εχω παντα ανοιχτο πλεον.. για να το κλεισεις γραφεις παλι στο console "net_graph 0". Μπες παιξε deathmatch,casual (και ΟΧΙ competitive) και σιγα σιγα θα βρεις και τα settings στα οποια θα καταληξεις, οτι απορια εχεις γραψε εδω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει σε καποια πραγματα εχω δει βελτιωση και σταθεροτητα στα fps σε ολα τα παιχνιδια(πες placebo effect w/e :P), εχει υπερβολες οκ δεν χρειαζεται αλλα δεν ειναι κακο να παρεις μια ιδεα αν εχεις performance issues η γενικα θελεις fast και responsive OS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πόσο πρέπει να κυμαίνονται τα MS και τα fps εντός του παιχνιδιού; Στο Counter Strike 1.6 είχα δικό μου cfg, γιατί έπαιζα με καλύτερο recoil, και έπαιζα με 100 fps και 40 ms αλλά έχω και περασμένο fast path με 12αρι προφίλ σου την HOL και 24αρα γραμμή. Αξίζει να βάλω ένα άλλο cfg από αυτό το αρχικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πόσο πρέπει να κυμαίνονται τα MS και τα fps εντός του παιχνιδιού; Στο Counter Strike 1.6 είχα δικό μου cfg, γιατί έπαιζα με καλύτερο recoil, και έπαιζα με 100 fps και 40 ms αλλά έχω και περασμένο fast path με 12αρι προφίλ σου την HOL και 24αρα γραμμή. Αξίζει να βάλω ένα άλλο cfg από αυτό το αρχικό;

 

40ms για ping ειναι πολυ καλα, αν οντως εχεις τοσο στους official servers. Τωρα τα 100 fps δεν τα λες και τελεια. Βασικα το θεμα ειναι να παιζει σταθερα στα 100 και να μην εχει σκαμπανεβασματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα fps λογικα θα εχεις 59-60hz οθονη οποτε και μεχρι 60 fps βλεπεις.Αυτο που θες ειναι να μενουν σταθερα πανω απο 60,οποτε αστα uncapped(βγαλε vsync).Υπηρχε ενα θεμα πριν απο κατι μηνες με fps drop,αλλα εχω να παρατηρησω κατι τετοιο πολυ καιρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και να παρεις ενα mousepad μεγαλο. Γιατι αυτα τα 10χ10 ειναι για πεταμα...

 

προτεινω razer 

 

 

 

εχω δοκιμασει 7 φετος αλλα πηγα και αγορασα αυτο μετα το βιντεο because .... BOOBIES :D

 

 

περα απο την  πλακα, πιο overrated απο το xtrfy δεν παιζει να  υπαρχει, οποτε το βγαζω απο την συσκευασια γινεται  σαν το μπεικον που εχει αναμεσα στα ποδια της η τζουλια - αρχιστε να ραβετε ολοι τις ακρες και να τα κανετε  ship τα μαμημενα  ξαπλωτα και οχι σε κυλινδρο, ΖΩΑ !! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχυει, το xtrfy μου πιανει σκονη δυστυχως, προτεινω QCk+ heavy η Zowie G-SR το οποιο ειναι και το αγαπημενο μου. Αλλα ειμαι τυπος που δεν θελει το mousepad να γλυστραει σαν παγος, αν θες κατι τετοιο πας αλλου.

 

 

 

Παιδιά πόσο πρέπει να κυμαίνονται τα MS και τα fps εντός του παιχνιδιού; Στο Counter Strike 1.6 είχα δικό μου cfg, γιατί έπαιζα με καλύτερο recoil, και έπαιζα με 100 fps και 40 ms αλλά έχω και περασμένο fast path με 12αρι προφίλ σου την HOL και 24αρα γραμμή. Αξίζει να βάλω ένα άλλο cfg από αυτό το αρχικό; 

Θα βαλεις δικο σου autoexec.cfg και ειτε θα το τρεχεις απο το console ειτε βαλτο να τρεχει αυτοματα με το που ανοιξεις το game.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις γρήγορες και αναλυτικές καθοδηγησεις! Έχω αγοράσει για αρχή τα ακουστικά Razer Kraken 7.1 όπου τα δοκίμασα στο Counter Strike 1.6 και ακούγεται τα πάντα από τον αντίπαλο, από μακρινή απόσταση! Για mouse έχω ένα της Microsoft όπου κάνει άψογη δουλειά, αλλά μελλοντικά μπορεί να κάνω την αγορά που προτείνατε. Παίζει ρόλο που έχω μόνο 3gb μνήμη ram, σχετικά για το Global Offensive;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις γρήγορες και αναλυτικές καθοδηγησεις! Έχω αγοράσει για αρχή τα ακουστικά Razer Kraken 7.1 όπου τα δοκίμασα στο Counter Strike 1.6 και ακούγεται τα πάντα από τον αντίπαλο, από μακρινή απόσταση! Για mouse έχω ένα της Microsoft όπου κάνει άψογη δουλειά, αλλά μελλοντικά μπορεί να κάνω την αγορά που προτείνατε. Παίζει ρόλο που έχω μόνο 3gb μνήμη ram, σχετικά για το Global Offensive;

 

Μιας και το cs δεν ειναι παιχνιδι που το παιζεις για τα γραφικα, μπορεις να κατεβασεις την αναλυση και να παιζεις με τιμια fps.

Εγω εχω την gtx 770 και παιζω σε 1280x960 και 4:3 stretched aspect ratio. Πλεον το εχω συνηθισει γιατι ετσι εμαθα και δεν το αλλαζω....Μπορεις να κανεις κατι αναλογο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο cs ακόμα και αν το μάτι δε βλέπει τα παραπάνω fps, παρόλα αυτά έχεις πιο καλό gameplay..όσο αφορά την ανάλυση, όπως συνηθίσει κανείς... 100 φπς είναι ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ. Προσωπικά θεωρώ καλά πάνω από 200. Στο παιχνίδι ειμαι global-supreme. Αν υπάρχουν παλικάρια με ωριμότητα ας απαντήσουν εδω μπορούμε να παίζουμε μαζι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι το θεμα τι βλεπει το ματι αλλα τι  προβαλλει η οθονη.59-60hz οθονη προβαλλει 60 fps.Οι pro που εχουν και το budget  εχουν 122 ή 144 hz οθονες και παιζουν με 120 fps οταν δεν streamαρουν.Ειτε 60 σταθερα εχεις ειτε 500 σταθερα το ιδιο θα βλεπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pete επιμενεις να λες μπουρδες   :P

 

http://eliteownage.com/counterstrikeinputlag.html

 

το refresh rate της οθονης δεν εχει αμεση σχεση με τα frames που "πρεπει" να τρεχει το game

για παραδειγμα εγω τρεχω  το dirty bomb με 166fps cap γιατι τα 125fps/120hz δεν θα τα νιωθω αρκετα responsive  οταν σημαδευω με το mouse και το multicore rendering παραμενει ενεργοποιημενο. 

 

οταν το κλεινω  "φευγει ενα βαρος" απο το input αλλα ταυχρονα εχω συχνα drops στα 80 και 90fps που με ξενερωνουν, οποτε κραταω το multicore αλλα  βαζω ταυτοχρονα  το cap λιγο πιο ψηλα για να εχω παρομοιο feel με αυτο που θα ειχα αμα ειμουνα με 125fps stable - multicore rendering off 

 

ενδεικτικα 

 

30fps -> 33ms lag αναμεσα στα frames

60fps -> 16ms

125fps -> 8ms

166.6fps -> 6ms

250fps -> 4ms  

 

κοκ 

 

ο ανθρωπας ειπε οτι επαιζε με 100fps στην 1.6 γιατι αυτο ητανε το οριο για αρκετα χρονια( το βγαλανε με το ιδιο update που χαλασε το surround στον ηχο,  GG WP   ) δηλαδη  και να αντεχε παραπανω το μηχανημα του, το ιδιο το engine ειχε maxfps 100 οπως το BF εχει maxfps 200.

 

τωρα στο csgo το ζητημα ειναι να βρει ενα cap στο οποιο θα μπορει να τρεχει το μηχανημα ανετα εκει  χωρις σκαμπανεβασματα, δεν ειναι απαιτητικο στην gpu σαν game

 

 οτι frames ειχα με την 480 τα ιδια εχω και τωρα με την 390, το βαρος πεφτει καθαρα στην cpu οπου χρειαζεσαι οσο πιο γρηγορους πυρηνες γινεται, φυσικα παιζει ρολο το map και το mode 

 

πχ σε monastery/shoots/safehouse που γινεται ψιλο-πανικος στο arms race βγαζω 180-200fps 

 

σε 5on5 comp οι απαιτησεις ειναι πιο χαμηλες οποτε εκει το εβαζα  fps_max 250, τωρα να πηγαινει μια  255 μια  320 δεν μου λεει κατι, κατανταει ενοχλητικο γιατι γινονται μικροαλλαγες στο smoothness και σε αποσπανε απο το gameplay

 

το προβλημα στα 60hz monitor δεν ειναι το ποσα  frames μπορει να δειξει η οθονη αλλα το ιδιο το tearring - το ghosting και η αποκριση του mouse, ενα γρηγορο ΤΝ πανελ με refresh rate στα 144hz εχει πολυ λιγοτερο tearring αποτι ενα IPS 60αρι, σε βαθμο που οταν παιζεις  νομιζεις οτι το vsync  εχει μεινει  ανοιχτο :P ολες οι σοβαρες διοργανωσεις μεχρι και το 2010 ειχανε CRT γιατι δεν εβρισκες ευκολα 120hz LCD τοτε. κατι athenscon ΔΕΘ και gamics δεν τις σχολιαζω καν :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι το θεμα τι βλεπει το ματι αλλα τι  προβαλλει η οθονη.59-60hz οθονη προβαλλει 60 fps.Οι pro που εχουν και το budget  εχουν 122 ή 144 hz οθονες και παιζουν με 120 fps οταν δεν streamαρουν.Ειτε 60 σταθερα εχεις ειτε 500 σταθερα το ιδιο θα βλεπεις.

 

Μόνο αν έχεις v-sync ενεργό. 

Έχω 60hz οθόνη και πιάνει 300+ fps, και γενικά παίζω καλύτερα γιατί δεν υπάρχει το lag στην κίνηση του κέρσορα, που έχει αν ειναι v-sync on ... 

Γενικα για cs:go προτιμώ v-sync off

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...