Προς το περιεχόμενο

Λευκή εβδομάδα, λες και δεν έχουμε αρκετές αργίες.


status

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αλλο αργιες, αλλο απεργιες...

Οι αργιες ειναι συγκεκριμενες, τις ξερει το υπουργειο απο την αρχη της χρονιας, και αναλογα προσθετει ή αφαιρει ημερες στο τελος.

Στο γραφημα, η Φιλανδια και η Σουηδια (σε 6ωρα) εχει 58 ημερες παραπανω αργιες απο εμας, αυτοι πως διαολο την προλαβαινουν την υλη; 

γιατι εκει δεν εχουν 35 παιδια ανα καθηγητη.

ουτε εχουν ονειρο να περασουν σε αει πορνολογιας επειδη ειναι αει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 483
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καταρχην να εισθε σιγουροι οτι η "λευκη εβδομάδα" θα αφορά τελικά 2 μέρες. Τάδε έφη γνωστός αιρετός της Α βαθμιας και ξενοδοχοι.

Οπως ειπώθηκε το σχολικό έτος θα ξεκινάει μια μέρα νωρίτερα ενω θα τελειώνει μια αργότερα.

Δεν θα χαθουν μέρες.

 

Προσωπικά το βρίσκω αδιάφορο ως μέτρο, μια που χρήμα δεν υπάρχει, αλλά εν πάση περιπτώση.

 

Σε ότι αφορα το επιπεδο της Παιδείας μας, έχω ξαναπει οτι έχουμε εξαιρετικους καθηγητές και δασκάλους (και το εννοώ αυτο), με ένα συστημα που κάνει οτιδηποτε δυνατον να δυσκολεψει τις ζωές, μαθητών και εκπαιδευτικών. Μιλάμε για τη χώρα που κάθε χρόνο έχουμε εκπαιδευτική μεταρρύθμιση, που οι τάξεις των 20 μαθητών, έγιναν επίσημα τάξεις των 30, που μαθητές και εκπαιδευτικοί μένουν στον αέρα διότι ξαφνικά τους καταργούν τις ειδικότητες,  που όλοι έχουν άποψη, αλλά μόλις μπουν σε μια τάξη φεύγουν κλαίγοντας και αράζουν με απόσπαση στα υπουργεία για να ηρεμήσουν και γενικά ένα σύστημα που ο εκπαιδευτικός και ο μαθητής ειναι οι τελευταίοι τροχοί της αμάξης.

Γενικά η οποιαδήποτε συγκριση με άλλες χώρες, ειναι εντελώς άστοχη για πολλούς λόγους μερικους εκ των οποιων προαναφέρθηκαν.

 

Τέλος αν το υπουργείο θέλει όντως να δουλέψει η λευκή εβδομάδα, ας κηρύξει επίσημη αργία στον ιδιωτικό τομέα εκείνες τις 2 ημέρες. Χαλασμός κυρίου θα γίνει. :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι γελοίο να θεωρούν ορισμένοι οτι η μόρφωση εξαρτάται από το πόσες ώρες περνάς στο σχολείο... μ αρέσει που βρίσκουν και πολλές τις αργίες. Τα παιδιά δεν είναι ρομπότ. 

 

Το εκπαιδευτικό σύστημα είναι γνωστό πως είναι για τα μπάζα. Έστω και μια ώρα μακριά του είναι κέρδος για τα παιδιά. 

 

Εύχομαι να καταργηθούν και τα θρησκευτικά και μαθήματα όπως η τεχνολογία της 1η λυκείου που υπάρχουν μόνο για να συμπληρώνονται 7ωρα και να χάνουν τα παιδιά τον χρόνο τους σε μια παιδεία που στραγγαλίζει την δημιουργικότητα και τις προσωπικές δεξιότητες, που δεν έχει καμία πρόνοια για τα παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες, που... δεν έχει ο κατάλογος τελειωμό.

 

Προς τους γονείς: Να ανησυχείς για τις ώρες που περνάει το παιδί σου στο σχολείο, όχι για τις ώρες που δεν περνάει σε αυτό.

 

Περάσαμε κι εμείς από θρανία... 19 βγάλαμε. Αλλά ξέραμε σε τι μπουρδέλο βρισκόμασταν. Το σχολείο είναι καλό μόνο στο δημοτικό και σε κάποιες βασικές γνώσεις. Η χρησιμότητα του έγκειται στο γεγονός πως είναι ένα πολύ καλό μέσο κοινωνικοποίησης.

 

Και όταν λέω οτι πρέπει να υπάρξουν αλλαγές στη παιδεία δεν εννοώ περισσότερες εξετάσεις γιατί κατα καιρούς διαβάζω για... εξετάσεις σε 5η και 6η δημοτικού ωστε να προετοιμάζονται (!) για τις εξετάσεις του γυμνασίου. Να μην μπορείς δηλαδή να απολαύσεις την ζωή σου ούτε μικρός που θα έπρεπε να είσαι έξω να παίζεις και όχι να κλείνεσαι σε παγωμένες αίθουσες και να σου ρουφάνε το αίμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Όσον αφορά τις διδακτικές ώρες που θα χαθούν από την εφαρμογή του θεσμού, 

 

 

 

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ πεθαίνω...

 

εδώ έχουμε τύπους με μεταπτυχιακά και διδακτορικά που τυλίγουν γύρους αλλά ωιμε! - αν χαθούν οι 20 διδακτικές ώρες στο δημοτικό τον ήπιαμε. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ πεθαίνω...

 

εδώ έχουμε τύπους με μεταπτυχιακά και διδακτορικά που τυλίγουν γύρους αλλά ωιμε! - αν χαθούν οι 20 διδακτικές ώρες στο δημοτικό τον ήπιαμε. 

Kαλά το αν κάποιος έχει διδακτορικό και τυλίγει γύρους, δε σημαίνει οτι πρέπει να στερηθεί ένα παιδί, μορφωτικές ώρες, σε όσο μέτριες συνθήκες και αν γίνονται αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε με την τραγική παιδεία που έχουμε, θα έπρεπε να ασχολούμαστε με το να διορθώσουμε το κακό στην ρίζα. Το σχολείο θα μπορούσε να είναι διπλά αποδοτικό με τον μισό χρόνο διδασκαλίας, αλλά ως συνήθως βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος. 

 

Στην Ελλάδα ο μέσος φοιτητής τελειώνει τις σπουδές του στα 25+ (και εγώ το ίδιο δεν βγάζω την ουρά μου απ έξω) ενώ στις σοβαρές χώρες στα 22. Αρκετές διδακτικές ώρες έχουν τα παιδιά..δεν θα στερηθούν τίποτα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε με την τραγική παιδεία που έχουμε, θα έπρεπε να ασχολούμαστε με το να διορθώσουμε το κακό στην ρίζα. Το σχολείο θα μπορούσε να είναι διπλά αποδοτικό με τον μισό χρόνο διδασκαλίας, αλλά ως συνήθως βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος. 

 

Στην Ελλάδα ο μέσος φοιτητής τελειώνει τις σπουδές του στα 25+ (και εγώ το ίδιο δεν βγάζω την ουρά μου απ έξω) ενώ στις σοβαρές χώρες στα 22. Αρκετές διδακτικές ώρες έχουν τα παιδιά..δεν θα στερηθούν τίποτα

Δε διαφωνώ.

Επειδή όμως τα σωστά εκπαιδευτικά συστήματα, προυποθέτουν και σοβαρές οικονομίες, ειναι δυσκολο να μιλάμε για μισό χρόνο διδασκαλίας.

Και εσυ αν ησουν εκπαιδευτικος θα έκανες πολύ καλύτερο μάθημα με 10 παιδιά ξέρω γω. Ελα ομως που κάνεις με 30 και πρέπει μέσα σε 45 λεπτά να προλάβεις τα πάντα :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατηγορώ τους εκπαιδευτικούς, όλα τα χρόνια που έκανα σχολείο οι περισσότεροι προσπαθούσαν να κάνουν καλή δουλειά. Το εκπαιδευτικό σύστημα όμως είναι απαράδεκτο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αντιλαμβανομαι την οικονομικη επιδραση του μετρου καθως τα πιο πολλα νοικοκυρια φετος δεν νομιζω να διαθεσουν χρηματα για αποδρασεις για σκι..αλλα το γεγονος οτι μια ομαδα επαγγελματιων διατυπωσε μια αποψη και μια ιδεα ωστε να βελτιωσει τις συνθηκες δουλειας αντι να γκρινιαζει και να μιζεριαζει  μου φαινεται τοσο ανελπιστο , λες και δεν ειμαστε στην Ελλαδα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 
Οι λοιπές ευρωπαϊκές χώρες ΔΕΝ έχουν 5 μήνες σε αργίες και παύσεις όμως.
 
Τα σχόλια δικά σας.

 

τι να πούμε δηλαδή ? η χώρα είναι μπροστά 

και δε νομίζω να μας ενοχλούσε αν είμασταν και σε άλλα θέματα Ευρωπαίοι   B) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι εκει δεν εχουν 35 παιδια ανα καθηγητη.

 

Προς μεγάλη μου έκπληξη, συζητούσα πρόσφατα με μαθήτρια από τη Σουηδία, η οποία μου έλεγε ότι στα σχολικά τους τμήματα ανέκαθεν το πλήθος ήταν 30 παιδιά (εγώ πίστευα ότι θα είχαν max 15-20). Μάλιστα αποκλειστικά στο σχολείο έχει μάθει δύο ξένες γλώσσες, χωρίς φροντιστήριο (δεν υπάρχουν φροντιστήρια εκεί). Αυτό που παρατήρησε η ίδια ως exchange student στην Ελλάδα, είναι ότι μέσα στην τάξη γίνεται της πουτάνας, ενώ στη Σουηδία τα παιδάκια κάθονται με σεβασμό και προσοχή. Βέβαια τον σεβασμό τον κερδίζει ο εκπαιδευτικός και πηγάζει από την οικογένεια, οπότε food for thought. Εδώ ο εκπαιδευτικός κατηγορεί το σύστημα, λες και δεν το διαμορφώνει ο ίδιος, και ο γονιός κατηγορεί το σχολείο. Πάντα είμαστε της ποσότητας και όχι της ποιότητας στην Ελλάδα, σε όλους τους τομείς.

 

In other news, κάνω εμετό μόνο και μόνο διαβάζοντας τη συγκεκριμένη ιδέα. Σαν τα ανοιχτά καταστήματα τις Κυριακές μου κάνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια τον σεβασμό τον κερδίζει ο εκπαιδευτικός και πηγάζει από την οικογένεια, οπότε food for thought.

 

Να θυμάσαι. Τα πάντα ξεκινάνε από το σπίτι.

 

Θεωρω οτι τη 10ετία του 80,90 που πολλοί απο εδω πήγαμε σχολείο, τα πράγματα ήταν αρκετά δύσκολα. Μόνο που τότε τον δάσκαλο ή τον καθηγητή τον σεβόσουν. Ποια η διαφορά? Ήταν καλύτεροι απ ότι τώρα? Τώρα έχουν μεταπτυχιακά και διδακτορικά. Δεν ηταν καλύτεροι.  Τα σπίτια ήταν καλύτερα.

Αν γύρναγες σπιτι και ειχες φάει τιμωρία, τις έτρωγες απ τη μάνα σου. Η μπάτσα έπεφτε συνεφο (για όλους ίσχυε αυτό)

Αν τωρα σε πετάξει έξω ο εκπαιδευτικός, η μάνα θα κάνει καταγγελία που ο κανακάρης της έμεινε μόνος του στον διάδρομο και αυτόματα ο εκπαιδευτικος θα χαρακτηριστεί επίορκος.

 

paideia_xthes_simera.jpg

 

Αυτή ειναι η μόνη διαφορά της Σουηδίκής τάξης των 30 μαθητών, με αυτή της Ελληνικής.

 

%CE%93%CE%B5%CE%BBo%CE%B9%CE%BF%CE%B3%CF

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...