Προς το περιεχόμενο

Βαθμός πτυχίου:που μετρά και σε τι χρειάζεται?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά χαλαρώστε λιγάκι με το βαθμό πτυχίου και μαθημάτων,παίζουν σημαντικό ρόλο και άλλα πράγματα (motivation letter,συνέντευξη,επιστημονικό ενδιαφέρον,συνάφεια πτυχιακής εργασίας,αν εργάζεσαι και που,συστατικές κ.α.)...

 

Θα σας πω το εξής,όταν πήγα σε ένα καλό μεταπτυχιακό του Α.Π.Θ. που μ'ενδιέφερε να ρωτήσω (πριν κάνω τα χαρτιά μου) αν έχω πιθανότητες να με δεχτούν με βαθμό 7,6 (βλέπετε 23 θέσεις είχε όλες κι όλες),η γραμματέας μου είπε ότι έτσι κι αλλιώς έχουν εκατοντάδες αιτήσεις από άτομα με βαθμούς πτυχίου γύρω στο 9 (πτυχιούχοι παιδαγωγικών/φιλολογίες κ.λπ. που απλά trollάρουν κάνοντας παντού αιτήσεις ή πτυχιούχοι κάτω του μετρίου Αγγλικών,Βουλγαρικών κ.λπ. πανεπιστημίων) οπότε εφόσον έχει ξεφτιλιστεί πια το όλο θέμα δε δίνουν ιδιαίτερο βάρος εκεί και προτιμούν κυρίως μέσω της συνέντευξης να καθορίζουν ποιοι το πάνε "για σοβαρά" και ποιοι όχι...προφανώς και αν τους ενδιέφερε μόνο αυτό θα μου έλεγαν "άστο αγοράκι μου δεν το'χεις"...

Περιττό να σας πω ότι με δέχτηκαν από τους πρώτους αν και από Τ.Ε.Ι.!

 

Οπότε καταλήγουμε στο ότι δεν είναι κανείς να κάθεται και να σκάει σκεπτόμενος "αχ ρε γαμώτο γιατί δεν έγραψα καλά τότε που μπορούσα","αχ μπορούσα να βγάλω 8 αντί για 7" κ.λπ. μπούρδες,η ζωή πάει μπροστά κι αν ήταν ένας βαθμός πτυχίου να μας χαντάκωνε για το υπόλοιπο της ας αυτοκτονήσει από τώρα όποιος αποφοίτησε με κάτω από 6,5! :rolleyes:

 

Τέλος για κάποιον που είπε ότι "ο βαθμός πτυχίου ανοίγει εργασιακές πόρτες"...φίλε μου sorry αλλά αν εσύ έχεις κόψει έστω κι ένα ένσημο στη ζωή σου εγώ είμαι ο Gareth Bale! :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κλασσικο της gr παιδειας ειναι η βαθμοθηρια....

πως θα αλλαξει αυτο?αν υιοθετησουν καποιο πιο πετυχημενο προγραμμα παιδειας.το να κανεις τα παιδια φυτα για να μπορουν να λενε οι γονεις σε γνωστους και σοι οτι το παιδι τους εβγαλε χ ειναι fail.

Οταν αναζητησεις δουλεια περισσοτερο θα κοιταξουν λιγο απ ολα.αλλα σε interview θα δουν αν ξερεις αυτα που τους ενδιαφερουν...

τα λεφτα απο τα μεταπτυχιακα των uni μενουν στο uni ή τα στελνουν σε υπουρ.παιδειας-οικονομικων!?

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικές γραμμές παίζουν ρόλο τα πάντα. Βαθμός πτυχίου, αξιολόγηση πανεπιστημίου,εργασιακή εμπειρία, συστατικές επιστολές, γνώσεις σχετικές με το αντικείμενο των σπουδών, βύσμα και πολλά ακόμη.
 

Πολλά πανεπιστήμια της επαρχίας κυρίως, δεν καλύπτουν ούτε καν τις 20-30 θέσεις που προκυρήτουν. Με λίγα λόγια δέχονται σχεδόν οποιονδήποτε έχει 2500-3500 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι λένε ότι ο βαθμός πτυχίου δεν χρειάζεται και "μην σκας" που δεν έχεις καλό βαθμό πτυχίου, ούτε αυτοί έχουν.

 

 

Αυτό από μόνο του λέει κάτι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πάντα μετράνε, όσες φορές έχω πάει για συνέντευξη σε πολύ μεγάλη εταιρεία-πολυεθνική κτλ σε ρωτάνε και βαθμολογία. Βέβαια στη πλειοψηφία των άλλων συνεντέυξεων δεν με έχουν ρωτήσει.

 

Ότι προσόν έχεις όμως καλό είναι - ναι και η βαθμολογία. Τώρα αν δεν σε πάρει η Google/Microsoft/Facebook επειδή δεν είχες (9) και δεν ξερω γω τι άλλο, προφανώς και δεν σταματά η ζωή και οι ευκαιρίες που σου δίνονται.

 

Συμπέρασμα: Μετράει η βαθμολογία? Ναι σε κάποιες περιπτώσεις. Είμα καταδικασμένος στη πείνα τη φτώχεια και την ανέχεια αν έβγαλα 6.5? Όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο βαθμός πτυχίου χρειαζεται στην ελλαδα. Έξω, οχι και τόσο.

lol:

More than 75% of companies require minimum of 2:1 degree, up from 52% in 2004, as scramble for graduate jobs intensifies

 

http://m.bbc.co.uk/news/10506798

 

http://www.theguardian.com/money/2012/jul/04/graduate-recruiters-look-for-21-degree

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lol:

More than 75% of companies require minimum of 2:1 degree, up from 52% in 2004, as scramble for graduate jobs intensifieshttp://m.bbc.co.uk/news/10506798http://www.theguardian.com/money/2012/jul/04/graduate-recruiters-look-for-21-degree

_48259269_graduates_466.gif

 

 

Ευχαριστώ [για το δυτερο bar]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ [για το δυτερο bar]

Το γραφημα μεταφραζεται ως, αν δεν εχεις 2:1, χανεις το 75% των θεσεων. Σιγουρα δηλαδη, δεν ισχυει αυτο που εγραψες.

 

Απο κει και περα, ενα 60%+ ζηταει certain comptetencies.

 

Για ενα τεραστιο ποσοστο εργοδοτων δηλαδη, (αν συνδυασεις τα δυο) θελουν ΚΑΙ 2:1 για να σε αφησουν να κανεις αιτηση ΚΑΙ σου ζητανε να ξερεις financial modelling πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ρε παίχτες πολύ συζήτηση για το τίποτα :P

 

Προφανώς αν είσαι νέος πτυχιούχος, ο βαθμός πτυχίου όλο και κάπου θα μετρήσει καθώς δεν έχεις και τίποτα άλλο asset. Όσο πολύ επαγγελματική εμπειρία έχεις τόσο λιγότερο μετράει ο βαθμός. Αν είσαι ρέχλας του στυλ 5 χρόνια να βγάλω την σχολή με 5.5, εντάξει ρε μεγάλε θα τα βρεις σκούρα.

 

Εγώ που έχω αποκτήσει μια άλφα εμπειρία δεν θα ενδιαφέρεται κανένας ακόμα και αν δεν γράψω καν section "education" στο CV.

 

Ένα είναι το σίγουρο. Ο βαθμός δεν αποτελεί καμία αξιόπιστη ένδειξη για το πόσο επαγγελματικό potential έχει ένας πτυχιούχος. Το μόνο που αποδεικνύει είναι ότι παπαγαλίζεις παραπάνω, και ασχολείσαι παραπάνω με τους τυφλοσούρτες που έχουμε για εξετάσεις (είσαι πιο συνεπής). Ο επιτυχημένος επαγγελματίας θέλει αρχίδια, και αυτά δεν τα μετράνε σε κανένα πανεπιστήμιο. 

 

Από τα παραπάνω εξαιρείται η ακαδημαϊκή καρριέρα , όσες θέσεις έχουν να κάνουν με μαθηματικά και θεωρητική έρευνα και φυσικά οι engineers που στην δουλειά τους κάνουν apply όσα μάθανε στις σχολές τους. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6.25 Οργανωση και Διοικηση Επιχειρησεων.Γουσταρα γιατι τοτε ηταν εκει και η γραμμη του τριποντου. B)

Μια χαρα με δεχτηκανε στο MBA, προφανως επαιζαν κι αλλα ρολο (πχ GMAT)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφιέρωσα λίγο χρόνο να διαβάσω τις απαντήσεις στο thread. 

Για μένα, ικανοποιητικές απαντήσεις έδωσαν οι εξής:

 

defacer #26

fylatos #34

Razor_7 #36

Mirlogria #47

The_Judas #49

ZAKKWYLDE #51

Praetorianos #53 

 

 

Εν ολίγοις, τα πάντα παίζουν ρολο αλλα τι ποσοστό βαρύτητας έχει ο κάθε παράγοντας, εξαρτάται από το που θέλεις να πας άμεσα/βραχυπρόθεσμα. Αν μιλάμε για ελλάδα ειδικά, θα συμβούλευα τον οποιοδήποτε να ξεκινήσει το ακόνισμα στα επικοινωνιακά του skillz (especially in the art of slurp-ing). Μην το πάρει όμως τις μετρητοίς και ξεχάσει τα υπόλοιπα γιατί μάλλον κάηκε. Ακόμα Και με μέσο να μπει κάποιος σε ένα σοβαρό επαγγελματικό χορό (στην ελλάδα), αν η απόδοση του είναι χαμηλή είτε θα τον πετάξουν, είτε θα του κάνουν χάρι που τον κρατάνε. Οι εξαιρέσεις είναι αυτονόητες.

 

Προς topic starter, λίγο πιο συγκεκριμένα.

Ρε παλικάρι έχεις κάνει 500+ posts για το πως να γίνεις αυτό η το άλλο. Η γνώμη μου είναι να σταματήσεις να "σπαμμαρεις" τις απορίες σου και να κόψεις το λαιμό σου να τα βρείς μονος σου. Δεν γίνεται να κανεις 1634 ερωτήσεις για πληροφορίες που άμεσα σου είναι άχρηστες. Δείχνει κακό investment (effort+performance)/time. Και όχι μην με ρωτήσεις τι σημαίνει αυτό. Να το βρείς μονος σου. Ο ρόλος που στοχεύεις είναι για σοβαρό, imi-ανεξάρτητο στέλεχος και όχι στο μαγαζάκι τις γειτονιάς.

 

 

 

 

Αν είσαι γόνος μεγάλης οικογένειας δεν υπάρχει θέμα βαθμών....και με 13 απολυτήριο πας στο Cambridge.

Πάντως σοβαρά είσαι στο πανεπιστήμιο(18 χρονών μίνιμουμ) και δεν ξέρεις αν μετράνε οι βαθμοί ή όχι και πόσο;

Αστεία πράματα.

 

 

 

 

Ρε revolver παλικάρι sorry αλλα θα ασκήσω σκληρή κριτική (η θα στην πω, όπως θέλεις το ερμηνεύεις).

Δεν γίνεται εσύ που πας LSE να πετάς τέτοια βόμβα χωρίς να το στηρίζεις με κάποια σοβαρά evidence.

 

Έχεις αποδείξεις ότι γόνος μεγάλης οικογενειας μπήκε έτσι απλά (keywords: "έτσι απλά") σε υμπέρ top πανεπιστήμιο με βαθμό pass;

Άντε, να σου φέρω παράδειγμα γνωστό πολιτικο που αποφοίτησε από Harvard. Ας υποθέσουμε ότι μπήκε "έτσι απλά". Πως ξέρουμε ότι δεν διάβαζε πρωινά/μεσημεριανά/βραδια/χριστούγεννα/πάσχα/καλοκαιρια για να το περάσει (keyword: "περάσει"); Πως ξέρουμε ότι δεν έκανε extra ιδιαιτερα μαθήματα ενδιάμεσα; Μην μου πεις τώρα τι γνωστη καραμέλα "οποιος το φυσάει, πετυχαίνει" γιατί θα σου απαντήσω με τι πλειοψηφία τις ελλάδας που πληρώνει τα ιδιαιτερα/φροντιστήρια για το λύκειο. Το ότι έκανε κάποια extra ιδιαιτερα η διάβαζε στις διακοπές για να πάρει βαθμό pass για παράδειγμα, δηλώνει κάποια προσπάθεια.

 

Ναι υπάρχει πιθανότητα κάποιος απλά να μπει σε υμπέρ top πανεπιστήμιο απλά επειδή ανήκει στην οικογένεια ονόματι "ξεσκίζω-την-ελλάδα" αλλα δεν πιστεύω ότι τέτοιας εμβέλειας πανεπιστήμια θα ρίσκαραν να πάρουν bribery για να δώσουν πολλούς extra βαθμούς σε κάποιον που failarei.

 

 

ΥΓ. Άκυρες οι δυο πρώτες γραμμές. Μετά συνειδητοποίησα ότι έκανες πλακα. Το υπόλοιπο κομμάτι το αφήνω ως έχει γιατί ταιριάζει γάντι σε τέτοιες περιπτώσεις.

 

 

 

 

 

_48259269_graduates_466.gif

 

 

Ευχαριστώ [για το δυτερο bar]

 

 

 

Απλά koukouroukou (με το συμπάθιο)

Στα certain competencies μετράει και η ικανότητα αντίληψης του ατόμου. Κάτι το οποιο συνήθως μετριέται (ως correlation) με το βαθμό πτυχίου. 

Εναλλακτικά πιάσε δυο άτομα στο ίδιο πανεπιστήμιο. Ο ένας με γενικό MO 3 στα 10, ο άλλος 7 στα 10. Δώσε τους 10 projects μέτριας δυσκολίας και μέτρησε την απόδοση τους σε θέματα αποτελέσματος, χρόνου, multi-tasking, κλπ. Αν τα data που θα βγάλεις δείξουν ότι ο πρώτος είναι σχετικά κοντά στον δεύτερο, εγώ θα κάτσω να με πηδήξει γερμανίδα με "στραπον".

 

Προϋπόθεση στο παραπάνω είναι το pass rate τον μαθημάτων να είναι το πολύ 3 στα 10 (ώστε να βγει ο γενικός μέσος ορος). Μάντεψε γιατί αυτό δεν πρόκειται να γίνει ποτε. Μάντεψε ποιος έχει αναλογικά προβάδισμα αν το παράδειγμα γίνει 5/10 ως 9/10.

 

Και το μονο point που μπορείς να σταθείς (για να υπονοήσεις ότι "δεν παίζει τόσο ρολο ο βαθμός"), αντί-επιχειρηματολογείτε ως εξής. "Ανταγωνιστική θέση" (δεν έβαλα καν τον παράγοντα ύφεσης)

 

 

 

ΥΓ. Ενδέχεται να υπάρχουν ορθογραφικά λάθη. Αυτό γιατί χρησιμοποίησα greeklish to greek translator. Δεν θα χαραμίσω τα 5πλάσια λεπτά (που αφιέρωσα για το post) για να διορθώσω λεπτομέρειες.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα τελειωσα με 6.40 την σχολη μου  ελληνικη φιλολογια ,εκανα μεταπτυχιακο σε ιδιωτικο πανεπιστημιο  με  8 ,ω ναι υπαρχουν και αυτα διοτι ο τομεας που ηθελα να κανω μεταπτυχιακο δεν με αποδεχοταν με γενικο κατω απο 7 και δεν με αφηνε καν να αποδειξω την αξια μου με εξετασεις πχ ,στη πορεια εκανα ενα διπλωμα στη λογιστικη ,και τωρα δουλευω σε κατι τελειως εκτος του αντικειμενου μου (με εκπαιδευει η δουλεια που θα με εργοδοτησει με δικα της εξοδα σε πανεπιστημιο και συμβολαιο εργασιας ανανεωσιμο απο μερους μου μετα την ληξη του)πιστευω οτι οι βαθμοι του πτυχιου δεν παιζουν σημασια οσο η ικανοτητα να κανεις κατι και να το φερνεις σε περας ανεξαρτητος δυσκολιας,δεν μετραει το ποσο ξερεις κατι θεωρητικα αλλα ποσο κατορθωνεις να εφαρμοσεις οτι ξερεις.

θα βρεθουν πολλοι που θα σου πουνε οτι εισαι οτι σου καταλογιζει ενα χαρτι ,ομως επι της ουσιας εισαι οτι θες εσυ να εισαι οποτε μην σκεφτεσαι χαρτια και βαθμους που χρησιμευουν ισως μονο για μετεκπαιδευση αλλα το πως οτι μαθαινεις να μπορεις να το χρησιμοποιησεις σωστα και με δεξιοτητες που να αντικατοπτριζουν τις δυνατοτητες σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα τελειωσα με 6.40 την σχολη μου  ελληνικη φιλολογια ,εκανα μεταπτυχιακο σε ιδιωτικο πανεπιστημιο  με  8 ,ω ναι υπαρχουν και αυτα διοτι ο τομεας που ηθελα να κανω μεταπτυχιακο δεν με αποδεχοταν με γενικο κατω απο 7 και δεν με αφηνε καν να αποδειξω την αξια μου με εξετασεις πχ ,στη πορεια εκανα ενα διπλωμα στη λογιστικη ,και τωρα δουλευω σε κατι τελειως εκτος του αντικειμενου μου (με εκπαιδευει η δουλεια που θα με εργοδοτησει με δικα της εξοδα σε πανεπιστημιο και συμβολαιο εργασιας ανανεωσιμο απο μερους μου μετα την ληξη του)πιστευω οτι οι βαθμοι του πτυχιου δεν παιζουν σημασια οσο η ικανοτητα να κανεις κατι και να το φερνεις σε περας ανεξαρτητος δυσκολιας,δεν μετραει το ποσο ξερεις κατι θεωρητικα αλλα ποσο κατορθωνεις να εφαρμοσεις οτι ξερεις.

θα βρεθουν πολλοι που θα σου πουνε οτι εισαι ο,τι σου καταλογιζει ενα χαρτι ,ομως επι της ουσιας εισαι ο,τι θες εσυ να εισαι οποτε μην σκεφτεσαι χαρτια και βαθμους που χρησιμευουν ισως μονο για μετεκπαιδευση αλλα το πως ο,τι μαθαινεις να μπορεις να το χρησιμοποιησεις σωστα και με δεξιοτητες που να αντικατοπτριζουν τις δυνατοτητες σου

και μόλις απέδειξες το αντίθετο, ότι ο βαθμός παίζει ρόλο!

Επίσης λες: "και δεν με αφηνε καν να αποδειξω την αξια μου με εξετασεις"

την έδειξες σε μια παράγραφο μαν, δε χρειαζόταν παραπάνω ;)

 

  δεν είμαι grammar nazi , εσύ είσαι φυλόλογος ώμος...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...