Προς το περιεχόμενο

Λευκή εβδομάδα, λες και δεν έχουμε αρκετές αργίες.


status

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ποστ #79 Φιλιππε, τελευταία παράγραφος.

ΟΚ, αλλά εγώ ρωτάω ποιές είναι αυτές οι γραφειακές δουλειές όλης της χρονιάς; Γιατί μιλάμε για όλους τους καθηγητές του σχολείου που δεν κάνουν μαθήματα και διεκπεραιώνουν τις δουλειές γραφείου. Αρκετούς ανθρωπομήνες δηλαδή. Μου φαίνεται δύσκολο να είναι τόση δουλειά ώστε να κρατάει τόσους καθηγητές απασχολημένους μέχρι τις 30 Ιουνίου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 483
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εννοείται πως η δουλειά δεν ειναι τόση πολύ βρε.

Οι δουλειες ειναι απο περασμα πρακτικων συλλογου, εως και βαθμολογια.

Μη φανταστεις οτι σκοτώνονται κιολας..και μετα 2 μηνες τιποτα.

Ειναι υποχρεωμενοι βεβαια να βρισκονται εκει. Γενικα εργάζονται κανα 2ωρακι 3ωρακι αυτες τις μερες. και πολυ λεω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι τέτοιο φανταζόμουν κι εγώ. Οπότε και λιγότερες μέρες να έχουν για τη διεκπεραίωση, δε χάθηκε ο κόσμος. Θα κάθονται 20 λεπτά παραπάνω και θα προλάβουν. Τέλος πάντων, εγώ εξ αρχής υπέθετα ότι η πρόταση αφορά την επόμενη χρονιά. Αν έλεγαν για τώρα, είναι χαζομάρα. Δεν μπορείς να αλλάζεις το πρόγραμμα μέσα στη χρονιά, ασχέτως αν γίνεται συνέχεια στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ναι, το πρόβλημά τους δεν ηταν το αν θα κάτσουν περισσότερο. Δεν υπήρχε ανάγκη να κάτσουν περισσότερες ημέρες.

Το θέμα ηταν να μη διακοπεί το σχολείο χωρίς λόγο, αφού ούτως η αλλιώς, ελάχιστοι έχουν την οικονομικη δυνατοτητα να πάνε διακοπές συν του ότι τα παιδιά θα "ξεχαστουν" και θα έχουν πάλι ανάγκη προσαρμογής :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παλι δεν ξερω γιατι αλλα οποτε βλεπω 3ημερο παρατηρω μειωμενη κινηση στην αθηνα.

φαινετε θα μενουν ολοι κλειδωμενοι στα σπιτια τους και οχι οτι εφυγαν για καπου,ειτε εξοχικο,ειτε χωριο ειτε διακοπες μπανσκο-καλαβρυτα-αραχωβα με 100ε 3-4 μερες...

ναι υπαρχει φτωχεια,ναι υπαρχει κριση κτλ.αλλα η αθηνα ειναι 6μυρια αν μπορουν να κανουν διακοπες 3ημερα εστω και 500χιλ.ατομα αυτο ειναι καλο γενικοτερα γιατι κυκλοφορει το χρημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας σημειωθεί μάλιστα και το ότι οι μισθοί των εκπαιδευτικών είναι από τους πλέον χαμηλούς συγκριτικά με άλλες κατηγορίες Δ.Υ., ενώ είναι σε αρκετές περιπτώσεις συγκρίσιμοι με αυτούς του ιδιωτικού τομέα (μιλάμε για περίπου 900 ευρώ καθαρά).

Να κλαψουμε ή να γελασουμε που λες οτι στον ιδιωτικο παιρνουν 900 καθαρα; Και ας πουμε οτι καποιος παιρνει 900 στον ιδιωτικο. Με ποσες ωρες ομως; Με τις 20-25 το πολυ των καθηγητων ή με 40-50; Με 9 αντε 10 μηνες εργασιας ή με 11; Αμφισβητειτε πως λευκη εβδομαδα συν μη απωλεια διδακτικων ωρων σημαινει επιμηκυνση της σχολικης χρονιας δηλαδη μικροτερη περιοδος θερινων διακοπων;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ας σημειωθεί μάλιστα και το ότι οι μισθοί των εκπαιδευτικών είναι από τους πλέον χαμηλούς συγκριτικά με άλλες κατηγορίες Δ.Υ., ενώ είναι σε αρκετές περιπτώσεις συγκρίσιμοι με αυτούς του ιδιωτικού τομέα (μιλάμε για περίπου 900 ευρώ καθαρά).

Να κλαψουμε ή να γελασουμε που λες οτι στον ιδιωτικο παιρνουν 900 καθαρα; Και ας πουμε οτι καποιος παιρνει 900 στον ιδιωτικο. Με ποσες ωρες ομως; Με τις 20-25 το πολυ των καθηγητων ή με 40-50; Με 9 αντε 10 μηνες εργασιας ή με 11; Αμφισβητειτε πως λευκη εβδομαδα συν μη απωλεια διδακτικων ωρων σημαινει επιμηκυνση της σχολικης χρονιας δηλαδη μικροτερη περιοδος θερινων διακοπων;
Δεν τέθηκε ποτε θέμα επιμήκυνσης σχολικής χρονιάς. Απλα θα κοβοντουσαν οι περίπατοι.Παρεμπιπτόντως η διδακτική ώρα δε μπορεί να συγκριθεί με καμία άλλη εργατοωρα. Αν θεωρείτε φυσικά ότι ειναι κάτι εύκολο η δυσκολο ειναι απλα απόψεις.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κλαψουμε ή να γελασουμε που λες οτι στον ιδιωτικο παιρνουν 900 καθαρα; Και ας πουμε οτι καποιος παιρνει 900 στον ιδιωτικο. Με ποσες ωρες ομως; Με τις 20-25 το πολυ των καθηγητων ή με 40-50; Με 9 αντε 10 μηνες εργασιας ή με 11; 

 

Δε με ενδιαφέρει να υποστηρίξω περαιτέρω απ' όσο ήδη έκανα τους εκπαιδευτικούς. Ως Δ.Υ. έχουν προνόμια τα οποία δυστυχώς δεν έχουν οι περισσότεροι ιδιωτικοί υπάλληλοι. 

 

Απλά το πρόβλημα για μένα δεν είναι το ότι οι εκπαιδευτικοί έχουν τελικά αυτά τα προνόμια, αλλά το ότι δεν τα έχουμε οι υπόλοιποι. Το λογικό και δίκαιο όμως δεν είναι το να γκρινιάζουμε μονίμως για τα έξτρα των Δ.Υ., αλλά το να απαιτούμε ίδια δικαιώματα για όλους τους εργαζομένους.

 

Από εκεί και πέρα τι ακριβώς προτείνετε; Δουλεύουν -φαινομενικά τουλάχιστον- όσο απαιτείται. Αφού δεν προβλέπονται επιπλέον διδακτικές ώρες (ή μέρες, παρ' το όπως θες), τι θα τους κάνουμε; Να τους βάλουμε να δουλεύουν και σε άλλη υπηρεσία ώστε να χτυπάνε μεγαλύτερα ωράρια; Θα σας κάλυπτε κάτι τέτοιο;

 

 

 

Δε βλέπω και πολλούς πάντως να γκρινιάζουν επειδή οι νεοφιλελεύθεροι "επιχειρηματίες" εργοδότες τους, τους γ@μάνε με καταχρηστικά και παράνομα ωράρια. 

 

Γκρινιάζουν όμως επειδή άλλοι δουλεύουν λιγότερο, άσχετα αν το ωράριο τους είναι και το θεσμοθετημένο από το νόμο.

 

 

 

Όσο για τη σύγκριση με τους μισθούς άλλων εργαζομένων, τόσο Δ.Υ., όσο και Ι.Υ., αυτό που έγραψα είναι νομίζω σαφές:

 

- Σε σχέση με κάποιον που τα ξύνει σε κάποιο γκισέ εφορίας ή καρέκλα υπουργείου (και παίρνει και κοντά στα 1500 ευρώ συχνά), ναι, ο εκπαιδευτικός τρώει πολύ μεγαλύτερο ζόρι, ενώ έχει και πολλές παραπάνω ευθύνες. 

 

- Ένας εκπαιδευτικός που διορίστηκε σχετικά πρόσφατα παίρνει 900 ευρώ. Ένας Ι.Υ. που εργάζεται σε αντίστοιχης ευθύνης πόστο για κάποια χρόνια, πάλι περίπου τόσα παίρνει. Αν βέβαια συγκρίνεις τα 900 ευρώ του εκπαιδευτικού με τα 400-600 ευρώ του "βασικού" μισθού, λάβε υπόψιν πως ένας π.χ. "φρέσκος" πτυχιούχος δάσκαλος δεν ελπίζει σε διορισμό και έτσι, είτε δουλεύει στο δημόσιο ως ωρομίσθιος - άρα οι αποδοχές του είναι πολύ χαμηλότερες από τα 9 κατοστάρικα, είτε δουλεύει, όπως οι περισσότεροι νέοι, στον ιδιωτικό τομέα και παίρνει αντίστοιχο με των υπολοίπων Ι.Υ. μισθό.

 

Πόσα νομίζεις ότι παίρνει δηλαδή ένας δάσκαλος σε ιδιωτικό σχολείο; Γνωρίζω άτομο (απόφοιτος Παιδαγωγικού), το οποίο παίρνει περίπου 350 ευρώ και δηλώνεται ως ημιαπασχολούμενη βοηθός στη γραμματεία, παρότι βέβαια διδάσκει κανονικά και σε φουλ ωράριο. Εννοείται πως τη φορτώνουν και με έξτρα δουλειά για το σπίτι.

 

Θα μου πεις πως δουλεύει λιγότερο από π.χ. μια πωλήτρια στα Zara ή ένα σερβιτόρο. Σχετικό είναι αυτό. Στην τελική έχει σπουδάσει κάτι και προσπαθεί να το εκμεταλλευτεί, που είναι το κακό σ' αυτό; 

 

 

Αμφισβητειτε πως λευκη εβδομαδα συν μη απωλεια διδακτικων ωρων σημαινει επιμηκυνση της σχολικης χρονιας δηλαδη μικροτερη περιοδος θερινων διακοπων;

 

Ναι, το αμφισβητώ.

 

Γνωρίζω πως οι εκπαιδευτικοί οφείλουν να είναι στις θέσεις τους από τέλη Αυγούστου, καθώς και ότι οι καλοκαιρινές τους διακοπές ξεκινούν τουλάχιστον 10 ημέρες μετά τη λήξη του διδακτικού έτους. Αν ήθελαν, θα μπορούσαν να "μαγειρέψουν" έτσι το πρόγραμμα (πάγια τακτική των συναδέλφων τους της τριτοβάθμιας), ώστε να μη χάνουν καθόλου διακοπές. Στην τελική το νταραβέρι για 4-5 μέρες έγινε και μάλιστα "σπαστές". Λες να σκάλωσαν τόσο πολύ σ' αυτό;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεμπιπτόντως η διδακτική ώρα δε μπορεί να συγκριθεί με καμία άλλη εργατοωρα. Αν θεωρείτε φυσικά ότι ειναι κάτι εύκολο η δυσκολο ειναι απλα απόψεις.

Here we go. Ούτε καν με αυτουνού που κρέμεται από τα καλώδια της ΔΕΗ? trollface.jpg

Popcorn?

Πραγματικά, αυτό το πράγμα σταματήστε το επιτέλους οι εκπαιδευτικοί. Και μάλιστα οι δημόσιοι. Είναι προσβλητικό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι εκπαιδευτικός :-)

Ίσως θα έπρεπε όμως να ξαναδιαβάσεις το 2ο μέρος της πρότασης μου που παρέθεσες.

Δε θα κρίνω εγω αν η δουλειά τους ειναι εύκολη ή δύσκολη.

Εγω έκρινα μόνο που η δουλειά του καφετζή είναι άσχετη με αυτου που κρέμεται στα καλώδια και σίγουρα λίγότερο επικίνδυνη. ;-)

- Ένας εκπαιδευτικός που διορίστηκε σχετικά πρόσφατα παίρνει 900 ευρώ

 

630 καθαρά ο νεοδιόριστος μόνιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελληνες: Θεωρουν φυσικο να πληρωνονται περισσοτερο οι βοθρατζηδες που ασχολουνται με τα σκατα τους παρα αυτοι που ασχολουνται με τα μυαλα των παιδιων τους.

 

Υγ. Δεν ειμαι εκπαιδευτικος, ουτε δημοσιος υπλληλος.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελληνες: Θεωρουν φυσικο να πληρωνονται περισσοτερο οι βοθρατζηδες που ασχολουνται με τα σκατα τους παρα αυτοι που ασχολουνται με τα μυαλα των παιδιων τους.

 

Υγ. Δεν ειμαι εκπαιδευτικος, ουτε δημοσιος υπλληλος.

 

Κλασσικο τσιτατο...

Ολοι πρεπει να πληρωνονται το ιδιο, διοτι τι να το κανω το σπουδαγμενο παιδι, οταν θα εχει πνιγει στα σκατα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε με ενδιαφέρει να υποστηρίξω περαιτέρω απ' όσο ήδη έκανα τους εκπαιδευτικούς. Ως Δ.Υ. έχουν προνόμια τα οποία δυστυχώς δεν έχουν οι περισσότεροι ιδιωτικοί υπάλληλοι. 

 

Απλά το πρόβλημα για μένα δεν είναι το ότι οι εκπαιδευτικοί έχουν τελικά αυτά τα προνόμια, αλλά το ότι δεν τα έχουμε οι υπόλοιποι. Το λογικό και δίκαιο όμως δεν είναι το να γκρινιάζουμε μονίμως για τα έξτρα των Δ.Υ., αλλά το να απαιτούμε ίδια δικαιώματα για όλους τους εργαζομένους.

Πολύ βολικό επιχείρημα για να συγκαλύψει τα προφανέστατα και σημαντικά προνόμια που απολαμβάνουν οι εκπαιδευτικοί (ναι, και σε σχέση με άλλους Δ.Υ.)...

 

Ας θυμηθούμε τις αντιδράσεις που υπήρξαν πέρσι στην υποτυπώδη αύξηση του ωραρίου διδασκαλίας. Από τις 20 ώρες (που λιγοστεύουν ανάλογα με την προϋπηρεσία) αυξήθηκαν 2-3 ώρες και χάλασε το σύμπαν. Όταν τόσα χρόνια προσλαμβάνονταν αναπληρωτές και ωρομίσθιοι για να καλύψουν αυτές τις ανάγκες ήταν καλά, τώρα που έσφιξαν τα πράγματα...

 

Προκλητικό δεν είναι να έχεις κάποια προνόμια. Καλώς ή κακώς τα απέκτησες, έτσι που είναι διαμορφωμένο το σύστημα στην Ελλάδα. Προκλητικό είναι να θεωρεις τον εκπαιδευτικό "αδικημένο" και φυσικά να μη δέχεσαι σε καμία περίπτωση ένα οποιοδήποτε ξεβόλεμα (για να εξοικονομηθούν μερικές δεκάδες εκατομμύρια από τον προϋπολογισμο, που οι φορολογούμενοι χρηματοδοτούν).

 

Και σταματήστε να διαμαρτύρεστε για τους μισθούς των 900 ευρώ, που μια χαρά είναι για τη σημερινή κατάσταση της οικονομίας και τις συνθήκες εργασίας των εκπαιδευτικών. Ιδιωτικοί υπάλληλοι και ελεύθεροι επαγγελματίες τέτοιους μισθούς δεν βλέπουν ούτε με το κυάλι (με τις ασφαλιστικές εισφορές μάλιστα πληρωμένες).

 

Επί της ουσίας όσον αφορά το συγκεκριμένο μέτρο, εγώ βλέπω άλλη μια εβδομάδα πληρωμένες διακοπές για τους εκπαιδευτικούς και υποβάθμιση της εκπαιδευτικής διαδικασίας για τους μαθητές. Το μοναδικό θετικό είναι ότι θα μπορέσουν οι μαθητές της τρίτης λυκείου να διαβάσουν για τις εξετάσεις (αφού το λύκειο έχει καταντήσει εξεταστικό κέντρο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ βολικό επιχείρημα για να συγκαλύψει τα προφανέστατα και σημαντικά προνόμια που απολαμβάνουν οι εκπαιδευτικοί (ναι, και σε σχέση με άλλους Δ.Υ.)...

 

Κατά καιρούς έχω εκφράσει παρόμοια επιχειρήματα, προκειμένου να "υπερασπιστώ" και άλλους επαγγελματικούς κλάδους ή θεσμούς γενικότερα.

 

 

 

Σε κουβέντα όπου υποστήριξα το θεσμό της στρατιωτικής θητείας με χαρακτήρισαν "ένστολο τρολ", αλλού όπου υποστήριζα πως δεν πρέπει να γενικεύουμε εναντίον των Δ.Υ., αρκετοί εκτίμησαν πως είμαι "βολεμένος Δ.Υ.". Όταν διευκρίνισα -σε άλλο φυσικά thread- πως είμαι άνεργος, συγκεκριμένο μέλος καταφέρθηκε εναντίον μου, λέγοντας -εμμέσως πλην σαφώς- πως είμαι άεργος τεμπέλης, καθώς βέβαια και ηλίθιος με χαμηλό διανοητικό επίπεδο, διότι σπούδασα σε ΤΕΙ. Υπήρξαν δε και μεγαλύτερες αντιφάσεις, όπου έβλεπες σε threads που κινούνται ταυτόχρονα, απ' τη μια να ταυτίζομαι με το "νεοφιλελεύθερο λόμπι" και από την άλλη να θεωρούμαι "άπλητος αριστεριστής". Συχνά οι "επιστήμονες" με θεωρούσαν "ψεκασμένο γραφικό", ενώ οι "συνομωσιολόγοι" με έκριναν ως "πλανεμένο παπαγαλάκι του συστήματος", μιας και υιοθετούσα κάποια περισσότερο λογική άποψη.

 

Δε θα ξεχάσω βέβαια και την ανεκδιήγητη κουβέντα περί θρησκειών, όπου αρκετοί θεώρησαν -παρά τη σαφήνεια των θέσεών μου- πως ανήκω στους "χριστιανοταλιμπάν". 

 

Για όποιον πραγματικά ενδιαφέρεται να μάθει 2-3 πράγματα σχετικά με το συνομιλητή του, το insomnia παρέχει τη δυνατότητα. Μπορεί άνετα κάποιος να δει το προφίλ οποιουδήποτε μέλους και να διαβάσει όλες τις δημοσιεύσεις του.

 

 

 

Το point των παραπάνω φίλε μου είναι, πως το ότι έχω μια συγκεκριμένη άποψη επί κάποιου θέματος, δε σημαίνει πως απορρίπτω de facto τον αντίλογο, ούτε ότι υπάρχει οπωσδήποτε προσωπικό συμφέρον πίσω από κάθε θέση μου.

 

Εν προκειμένω, θεωρώ πως ήμουν σαφής: Δήλωσα πως όντως οι εκπαιδευτικοί έχουν περισσότερα προνόμια από άλλους εργαζομένους, τα οποία όμως δεν είναι -κατά τη γνώμη μου- περισσότερα απ' αυτά άλλων Δ.Υ. Υποστήριξα πως ο μισθός ενός σχετικά πρόσφατα διορισμένου εκπαιδευτικού (1-7 χρόνια νομίζω), δεν είναι σημαντικά μεγαλύτερος από κάποιον ο οποίος έχει ολοκληρώσει παρόμοιες σπουδές και διαθέτει πόστο αντίστοιχης ευθύνης στον ιδιωτικό τομέα.

 

Είπα επίσης πως ένας "φρέσκος" εκπαιδευτικός, αντιμετωπίζει πιθανότατα την ίδια ανεργία και παρόμοια επαγγελματικά προβλήματα με άλλους συνομηλίκους του, οι οποίοι είναι επίσης απόφοιτοι ιδρύματος τριτοβάθμιας εκπαίδευσης και ίσως διαθέτουν και κάποιο μεταπτυχιακό τίτλο. 

 

Αν θες να συγκρίνουμε τον ανειδίκευτο εργαζόμενο των 500 ευρώ με κάποιο συνομήλικό του εκπαιδευτικό, η κουβέντα θ' αλλάξει τελείως και θα πρέπει να εμπλέξουμε σ' αυτή περισσότερους παράγοντες, αλλά και επαγγελματικούς κλάδους. 

 

Εν κατακλείδι, το απόσπασμα που quot-αρες, είχε το εξής νόημα: Κουβεντιάζω σ' ένα διαδικτυακό forum, ξέροντας εξαρχής πως "αμπελοφιλοσοφώ", πιστεύοντας όμως πως η ανταλλαγή απόψεων σε πολιτισμένα πλαίσια κάνει καλό στους συμμετέχοντες και εμμέσως, που ξέρεις, ίσως κάνει καλό και στην κοινωνία γενικότερα. Γράφω λοιπόν καλοπροαίρετα πως, αντί να ευχόμαστε να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα και να γενικεύουμε, ας συνειδητοποιήσουμε πως η λύση στα προβλήματά μας, είναι η διεκδίκηση των δικών μας δικαιωμάτων. Το σαμποτάζ δικαιωμάτων άλλων δεν οδηγεί πουθενά, πέραν βέβαια της πρόσκαιρης ικανοποίησης που μας αποδίδει η εκτόνωση και το χάιδεμα του εγωισμού μας.

 

 

Ας θυμηθούμε τις αντιδράσεις που υπήρξαν πέρσι στην υποτυπώδη αύξηση του ωραρίου διδασκαλίας. Από τις 20 ώρες (που λιγοστεύουν ανάλογα με την προϋπηρεσία) αυξήθηκαν 2-3 ώρες και χάλασε το σύμπαν. Όταν τόσα χρόνια προσλαμβάνονταν αναπληρωτές και ωρομίσθιοι για να καλύψουν αυτές τις ανάγκες ήταν καλά, τώρα που έσφιξαν τα πράγματα...
 
Μαζί σου στα παραπάνω. Θα μου επιτρέψεις βέβαια να πω, ότι το συγκεκριμένο πρόβλημα δεν οφείλεται στους εκπαιδευτικούς γενικότερα, αλλά στους επαγγελματίες συνδικαλιστές.
 
Παρεμπιπτόντως, οι ωρομίσθιοι π.χ. που αναφέρεις, τι έφταιγαν; Δεν είναι εκπαιδευτικοί αυτοί; Να αρνούνταν μια ευκαιρία εργασίας στον τομέα τους, μόνο και μόνο για να μπορούν αργότερα να δηλώνουν "αντισυστημικοί" και να γλυτώσουν την κοινωνική κατακραυγή; 
 

 

Προκλητικό δεν είναι να έχεις κάποια προνόμια. Καλώς ή κακώς τα απέκτησες, έτσι που είναι διαμορφωμένο το σύστημα στην Ελλάδα. Προκλητικό είναι να θεωρεις τον εκπαιδευτικό "αδικημένο" και φυσικά να μη δέχεσαι σε καμία περίπτωση ένα οποιοδήποτε ξεβόλεμα (για να εξοικονομηθούν μερικές δεκάδες εκατομμύρια από τον προϋπολογισμο, που οι φορολογούμενοι χρηματοδοτούν).

 
Δεν δήλωσα πουθενά πως θεωρώ τους εκπαιδευτικούς αδικημένους. Η σύγκριση των μισθών τους με αυτούς άλλων κλάδων, έγινε για πολύ συγκεκριμένο λόγο.
 
Δεν είμαι πάντως απόλυτα σίγουρος σε ποιο "ξεβόλεμα", το οποίο θα εξοικονομούσε και τόσα χρήματα, αναφέρεσαι. Αν μιλάς για την αύξηση των διδακτικών ωρών και την κατά συνέπεια εξοικονόμηση χρημάτων από τις προσλήψεις επιπλέον ωρομισθίων, συμφωνώ μαζί σου.
 
 
Και σταματήστε να διαμαρτύρεστε για τους μισθούς των 900 ευρώ, που μια χαρά είναι για τη σημερινή κατάσταση της οικονομίας και τις συνθήκες εργασίας των εκπαιδευτικών. Ιδιωτικοί υπάλληλοι και ελεύθεροι επαγγελματίες τέτοιους μισθούς δεν βλέπουν ούτε με το κυάλι (με τις ασφαλιστικές εισφορές μάλιστα πληρωμένες).
 
Στο κείμενό μου δεν εκφράστηκε κάποιου είδους διαμαρτυρία, αφενός διότι πολύ απλά ανήκω στη δεύτερη κατηγορία, σ' αυτούς δηλαδή που ούτε με το κυάλι δε βλέπουν τέτοια μηνιάτικα, αφετέρου διότι θεωρώ ένα τέτοιο μισθό απολύτως ικανοποιητικό.
 
Αν διαμαρτύρομαι για κάτι, αυτό είναι η έλλειψη κοινωνικής δικαιοσύνης και η εγωιστική αντίληψη πολλών ανθρώπων γύρω μου. 
 
 
Επί της ουσίας όσον αφορά το συγκεκριμένο μέτρο, εγώ βλέπω άλλη μια εβδομάδα πληρωμένες διακοπές για τους εκπαιδευτικούς και υποβάθμιση της εκπαιδευτικής διαδικασίας για τους μαθητές. Το μοναδικό θετικό είναι ότι θα μπορέσουν οι μαθητές της τρίτης λυκείου να διαβάσουν για τις εξετάσεις (αφού το λύκειο έχει καταντήσει εξεταστικό κέντρο)

 

Σχετικά με τα κόκκινα bold, συγγνώμη κιόλας, αλλά αυτό δε γράφει σαφώς και συνεχώς, εδώ και τόσες σελίδες, o Cossutius; Αυτό υποστηρίζει ο άνθρωπος και κλασσικά του την πέφτουν διάφοροι, επειδή θεωρούν πως οι εκπαιδευτικοί κοιτάνε πως θα γλυτώσουν μερικές ημέρες διακοπών.

 

Να στο πάω παραπέρα, η αντίθεση των εκπαιδευτικών στο εν λόγω μέτρο, βάσει αυτού που λες δεν αιτιολογήθηκε; Το τονίζω, οι εκπαιδευτικοί δε γούσταραν το μέτρο, είναι κατανοητό; 

 

Στο φινάλε, αμφισβητείς πως υπάρχουν εκπαιδευτικοί, οι οποίοι ενδιαφέρονται πραγματικά για τους μαθητές τους, ή που πιστεύουν πως η εργασία τους είναι λειτούργημα και την αντιμετωπίζουν με τη δέουσα σοβαρότητα;

 

Μη γενικεύουμε φίλε μου, μας έχει φάει αυτό το πράγμα. Πως θα σου φαινόταν αν κάποιος έκρινε πρόχειρα το δικό σου κλάδο, υποστηρίζοντας πως οι αμοιβές σας είναι εξαιρετικά υψηλές χωρίς λόγο, πως πληρώνεστε για να λέτε ψέμματα υπέρ εγκληματιών, ή πως ως δικαστικοί χρηματίζεστε για να γλυτώσετε λαμόγια; 

 

Όσο για το ότι το Λύκειο έχει καταντήσει εξεταστικό κέντρο, ποιος πραγματικά φταίει; Οι εκπαιδευτικοί; Πότε ξεκίνησε το φαινόμενο της παραπαιδείας στην Ελλάδα; Υπό τι συνθήκες; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς ότι οι διορισμένοι εκπαιδευτικοί δεν είναι αυτοί που τις χρυσές εποχές κάνανε τα πιο ακριβά ιδιαίτερα στην αγορά. Όταν ο προφορικός βαθμός διαμορφώνει το αποτέλεσμα της εισαγωγής στην τριτοβάθμια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...