Προς το περιεχόμενο

Λευκή εβδομάδα, λες και δεν έχουμε αρκετές αργίες.


status

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 483
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να θυμάσαι. Τα πάντα ξεκινάνε από το σπίτι.

Ε όχι δα.

 

Η άποψή μου είναι ότι ελάχιστοι εκπαιδευτικοί είναι εκπαιδευτικοί με τη σημασία της λέξης.

Ακόμα και σήμερα, ένας δάσκαλος που έχει μεταδοτικότητα, μέθοδο, είναι καταρτισμένος και δε βαριέται θανάσιμα, μπορεί να λέγεται εκπαιδευτικός και οι μαθητές θα τον σεβαστούν. Οι μαθητές έχουν περισσότερα ερεθίσματα και εικόνες απ ότι το 1980, η πληροφορία είναι παντού γύρω τους, οπότε ο ρόλος του δασκάλου θα πρέπει να εξελιχθεί αν ο τελευταίος θέλει να συμβαδίσει με την εποχή. Επειδή όμως αυτό δε συμβαίνει, ο δάσκαλος θεωρεί ότι πλέον τα παιδιά για κάποιο λόγο "χάλασαν" και έχασαν το σεβασμό τους απέναντί του. Πρέπει ίσως να αντικρίσει τον ελέφαντα που κάθεται πρώτο θρανίο φάτσα και τόσο καιρό κάνει πως δεν τον βλέπει.

 

Αλλιώς μπορούμε να λέμε για πάντα ότι όλα ξεκινάνε από το σπίτι και ότι φταίει το σύστημα, την ώρα που κατά κοινή ομολογία η εκπαίδευση στην Ελλάδα πιάνει πάτο, αλλά τα άτομα που τη στελεχώνουν δε φταίνε σε τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο αλλά για τη λευκή εβδομάδα, οι πρώτοι που αντιδρουν ειναι οι εκπαιδευτικοί διότι θεωρουν οτι χαλάει τη ροή.

 

Physics

καταρχην διαφωνεις στο οτι τα πάντα ξεκινουν απ το σπίτι, κάτι για το οποίο είμαι κάθετος.

 

Ανεξάρτητα με αυτό, οι σημερινοί καθηγητές, ειναι πολύ πιο μορφωμένοι και καταρτισμένοι σε σχέση με τους παλαιότερους που κέρδιζαν τον σεβασμό μας ή τον φόβο μας σε μεγάλο ποσοστό.

Μεταπτυχιακά, διδακτορικά, ΑΣΕΠ για μια θέση στην εκπαίδευση.

Ο ρόλος του δασκάλου έχει ήδη εξελιχθεί. Εκατοντάδες πάνε με λαπτοπ στο σχολείο για να δείξουν 5 παραπάνω πράγματα στους μαθητές τους και να συμβαδίσουν με την εποχή, διότι σε αυτή ζούμε όλοι.

 

Τα παιδιά δεν χάλασαν.

Η κοινωνία άλλαξε και κατ επέκταση και οι γονείς . Το πρόβλημα ειναι περισσότερο κοινωνικό παρά εκπαιδευτικό.

 

Κοιτα εμεις οι 2. Έχουμε άποψη για τα πάντα. Κρίνουμε τους εκπαιδευτικους.

Επειδη κάναμε μαθητές πριν 10-20 χρόνια? Η επειδή μας λέει ο εκάστοτε μαθητής οτι ο καθηγητής του ειναι χάλιας και δε τους κάνει καλό μαθημα.

 

Αυτό που θέλω να πω ειναι πως στη τωρινή κοινωνία θεωρουμε οτι γνωριζουμε τα πάντα. Εχουμε σπουδάσει κάποια χρόνια, έχοντας προσβαση στη πληροφορία, νομίζουμε οτι ξέρουμε να κρίνουμε την εργασία του άλλου. Οτι ξέρουμε να κρινουμε τον γιατρό, τον τραπεζικό, τον αστυνομικό.

Δεν ξέρουμε.

 

Γνωριζουμε ομως ένα βασικό πραγμα. Οτι η οικογένεια δεν ειναι ίδια όπως παλιά. Τα παιδιά δεν ελέγχονται πλέον με τον ίδιο τροπο.

Έχουμε έξαρση βίας στα σχολεία, γενικές αναταραχές και η ευθύνη πάει πάντα στον εκάστοτε εκπαιδευτικό.

 

Δεν αντέχουμε τα ιδια μας τα παιδιά λεπτό στο σπίτι, απαιτούμε ομως απ τον εκπαιδευτικό να πάρει τον ρόλο του πατέρα και της μάνας. Δεν ειναι αυτή η δουλειά του.

Η εργασία του ειναι να διδάξει την υλη του μαθήματος με όσο καλυτερο τρόπο μπορει.

 

Για να γινει αυτό καλά, θα πρέπει προφανως να υπάρχει ησυχία οπως σωστά ειπες.

 

Στο λέω εγω προσωπικά. Είχα αρκετά καλούς καθηγητές στο σχολείο. Όσο καλύτερος, μεταδοτικός ηταν κάποιος, τόσο φασαρία έκανα εγω, παίρνοντας θάρρος. Μέχρι να φθάσω Β λυκείου τους έβγαζα τη πίστη :P :P Άλλες εποχές βέβαια τότε. Ο καθηγητης ερχόταν μαζί 5νθημερη, τα πιναμε παρέα, χωρις να φοβάται οτι θα τον καταγγείλει κάποιος ηλίθιος για κακή διαπαιδαγώγηση στα κακομαθημένα :P

 

Ποιός είπε οτι τα παιδιά έχουν μέτρο?

Παιδιά είναι. Δεν φταίνε. Το σπίτι όμως οφείλει να τους θέσει το μέτρο.

 

Και το μέτρο αυτό μπορεί να ειναι η συνεργασία με τον εκπαιδευτικό.

Σε πέταξε έξω επειδή έκανες φασαρία? Καλά σου έκανε. (πόσοι ειναι τρελοί που πετάνε κάποιον έξω χωρις λόγο? Πόσοι ειναι "κομπεξικοι που σου έβαλαν 9 και όχι 19 που θεωρεις οτι άξιζες". )Οχι να ζητάς τον λόγο στον εκπαιδευτικό και να τσακωνεσαι μπροστά του, ενώπιον των μαθητών διότι θεωρείς οτι σου αδικησε τον κανακάρι σου. Λες και δε ξέρεις οτι και εσυ σαν παιδί τα ίδια έκανες.

 

Ξαφνικά έχουμε βγάλει το 90% των εκπαιδευτικών άχρηστους, ανιδεους και αναφερόμαστε στη Σουηδία, μια χωρα με εντελως διαφορετική κουλτούρα.

 

Ο καθένας ας κάνει την αυτοκριτική του.

 


Αλλιώς μπορούμε να λέμε για πάντα ότι όλα ξεκινάνε από το σπίτι και ότι φταίει το σύστημα, την ώρα που κατά κοινή ομολογία η εκπαίδευση στην Ελλάδα πιάνει πάτο, αλλά τα άτομα που τη στελεχώνουν δε φταίνε σε τίποτα.

 

 

Πες το αυτο στον απολυμένο του Κατσέλη...Πες του οτι φέρει ευθύνη που η εταιρεία που εργαζόταν πτώχευσε. Η καλυτερα πες το στον τέως εργαζόμενο του Κωστόπουλου.

 

Το point ειναι να μην είμαστε μηδενιστές ;-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διαφωνούμε εντελώς, αλλά θα συμφωνήσω απόλυτα με την τελευταία σου πρόταση στο spoiler.

 

 

Δε σε υποτιμώ, απλά δεν έχω το κουράγιο να απαντήσω

 

 

...η σύγκριση του δημοσίου υπαλλήλου με τον ιδιωτικό ατυχής, όπως και ο παραλληλισμός της επιχείρησης που έχει σκοπό τη μεγιστοποίηση του κέρδους με το σχολείο. Είναι δύσκολη η ώρα, το καταλαβαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ψιλιάζομαι ότι το μετρο πέρασε προκειμένου ένας συγκεκριμένος που ανακαινίσε το εξοχικό του με επιδοτήσεις, με σκοπό να λειτουργήσει ως ξενώνας,να κατορθώσει να το νοικιάσει μια τουλάχιστον φορα (μετά απο 15 χρόνια...) για να αποφύγει τα χειρότερα στο δικαστήριο

 

Είναι συνταξιούχος, τα φέρνει δύσκολα βόλτα, είμαστε αλληλέγγυοι.

 

Ναι στην λευκή εβδομάδα!!!

 

:P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να παν να γ@@@θουν..Τώρα που Δεν πάω σχολείο τα κάνουν αυτά..αλλά όχι ότι έφταιγε το σχολείο που δεν πηγαίνουν εκδρομή οι γονείς..με τι να πάνε με κάρο;; αφού η βενζίνη έχει φτάσει στα ύψη λες και έχεις αεροπλάνο να γεμίσεις...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας κλεινουν τα σχολεία 1 μήνα το καλοκαίρι και 2 μήνες τον χειμωνα να τονωθεί και ο χειμερινός τουρισμος, να γίνεται οικονομια στο πετρελαιο, να μην βγαίνουν τα παιδια στο κρύο και αρρωσταίνουν και κυρίως οι καλοί μας οι εκπαιδευτικοί να μην χαλαρώνουν από την μεγάλη περίοδο απραξιας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διαφωνούμε εντελώς, αλλά θα συμφωνήσω απόλυτα με την τελευταία σου πρόταση στο spoiler.

 

 

 

* SPOILER *

 

 

 

...η σύγκριση του δημοσίου υπαλλήλου με τον ιδιωτικό ατυχής, όπως και ο παραλληλισμός της επιχείρησης που έχει σκοπό τη μεγιστοποίηση του κέρδους με το σχολείο. Είναι δύσκολη η ώρα, το καταλαβαίνω.

 

Μπα ο παραλληλοσμος ήταν περισσότερο για να δείξω πως δε μπορει σε κάθε περίπτωση να φταίνε όλοι και πως μεγαλύτερη ευθύνη εχει ο εργοδότης. (Δεν συγκρινονται οι 2 καταστασεισ αν και ΚΑΤ εμε, η προσπάθεια μετάδοσης γνώσεων ειναι σημαντικότερη από τη κάθε επικερδή επιχείρηση.) :-)

Επι της ουσίας ( χωρίς να έχω διαβάσει το σποιλερ σου διότι απ το κινητο δε με αφήνει), νομίζω ότι το Σπιτι ειναι το Α και το Ω στη διαμόρφωση της προσωπικότητας ενός νέου.

 

Κουβέντα να γίνεται :-)Σε ότι αφορά το θέμα μας, αμφιβάλλω αν θα έχουν κέρδος οι ξενοδόχοι από αυτή την ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν καταλαβαίνω τη μουρμούρα πάντως. Μέρες μαθημάτων δε θα χαθούν, λέει, γιατί θα ξεκινάει 2 μέρες νωρίτερα τον Σεπτέμβριο και θα τελειώνει 2 μέρες αργότερα. Δε λέω ότι θα ξεχυθούν όλοι στα βουνά και θα ξοδεύουν αβέρτα λεφτά, αλλά τι είχαμε τι χάσαμε. Από το να έχει 3 μήνες κενό το καλοκαίρι, ας έχει 3 μήνες παρά 4 μέρες και να έχουν τα παιδιά μια βδομάδα ξεκούραση μέσα στη χρονιά.

 

Εσύ παραμιλάς λογικά για δω μέσα...ούτε ένας αφορισμός ούτε ένα θάψιμο...σου έρχεται το ban...

 

Ρε παιδιά σίγουρα και να περάσει δεν έγινε τίποτα είτε με 2 μέρες είτε με 4 καθώς θα αναπληρωθούν...αλλά πως θα τονωθεί η κίνηση δεν κατάλαβα εγώ? Αντε σου λέω εγώ οτι έχει λεφτά ο κόσμος και δουλειές (που δεν έχει για να πάει διακοπές ) αλλά αντε σου λέω εγώ ότι έχουν...δουλεύει ένας σε μια τράπεζα με καλο μισθό..σε ενα σουπερ μάρκετ..σε μια άλλη δημόσια υπηρεσία στην τελική (ΔΕΗ,ΚΕΠ.Δημο)...άδεια εκείνη την εβδομάδα που δεν θα πάει το παιδί στο σχολείο ποιος θα του δώσει? Μόνο οι ίδιοι οι δάσκαλοι και οι καθηγητές θα έχουν κενό για να μπορούν να πάνε διακοπές και δεν νομίζω ότι βγάζουν και τόσα τέτοια.

 

Πραγματικά είναι να απορείς με την λογική που παίρνονται μέτρα και νόμοι...φτάσαμε στο επίπεδο να περνάμε μέτρα που απλά δεν βλάπτουν σε τίποτα αλλά στην τελική δεν ωφελούν και σε τίποτα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η θεια Αγγελα τραυματιστηκε γιατι ειχε 20 χρονων πεδιλα του σκι. Και ενω η εταιρεια της ειχε κανει συσταση και προφανως θα τις ειχαν προσφερει δωρεαν νεα. Αυτη δεν τα δεχτηκε.. και ηταν και σε ξενοδοχειο τεσσαρων αστερων , οχι σε καμια σουιτα. Αχωνευτη μεν , ασχημη , δεν ειναι να την κανεις μοστρα ως πρωθυπουργο αλλα μαλλον δεν ειναι να τους δουλευουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...