Προς το περιεχόμενο

Βαθμός πτυχίου:που μετρά και σε τι χρειάζεται?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, MauroPaltoudias είπε

Μα πολύ μερικές; Στο λέω εκ πείρας.

Όντως είναι ελάχιστες αλλά ξέρω και τέτοια περίπτωση. Οπότε είναι ένα συν, έστω και σπάνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Μα πολύ μερικές; Στο λέω εκ πείρας.

Δηλαδή.

Σε μεταπτυχιακό είναι πρόβλημα ο κακος βαθμός στο λέω εκ πείρας εγώ 

Από την άλλη στη δουλειά δε νομίζω ότι μετράει και τόσο, καθόλου βασικά στις περισσότερες των περιπτώσεων και αν έχεις και κάνα μάστερ ούτε καν κάθονται να ασχοληθούν τι έκανες στο πτυχίο σου, τουλάχιστον στον δικό μου κλάδο που αποτελείται από σβολια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Σε μεταπτυχιακό είναι πρόβλημα ο κακος βαθμός στο λέω εκ πείρας εγώ 

Από την άλλη στη δουλειά δε νομίζω ότι μετράει και τόσο, καθόλου βασικά στις περισσότερες των περιπτώσεων και αν έχεις και κάνα μάστερ ούτε καν κάθονται να ασχοληθούν τι έκανες στο πτυχίο σου, τουλάχιστον στον δικό μου κλάδο που αποτελείται από σβολια

σωστα! Σε καλες σχολες υπαρχει ανταγωνισμος οποτε εκει μετραει..

Οπως και για το Ελληνικο δημοσιο

Σε εργασια οχι. Υπαρχει περιπτωση ομως ισως καποιος να ρωτησει αν τελειωσες τη σχολη περισσοτερο απο το αναμενομενο

ολα ειναι θεμα ανταγωνισμου

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, logistoulis είπε

Σε μεταπτυχιακό είναι πρόβλημα ο κακος βαθμός στο λέω εκ πείρας εγώ 

Και εγώ σου λέω εκ πείρας ότι σε μεταπτυχιακό και διδακτορικό που δεν είχα ιδιαίτερα καλό βαθμό, με δέχτηκαν.

3 ώρες πριν, vamvakoolas είπε

σωστα! Σε καλες σχολες υπαρχει ανταγωνισμος οποτε εκει μετραει..

Στον δικό μου κλάδο (Πολυτεχνείο) αναφέρθηκα παραπάνω, δεν ξέρω αλλού τι γίνεται (σε Ελλάδα αναφέρομαι προφανώς).

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην το κουραζουμε σε αρκετες περιπτωσεις αλλα και σ' ενα καλο μεταπτυχιακο ο βαθμος πτυχιου μετραει πρωτα

 

Στις 7/5/2020 στις 4:38 ΜΜ, logistoulis είπε

 

 

17 ώρες πριν, OA1 είπε

 

 

 

Επεξ/σία από OA1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/5/2020 στις 4:38 ΜΜ, logistoulis είπε

 

γιατι δεν εχεις πολλες επιλογες  ΟΑ

Στις 7/5/2020 στις 4:03 ΜΜ, OA1 είπε

Ο Βαθμος πτυχιου μετραει πολυ στην σξιολογηση της αιτησης για μεταπτυχιακο

 

 

Επεξ/σία από OA1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα έχω ξαναπεί αλλά βλέπω ότι ο ΟΡ ψιλοκαίγετα οπότε πάρτε το ξανά

Δεν υπάρχει απόλυτη απάντηση στο ερώτημα σου.

Οι σχολές είναι πάρα πολλές και τα μαθήματα άπειρα. Ένας αξιολογητής δεν μπορεί να έχει απόλυτη επίβλεψη για σύγκριση βαθμών. Δεδομένου αυτού τώρα, τυπικά μετράει. Σχεδόν όλα τα μεταπτυχιακά συνυπολογίζουν τον βαθμό σε κάποιο ποσοστό.

Όμως δεν το μετράνε τελείως.

Για παράδειγμα, αν ανοίξεις μια τυπική προκήρυξη μεταπτυχιακού θα σου πει ότι μετράνε επίσης

  • Μαθήματα κλάδου που παρακολούθησες (δεν μπορείς πχ. να πας Μεταπτυχιακό Άλγεβρας και να μην έχεις πάρει ούτε ενα σχετικό μάθημα)
  • Κάποια εμπειρία (πρακτική, να έχεις δει πράγματα)
  • Συστατικές επιστολές
  • Χρόνια που σου πήρε για να πάρεις πτυχίο
  • Συνέντευξη ως προς σκοπούς, ενδιαφέροντα

Αλλά και πάλι δεν μπορείς να ξέρεις. Στις θετικές σχολές ας πούμε (Μαθηματικό που έβγαλα εγώ, φυσικό, πολυτεχνείο κλπ) για ένα μεσαίο μυαλό το 6+ είναι ουσιαστικά άπιαστο. Προσοχή, δεν λέω είναι αδύνατο, όμως είναι απόλυτα δύσκολο. Ο μέσος απόφοιτος τέτοιων σχολών δεν έχει τέτοια χαρτιά, με τις ανάλογες επιπτώσεις στην ζήτηση. Τώρα, για σχολές πχ. παιδαγωγικό και αυτά που μέσος όρος πτυχίου είναι 7+, ναι αν πας 5 θα έχεις θεματάκια. Οπότε καταλήγω: δεν υπάρχουν μέτρα και σταθμά ίσα, επομένως δεν μπορούμε να πούμε τίποτα.

Τώρα για εσένα ΟΡ, θα σου πρότεινα το εξής (αυτό έκανα και εγώ): προχώρα μπροστά και θα βρεις τον τρόπο. Δεν τελείωσε η καριέρα σου (ούτε καν άρχισε βασικά) επειδή ένα νουμεράκι δεν είναι εκεί που θα έπρεπε. Πέρνα μαθήματα, πάρε πτυχίο με το καλό και μετά βλέπεις. Όσοι λένε με στόμφο και υφάκι ότι ο βαθμός καθορίζει τα πάντα και ότι είναι το απόλυτο μέτρο των δυνατοτήτων σου απλούστατα δεν έχουν καμία μα καμία σχέση με την ζωή έξω.

Έχω δει εταιρείες να προσλαμβάνουν πτυχιούχους που με το ζόρι πήραν πτυχίο και να ήταν ευχαριστημένες και μετέπειτα τους έκαναν στελέχη κλπ. και άλλες που πήραν αριστούχους και τους κουβαλούσαν με το ζόρι μέχρι να λήξει το συμβόλαιο τους και να τους στείλουν.

Η μόνη συμβουλή που μπορώ να σου δώσω είναι το εξής: Μην βάζεις νούμερα στον εαυτό σου. Αν το κάνεις αυτό, θα κάνεις πολύυυυυυ μεγάλο κακό σε εσένα και στις δυνατότητες σου. Πήρες πτυχίο με 5,5. Οκ γουατεβα. Πρέπει να προχωρήσεις τώρα. Αν συνέχεια κουβαλάς κόμπλεξ με αυτό: 1) δεν θα είσαι αποδοτικός γιατί μεσα στο μυαλό σου θα λες ότι δεν είσαι άξιος και θα σε τρώνε άλλοι λιγότερο "προικισμένοι με τα νούμερα" όμως με μεγαλύτερο τσαγανό 2) θα χάσεις ευκαιρίες γιατί νομίζεις "δεν είσαι αρκετά καλός για να τις κυνηγήσεις".

Τέλος, θα ξεκαθαρίσω το εξής γιατί ήδη ξέρω ότι κάποιος γραφικός σερσερής θα θέλει να μου την πει: δεν ξέρω, και δεν με νοιάζει τι γίνεται με το δημόσιο και την αναγνώριση βαθμών, πτυχίων κλπ. Διορθώστε με αν θέλετε, εγώ αυτήν την στιγμή λέω τι έχω δει εγώ στον έξω κόσμο. Θεωρώ άσχημο ένα πιτσιρίκι (με την καλή έννοια) που δεν βγήκε καλά καλά από το κουβούκλι του να στοχεύει για γραφιάς.

Οπότε ΟΡ, πάρε πτυχίο και πάνε μπροστά. Ό,τι έγινε έγινε.

(Πωωωω τώρα είδα ότι το θρεντ του ΟΡ είναι παλιό ερώτημα. Γουατέβερ το αφήνω εδώ.)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, logistoulis είπε

Ναι και;

Πώς συνδέεται το ένα με το άλλο;

Με αρμοκολλα  ΟΑ

2 ώρες πριν, logistoulis είπε

Ναι και;

Πώς συνδέεται το ένα με το άλλο;   Με αρμοκολλα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Ποιός  βαθμός  πτυχίου μετράει,τι λέτε τώρα ;

Δηλαδή  όσοι  παίρνουν  το πτυχίο με την βάση 5 δεν   έχουν τύχη στην αγορά  εργασίας ;

Πολλούς  Φοιτητές  τους  ενδιαφέρει να  πάρουν 5 για να περάσουν  το μάθημα.

Για μένα ο βαθμός πτυχίου πιο πολύ διακοσμητικό χαρακτήρα έχει. πχ  Πήρα το Πτυχίο με χαρακτηρισμό Καλώς και το Μεταπτυχιακό με τον χαρακτηρισμό Λίαν Καλώς.Αυτό το Λίαν μπροστά μου αρέσει. 😝

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες, ο βαθμός πτυχίου προφανώς και μετράει, αλλιώς δεν θα υπήρχε καν στα υπομνήματα... είναι για να ξεχωριζει κανεις εκ πρωτης όψεως  τους αρχόντους από την πλέμπα.

πχ κοιτάω μήπως ξεκινήσω διδακτορικό , και ζητάνε τα περισσότερα καλά πανεπιστήμια που σεβονται τον εαυτό τους μ.ο. πάνω από 8 σε πτυχίο και μεταπτυχιακό, αλλιώς τίθεσαι σε κρίση για τον αν αξίζει να ασχοληθούν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην εργασια σιγουρα δε μετραει. Εχω περασει απειρες συνεντευξεις, μονο ενας με ρωτησε με τι βαθμο τελειωσα "περιπου". Στις αλλες περιπτωσεις ηταν ενα μυστικο αναμεσα σε μενα και το HR.

Στα μεταπτυχιακα σιγουρα μετραει απλα τα περισσοτερα δεν εχουν τοση ζητηση (δυο και τρεις παρατασεις υποβολής αίτησης) οποτε λιγο πολυ τους παιρνουν ολους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά σε καμία συνεντευξη δε με έχουν ρωτήσει βαθμό πτυχίου (εκτος από το μεταπτυχιακό που βασικά με ρώτησαν για ποιο λόγο αργησα να παρω πτυχίο, και αν και με 6.5 με πήραν και έβγαλα πολύ καλό βαθμό). Όπου με εχουν απορρίψει ήταν γιατι στην ερώτηση αν έχω παιδια απάντησα θετικά. γενικά όμως έχει σχέση και με τη σχολή, ημουν τμήμα φυτικής παραγωγής ΤΕΙ  (δεν ξέρω γιατι κάποιοι το υποτιμάτε αλλά πολύ πιο ενδιαφέρον είναι από τη διοίκηση επιχειρήσεων, ηταν στις πρωτες επιλογές μου μετα το ΓΠΑ και μπήκα 1η), για να πάρουμε 5 σε κάποιο μάθημα έπρεπε να γραψουμε για 8, στην ορκομωσία που ήμασταν απόφοιτοι απο 3 χρόνια γιατι καθυστερησε ο μεγαλύτερος βαθμός ήταν 7.8, ο χαμηλότερος 5.1. αντίθετα στο τμήμα ανθοκομίας είχαν όλοι σχεδον από 7 και πάνω μεχρι 9.8.  για το ζωικής δε θυμαμαι. Το ίδιο και στο Πανεπιστημιο, φυσικο, χημικό μαθηματικό με πολύ ζόρι περνάνε το 6, βιολογικων εφαρμογών  πιανουν πολύ πιο έυκολα βαθμούς και παιδαγωγικά βγαζουν αβέρτα αριστούχους.

Τώρα για καλά μεταπτυχιακά ή για κλάδους με μεγάλο ανταγωνισμό σίγουρα ένας πτυχιούχος με καλό βαθμό έχει περισσότερες πιθανότητες να επιλεγεί 

Στις 4/8/2020 στις 12:22 ΜΜ, zenwalk23 είπε

 

Στα μεταπτυχιακα σιγουρα μετραει απλα τα περισσοτερα δεν εχουν τοση ζητηση (δυο και τρεις παρατασεις υποβολής αίτησης) οποτε λιγο πολυ τους παιρνουν ολους.

όταν έκανα αίτηση για μεταπτυχιακό είχα στα υποψιν δυο, από το ίδιο πανεπιστήμιο αλλά απο διαφορετικά τμήματα. στο ένα που τελικά με πήραν έκοψαν μόνο 2, αν και δεν είχε συμπληρωθεί ο αριθμός. στο άλλο επαιρναν μόνο 5 ατομα και έιχε εξετάσεις, ασχετα δηλαδή με τι βαθμό είχες πάρει πτυχίο. Με είχαν πάρει ήδη στο πρώτο οπότε δεν μπήκα σε διαδικασία για το άλλο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...