Προς το περιεχόμενο

Λευκή εβδομάδα, λες και δεν έχουμε αρκετές αργίες.


status

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 483
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Και γιατι δεν μας λες τι ψηφιζες ? Να μας αποστομωσεις με την επιλογη σου ?

 

Δεν κάνουμε πολιτική συζήτηση, βλέπε κανόνες του forum.

 

Έθεσα δύο απλά θέματα, δημόσια σπατάλη από ανούσιες κρατικές επιχορηγήσεις ενώ ταυτόγχρονα διαλύουν δημόσιους τομείς που έχουν τεράστια χρηστικότητα και κοινωνικό όφελος, και το απλό ερώτημα πως περιμένουμε πολιτικού εξυγίανσης του Δημοσίου τομέα από τους ίδιους ανθρώπους που τον διέλυσαν.

 

Αν έχεις να πεις κάτι επί τούτου, μπορείς να το κάνεις. Για την ώρα το μόνο που έχεις πει είναι ότι επικροτείς τους ανθρώπους που δημιούργησαν το τέρας του Δημοσίου και περί σοσιαλιστικής επανάστασης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α δεν κανουμε πολιτικη συζητηση.Επειδη εισαι πραγματικα κουραστικος με την εξυγιανση του δημοσιου σου απανταω πως αν δεν υπηρχε η @ημενη τροικα δυστυχως δεν θα γινοταν εξυγιανση ουτε σε 200000 χρονια.Κατσε τωρα να παραμυθιαζεσαι οτι το κομμα σου (δεχομαι καλοπροαιρετα οτι δεν ανηκε στον δικομματισμο, βασικα κανω υπερπροσπαθεια για να το δεχθω ) θα τα εκανε καλυτερα και κατσε να υποστηριζεις καθε παθογενεια της ελληνικης οικονομιας.Γιατι ειμαι σιγουρος οτι δεν θα θες την παραμικρη μεταρυθμιση.Την παραμικρη.Και αν κανω λαθος σε προκαλω να πεις μια.


το τέρας του Δημοσίου 

 

Α μπα ? Τερας του δημοσιου τωρα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Και αν κανω λαθος σε προκαλω να πεις μια.

 

Κουραστικός είναι κάποιος που ξεκινάει με χαζές ειρωνίες, περί σοσιαλιστικής επανάστασης, συνεχίζει μιλώντας για το "κόμμα σου", και δεν ξέρει να ξεχωρίσει την πολιτική συζήτηση από την συζήτηση περί οικονομίας.

 

- Παύση κρατικών επιχορηγήσεων στους εθνικούς μας νταβαντζήδες.

- Απόλυση όλων των δημοσίων υπαλλήλων οι οποίοι δεν πληρούν τα κριτήρια, μπήκαν με αδιαφανείς μεθόδους (κοινώς ρουσφέτια των γνωστών κυβερνώντων κομμάτων).

- Κατάργηση/Τροποποίηση νόμων που δημιουργήθηκαν για να παρέχουν ατιμωρησία σε όλο το πολιτικό προσωπικό που ευθύνεται για την τωρινή μας κατάσταση (π.χ. νόμος περί ευθύνης υπουργών)

 

Τρεις μεταρρυθμίσεις στα γρήγορα.

 

Ξέρεις ποια είναι η διαφορά μας, όταν βγήκε στη δημοσιότητα ότι γνωστό κυβερνητικό στέλεχος, έχει στο γραφείο του σαν επιστημονικό συνεργάτη την γκόμενά του, εγώ δεν θα δεχόμουν από ένα τέτοιο άνθρωπο να μιλάει για μεταρρυθμίσεις ενάντια στα ρουσφέτια του δημοσίου. Άπαξ όμως κλείνει την ΕΡΤ και χάνουν την δουλειά τους, και ένα μεγάλο μέρος εργαζομένων που δεν μπήκαν στην κρατική τηλεόραση με ρουσφέτι ή αντίστοιχους μεθόδους, τύποι σαν κι εσένα πανηγυρίζουν, γιατί βλέπουν στο πρόσωπο ενός λαμόγιου, τον μέγα εξυγιαντή. 

 

 

Α μπα ? Τερας του δημοσιου τωρα ?

 

Το ότι εσύ έχεις βγάλει συμπέρασμα, πως δεν βλέπω την εικόνα του Δημόσιου τομέα, είναι δικό σου πρόβλημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουραστικός είναι κάποιος που ξεκινάει με χαζές ειρωνίες, περί σοσιαλιστικής επανάστασης, συνεχίζει μιλώντας για το "κόμμα σου", και δεν ξέρει να ξεχωρίσει την πολιτική συζήτηση από την συζήτηση περί οικονομίας.

 

- Παύση κρατικών επιχορηγήσεων στους εθνικούς μας νταβαντζήδες.

- Απόλυση όλων των δημοσίων υπαλλήλων οι οποίοι δεν πληρούν τα κριτήρια, μπήκαν με αδιαφανείς μεθόδους (κοινώς ρουσφέτια των γνωστών κυβερνώντων κομμάτων).

- Κατάργηση/Τροποποίηση νόμων που δημιουργήθηκαν για να παρέχουν ατιμωρησία σε όλο το πολιτικό προσωπικό που ευθύνεται για την τωρινή μας κατάσταση (π.χ. νόμος περί ευθύνης υπουργών)

 

Τρεις μεταρρυθμίσεις στα γρήγορα.

 

Ξέρεις ποια είναι η διαφορά μας, όταν βγήκε στη δημοσιότητα ότι γνωστό κυβερνητικό στέλεχος, έχει στο γραφείο του σαν επιστημονικό συνεργάτη την γκόμενά του, εγώ δεν θα δεχόμουν από ένα τέτοιο άνθρωπο να μιλάει για μεταρρυθμίσεις ενάντια στα ρουσφέτια του δημοσίου. Άπαξ όμως κλείνει την ΕΡΤ και χάνουν την δουλειά τους, και ένα μεγάλο μέρος εργαζομένων που δεν μπήκαν στην κρατική τηλεόραση με ρουσφέτι ή αντίστοιχους μεθόδους, τύποι σαν κι εσένα πανηγυρίζουν, γιατί βλέπουν στο πρόσωπο ενός λαμόγιου, τον μέγα εξυγιαντή. 

 

Δεν διαφωνω με τις ''μεταρυθμισεις σου''.Εγω βεβαια μιλησα για μεταρυθμισεις που αφορουν την οικονομια.Καταργηση του νομου περι ευθυνης υπουργων το ζηταει μαλλον η συντριπτικη πλειοψηφια.Χαιρω πολυ.Την διαφορα μας αστη απο την στιγμη που δεν λες τι ψηφιζεις και απλως πετας σποντες βαρετης ''αντιπολιτευσης'' οτι εγω υποστηριζω τον α , β ,γ.

Και μαλλον πρεπει να προσγειωθεις λιγο.Απο που νομιζεις αντλησε το κομμα σου τους ψηφους του ? Απο παρθενογεννηση βγηκε το κομμα σου και οι ψηφοφοροι του ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνω με τις ''μεταρυθμισεις σου''.Εγω βεβαια μιλησα για μεταρυθμισεις που αφορουν την οικονομια.Καταργηση του νομου περι ευθυνης υπουργων το ζηταει μαλλον η συντριπτικη πλειοψηφια.Χαιρω πολυ.Την διαφορα μας αστη απο την στιγμη που δεν λες τι ψηφιζεις και απλως πετας σποντες βαρετης ''αντιπολιτευσης'' οτι εγω υποστηριζω τον α , β ,γ.

 

Δεν ξέρω αν τα "" σου είναι ειρωνικά, ελπίζω πως όχι. Το να γίνει παύση των κρατικών επιχορηγήσεων, τουλάχιστον όπως γίνονται εδώ και 20-30 χρόνια (το εξήγησα νομίζω με το link), δεν έχει σχέση με την οικονομία? Η κατάργηση του άχρηστου Δημόσιου τομέα, κι όχι οι οριζόντιες τυφλές περικοπές που διαλύουν υπηρεσίες με κοινωνικό όφελος, δεν έχει σχέση με την οικονομία?

 

Δεν πετάω σπόντες είμαι πολύ συγκεκριμένος. Στο συγκεκριμένο forum, πολλά άτομα (όπως κι εσύ), τάσσονται υπέρ της τωρινής πολιτικής: τυφλές απολύσεις στο δημόσιο, για να χαρεί ο λαός. Μαγκιά σας, όπως και δική μου μαγκιά να το κατακρίνω και να παραθέτω τα επιχειρήματά μου. Δεν ήξερα πως θέλεις αναφορά πολιτικών πεποιθήσεων για να συζητήσεις με κάποιον.   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν τα "" σου είναι ειρωνικά, ελπίζω πως όχι. Το να γίνει παύση των κρατικών επιχορηγήσεων, τουλάχιστον όπως γίνονται εδώ και 20-30 χρόνια (το εξήγησα νομίζω με το link), δεν έχει σχέση με την οικονομία? Η κατάργηση του άχρηστου Δημόσιου τομέα, κι όχι οι οριζόντιες τυφλές περικοπές που διαλύουν υπηρεσίες με κοινωνικό όφελος, δεν έχει σχέση με την οικονομία?

 

 

 

Σκασιλα μου αν δεν παρουν και φραγκο .Βεβαια εσυ νομιζεις οτι η νεα κυβερνηση , αν υπαρξει και οποτε υπαρξει, θα παιξει ...εκτος συστηματος και θα παραμερισει ως δια μαγειας τους εθνικους πρωταθλητες (βλεπεις το λεω...κομψα ) .Κοιτα μην απογοητευτεις .Απολυσεις ρουσφετιων.Πιαστο το αυγο και κουρεφτο.Κατι 10ετιες πισω , χωρις Ασεπ κλπ.Τελωσπαντων τωρα υπαρχει το ασεπ,λοιπες προκυρηξεις με μορια κλπ.Μια τζουρα, μεγαλυτερη διαφανεια.

Στο συγκεκριμένο forum, πολλά άτομα (όπως κι εσύ), τάσσονται υπέρ της τωρινής πολιτικής: τυφλές απολύσεις στο δημόσιο, για να χαρεί ο λαός. 

Αν διαβαζες μερικα μηνυματα πριν θα εβλεπες οτι δεν ισχυει.Αλλα μαλλον θελεις να πεις αυτο που θελεις να πεις.Και βασικα σκασιλα κιολας,οπως ακριβως το ακουσες.Δεν νοιαζονται οι ιδιοι , θα νοιαστω εγω  ? Η τρολλαρεις η πετας στα συννεφα.Μαλλον νομιζεις οτι υπαρχει καποια φοβερη αλληλλεγγυη στο δημοσιο και οι μονοι ''κακοι'' ειναι καποια νεοφιλια σε ενα φορουμ η γενικως στη κακουργα κενωνια Αποφασισε ποιο απο τα δυο.Τρολλαρεις η πετας στα συννεφα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκασιλα μου αν δεν παρουν και φραγκο .Βεβαια εσυ νομιζεις οτι η νεα κυβερνηση , αν υπαρξει και οποτε υπαρξει, θα παιξει ...εκτος συστηματος και θα παραμερισει ως δια μαγειας τους εθνικους πρωταθλητες (βλεπεις το λεω...κομψα ) .Κοιτα μην απογοητευτεις .Απολυσεις ρουσφετιων.Πιαστο το αυγο και κουρεφτο.Κατι 10ετιες πισω , χωρις Ασεπ κλπ.Τελωσπαντων τωρα υπαρχει το ασεπ,λοιπες προκυρηξεις με μορια κλπ.Μια τζουρα, μεγαλυτερη διαφανεια.

 

Δεν θα απαντήσω στα περί νέας κυβέρνησης, και στο τι έχεις στο μυαλό σου για το "κόμμα" μου, απλά θα σου πω τι νομίζω για να μην κάνεις υποθέσεις.

Όποιο κόμμα και να ανέβει στην εξουσία, όποια άτομα και να κυβερνήσουν, η Ελληνική Οικονομία δεν θα αλλάξει ρότα αν δεν:

- Εξυγιανθεί ο Δημόσιος Τομέας, κι αυτό δεν μπορεί να γίνει από τα άτομα που τον διέλυσαν. Βλέπε ΕΡΤ, την έκλεισαν, την ξανάνοιξαν (σε μορφή εκτρώματος) κι επανέφεραν το ανταποδοτικό τέλος. Τρελή μεταρρύθμιση/εξυγίανση, καλύτερα να την άφηναν τελείως κλειστή, τόσα κρατικά μεγκάλά κανάλια έχουμε.

 

- Δεν σταματήσει η δημόσια σπατάλη. Δεν είναι μόνο οι κρατικές επιχορηγήσεις που ανέφερα, είναι η μη αξιοποίηση δημόσιας περιουσίας, πρόστιμα που πληρώνει το Ελληνικό κράτος για ανόητους λόγους, κακή διαχείριση του προυπολογισμού. Θα χρησιμοποιήσω μία δική σου φράση, ο Ελληνικός λαός έχει μία "σκασίλα" για αυτά τα θέματα.

 

- Πάψει η ατιμωρησία του εκάστοτε πολιτικού προσωπικού (εδώ κολλάει ο νόμος περί ευθύνης υπουργών με την οικονομία). Πολλά οικονομικά σκάνδαλα που έγιναν στο παρελθόν θα είχαν αποφευχθεί, ή δεν θα είχαν τέτοια έκταση, αν υπήρχε ο φόβος περί τιμωρίας από τον νόμο. Αλλά για ποια τιμωρία μιλάμε, ο Ελληνικός λαός ανταμείβει με την ψήφο του, χρόνια τώρα κάθε λαμόγιο πολιτικό. Λογικό να υπάρχει και τέτοια αλαζονεία (βλέπε πρόσφατα περιστατικά - τζιπ και διακοπές σε εξωτικά μέρη).

 

Αν εσένα σου φαίνονται όλα αυτά αδύνατα, είναι απλά γιατί δεν είναι αυτό που θέλουν οι πολλοί. Απλά, σκασίλα μας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα ειναι γενικολογιες.Ετσι και αλλιως απο την στιγμη που δεν επιτρεπονται  αμιγως πολιτικα σχολια δεν μπορουμε να μπουμε στο ζουμι.Αλλα θα συμφωνησω για να μην μου φυγεις στεναχωρημενος  :-) .Κρατα και μικρο καλαθι παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλο μερος των ΔΥ λειτουργησε ως κομματικος στρατος στην διαρκεια της μεταπολιτευσης.

Υπηρξε μια αμφιδρομη σχεση εξαρτησης με αποτελεσμα την μη σωστη λειτουργια του κρατους που ηταν ερμαιο στα καπριτσια των αρχισυνδικαλιστων.

Κανενα κυβερνητικο κομμα δεν θελει να κανει στην πραγματικοτητα απολυσεις.

Χρησιμοποιουν το θεμα με τους πολλους και μη παραγωγικους ΔΥ σαν προπετασμα καπνου για να μπορεσουν να κανουν ανενοχλητοι την εκποιηση της κρατικης περιουσιας.

Φορτωθηκαν στο προσωπο των ΔΥ  οι ευθυνες για τον οικονομικο εκτροχιασμο της χωρας, οπως θα φορτωθουν και στους συνταξιουχους, στους φοροφυγαδες και σε οποιον αλλο χρειαστει για να εφαρμοστει το διαιρει και βασιλευε που βολευει την μεγαλη κλοπη που πραγματοποιειται.

Ο ταχυδακτυλουργος ειναι σε δραση παραπλανωντας με δεξιοτεχνια τον κοσμο, αλλα σε περιπτωση που δεν βγει λαγος απο το καπελο, ο ταχυδακτυλουργος θα γινει λαγος ο ιδιος.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα ειναι γενικολογιες.Ετσι και αλλιως απο την στιγμη που δεν επιτρεπονται  αμιγως πολιτικα σχολια δεν μπορουμε να μπουμε στο ζουμι.Αλλα θα συμφωνησω για να μην μου φυγεις στεναχωρημενος  :-) .Κρατα και μικρο καλαθι παντως.

 

Άποψή σου ότι είναι γενικολογίες. Μια χαρά συγκεκριμένα θέματα είναι, με τεκμηρίωση κι αναφορά σε πραγματικά γεγονότα.

 

Συμφωνήσεις δεν συμφωνήσεις, σκασίλα μας (χωρίς παρεξήγηση :-D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τελική ότι μισθό θες δίνεις, καθώς θα κινήσουν την αγορά με το μισθό που θα παίρνουν. Δε χρειάζεται να περιμένεις ιδιωτική πρωτοβουλία όταν λύνεις το πρόβλημα τόσο απλά. Και βγαίνεις και την επόμενη τετραετία άνετα.

Μια παρενθεση σε αυτο το ειρωνικο. Ειτε ειναι καποιος αναρχοκομμουνιστης, ειτε νεοφιλελευθερος ρεπουμπλικανος θα πρεπει να παραδεχτει (εδω γελαμε) οτι ΠΑΝΤΑ το φιδι απο την τρυπα το βγαζει το κρατος/δημοσιο.

 

Ειτε ονομαζεται TAR program / AIG στο Αμερικα, ειτε ονομαζεται ιδιωτικη Δεη/ασφαλιστικη εταιρεια/ελληνικες τραπεζες και λοιπες ιδιωτικες πρωτοβουλιες που βουλιαξαν πανηγυρικα και μετα ζηταγαν οι θιγμενοι κρατικη υποστηριξη γιατι αυτο ειναι λογικο (!!!), οταν το σκατο φτανει στην καλτσα, πληρωνε κρατικε μ...κα. Αυτο για να τελειωνουν οι φαρσοκωμωδιες της ιδιωτικης πρωτοβουλιας.

 

Σε δευτερη μοιρα, φορολογια Γαλλιας/Βελγιου, φορολογια Βουλγαριας. Δυναμικοτητα εταιριων η μια, δυναμικοτητα εταιριων η αλλη. Παει και το παραμυθι με την υψηλη φορολογια που στελνει τα λεφτα στους ΔΥ (!!!) και δεν αφηνει τον ιδιωτικο τομεα (αυτους τους τιτανες που εχουμε) να ανασανει.

 

Τελος οπως εχω πει και σε αλλο thread, μερικοι αντιμετωπιζετε τα οικονομικα του κρατους, σαν το καφενειο. Τοσα εχω, τοσα μου λειπουν, κοβω το φαι, μπαλαντζαρει η κατασταση. Δεν παει ετσι και δεν τα λεει μονο ο Kaynes αυτα (που μερικοι τον γκουγκλαραν 10 δευτερολεπτα, και τον εχουν καταρριψει κιολας).

 

Αυτο φανηκε σε αλλο νημα που ενω οι ΙΔΙΕΣ ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ λεγανε μην κατασχετε σπιτια θα πηδηξετε την αγορα, οι γνωστοι οικονομολογοι του φορουμ γραφανε και ξαναγραφανε "καλα να παθουνε" και "να τους τα παρουν ολα". Ο ορισμος της παρανοιας. Δεν λειτουργει ετσι. Γι αυτο και οταν οι τραπεζες θελαν ρευστο, το κρατος δεν τους λεει "παρτε τα @@ μου εχουμε κριση τωρα", δεν παει ετσι.

 

Προσωπικα δεν εχω προβλημα, σκοτωστε τους, καψτε τους, ανασκολοπιστε τους, κρεμαστε τους, γδαρτε τους και φατε τους ζωντανους, το ιδιο μου κανει, τουλαχιστον διαβαστε κανα βιβλιο η εστω αρθρο πρωτα και μετα. Στην εποχη του ιντερνετ ειναι ελεινο να σκρολαρουμε στα πεταχτα δυο sites και να βγαζουμε συμπερασμα για το τι φταιει.

 

Τελευταια ερωτηση οποιος θελει. Η Ισπανια αν θυμαμαι καλα ξαναβγηκε στις αγορες. Εκει τι εγινε, απελυσαν το μισο δημοσιο και βρηκαν λεφτα; Η μηπως η Ισπανια δεν ηταν στα PIGS. Η μηπως δεν ειναι Νοτος. Η μηπως δεν εχει μεγαλο δημοσιο; Ξερω, αυτοι παραγουν, η Ισπανια εχει τα Ζαρα, αλλο αυτοι, ιερεσαγελαδεσσοβιετιααγροτικεσεπιδοτησεις.

 

ΥΓ Αν μετα απο αυτο το κατεβατο, το συμπερασμα ειναι οτι υποστηριζω ΔΥ, θα αφησω μουστακια για να μπορω να τα φαω μετα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταια ερωτηση οποιος θελει. Η Ισπανια αν θυμαμαι καλα ξαναβγηκε στις αγορες. Εκει τι εγινε, απελυσαν το μισο δημοσιο και βρηκαν λεφτα; Η μηπως η Ισπανια δεν ηταν στα PIGS. Η μηπως δεν ειναι Νοτος. Η μηπως δεν εχει μεγαλο δημοσιο; Ξερω, αυτοι παραγουν, η Ισπανια εχει τα Ζαρα, αλλο αυτοι, ιερεσαγελαδεσσοβιετιααγροτικεσεπιδοτησεις.

 

 

 

Για πες.Πως τα καταφερε ? Aν θες λες και τις διαφορες των προγραμματων αλλα και της οικονομιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειαζεται βρε φιλε να ειναι διανουμενος καποιος για να αντιληφθει ποσο κρατικοδιαιτη παπατζα ειναι η ..κευνσικη πολιτικη οταν εχεις απωλεσει την εθνικη νομισματικη πολιτικη.Εκτος αν βαφτισουμε κευνσιανικη πολιτικη και τα πενταμηνα .Φαντασου δηλαδη αυτα που υποστηριζατε.Οτι οι Δ.Υ θα καταναλωνουν ,παρα την ανασφαλεια φυσικα , και θα εχει ρευστοτητα η αγορα.  :lol:

Για να ειμαι δικαιος , δεν ξερω αν τα υποστηριζες εσυ καθοτι ευρωσκεπτικιστης (μαλλον) , αλλα απο την αλλη τις υποστηριζεις εμμεσα αυτες τις φοβερες θεωριες στην προσπαθεια σου να κανεις τα μαυρα ασπρα για την αποτελεσματικοτητα του δημοσιου .

Ευγε.Παει ο Κευνς.Τον εκμηδενισες. Πιασε τον αλλον τον αναρχοσυνδικαλιστη τωρα, τον Στιγκλιτς. Κοπανα τον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευγε.Παει ο Κευνς.Τον εκμηδενισες. Πιασε τον αλλον τον αναρχοσυνδικαλιστη τωρα, τον Στιγκλιτς. Κοπανα τον.

 

Τι υποστηριζει ο  λεγαμενος ?    .Ξερεις riko η απλα συγκρατησες το ονομα ?  :-D

Ευγε.Παει ο Κευνς.Τον εκμηδενισες. Πιασε τον αλλον τον αναρχοσυνδικαλιστη τωρα, τον Στιγκλιτς. Κοπανα τον.

 

Φαγωθηκες πια με τον Κευνς..Τι θες να ακουσεις ? Για τους αυτοκινητοδρομους ? :-D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...