Προς το περιεχόμενο

Λευκή εβδομάδα, λες και δεν έχουμε αρκετές αργίες.


status

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο bluesattack ειναι υπερ του ιδιωτικου τομεα.Εγω δεν φταιω αν μερικοι νεοφιλελεδες κραυγαζουν οτι ειμαστε το τελευταιο σιοβιετικο κρατος της ευρωπης , ουτε αν μερικοι κρατικοδιαιτοι κραυγαζουν οτι τοσα χρονια ειχαμε ακραιο νεοφιλελευθερισμο.Η φωνη της λογικης δηλαδη  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 483
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Υποστήριξε κανεις απο εμάς οτι δεν έχουν ευθύνη ΚΑΙ οι εκπαιδευτικοί??

Βλέπεις dakon οτι το βασικό σας πρόβλημα ειναι οτι δε διαβάζετε τι γράφει ο άλλος.

 

Αν κόψεις 20% απο εκπαιδευτικούς θα υποχρεωθεις να τους πάρεις ως αναπληρωτές. Μπορεις βέβαια να αυξήσεις τα ωράρια αλλά και παλι θα πρέπει να πάρεις αναπληρωτές.

Απ την άλλη, μπορεις απλά να τους κάνεις όλους ειδικές συμβάσεις, χωρίς να τους πληρώνεις Ιούλιο και Αύγουστο που κάθονται, εξοικονομώντας έτσι, περισσότερα απ όσα θα εξοικονομούσες με απολύσεις κτλ κτλ

 

Λύσεις υπάρχουν. Θέληση δεν υπάρχει. Και για αυτην δεν ειμαι υπεύθυνος ουτε εγω ούτε εσυ, ούτε ο εκπαιδευτικός. Ειναι η πολιτική ηγεσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον δεν έχετε πρόβλημα με τις απολύσεις Δ.Υ. να προτείνω εγώ ένα νούμερο. 20%. 

 

Και σιγουρα πιστευεις οτι αυτο ειναι το ισοδυναμο για τα χαρατσια.Ειδικα με την αναλογια εργαζομενων /ανεργων η αν θες εργαζομενων συνταξιουχων.Ενταξει  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα να τους κρατήσουμε, να πάρουμε κιάλλους εφόσον δε μας πειράζει. Επέλεξε επιτέλους.

 

Οι δημοσιοι υπαλληλοι ειναι αυτη τη στιγμη 600.000 +  οπως λεει εδω

 

http://www.tanea.gr/news/greece/article/5031962/stis-614-000-kymainetai-synolika-o-arithmos-twn-dhmosiwn-ypallhlwn/

 

το 20 % που θες εσυ ειναι  120.000 .Ποσο θες να βαλουμε μεσο ορο ? 1000 το μηνα ? Αν τους απολυσεις τα εσοδα η μαλλον τα μη εξοδα θα ειναι κοντα 1.5 δις

Για να καταλαβεις το φοβερο οφελος για την οικονομια, συγκρινε με αυτο 

http://www.naftemporiki.gr/finance/story/750455

Κοιτα να δεις, υπερασπιζομαι τους Δ.Υ  :(  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι να περιμενουμε.Την σοσιαλιστικη επανασταση.Η την αλλαγη κυβερνησης.Μεχρι τοτε οι περικοπες να γινονται μονο απο τον ιδιωτικο τομεα.Πως σου φαινεται η ιδεα ?

 

Έδωσα ένα link, στο οποίο ξεκάθαρα έχουμε κατασπατάληση του Δημόσιας Περιουσίας σε κρατικές επιχορηγήσεις, δίχως κάποιο αντίκτυπο στην κοινωνία, σε θέσεις εργασίας ή κάποιο άλλο κοινωνικό όφελος. Περιπτώσεις σαν κι αυτή, υπάρχουν πάμπολλες τα τελευταία 30 χρόνια, δεν θέλει και πολύ ψάξιμο.

Έθεσα το ερώτημα, πως γίνεται να περιμένουμε εξορθολογισμο τη Δημόσιου τομέα από τους ίδιους ανθρώπους που τον κατέστρεψαν. Από κάποιον που γράφει επανειλημμένα, για την σπατάλη δημόσιου χρήματος στου Δ.Υ περίμενα κάποια σοβαρή απάντηση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έθεσα το ερώτημα, πως γίνεται να περιμένουμε εξορθολογισμο τη Δημόσιου τομέα από τους ίδιους ανθρώπους που τον κατέστρεψαν. Από κάποιον που γράφει επανειλημμένα, για την σπατάλη δημόσιου χρήματος στου Δ.Υ περίμενα κάποια σοβαρή απάντηση. 

Και τι ειμαι εγω ? Εκπροσωπος αυτων και πρεπει να απολογηθω η να τους υπερασπιστω ? Αλλα αν με ζορισεις πολυ εχω ετοιμη απαντηση , και μαλιστα τρολιαρικη.Ας μην τους ψηφιζες .Δημοκρατια δεν εχουμε ? Εκλογες δεν γινονται ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο που προκύπτει οτι εγω και ο Ρικος, θέλουμε περισσότερους δ.υ?

Από που προκύπτει οτι εγω και ο Ρίκος δε βλέπουμε πρόβλημα στους πολλούς δ.υ?

 

Απο το γεγονός οτι ένα τοπικ που αφορουσε μια βλακωδη πρόταση που απορρίφθηκε από εκπαιδευτικους γονείς και από το ίδιο εν τέλη το υποργείο, κατέληξε στο οτι οι περισσότεροι εκπαιδευτικοί κατά την άποψή σας είναι τεμπέληδες επειδή πάνε τα παιδιά φροντιστήριο και επειδή το κράτος δεν έχει ορίσει περισσότερες ώρες?

 

Επειδή εγω ο Ρικος και πολλοί ακόμα θεωρουμε οτι οι εκπαιδευτικοι κάνουν δουλειά και πως υπάρχει μεγάλη μερίδα νέων δ.υ. που εργαζονται κανονικά και ειναι παραγωγικοι, σημαίνει πως ειμαστε υπερμαχοι της ηλιθιότητας που λέγεται "βύσμα και δημόσιο" ?

 

Κάποιοι έχετε αποκτησει τη λογικη του παραλόγου. Δε συμφωνώ μαζί σου, άρα εισαι δ.υ. ή είσαι βολεμένος ή το ένα ή το άλλο.

Με την ιδια λογική όλοι εσεις ειστε golden boys που θέλετε να ιδιωτικοποιηθουν τα πάντα για να κονομισετε περισσότερο.

 

Καπου παλιοτερα θα το εχεις υποστηριξει κι εσυ, οπως υποστηριξα εγω το "με την απόλυση των δ.υ. θα βγούμε απ τη κρίση"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι ειμαι εγω ? Εκπροσωπος αυτων και πρεπει να απολογηθω η να τους υπερασπιστω ? Αλλα αν με ζορισεις πολυ εχω ετοιμη απαντηση , και μαλιστα τρολιαρικη.Ας μην τους ψηφιζες .Δημοκρατια δεν εχουμε ? Εκλογες δεν γινονται ?

 

Σου ζήτησα να απολογηθείς ή να τους υπερασπιστείς? Σε μία συζήτηση όπου κάποιοι υπερασπίζονται με μένος, τις μαζικές απολύσεις (δίκαιες/άδικες όλες σε ένα τσουβάλι) ανθρώπων, με βασικό επιχείρημα την δημόσια σπατάλη, κρίνω πως έχει μεγάλη βάση το να δούμε τις πραγματικές αιτίες της Δημόσιας σπατάλης (όπως κρατικές επιχορηγήσεις). 

 

Αν βέβαια την βρίσκεις απλά με τον να βλέπεις τον απολυμένο Σχολικό Φύλακα και την ίδια στιγμή να χαρίζουν με το τσουβάλι εκατομμύρια στον εθνικό μας νταβαντζή, πάω πάσο. Μην το πάρεις προσωπικά, έχω παρατηρήσει, όλοι οι πολέμιοι των Δημοσίων Υπαλλήλων, απέναντι στην πραγματική σπατάλη της Δημόσιας Περιουσίας, δεν τους καίγεται καρφί.

 

Εγώ συμφωνώ μαζί σου στο "να μην τους ψήφιζες", όπως επισημαίνω "δεν επικροτώ την πολιτική εκείνων που μας κατέστρεψαν". Εσύ όπως γράφεις, την επικροτείς και τη στηρίζεις. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου ζήτησα να απολογηθείς ή να τους υπερασπιστείς? Σε μία συζήτηση όπου κάποιοι υπερασπίζονται με μένος, τις μαζικές απολύσεις (δίκαιες/άδικες όλες σε ένα τσουβάλι) ανθρώπων, με βασικό επιχείρημα την δημόσια σπατάλη, κρίνω πως έχει μεγάλη βάση το να δούμε τις πραγματικές αιτίες της Δημόσιας σπατάλης (όπως κρατικές επιχορηγήσεις). 

 

Αν βέβαια την βρίσκεις απλά με τον να βλέπεις τον απολυμένο Σχολικό Φύλακα και την ίδια στιγμή να χαρίζουν με το τσουβάλι εκατομμύρια στον εθνικό μας νταβαντζή, πάω πάσο. Μην το πάρεις προσωπικά, έχω παρατηρήσει, όλοι οι πολέμιοι των Δημοσίων Υπαλλήλων, απέναντι στην πραγματική σπατάλη της Δημόσιας Περιουσίας, δεν τους καίγεται καρφί.

 

 

 

Aυτα ειναι δικα σου συμπερασματα .Που ξερεις με τι την βρισκω ? Ανοιξε θεμα να πω την γνωμη μου και για αλλους.Αλλα μαλλον εισαι της κατηγοριας ας γινει η ....μεγαλη σοσιαλιστικη επανασταση (σε 3000 χρονια ) και μετα ασχολιομαστε με το δημοσιο (σε 7000 χρονια ).Και μαλλον θα εχεις την απαιτηση να σε πιστεψουμε κιολας αλλιως θα ειμαστε καπιταλες και τσιρακια του μεγαλου κεφαλαιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτα ειναι δικα σου συμπερασματα .Που ξερεις με τι την βρισκω ? Ανοιξε θεμα να πω την γνωμη μου και για αλλους.Αλλα μαλλον εισαι της κατηγοριας ας γινει η ....μεγαλη σοσιαλιστικη επανασταση (σε 3000 χρονια ) και μετα ασχολιομαστε με το δημοσιο (σε 7000 χρονια ).Και μαλλον θα εχεις την απαιτηση να σε πιστεψουμε κιολας αλλιως θα ειμαστε καπιταλες και τσιρακια του μεγαλου κεφαλαιου.

 

Ναι προφανώς είναι δικά μου συμπεράσματα, τα οποία προκύπτουν από τα λεγόμενά σου. Αν είχες κάτι να πεις για να τα αντικρούσεις θα το έκανες, αλλά προτιμάς την κοτσάνα περί σοσιαλιστικής επανάστασης για δεύτερη φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπαμε να μην τους ψηφιζες τοσα χρονια οψιμε αγανακτισμενε 

 

Δεν τους ψήφιζα όψιμε βολεμένε, και επειδή όπως όλοι συμφωνούμε πως διέλυσαν το Δημόσιο και σπατάλησα/ουν την Δημόσια περιουσία, δεν στηρίζω την τωρινή πολιτική τους (σε αντίθεση με εσένα). 

 

Γράψε πάλι για την σοσιαλιστική επανάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...