Προς το περιεχόμενο

Βαθμός πτυχίου:που μετρά και σε τι χρειάζεται?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά αυτά που μας έλεγαν οι μανάδες και οι καθηγητές στο τέλος της 3ης Λυκείου, ότι στα μεταπτυχιακά κοιτάζουν τον βαθμό απολυτηρίου και να μην γράψουμε στα παλία μας τα παπούτσια τα μαθήματα γενικής, ισχύουν; Ή μας το λεγαν για να διαβάσουμε και στις ενδοσχολικές;

 

στο phd μετράει (ζητανε απολυτήριο στην αίτηση).

 

Και ναι, ο βαθμος πτυχίου μετράει ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΥ.

Εκτος αν θες να το παίξεις ελευθερος επαγγελματίας ή σε παρει σε καμιά δουλειά ο μπαμπας σου ή ο θείος σου οπότε δεν εχει σημασία.

 

Για οτιδήποτε άλλο ένας βαθμός τουλάχιστον πάνω απο 7.5 οχι απλα βοηθάει αλλα επιβάλεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σαν πολύ δεν είναι το 7.5  ;

 

Οχι δεν ειναι πολυ. Πολύ ειναι το 8,5... Το 7,5 ειναι ενας αξιοπρεπης βαθμός αν θες να ελπίζεις οτι θα μπεις σε μια σοβαρη δουλεια και ενα καλο μεταπτυχιακό και οχι σε βαουτσερ και λοιπες μπαρουφες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γραφημα μεταφραζεται ως, αν δεν εχεις 2:1, χανεις το 75% των θεσεων. Σιγουρα δηλαδη, δεν ισχυει αυτο που εγραψες.

 

Απο κει και περα, ενα 60%+ ζηταει certain comptetencies.

 

Για ενα τεραστιο ποσοστο εργοδοτων δηλαδη, (αν συνδυασεις τα δυο) θελουν ΚΑΙ 2:1 για να σε αφησουν να κανεις αιτηση ΚΑΙ σου ζητανε να ξερεις financial modelling πχ.

 

υπαρχουν παραπανω απο μια αναγνωσεις στο παραπανω γραφημα.

 

Hint: εχει να κανει με το 2.2

 

but we are cool

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα δεν αξιζει καν να απαντησω,οπως και να χει ειμαστε εκτος θεματος ,μπορεις καλιστα να πας στο πανεπιστημιο ιωαννινων και να τους κανεις παραπονο οτι μου δωσαν πτυχιο :) και εδω που κανω μετεκπαιδευση γιατι απο 250 υποψηφιους με διαλεξαν για τη θεση που θα ειμαι...

το τι πιστευει κανεις τελικα αφορα μονο τον ιδιο...

Τρέχω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν ειναι πολυ. Πολύ ειναι το 8,5... Το 7,5 ειναι ενας αξιοπρεπης βαθμός

Γενικα συμφωνω αλλα θα εισαγω κι τον παραγοντα  μεσο ορο βαθμου πτυχιων του καθε τμηματος. Δηλαδη αλλο να εχεις πτυχιο 8 κι ο μεσος ορος του τμηματος να ειναι 7.5 και αλλο να εχεις 8 κι ο μεσος ορος 6. Για δουλειες στην Ελλαδα ειναι καπως περιεργα τα πραγματα αλλα πολλες εταιριες (πολυεθνικες κυριως) ζητανε βαθμο πτυχιου απο 7+ κι καποιες 8+ (Για μηχανικους λεω για αλλες δεν γνωριζω ).

 

Για μεταπτυχιακο το κατωτερο (για να υπαρχει πιθανοτητα να σε παρουν σε σοβαρα master) ειναι το 6.5 , απο 7 και πανω εχεις παρα πολλες πιθανοτητες κι απο 7.5 ειναι σχεδον σιγουρο. Βεβαια σε ολα αυτα παιζει κι ο παραγοντας τι βαθμους θα εχουν οι υπολοιποι που κανουν αιτηση , πχ φετος ενας γνωστος μου εκανε αιτηση με 6.7 κι δεν τον πηραν κι περσυ πηραν εναν με 6.6 ο λογος ηταν οι υπολοιπες αιτησεις οτι ηταν πιο "καλες" . Εκτος απο τον βαθμο μετρανε κι τα εξης , βαθμος σε καποια μαθηματα ειδικοτητας ας πουμε , πιστοποιητικο γνωσης ξενης γλωσσας , συστατικες επιστολες και η πτυχιακη εργασια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ξαναλέω πως, όσοι λένε πως δεν μετράει ο βαθμός του πτυχίου όταν τους ρωτήσεις εάν εκείνοι έχουν καλό βαθμό στο πτυχίο θα σου πούνε όχι. 

 

 

Όσοι έχουν καλό βαθμό στο πτυχίο θα σου πούνε ότι καλό θα ήταν να έχεις καλό βαθμό. 

 

 

Από δείχνει πολλά και για την απάντηση που θέλει να πάρει αυτός που ρωτάει σχετικά με τον βαθμό πτυχίου και για τις απαντήσεις που δίνουν όσοι τις δίνουν. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ξαναλέω πως, όσοι λένε πως δεν μετράει ο βαθμός του πτυχίου όταν τους ρωτήσεις εάν εκείνοι έχουν καλό βαθμό στο πτυχίο θα σου πούνε όχι. 

 

 

Όσοι έχουν καλό βαθμό στο πτυχίο θα σου πούνε ότι καλό θα ήταν να έχεις καλό βαθμό. 

 

 

Από δείχνει πολλά και για την απάντηση που θέλει να πάρει αυτός που ρωτάει σχετικά με τον βαθμό πτυχίου και για τις απαντήσεις που δίνουν όσοι τις δίνουν. 

 

Συμφωνώ απολύτως... Και σου μιλάει κάποιος με βαθμό σχεδόν 9 σε σχολή με μέσο όρο γύρω στο 6...

Ο καλος βαθμός πτυχίου σου ανοίγει πολλές, παρα πολλές πόρτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9? :blink: :blink:  και ο μ.ο.:6. Σε τι σχολή παίζει αυτό?

 

Σε αυτή που σκιστηκε ο *ώλος σου για να τελειώσεις και να βλέπεις άλλες που έχουν βυζιά να βρισκουν πρώτες δουλεια/διδακτορικά κ.ο.κ....

Τουλάχιστον σε ανταμείβει μετα απο (πολύ) λίγο ένας τετοιος βαθμός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτή που σκιστηκε ο *ώλος σου για να τελειώσεις και να βλέπεις άλλες που έχουν βυζιά να βρισκουν πρώτες δουλεια/διδακτορικά κ.ο.κ....

Τουλάχιστον σε ανταμείβει μετα απο (πολύ) λίγο ένας τετοιος βαθμός...

Mε 9 σε καλο τμημα για καλη δουλεια και για μεταπτυχιακο/διδακτορικο ουτε βυζια θες ουτε τιποτα. Αν ισχυει αυτο (6 μ.ο / 9 ο βαθμος σου)  τοτε πολλα συγχαρητηρια. Εκτος των αλλων εχεις και την ηθικη ικανοποιηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε 9 σε καλο τμημα για καλη δουλεια και για μεταπτυχιακο/διδακτορικο ουτε βυζια θες ουτε τιποτα. Αν ισχυει αυτο (6 μ.ο / 9 ο βαθμος σου)  τοτε πολλα συγχαρητηρια. Εκτος των αλλων εχεις και την ηθικη ικανοποιηση.

 

Κατι ειναι και αυτό... Φυσικά και ισχύει αλλά και όπως προείπα αργα (μαξ 1 χρόνο) ή γρήγορα σε ανταμείβει!

 

(δυστυχώς για το θέμα βυζιά-δουλειά έχω αρκετά παραδείγματα)

 

Το σίγουρο πάντως ειναι ότι με καλό βαθμό στο πρώτο πτυχίο μπορείς να καταφέρεις πολλά έτσι όπως είναι δομημένο το ελληνικό συστημα... ακόμα και όταν δεν εχεις "μεσόν" (υλικο ή "άυλο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως η ερωτηση ειναι χαζη (συγγνώμη). Ειναι δυνατον να μην μετραει ο βαθμος; Δηλαδη τι είναι, διακοσμητικος;

 

Καλυτερα θα ήταν η ερώτηση "μετραει μονο ο βαθμος;" ή "αρκει μονο ο βαθμος;" και η απαντηση θα ηταν προφανως οχι.

 

Προσωπικά τελειωσα πριν πολλα χρονια την ΑΣΟΕΕ με 7. Ουτε σουπερ, ουτε άσχημα. Οσο και να το θελω ομως δεν μπορω να απαξιωσω τους συμφοιτητές μου που ειχαν μεγαλύτερο βαθμο απο εμενα γιατι ουσιαστικά ηταν η επιβράβευση της προσπάθειας τους εναντι της δικης μου.

 

Αυτο που μπορω να κανω ομως ειναι να παρουσιάσω τα δικα μου προτερηματα κατα τη διάρκεια των σπουδών μου. Πχ αν παραλληλα δουλευα για να αποκτησω προϋπηρεσία (ή απλα επειδη δεν είμαι Αθηναίος και μένω στο νοικι) ή αν έκανα ερευνητικό εργο μεσα στο πανεπιστήμιο ή οποιαδήποτε αλλη ενεργεια που θα με ξεχωρίσει απο τον σωρό τοτε θα μπορουσα να δικαιολογήσω εν μερει τους χαμηλότερους βαθμους και ακομα και να προηγηθω καποιων που το μόνο που εχουν να δειξουν είναι οι βαθμοι και τίποτα αλλο.

 

Αν παλι κατα τα φοιτητικα μου χρόνια επινα μπαφους και επαιζα Pro ή δεν ειχα αφησει μαγαζι για μαγαζί και τελειωσα με 5 τοτε απλα θα κριθω βασει αυτου και οσων εκανα.

 

Αρα ο βαθμός είναι σημαντικός αλλα δεν αρκει μονο αυτός.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτή που σκιστηκε ο *ώλος σου για να τελειώσεις και να βλέπεις άλλες που έχουν βυζιά να βρισκουν πρώτες δουλεια/διδακτορικά κ.ο.κ....

Τουλάχιστον σε ανταμείβει μετα απο (πολύ) λίγο ένας τετοιος βαθμός...

Συνεχίζω να έχω την απορία πάντως σε ποιά σχολή είναι ο μέσος όρος 6. :huh:

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάποια, αν θες πες μου σε πμ, έτσι από περιέργεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...