Προς το περιεχόμενο

Πείτε καμία ιδέα γιατί δεν μπορώ να εγκαταστήσω nvidia νέους driver


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για πείτε καμιά ιδέα γιατί δεν μπορώ με τπτ να εγκαταστήσω τους νεότερους nvidia driver. Αλλαξα κάρτα γραφικών στο pc και πρωτού την βάλω πάνω είπα να ενεργοποιήσω το ppa του xorg edgers που έχει τους τελευταίους nvidia driver να τους κάνω μια αναβάθμιση που έγινε πριν μέρες στους 331. Μεχρι εκείνη την ώρα αυτούς είχα εγκαταστήσει πάλι από το ίδιο repos. Το θέμα είναι ότι μετά την εγκατάσταση έμεινα με τον xserver στο χέρι και με μια παύλα να μένει και να αναβοσβήνει. 

Σε γραμμή εντολων που μπήκα προσπάθησα να ξεκινήσω τον xserver αλλά μάταια. Μόνο με purge remove nvidia* και μετά επανεκκίνηση μπόρεσα να μπω με τους mesa driver ενώ για να μπορέσω να εγκαταστήσω τους driver που έρχονταν με την διανομή έπρεπε να δώσω dpkg-reconfigure nvidia* και να μπορέσω να μπω χωρίς να κρασάρει ο xserver.

Από τι βλέπω πλέον δεν υπάρχει xorg.conf. Τώρα που υπάρχουν αυτές οι ρυθμίσεις για τον xserver?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται πλέον xorg.conf. Η γνώμη μου είναι ή να βρεις τους πιο πρόσφατους που να σου δουλεύουν ή να πας με αυτούς που σου δίνει η διανομή. Το πιο πιθανό είναι να παίζει πρόβλημα με τη συγκεκριμένη έκδοση οδηγών και την έκδοση πυρήνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που είπε ο τρίτονας πρώτα!!! Πάντως εμένα μου χει τύχει αρκετές φορές οι τελευταίοι drivers να μην λειτουργούν και ας χτίζονται κανονικά...Εγώ προσωπικά στο μηχάνημα που έχει ubuntu έχω αφήσει αυτούς που δίνει η διανομή και τελειώνει εκεί η ιστορία...

 

nouveau λέγεται ο οδηγός. Δες αν έχει δημιουργήσει ο installer αρχείο στο /etc/modprobe.d που κάνει blacklist τον nouveau. Αν δεν έχει κάνει τότε φτιάξε εσύ ένα αρχείο και κάνε τον blacklist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα ότι είναι φάκελος το /etc/modprobe.d και μέσα έχει άλλο ενα αρχείο που λέγετε 

 

nvidia-319_hybrid.conf

 

και εκεί μέσα είχε τα παρακάτω

 

blacklist nouveau
blacklist lbm-nouveau
alias nouveau off
alias lbm-nouveau off
 
 
και είχε και άλλο ένα αρχείο που λέγετε 
 
nvidia-graphics-drivers.conf
 
και μέσα έχει όλα τα παραπάνω σε blacklist
 
blacklist nouveau
blacklist lbm-nouveau
blacklist nvidia-173
blacklist nvidia-96
blacklist nvidia-current-updates
blacklist nvidia-173-updates
blacklist nvidia-96-updates
alias nvidia nvidia_319
alias nouveau off
alias lbm-nouveau off
 
αλλά αυτό που με προβληματίζει είναι το alias nvidia nvidia_319
Λέτε να φορτώνει τους 319 πάντα γιαυτό να έχω το πρόβλημα με το κρασάρισμα?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτά προφανώς τα προσθέτει το ppa

για αυτό αγαπάμε arch

 

mv κα τα δυο

purge οτιδήποτε αφορά nvidia

κλείσε το ppa

update και install από official repo και δες τι θα κάνει blocklist

ενημερώνεις τον maintainer και πράττεις αναλόγως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τους official τους εγκατέστησα ήδη και φτάνουν μέχρι την έκδοση 219 αλλά ήθελα να περάσω ξανά τους 331 δλδ με λίγα λόγια πριν λίγες μέρες είχα τους 331 από ppa και δούλευαν μια χαρά μετά από ένα update τους έγινε μπάχαλο και δεν δουλεύουν με τπτ γιαυτό ρωτάω μήπως υπάρχει κάποια λύση. Λέτε να παραμέινω με αυτούς και απλά να περιμένω να έρθει η νεά έκδοση? Αλλα με τρώει το χέρι μου να το φτιάξω.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό ακριβώς τον λόγο σου λέω ότι δεν προτιμώ τους τελευταίους, τουλάχιστον όχι πάντα...Εκτός και αν βλέπεις διαφορές. Θέλω να πιστεύω ότι φέτος θα πάνε ακόμα καλύτερα τα πράγματα με τους οδηγούς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τι είχαν πει οι 331 βελτιώνουν πολύ το frame rate στο linux gaming γιαυτό τους είχα προτιμήσει όταν έπαιζα το metro που όντος το κάναν αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποια έκδοση Ubuntu μιλάμε ; Έψαξες μήπως ο 331 είναι διαθέσιμος στα Official αποθετήρια ;

 

Τι προτείνω εγώ.

 

1) Μην χρησιμοποιείς πολλά PPAs, καθώς εκτός από unofficial μπορούν να προκαλέσουν και προβλήματα. Ειδικά το συγκεκριμένο (x-edgers) είναι αρκετά ασταθές. Διάβασε την περιγραφή του PPA, αν και από τον τίτλο και μόνο μπορείς να πάρεις μια ιδέα " “xorg crack pushers” team

 

Οπότε αφαίρεσε το PPA με την ppa-purge για να γίνουν downgrade στα official πακέτα , ότι πακέτα έχουν αναβαθμιστεί. Το x-edgers αναβαθμίζει essential πακέτα του συστήματος.

sudo ppa-purge ppa:xorg-edgers/ppa

2) Αφαίρεσε ότι σχετικό υπάρχει με τον οδηγό της nvidia.  Οι παρακάτω εντολές θα κάνουν την δουλειά

sudo apt-get purge nvidia-*
sudo apt-get purge $(dpkg -l | awk '/^rc/ { print $2 }')

Επίσης μπες στο /etc/X11/ και αφαίρεσε (rm) ότι σχετικό υπάρχει με nvidia. Ότι .conf αρχείο υπάρχει εκεί. Αν υπάρχει και xorg.conf, τότε διέγραψε το και αυτό. Τέλος, κοίτα στον προσωπικό σου φάκελο (/home) για ένα κρυφό αρχείο .nvidia-settings-rc  ή κάπως έτσι. Διέγραψε το.

 

Αφού καθαρίσεις με την nvidia εντελώς, προχωράς παρακάτω.

 

3) Επανεγκατάσταση βιβλιοθηκών και πακέτων.

sudo apt-get install --reinstall xserver-xorg-core xserver-xorg-video-nouveau libgl1-mesa-dri libgl1-mesa-glx
sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg-core

4) Επανεκκίνηση για να μπεις από ένα «καθαρό» σύστημα με τον nouveau.

 

5) Επαναλαμβάνω να ψάξεις να δεις μήπως υπάρχει ο 331 στα επίσημα αποθετήρια και απλά δεν το έχεις δει. Ψάξε μέσω τερματικού.

apt-cache search nvidia | grep nvidia-3

αν υπάρχει προχωράς σε εγκατάσταση

sudo apt-get install nvidia-331

αν δεν υπάρχει, τότε αντί του x-edgers θα προτείνω εγκατάσταση μέσω του .run αρχείου από το site της Nvidia.

 

Πας εδώ http://www.nvidia.com/Download/index.aspx?lang=en-us και ψάχνεις αναλόγως την κάρτα σου και την αρχιτεκτονική του λειτουργικού.

 

Ο πιο πρόσφατος που μπορώ να έχω (για την δική μου κάρτα) είναι ο 331.38

 

Κατεβάζεις και προχωράς σε εγκατάσταση. Η εγκατάσταση συνοπτικά γίνεται ως εξής.

 

1) Δίνεις δικαιώματα εκτέλεσης στο αρχείο

2) Μπαίνεις σε TTY και σταματάς τον display manager.

3) Εκτελείς το αρχείο .run

4) Κάνεις επανεκκίνηση, μπαίνεις πάλι σε TTY

5) Εκτελείς ξανά το αρχείο .run

 

Τα βήματα 4 και 5 ίσως να μην χρειαστούν, αλλά μερικές φορές αποτυγχάνει η εγκατάσταση λόγω του nouveau. Αυτό συμβαίνει μόνο με το αρχείο .run. Οπότε ίσως σου ζητήσει να κάνεις επανεκκίνηση για να κάνει blacklist τον nouveau και να μπεις με mesa. Αν γίνει αυτό, τότε απλά εκτελείς πάλι το αρχείο .run από ένα TTY.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποια έκδοση Ubuntu μιλάμε ; Έψαξες μήπως ο 331 είναι διαθέσιμος στα Official αποθετήρια ;

 

Τι προτείνω εγώ.

 

1) Μην χρησιμοποιείς πολλά PPAs, καθώς εκτός από unofficial μπορούν να προκαλέσουν και προβλήματα. Ειδικά το συγκεκριμένο (x-edgers) είναι αρκετά ασταθές. Διάβασε την περιγραφή του PPA, αν και από τον τίτλο και μόνο μπορείς να πάρεις μια ιδέα " “xorg crack pushers” team

 

Οπότε αφαίρεσε το PPA με την ppa-purge για να γίνουν downgrade στα official πακέτα , ότι πακέτα έχουν αναβαθμιστεί. Το x-edgers αναβαθμίζει essential πακέτα του συστήματος.

sudo ppa-purge ppa:xorg-edgers/ppa

2) Αφαίρεσε ότι σχετικό υπάρχει με τον οδηγό της nvidia.  Οι παρακάτω εντολές θα κάνουν την δουλειά

sudo apt-get purge nvidia-*
sudo apt-get purge $(dpkg -l | awk '/^rc/ { print $2 }')

Επίσης μπες στο /etc/X11/ και αφαίρεσε (rm) ότι σχετικό υπάρχει με nvidia. Ότι .conf αρχείο υπάρχει εκεί. Αν υπάρχει και xorg.conf, τότε διέγραψε το και αυτό. Τέλος, κοίτα στον προσωπικό σου φάκελο (/home) για ένα κρυφό αρχείο .nvidia-settings-rc  ή κάπως έτσι. Διέγραψε το.

 

Αφού καθαρίσεις με την nvidia εντελώς, προχωράς παρακάτω.

 

3) Επανεγκατάσταση βιβλιοθηκών και πακέτων.

sudo apt-get install --reinstall xserver-xorg-core xserver-xorg-video-nouveau libgl1-mesa-dri libgl1-mesa-glx
sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg-core

4) Επανεκκίνηση για να μπεις από ένα «καθαρό» σύστημα με τον nouveau.

 

5) Επαναλαμβάνω να ψάξεις να δεις μήπως υπάρχει ο 331 στα επίσημα αποθετήρια και απλά δεν το έχεις δει. Ψάξε μέσω τερματικού.

apt-cache search nvidia | grep nvidia-3

αν υπάρχει προχωράς σε εγκατάσταση

sudo apt-get install nvidia-331

αν δεν υπάρχει, τότε αντί του x-edgers θα προτείνω εγκατάσταση μέσω του .run αρχείου από το site της Nvidia.

 

Πας εδώ http://www.nvidia.com/Download/index.aspx?lang=en-us και ψάχνεις αναλόγως την κάρτα σου και την αρχιτεκτονική του λειτουργικού.

 

Ο πιο πρόσφατος που μπορώ να έχω (για την δική μου κάρτα) είναι ο 331.38

 

Κατεβάζεις και προχωράς σε εγκατάσταση. Η εγκατάσταση συνοπτικά γίνεται ως εξής.

 

1) Δίνεις δικαιώματα εκτέλεσης στο αρχείο

2) Μπαίνεις σε TTY και σταματάς τον display manager.

3) Εκτελείς το αρχείο .run

4) Κάνεις επανεκκίνηση, μπαίνεις πάλι σε TTY

5) Εκτελείς ξανά το αρχείο .run

 

Τα βήματα 4 και 5 ίσως να μην χρειαστούν, αλλά μερικές φορές αποτυγχάνει η εγκατάσταση λόγω του nouveau. Αυτό συμβαίνει μόνο με το αρχείο .run. Οπότε ίσως σου ζητήσει να κάνεις επανεκκίνηση για να κάνει blacklist τον nouveau και να μπεις με mesa. Αν γίνει αυτό, τότε απλά εκτελείς πάλι το αρχείο .run από ένα TTY.

 

η διανομή δεν έχει τους 331 στα repos. Δεν σου κρασάρει ο xserver μετά σε κάθε kernel update με αυτό τον τρόπο που έκανες την εγκατάσταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...