Προς το περιεχόμενο

Πείτε καμία ιδέα γιατί δεν μπορώ να εγκαταστήσω nvidia νέους driver


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατεβάζεις και προχωράς σε εγκατάσταση. Η εγκατάσταση συνοπτικά γίνεται ως εξής.

 

1) Δίνεις δικαιώματα εκτέλεσης στο αρχείο

2) Μπαίνεις σε TTY και σταματάς τον display manager.

3) Εκτελείς το αρχείο .run

4) Κάνεις επανεκκίνηση, μπαίνεις πάλι σε TTY

5) Εκτελείς ξανά το αρχείο .run

 

Και σε καθε kernel update μενεις χωρις X... και θες rebuild το module...

 

Το σωστο ειναι να μενεις με το official πακετο που ερχεται στα repo της διανομης σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε καθε kernel update μενεις χωρις X... και θες rebuild το module...

 

Το σωστο ειναι να μενεις με το official πακετο που ερχεται στα repo της διανομης σου.

 

κοίτα, δεν θέλω να διαφωνήσω αλλά για την κάρτα θα έκανα μια εξαίρεση

άλλωστε δεν είναι δύσκολα να το ξαναχτίσεις ( η να το βγάλεις πριν το reboot ένα ./uninstall θέλει )

 

το όλο θέμα βασικά δημιουργείτε λόγο ότι για να φτιάξεις σωστό deb πακέτο πρέπει να έχεις λύσει τον αλγόριθμο του dna

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω, οταν βγαινω εκτος pms, κατι με πιανει... ειδικα για modules...

 

τωρα αν καιγομουνα τοσο πολυ μπορει να το εκανα, απο την αλλη .... arch :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε καθε kernel update μενεις χωρις X... και θες rebuild το module...

 

Το σωστο ειναι να μενεις με το official πακετο που ερχεται στα repo της διανομης σου.

Σωστό. Θέλει όμως τον 331 συγκεκριμένα και αν δεν είναι διαθέσιμος στο offical αποθετήριο, προτείνω αυτόν τον τρόπο παρά το x-edgers , το οποίο με ένα apt-get update (ή dist-upgrade) θα αναβαθμίσει και 150 πακέτα του συστήματος σε πειραματικά.

 

 

 

η διανομή δεν έχει τους 331 στα repos. Δεν σου κρασάρει ο xserver μετά σε κάθε kernel update με αυτό τον τρόπο που έκανες την εγκατάσταση?

 

Όχι σε κάθε kernel update. Αν αλλάξει έκδοση ο πυρήνας τότε συνήθως γίνεται το «σπάσιμο» που αναφέρεις. Π.χ από τον 3.8.0 στον 3.11.0.

 

Πρέπει να ξέρεις να επαναφέρεις το γραφικό μετά από σπάσιμο. Απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση του οδηγού μέσω TTY θα κάνει την δουλειά.

 

Αν θες αποθετήριο, τότε προτείνω καλύτερα το x-swat , παρά το x-edgers. To x-swat μπορούμε να πούμε ότι είναι η «σταθερή» έκδοση του x-edgers. Κάνε μια σύγκριση στα πακέτα που περιέχουν. Το x-swat βρίσκεται εδώ https://launchpad.net/~ubuntu-x-swat/+archive/x-updates

 

Θα δεις τον 331 οδηγό με όνομα π.χ 331.20-0ubuntu1~xedgers~raring1 . Έχουν πάρει τον οδηγό από το x-edgers, ωστόσο δεν περιέχει μέσα το PPA 100 ,σημαντικά για το σύστημα, πειραματικά πακέτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτή την εγκατάσταση και την επαναφορά την χρησιμοποιούσα καθημερινά πριν 6 χρόνια όταν είχα ati και προσπαθούσα να κάνω την κάρτα γραφικών να δουλέψει σε ubuntu. Μόνο με manual εγκατάσταση έπαιζε και το σπάσιμο του xserver το είχα καθημερινότητα.

Το xedgers μου άρεσε γιατί απλά έμπενε ο νέος driver μέσω package manager αλλά μετά το τελευταίο update όπως είπα έσπασε το σύμπαν. 

Παλιά υπήρχε ένας τύπος που πακετάριζε τους νεώτερους driver για το ubuntu και έκανε απίστευτα καλή δουλειά και είχε δουλέψει για ένα διάστημα και στην canonical και υποσχόταν άμεση αναβάθμιση στους driver με την κυκλοφορία τους.  Μάλλον τα έχει παρατήσει γιατί κάτι τέτοιο επίσημα δεν το έιδαμε ποτέ. Νομίζω και το jockey δικιά του δουλειά είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

just my 2 cents...

Να γράψω κι εγώ το δικό μου "2 cents" , αν και πολλοί μπορεί να διαφωνούν...

 

Δεν είναι ανάγκη να κάνεις αναβάθμιση πυρήνα κάθε φορά που το Ubuntu αποφασίζει να ανεβάσει μια νέα έκδοση. Θα ξέρεις φαντάζομαι ότι ο πυρήνας του Ubuntu είναι heavily patched , εν αντιθέσει π.χ με τον πυρήνα του Arch που περιέχει 2-3 patches (είναι δηλαδή πιο «καθαρός» Linux kernel).

 

Λόγω των πολλών patches οι εκδόσεις ανανεώνονται συχνά πυκνά και προσωπικά δεν βρίσκω τον λόγο να κάνει κάποιος αναβάθμιση όλου του πυρήνα συνεχώς.

 

Αυτή η λογική του «ανεβάζουμε νέες εκδόσεις πυρήνα για να τεστάρουμε τα patches» δεν με βρίσκει και πολύ σύμφωνο. Ναι, θα πει κάποιος αλλά η νέα έκδοση πυρήνα περιέχει διορθώσεις ασφαλείας. Δεν είναι επικίνδυνο να μην κάνουμε αναβάθμιση ; Οκ, δεν λέω να μην αναβαθμίζεις τον πυρήνα ποτέ, αλλά να κάνεις ελεγχόμενη αναβάθμιση.

 

Παράδειγμα.

Έχω τον 3.11.0-12.23 και βγήκε ο 3.11.0-12.35 , βλέπουμε ότι αλλάζει μόνο το upload number. Προσωπικά δεν αναβαθμίζω.

Αν αλλάξει το ABI όμως, τότε θα το σκεφτώ. Ίσως το ψάξω κιόλας. Ίσως και να μην αναβαθμίσω πάλι. Αναλόγως.

 

Ναι, ίσως είναι κουραστικό να παρακολουθείς τις αλλαγές σε έναν πυρήνα και να αποφασίσεις αν θα κάνεις αναβάθμιση ή όχι, αλλά θα σε γλυτώσει και από το «σπάσιμο» διαφόρων οδηγών που ίσως εσύ έχεις προσθέσει (είτε γραφικών, είτε wireless...κλπ) και από ενδεχόμενα bugs που μπορεί να επηρεάσουν σημαντικά-αρνητικά την διανομή σου σε σχέση με το hardware που έχεις.

 

Η παραπάνω πρόταση(suggestion) είναι καθαρά προσωπική μου άποψη (μπορεί να κάνω και λάθος), δεν προτείνεται για νέους/αρχάριους χρήστες, δεν προτείνεται για όσους βαριούνται να ασχολούνται και την χρησιμοποιείτε με δική σας ευθύνη. :)

Επεξ/σία από dragonborn
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ φίλε μου...

 

Το χω ξαναπεί πάντως ότι τέτοιου είδους προβλήματα πιστεύω θα έπρεπε να τα λαμβάνει υπόψιν η Canonical... Βγάλε ρε αδερφέ ένα μήνυμα κάτι για μας τους ξεχασιάρηδες (πολλές φορές κάνω τα updates χωρίς να δω καν τι είναι) και για τους αρχάριους  και πες θα γίνει αναβάθμιση πυρήνα πρόσεξε τους οδηγούς τις κάρτας γραφικών ή του wifi (νομίζω αυτά τα δύο είναι τα πιο συχνά και βασικά προβλήματα). Δεν είναι δυνατόν να μην έχω συναντήσει ακόμα πρόβλημα upgrade στο Arch το οποίο υποτίθεται ότι σπάει πιο εύκολα και να μου χει σπάσει σε ubuntu 2-3 φορές!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά επρεπε να είχαν λύσει προβλήματα αναβάθμισης ιδίως σε driver για την κάρτα γραφικών. Οπως είπα είχαν κάνει τεράστια πρόοδο πριν κάνα δύο χρόνια και είχαμε πάντα απροβλημάτιστα μέσω package manager την τελευταία έκδοση σε όλους τους driver. Δυστυχώς κάτι μάλλον δεν πήγε καλά η τους έφυγε αυτός που έκανε τα πακέτα και πλέον ξαναγυρίσαμε στην κατάσταση προ πενταετίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...