Προς το περιεχόμενο

Βαθμός πτυχίου:που μετρά και σε τι χρειάζεται?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άμεσα ίσως όχι αλλά έμμεσα ναι.Αν δεν έβγαζες καλό προπτυχιακό βαθμό δεν θα πήγαινες στο συγκεκριμένο μεταπτυχιακό και πολύ πιθανόν να μην είχες την δουλειά που έχεις τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα συνοψίσω όσα ειπώθηκαν, γιατί μου φαίνεται πάλι κάπου χάνεται το θέμα.
Εφόσον θες να δουλέψεις στο αντικείμενο σπουδών σου, θες μεταπτυχιακό. Για μεταπτυχιακό θες κάποιον βαθμό (6.5 ελάχιστο, αλλά δε σημαίνει οτι με 6.8 μπαίνεις σίγουρα, είναι περιορισμένες οι θέσεις).

 

Ο βαθμός του μεταπτυχιακού επίσης μετράει στην αγορά εργασίας, αλλά όχι πάρα πολύ. Καθότι μιλάμε για ειδίκευση, αυτό που θα μετράει θα είναι οι πραγματικές σου γνώσεις, όπως απεικονίζονται στα υπόλοιπα στοιχεία του μεταπτυχιακού ή στην συνέντευξη για την δουλειά.

Εννοείται οτι αφού είναι μεταπτυχιακό πας για κάποιον καλό βαθμό που δε θες να σου χαλάει την εικόνα. Αλλά επικεντρώσου να μάθεις μόνος σου πράγματα, και στο προπτυχιακό βέβαια, αλλά κυρίως στο μεταπτυχιακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επομένως συμπεραίνουμε πως ένας καλός βαθμός πτυχίου είναι κάτι παραπάνω από σημαντικός για την μετέπειτα επαγγελματική σταδιοδρομία .

Κάτι τελευταίο , για μεταπτυχιακό σε accounting and finance στο εξωτερικό ποιος θεωρείται  ότι είναι ένας βαθμός πτυχίου που θα σε κατατάξει στους πρώτους για επιλογή?

Επιπλέον μπορούν να αναφερθούν ενδεικτικά κάποια καλά πανεπιστήμια πάνω στον τομέα αυτόν στην ήπειρο της Ευρώπης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από τα τυπικά προσόντα για εμένα πολύ σημαντικά 

 

α. κοινωνικότητα, για να βρεις πελάτες φυσικά

β. καθημερινή ενημέρωση για θέματα που σε απασχολούν και εξειδίκευση σε έναν τομέα ώστε να προβλέπεις τάσεις κλπ κλπ. 

γ. βαθιά γνώση της ελληνικής νομοθεσίας και του παρόντος φορολογικού πλαισίου. Αν μπορέσεις να γλυτώσεις λεφτά σε κάποιον με κάποιο τρόπο τότε θα σε προτιμήσει κι ας μην έχεις τα α. β. 

δ. αυτοσυγκράτηση και όχι παρορμητισμός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας καλος βαθμος (7+. Απο 6.5+ εχεις πιθανοτητες αλλα γινεσαι σχεδον στανταρ απο 7 κι πανω) σου αυξανει τρομερα τις πιθανοτητες να γινεις δεκτος σε μεταπτυχιακο προγραμμα σπουδων. Η αγορα εργασιας (Στην Ελλαδα) ειναι αλλο κεφαλαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε να γράψω δύο πράγματα αν και ψιλοβαριόμουν να πω την αλήθεια. B)

Το θέμα που περιγράφεις με είχε απασχολήσει κι εμένα στα πρώτα χρόνια και εν τέλει κατέληξα(μετά από πολλές συζητήσεις με παιδιά που ναι έξω σε πανεπιστήμια Αμερικής και Ευρώπης) στο ότι είναι λίγο λάθος το ερώτημα, και θα σου πω γιατί.

 

Ο βαθμός μετράει κι όποιος σου πει ότι δε μετράει είναι απ' αυτούς που λένε "κάνε το πτυχίο λαδόκολλα" και "ένα κωλόχαρτο είναι" ή αυτοί που το 'χουν πάρει με 5-6 το δικό τους.Από κει και πέρα το ζήτημα και το ουσιαστικό ερώτημα είναι σε τι βαθμό μετράει το πτυχίο?

Αν η ζωή σου περιστρέφεται γύρω απ' τη σχολή και μόνο (όσον αφορά το επιστημονικό κομμάτι, όχι την κοινωνική ζωή σου) τότε ναι είναι το μόνο που μετράει και είσαι αναγκασμένος να βγάλεις ένα σοβαρό βαθμό για να πας παραπέρα σε κάποιο καλό μεταπτυχιακό. Σοβαρός βαθμός= βαθμός που σε κατατάσει στο τοπ15% της σχολής σου. Γενικότερα ένας κανόνας(που δεν ισχύει πάντα) είναι:

[7 , 7.5): για ένα μέτριο προς καλό μεταπτυχιακό

[7.5 , 8): για ένα πολύ καλό μεταπτυχιακό

8+: για τοπ μεταπτυχιακό

 

Όμως και πάλι το πτυχίο είναι η προϋπόθεση και όχι το προσόν.

Το προσόν είναι τα projects που έχεις κάνει πάνω σε αυτό που θες και σου αρέσει, οι δημοσιεύσεις και γενικότερα η δουλειά και το έργο που έχεις να επιδείξεις. Ένας χαμηλός ενδεχομένως βαθμός αντισταθμίζεται σίγουρα με ένα καλό project που έκανες είτε με καθηγητή εντός της σχολής είτε εκτός αυτής στο αντικείμενο σου.

 

Κάποια παραδείγματα για να καταλάβεις:

Ήταν ένας φίλος μ που είχε αποφοίτησε 20ος απ' τη σχολή του και είχε κάνει αίτηση για Berkeley με βαθμό 8,1

Ο πρώτος από τη σχολή(που κάνανε παρέα) έκανε αίτηση στο ίδιο μεταπτυχιακό την ίδια χρονιά με βαθμό 9,4

Ο 9,4 απερρίφθη ενώ ο 8,1 έγινε δεκτός. Ναι, με τόση μεγάλη διαφορά και ξέρεις γιατί? Γιατί ο ένας είχε κάτι να δείξει, κάτι διαφορετικό στην προκειμένη είχε κάνει δημοσίευση στην IEEE και είχε ασχοληθεί και με κάποια άλλα project πέρα από τα στενά όριο της σχολής του.Σε αντίθεση με τον πρώτο σκεφτόταν "out of the box" με ότι αυτό συνεπάγεται.

Επίσης στη σχολή μου ένα παιδί που πήγε για μεταπτυχιακό με 7! στο ETH (top για μηχανικούς) τη στιγμή που άτομα με 1,5 και πλέον βαθμό παραπάνω δε βλέπουν ούτε την πόρτα του.(είχε κάνει κι αυτός σημαντικά πράγματα εκτός σχολής τα οποία ελήφθησαν υπόψιν)

 

Αυτό που θέλω να πω είναι, δες τι γουστάρεις και ψάξου γι' αυτό έκτος των στενών ορίων της σχολής, μην την παραμελήσεις απ' την άλλη όμως γιατί αυτή θα σου δώσει τα θεωρητικά εφόδια και τα ερεθίσματα για να δεις που έχεις κλίση και τι σ' αρέσει πραγματικά, μόλις όμως το βρεις ασχολήσου με αυτό ενταντικά και δούλεψε πάνω σ' αυτό μέχρι εκεί που μπορείς και θες. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην ωφεληθείς απ' αυτό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή με 8 και πάνω χτυπάω άλλο επίπεδο?

ακόμα σχετικά με τα οικονομικά έχεις καμιά ιδέα ποιοι είναι οι πιο hot κλάδοι της οικονομικής επιστήμης για να ασχοληθείς με αυτούς?

επιπλέον θεωρείς πως ένας μαθητής με πλούσια δράση σε εργασίες και ερευνητικό επίπεδο αλλά και γενικές γνώσεις  μπορεί να κοντράρει έναν πολύ καλό μαθητή που όμως τα γνωστικά του όρια είναι περιορισμένα αποκλειστικά και μόνο στις απαιτήσεις της σχολής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έλεγα ότι δεν μετράει και τόσο. ( Οκ είπαμε μην έχεις και 5).

Έναν σχετικά μέτριο βαθμό πτυχίου μπορείς να τον υποστηρίξεις με υψηλό βαθμό σε συγκεκριμένα μαθήματα σχετικά με το μεταπτυχιακό σου, με ένα πολύ καλό σκορ στο GMAT (ας πούμε πάνω από 650), με συστατικές από εργοδοτή και εργασιακή εμπειρία και ακόμα ακόμα, όσο και αν δεν το πιστεύετε, με ένα πολύ καλό motivation letter. (περίπτωση φίλου μου που μπήκε στο esade στην Ισπανία,νο3 στην Ευρώπη, με μόνο δυνατό χαρτί το motivation letter).

Αυτά. Εγώ έχω 6.7 βαθμό πτυχίου. Eίμαι αισιόδοξος. Σε 1-2 μήνες θα ξέρουμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή με 8 και πάνω χτυπάω άλλο επίπεδο?

ακόμα σχετικά με τα οικονομικά έχεις καμιά ιδέα ποιοι είναι οι πιο hot κλάδοι της οικονομικής επιστήμης για να ασχοληθείς με αυτούς?

 

 

Τι πάει να πει Hot κλάδοι; Τι σε ενδιαφέρει βασικά να κάνεις από αυτό πρέπει να ξεκινήσεις και μετά από κει και πέρα το φτάνεις όπου εσύ θες και τραβάει η όρεξη σου με εργασίες, μεταπτυχιακά/διδακτορικά κλπ.

 

Αλήθεια σ αρέσουν όντως τα χρηματοοικονομικά και θες να ασχοληθείς ή έχεις όνειρα ότι θα μπαινοβγαίνεις στο Χ.Α και θα είσαι οικονομικός σύμβουλος σε πολυεθνικές απλά και μόνο με 2 πτυχία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πάει να πει Hot κλάδοι; Τι σε ενδιαφέρει βασικά να κάνεις από αυτό πρέπει να ξεκινήσεις και μετά από κει και πέρα το φτάνεις όπου εσύ θες και τραβάει η όρεξη σου με εργασίες, μεταπτυχιακά/διδακτορικά κλπ.

 

Αλήθεια σ αρέσουν όντως τα χρηματοοικονομικά και θες να ασχοληθείς ή έχεις όνειρα ότι θα μπαινοβγαίνεις στο Χ.Α και θα είσαι οικονομικός σύμβουλος σε πολυεθνικές απλά και μόνο με 2 πτυχία;

 

Έλα  ρε φίλε... μην γελιέσαι... εδώ άνθρωποι με 1 πτυχίο άσχετο παίρνουν μεγάλες θέσεις, γίνονται διευθυντές ξέρω γω σε κάποια δημόσια υπηρεσία.

 

δεν μετράει η ποσότητα των γνώσεων-πτυχίων αλλά το μέσο που έχεις για να μπεις κάπου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΘΑΡΜΑ ΜΑΚΕΔΟΝΑΣ, on 16 Jan 2014 - 12:02 AM, said:snapback.png

Δηλαδή με 8 και πάνω χτυπάω άλλο επίπεδο?

ακόμα σχετικά με τα οικονομικά έχεις καμιά ιδέα ποιοι είναι οι πιο hot κλάδοι της οικονομικής επιστήμης για να ασχοληθείς με αυτούς?

 

 

Τι πάει να πει Hot κλάδοι; Τι σε ενδιαφέρει βασικά να κάνεις από αυτό πρέπει να ξεκινήσεις και μετά από κει και πέρα το φτάνεις όπου εσύ θες και τραβάει η όρεξη σου με εργασίες, μεταπτυχιακά/διδακτορικά κλπ.

 

Αλήθεια σ αρέσουν όντως τα χρηματοοικονομικά και θες να ασχοληθείς ή έχεις όνειρα ότι θα μπαινοβγαίνεις στο Χ.Α και θα είσαι οικονομικός σύμβουλος σε πολυεθνικές απλά και μόνο με 2 πτυχία;

 
 
 
 
Όχι φίλε πραγματικά με ενδιαφέρει ο κόσμος των χρηματοοικονομικών όχι μόνον για τις απολαβές αλλά και γενικότερα για τον τρόπο που αλληλεπιδρούν τα άτομα και οι αποφάσεις τους πολλές φορές χωρίς καν να το αντιλαμβάνονται.
Επιπλέον εννοώντας hot αναφέρομαι στους κλάδους της οικονομίας που θα έχουν ζήτηση στο μέλλον αλλά και θα παρουσιάσουν μεγαλύτερη εξέλιξη .
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε κι εγώ είμαι σε τμήμα Λογιστικής- Χρηματοοικονομικής και απ' ότι έχω ακούσει στα μεταπτυχιακά πολύ μετράει και η σχολή τπου έχεις βγάλει και όχι μόνο ο βαθμός. Επίσης στα οικονομικά γενικώς είναι πολύ σημαντικό κάποια στιγμή να δουλέψεις σε κάποιο γραφείο, ίσως κανενός γνωστού (χώρίς καμιά καλή αμοιβή συνήθως) για να ασχοληθείς και πρακτικά με το αντικείμενο που θες να ασχοληθείς, αν και στα χρηματοοικονομικά δεν ξέρω αν γίνεται αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε ο βαθμός πτυχίου είναι κάτι θετικό. Αλλα... εδώ υπάρχει ένα μεγάλο αλλα.

 

Το σημαντικότερο είναι η προϋπηρεσία . Ξεκινάς δηλαδη στις μέρες μας σε πλήρη εκμετάλλευση μαθαίνεις και γινεσαι μάγκας. Όταν θα έχεις προϋπηρεσία θα ταπωνεις και τα παιδάκια με βαθμους που κάνουν μεταπτυχιακό γιατι έτσι.

 

Δεν υπάρχει μεγαλύτερο σχολείο απο την δουλεια σε οποιοδήποτε αντικείμενο και να είσαι. Το ότι κάποιος έχει την,πειθαρχία να διαβαζει στο 100% το κάθε ακυρο μάθημα της σχολής δεν σημαίνει ότι θα το κάνουν όλοι. Θυμάμαι σε ένα ακυρο μάθημα στη σχολή αντι να διαβαζω να δωσω έγραφα τεχτ αντβεντουρ σε c++. Και πήρα χαμηλά

 

Προσωπικά δεν έχω μεταπτυχιακό ούτε βαθμο τρελο αλλα έχω χτίσει την,προϋπηρεσία μου και αυτα δεν παίζουν ρόλο πια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...