Προς το περιεχόμενο

Βαθμός πτυχίου:που μετρά και σε τι χρειάζεται?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάντως στο βιογραφικό μου δεν γράφω βαθμούς, στη δουλειά μου δε, δεν μου ζητήσαν να δουν τα πτυχία.

Όταν είχα ρωτήσει πριν υπογράψω το συμβόλαιο, ο μάνατζερ μου μου απάντησε "Δεν με ενδιαφέρει, σε πιστεύω".

 

 

Αυτό. Δεν μου ζήτησαν να δουν ποτέ το μεταπτυχιακό μου. Μου ζήτησαν όμως να τους αναλύσω τί μαθήματα/εργασίες έκανα και να πω πώς θα τα εφαρμόσω στην συγκεκριμένη θέση εργασίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Timon, το θέμα είναι η έννοια που δίνουμε στη λέξη "μετράει". Αν το δεις μαθηματικά φυσικά και μετράει, πώς θα μπορούσε να μη μετρήσει; Δε γίνεται να αποφασίσει κάποιος να μή σε προτιμήσει επειδή πήρες 9.

 

Αλλά επειδή σίγουρα δεν είναι το μόνο πράγμα που μετράει, αυτό που έχει σημασία είναι το πόσο μετράει συγκριτικά με τους υπόλοιπους παράγοντες. Φαντάζεσαι τώρα, κλασικό τραβηγμένο παράδειγμα το να έχεις να φας μετράει για την επιβίωσή σου αλλά αν δεν έχεις οξυγόνο και ασχολείσαι με το φαγητό κάτι κάνεις λάθος.

 

Συμφωνούμε στο ότι υπάρχει απόσταση ανάμεσα στα 2 άκρα, όπως και στην παράγραφο που λες για λάβαρο. Αλλά δε συμφωνώ ότι ενδεικτικό των τάδε skills είναι ο βαθμός. Υπάρχουν άνθρωποι ικανότατοι ο οποίοι απλά δεν είναι φτιαγμένοι για μελέτη όπως αυτή ζητείται από τα ιδρύματα. Έχω δει με τα μάτια μου να μπαίνουν βαθμοί πολύ ψηλότεροι (προφανές σενάριο) αλλά και πολύ χαμηλότεροι (όχι τόσο προφανές) από αυτούς που αξίζει ο αξιολογούμενος. Κι αυτό γιατί οι βαθμοί είναι ένα πράγμα σαν το IQ: μετράει κάτι συγκεκριμένο, κι αυτό όχι και πάρα πολύ καλά. Αν δεις τη μέτρηση δογματικά ή αν από το συγκεκριμένο κάνεις projections σε άλλα πράγματα, είναι αρκετά πιθανό ότι θα βγάλεις λάθος συμπεράσματα.

 

Προσωπικά θα έδινα άπειρα μεγαλύτερο βάρος στον τρόπο με τον οποίο ο υποψήφιος θα μου απαντούσε σε κάποιες απλές αλλά αποκαλυπτικές ερωτήσεις παρά στο βαθμό. Κι αυτό εννοείται πως το ξέρουν όλοι όσοι έχουν ασχοληθεί με HR έστω και από σπόντα.

 

Νομίζω μια πιο ολοκληρωμένη τοποθέτηση είναι ότι "μπορεί να μετρήσει στην αρχή, αλλά 2-3-4 χρόνια μετά δε θα σε ρωτήσει ξανά ποτέ κανένας".

 

 

Οι περιπτώσεις που αναφέρεις για βαθμολογήσεις που δεν ανταποκρίνονται στις ικανότητες του εξεταζόμενου είναι εξαιρέσεις και "εξομαλύνονται" αν δει κανείς το σύνολο των αποφοίτων (θαρρώ). 

 

Φυσικά και μετά από 3 - 4 χρόνια δεν θα σε ρωτήσει κανείς για τον βαθμό.... γιατί είναι άλλα τα κριτήρια μετά από 3 - 4 χρόνια. 

 

Φυσικά και όταν δεν ξέρεις τα βασικά, ο βαθμός είναι κάτι σαν το "φαγητό ενώ δεν έχεις οξυγόνο". Αλλά, στην περίπτωση που έχεις το "οξυγόνο" τότε το "φαγητό" είναι καθοριστικό. 

 

Επίσης, δεν μπορεί κανείς να αξιολογήσει εάν "μετράει" κάτι ή όχι όταν αυτό "δεν υπάρχει". Η σωστή αξιολόγηση είναι σε περιπτώσεις που οι "διαγωνιζόμενοι" έχουν (ή ένας από αυτούς τουλάχιστον) αυτό το attribute. 

 

Έτσι, μετράει ο βαθμός (at least, σύμφωνα με την δική μου άποψη). 

 

Αυτά όμως για την περίπτωση της "εξωτερικής" χρήσης του βαθμού. Εάν παρατήρησες, έθεσα και μία πιο "εσωτερική" θεώρηση. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περιπτώσεις που αναφέρεις για βαθμολογήσεις που δεν ανταποκρίνονται στις ικανότητες του εξεταζόμενου είναι εξαιρέσεις και "εξομαλύνονται" αν δει κανείς το σύνολο των αποφοίτων (θαρρώ).

Όντως. Επομένως αν πρόκειται να δεχτείς κάπου 100 υποψηφίους τότε κρίνοντας με βάση το βαθμό μέσες άκρες θα πάρεις καλούς (στατιστική εξομάλυνση).

 

Αν όμως πρόκειται να δεχτείς 1, ή 2, ή 5; Σε τόσο μικρό sample size δε σε βοηθάει η στατιστική με τον ίδιο τρόπο, οπότε περνάς σε "θα πάρουμε έναν που μάλλον θα είναι καλός". Αλλά όταν πραγματικά νοιάζεσαι για το ποιόν θα πάρεις, το "μάλλον" δεν αρκεί. Θα προσπαθήσεις να σιγουρευτείς όσο είναι ανθρωπίνως δυνατόν, και αναγκαστικά στην προσπάθειά σου αυτή θα αξιολογήσεις άλλα πράγματα από το βαθμό. Επομένως ο βαθμός τελικά θα υποβιβαστεί (όχι απαραίτητα για όλο τον κόσμο, ενδεικτικά το λέω) σε τέταρτο tiebreaker.

 

Συμφωνείς/διαφωνείς;

 

Φυσικά και όταν δεν ξέρεις τα βασικά, ο βαθμός είναι κάτι σαν το "φαγητό ενώ δεν έχεις οξυγόνο". Αλλά, στην περίπτωση που έχεις το "οξυγόνο" τότε το "φαγητό" είναι καθοριστικό.

Όμως, ξαναγυρνώντας στην κουβέντα μας, αν έχεις το "οξυγόνο" ήδη έχεις πετύχει και απλά μετά συζητάμε το πότε ακριβώς και με ποιό τρόπο θα κάνεις το break. Επίσης, το "φαγητό" μπορεί να είναι καθοριστικό αλλά μπορεί και όχι ιδιαίτερα ("τέταρτο tiebreaker" που λέω παραπάνω) γιατί πριν από αυτό έρχεται π.χ. το "νερό".

 

Επίσης, δεν μπορεί κανείς να αξιολογήσει εάν "μετράει" κάτι ή όχι όταν αυτό "δεν υπάρχει". Η σωστή αξιολόγηση είναι σε περιπτώσεις που οι "διαγωνιζόμενοι" έχουν (ή ένας από αυτούς τουλάχιστον) αυτό το attribute. 

 

Έτσι, μετράει ο βαθμός (at least, σύμφωνα με την δική μου άποψη).

Έχοντας βγάλει σχολές με επιτυχία νομίζω πως αποκτάς μια πιο σφαιρική άποψη του πόσο μετράει και πόσο δε μετράει ο βαθμός. Σίγουρα δε θα ήμουν τόσο σκεπτικός σχετικά με την αξία ενός βαθμού ο οποίος βασικά δεν έχω ιδέα πώς ακριβώς προέκυψε αν με ρωτούσες πριν πάρω μια γεύση από το "μπουφέ" του πώς μπορεί να προκύψει. Επομένως θα έλεγα ότι ανεξάρτητα από τη θέση του καθενός σχετικά με το αν και πόσο μετράει, μπορείς να κάνεις αυτή την κουβέντα σε ακαδημαϊκό επίπεδο. Εξάλλου αυτό κάνουμε τόσην ώρα.

 

Αυτά όμως για την περίπτωση της "εξωτερικής" χρήσης του βαθμού. Εάν παρατήρησες, έθεσα και μία πιο "εσωτερική" θεώρηση.

Αυτό λες έτσι;

 

Όταν ένας φοιτητής μπορεί και κάνει compensate την όποια, υποκειμενικά κριθείσα, σκ@τούρα του ιδρύματός του με τέτοιο τρόπο που και να μαθαίνει παραπάνω από τους άλλους καταφέρνει αλλά και να ευχαριστεί τους αξιολογητές του τότε αυτά τα skills θα τον οδηγήσουν πολύ παραπέρα από όποιον βαθμό. Όμως ενδεικτικό αυτών των skills είναι ο βαθμός!

Πιστεύω ότι υπάρχει και ένα ποσοστό άγνωστου παράγοντα το οποίο το θεωρώ αρκετά μεγάλο για να μη μπορώ να εμπιστευτώ το βαθμό σα μπούσουλα. Δηλαδή ναι, σε κάποιες περιπτώσεις είναι ενδεικτικό αλλά όχι σε αρκετές για να πεις ότι θα το λάβω σοβαρά υπόψη. Ιδιαίτερα εφόσον μιλάμε για σενάρια όπου δεν έχεις την πολυτέλεια της εξομάλυνσης που λέγαμε στην αρχή.

 

Για να βάλω κάτι άλλο σχετικό στην κουβέντα, υπάρχει μια θεωρία (την οποία ασπάζομαι) που λέει ότι το βιογραφικό (εδώ γίνεται η σύνδεση) ποτέ δεν πρόκειται να σου εξασφαλίσει δουλειά, αλλά μπορεί να σου εξασφαλίσει συνέντευξη. Πώς το βλέπεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως. Επομένως αν πρόκειται να δεχτείς κάπου 100 υποψηφίους τότε κρίνοντας με βάση το βαθμό μέσες άκρες θα πάρεις καλούς (στατιστική εξομάλυνση).

 

Αν όμως πρόκειται να δεχτείς 1, ή 2, ή 5; Σε τόσο μικρό sample size δε σε βοηθάει η στατιστική με τον ίδιο τρόπο, οπότε περνάς σε "θα πάρουμε έναν που μάλλον θα είναι καλός". Αλλά όταν πραγματικά νοιάζεσαι για το ποιόν θα πάρεις, το "μάλλον" δεν αρκεί. Θα προσπαθήσεις να σιγουρευτείς όσο είναι ανθρωπίνως δυνατόν, και αναγκαστικά στην προσπάθειά σου αυτή θα αξιολογήσεις άλλα πράγματα από το βαθμό. Επομένως ο βαθμός τελικά θα υποβιβαστεί (όχι απαραίτητα για όλο τον κόσμο, ενδεικτικά το λέω) σε τέταρτο tiebreaker.

 

Συμφωνείς/διαφωνείς;

 

 

Όμως, ξαναγυρνώντας στην κουβέντα μας, αν έχεις το "οξυγόνο" ήδη έχεις πετύχει και απλά μετά συζητάμε το πότε ακριβώς και με ποιό τρόπο θα κάνεις το break. Επίσης, το "φαγητό" μπορεί να είναι καθοριστικό αλλά μπορεί και όχι ιδιαίτερα ("τέταρτο tiebreaker" που λέω παραπάνω) γιατί πριν από αυτό έρχεται π.χ. το "νερό".

 

 

Έχοντας βγάλει σχολές με επιτυχία νομίζω πως αποκτάς μια πιο σφαιρική άποψη του πόσο μετράει και πόσο δε μετράει ο βαθμός. Σίγουρα δε θα ήμουν τόσο σκεπτικός σχετικά με την αξία ενός βαθμού ο οποίος βασικά δεν έχω ιδέα πώς ακριβώς προέκυψε αν με ρωτούσες πριν πάρω μια γεύση από το "μπουφέ" του πώς μπορεί να προκύψει. Επομένως θα έλεγα ότι ανεξάρτητα από τη θέση του καθενός σχετικά με το αν και πόσο μετράει, μπορείς να κάνεις αυτή την κουβέντα σε ακαδημαϊκό επίπεδο. Εξάλλου αυτό κάνουμε τόσην ώρα.

 

 

Αυτό λες έτσι;

 

 

Πιστεύω ότι υπάρχει και ένα ποσοστό άγνωστου παράγοντα το οποίο το θεωρώ αρκετά μεγάλο για να μη μπορώ να εμπιστευτώ το βαθμό σα μπούσουλα. Δηλαδή ναι, σε κάποιες περιπτώσεις είναι ενδεικτικό αλλά όχι σε αρκετές για να πεις ότι θα το λάβω σοβαρά υπόψη. Ιδιαίτερα εφόσον μιλάμε για σενάρια όπου δεν έχεις την πολυτέλεια της εξομάλυνσης που λέγαμε στην αρχή.

 

Για να βάλω κάτι άλλο σχετικό στην κουβέντα, υπάρχει μια θεωρία (την οποία ασπάζομαι) που λέει ότι το βιογραφικό (εδώ γίνεται η σύνδεση) ποτέ δεν πρόκειται να σου εξασφαλίσει δουλειά, αλλά μπορεί να σου εξασφαλίσει συνέντευξη. Πώς το βλέπεις;

 

Απάντηση με αρίθμηση.. για εύκολο tracking (ελπίζω να σε βολεύει και εσένα). Η σειρά είναι η order of appearance.

 

1. Για αυτό το "μάλλον" στο "μάλλον θα είναι καλός" θαρρώ πως συζητάμε. Φυσικά και τα attributes με το πιο μεγάλο weighting είναι άλλα από τον βαθμό. Όμως, ξαναγράφω πως μπορείς να αξιολογήσεις ένα φαινόμενο όταν εμφανίζεται... Ας πάρουμε δύο περιπτώσεις. Μία για CV και μία για interview.

 

Στην πρώτη, εάν διαβάσεις 3 CVs και μόνο το ένα είναι σοβαρό τότε προφανέστατα δεν θα σκεφτείς τον βαθμό γιατί δεν υπάρχει λόγος. Επίσης, εάν και μόνο το format είναι ικανό να οδηγήσει σε απόφαση τότε σίγουρα τα άλλα δύο δεν θα γράφουν βαθμό (τουλάχιστον στο majority των περιπτώσεων). Άρα, εδώ δεν μπορείς να αξιολογήσεις την σημαντικότητα του βαθμού γιατί δεν "εμφανίζεται το φαινόμενο". Εάν όμως έχεις δύο αρκετά καλά, από θέμα format, CV και με καλό περιεχόμενο τότε είναι αρκετά πιθανό να εμφανίζεται και ο βαθμός. 

 

Εάν υποθέσουμε, νομίζω χωρίς να χαλάει η γενικότητα της περίπτωσης, ότι και τα δύο αναφέρουν βαθμούς τότε ποιον θα διαλέξεις; Εάν το ένα αναφέρει βαθμό (και μάλιστα καλόνε) ποιον θα διαλέξεις; 

 

Μπορείς να "αποφύγεις" την απάντηση λέγοντας για interview... 

 

Πάμε και στο interview... 

 

Εάν έρθουν για interview 3ς. Και βλέπεις έναν αρκετά καλόνε developer αλλά με χάλια communication skills (όχι τόσο απίθανη περίπτωση θαρρώ), έναν όχι τόσο καλό αλλά με καλά communication skills και έναν ισάξιο με τον 2ο και ο 3ος έχει στο CV του τον καλύτερο βαθμό; Ποιον θα διάλεγες; Με ποιον έχεις τις περισσότερες πιθανότητες να συνεννοηθείς άμεσα και περισσότερα clues ότι θα καταλάβει τι του λες άμεσα; 

 

Άρα, προσωπικά δεν εξετάζω το tier που εμφανίζεται ο βαθμός αλλά όταν "εμφανίζεται" εάν μετράει ή όχι. Και όταν εμφανίζεται τι άλλα clues είναι πιθανό να υπάρχουν. Ελπίζω τώρα να εξήγησα λίγο καλύτερα τι ακριβώς γράφω και υποστηρίζω. 

 

 

 

2 (Κατευθείαν για την last paragraph). Δουλειά σου εξασφαλίζει συνδυασμός πραγμάτων. Έτσι, δεν νομίζω ότι μπορεί κανείς να εξαιρέσει κάτι. Μπορεί να σταθμίσει, αλλά όχι να εξαιρέσει. Έτσι, μάλλον διαφωνώ με αυτό που λες. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γιατρό με 5 ή 6 θα τον εμπιστευθείς το ίδιο με το γιατρό του αριστα-9;

 

Η ιατρική δεν μαθαίνεται στα θρανία αλλά δίπλα από το κρεβάτι του ασθενή. Συμβουλή μου θα ήταν να κοιτάξεις που έκανε ειδικότητα ο γιατρός, πως τα πήγε εκεί, ποιος ήταν ο μέντορας του και δείγματα της δουλειάς του από παλιούς ασθενής κ.τ.λ. Το 9άρι στην περγαμηνή μπορεί να είναι παραπλανητικό. Και ναι, αν με ρωτήσεις, δεν το έχω το 9άρι αλλά πιστεύω ότι ακόμα και έτσι αυτό που λέω έχει μια αξία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ιατρική δεν μαθαίνεται στα θρανία αλλά δίπλα από το κρεβάτι του ασθενή. Συμβουλή μου θα ήταν να κοιτάξεις που έκανε ειδικότητα ο γιατρός, πως τα πήγε εκεί, ποιος ήταν ο μέντορας του και δείγματα της δουλειάς του από παλιούς ασθενής κ.τ.λ. Το 9άρι στην περγαμηνή μπορεί να είναι παραπλανητικό. Και ναι, αν με ρωτήσεις, δεν το έχω το 9άρι αλλά πιστεύω ότι ακόμα και έτσι αυτό που λέω έχει μια αξία.

 

συμφωνώ και σεβαστη η αποψή σου αλλα εως ενός σημείου... Ωστόσο αν δω γιατρό με 5 πτυχίο δε θα ξαναπάω γιατι για εμένα αυτός κάτι δεν έκανε σωστα οταν έπρεπε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνούμε στο πότε είναι το "όταν επρεπε". Σεβαστή και η δική σου άποψη φυσικά. Απλά θα περίμενα κάποιος να μην ξαναπάει σε έναν γιατρό αν δεν μείνει ικανοποιημένος από την αντιμετώπιση που δέχθηκε και αν δεν βρέθηκε λύση στο πρόβλημα του. Όχι λόγω ενός χαρτιού στον τοίχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνούμε στο πότε είναι το "όταν επρεπε". Σεβαστή και η δική σου άποψη φυσικά. Απλά θα περίμενα κάποιος να μην ξαναπάει σε έναν γιατρό αν δεν μείνει ικανοποιημένος από την αντιμετώπιση που δέχθηκε και αν δεν βρέθηκε λύση στο πρόβλημα του. Όχι λόγω ενός χαρτιού στον τοίχο.

Απλή στατιστική πας στον γιατρο με το 9ρι... και καποιοι απο αυτους θα εχουν και τα υπολοιπα που αναφέρεις...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλή στατιστική πας στον γιατρο με το 9ρι... και καποιοι απο αυτους θα εχουν και τα υπολοιπα που αναφέρεις...

 

 

 

Σε πόσους θα πας για να έχεις και σημαντικό στατιστικό δείγμα; :) Ακριβώς επειδή δεν είναι απλή στατιστική λέω ότι λέω. Σε πόσους θα πας για ένα πρόβλημα; 2-3; Απλά δεν πιστεύω ότι τον έναν με το 6 θα πρέπει να τον απορρίψεις πριν δεις τι μπορεί να σου προσφέρει. Anyway, ότι θέλει κάνει ο καθένας, και προφανώς στη συζήτηση που ανοίξαμε για τους γιατρούς δεν έχουμε συμπεριλάβει καν πανεπιστήμιο, μ.ο. του class του κ.τ.λ. Αλλά ΟΚ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...

παιδιά στον τομέα της πληροφορικής πιστεύετε ότι μετράει ο βαθμός πτυχίου όσο αφορά την εργασία; Δεν ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακό γιατί σκοπεύω στα σεμινάρια, cisco κλπ και επειδή έχω μείνει αρκετά πίσω σκέφτομαι ότι πρέπει να περνάω μαθήματα και ας είναι με 5. Τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο Βαθμος πτυχιου μετραει πολυ στην σξιολογηση της αιτησης για μεταπτυχιακο

Οσοι εχουν διαφορετικη γνωμη  εχουν χαμηλο βαθμο πτυχιου

Επεξ/σία από OA1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, OA1 είπε

 

Οσοι εχουν διαφορετικη γνωμη ισως εχουν χαμηλο βαθμο πτυχιου

γιατί να έχεις διαφορετική γνωμή αν έχεις χαμηλό βαθμό πτυχίου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο βαθμός πτυχίου μετράει σχεδόν παντού:

  • Σε αιτήσεις για Μεταπτυχιακό
  • Σε αιτήσεις για ΑΣΕΠ
  • Μερικές φορές θα κάνει καλύτερη εντύπωση σε έναν εργοδότη

Με λίγα λόγια είναι πολύ σημαντικό να έχεις έναν αξιοπρεπή βαθμό στο πρώτο πτυχίο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, pink_glitter είπε
  • Μερικές φορές θα κάνει καλύτερη εντύπωση σε έναν εργοδότη

 

Μα πολύ μερικές; Στο λέω εκ πείρας.

42 λεπτά πριν, OA1 είπε

 

Ο Βαθμος πτυχιου μετραει πολυ στην σξιολογηση της αιτησης για ματαπτυχιακο

 

 

Δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...