Προς το περιεχόμενο

Βαθμός πτυχίου:που μετρά και σε τι χρειάζεται?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρχικά καλησπέρα σε όλα τα μέλη του foroum-site.

Θα ήθελα να σας θέσω το ερώτημα που θα με ωφελήσει το να έχω ένα καλό βαθμό πτυχίου από 7-7,5 και πάνω. Σημειωτέον φοιτώ στο οικονομικό του Α.Π.Θ.. Επιπλέον η ύπαρξη ενός μεταπτυχιακού είναι τόσο απαραίτητη όσο μας λένε αρκετοί καθηγητές στο πανεπιστήμιο?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :shifty:  :shifty:  :shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κυριως στο να σε δεχτουν σ ενα καλο μεταπτυχιακο.

Επισης καποιες εταιρειες διαλεγουν τους υποψηφιους συνυπολογιζοντας και το βαθμο του πτυχιου.

 

Βασικα πλεον πτυχιο εχει και η κουτση Μαρια, κι εγω οσο κοσμο ξερω κανει μεταπτυχιακο. Βεβαια υπαρχει πολυς κοσμος με μεταπτυχιακα που ναι ανεργος, αλλα αν αναζητησεις δουλεια και το μονο σου προσον ειναι το πτυχιο θα χεις θεμα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις μήπως από πόσο και πάνω θεωρείται σεβαστός ο βαθμός ?

επίσης για μεταπτυχιακό στα χρηματοοικονομικά ξέρεις τι βαθμό χρειάζεται για να γίνεις δεκτός?

Ακόμα αναγράφεται πουθενά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις θέμα κατ' εμέ. Με πάνω από 6,5 σε δέχονται για μεταπτυχιακό, ειδικά αν είναι επί πληρωμή.

 

Αλλά για δουλειά πιστεύω μετράει πολύ πλέον ο βαθμός. Με πάνω από 7,5 θα έχεις πολύ πιο πολλές ευκαιρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά καλησπέρα σε όλα τα μέλη του foroum-site.

Θα ήθελα να σας θέσω το ερώτημα που θα με ωφελήσει το να έχω ένα καλό βαθμό πτυχίου από 7-7,5 και πάνω. Σημειωτέον φοιτώ στο οικονομικό του Α.Π.Θ.. Επιπλέον η ύπαρξη ενός μεταπτυχιακού είναι τόσο απαραίτητη όσο μας λένε αρκετοί καθηγητές στο πανεπιστήμιο?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :shifty:  :shifty:  :shifty:

 Φιλε ενα απο τα πραγματα που εχω μετανιωσει ειναι το γιατι δεν εβγαλα μεγαλο βαθμο πτυχιου..

Γνωμη μου, οτι ο βαθος πτυχιου ειναι παρα πολυ σημαντικος για την μετεπειτα ζωη σου. Με εναν πολυ καλο βαθμο σε δεχονται ανετα σε πολλα μεταπτυχιακα, ανοιγουν οι οριζοντες σου και σε ακαδημαικη καριερα, ενω επισης και με ενα καλο μεταπτυχιακο (στο εξωτερικο εννοειται) με εξισου καλο βαθμο εχεις μεγαλες πιθανοτητες να βρεις πιο γρηγορα μια πολυ καλη δουλεια. Δεν ξερω κανεναν αριστο πτυχιουχο που να χαθηκε.. Ισα ισα 2-3 που ξερω εχουν φυγει αμερικη και οι αλλοι 2 δουλευουν ευρωπη... Με αριστες αποδοχες. Οποτε καταλαβαινεις ποσο σημαντικο ειναι..

Τα ιδια και για το μεταπτυχιακο

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπες στα πανεπιστήμια που θες. Έχουν application requirements. Πχ θα λέει second upper degree δλδ 6.5-7.

Έχει και τις αντιστοιχίες με τις χώρες. Αν δεν μπορείς να βρεις αυτό στη συνέντευξη τι θα κάνεις;  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά ναι σε δέχονται.

 

Επίσης γενικά πάνω από 6.5 είναι ένας καλός βαθμός για επιλογή σε μεταπτυχιακό αλλά συνυπολογίζονται και άλλα.

 

Για περισσότερα πάρε πληροφορίες από το αντίστοιχο τμήμα που σε ενδιαφέρει.

 

Αυτά για Ελλάδα. Εξωτερικό δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει, φαντάζομαι πάνω κάτω και εκεί τα ίδια ισχύουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυριως στο να σε δεχτουν σ ενα καλο μεταπτυχιακο.

Επισης καποιες εταιρειες διαλεγουν τους υποψηφιους συνυπολογιζοντας και το βαθμο του πτυχιου.

 

Βασικα πλεον πτυχιο εχει και η κουτση Μαρια, κι εγω οσο κοσμο ξερω κανει μεταπτυχιακο. Βεβαια υπαρχει πολυς κοσμος με μεταπτυχιακα που ναι ανεργος, αλλα αν αναζητησεις δουλεια και το μονο σου προσον ειναι το πτυχιο θα χεις θεμα

 

η κουτσή μαρία έχει και μεταπτυχιακό πλέον. κατα τάλλα ένας καλός βαθμός πτυχίου δείχνει κατα κάποιο τροπο ποσο ασχολήθηκες με τη σχολή σου. άλλο το 5.5 άλλο το 8.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλήθεια μετά απο μεταπτυχιακό στα χρηματοοικονομικά τι άλλο χρειάζεται για να γίνεις χρηματιστής?

Ακόμα στο 3 έτος και μετά ποιά κατεύθυνση ειναι η πιο υποσχόμενη (από άποψη επαγγελματικής αποκατάστασης και αποδοχών)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...