Προς το περιεχόμενο

Λευκή εβδομάδα, λες και δεν έχουμε αρκετές αργίες.


status

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με ατομα που τα πληρωνουμε εμεις και βεβαια εχουμε και ζηλεια και απαιτησεις.

 

Χαίρομαι που κάποιος το παραδέχεται τουλάχιστον και δεν στέλνει την μπάλα στην εξέδρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 483
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

 

Να τα 'νε η ζήλεια ψώρα...

Με ατομα που τα πληρωνουμε εμεις και βεβαια εχουμε και ζηλεια και απαιτησεις.

Και τις τράπεζες εσυ τις πληρώνεις δε βλέπω όμως να έχεις παρόμοιες ευαισθησίες.Ούτε για τα χρεωστουμενα του εκάστοτε μεγάλο ιδιώτη δε θυμάμαι να έχεις αναρωτηθεί. Να μην αναφερθώ στο τι πληρώνουμε για συμβούλους πολιτικών ώστε να μας φέρνουν αυτό το αποτέλεσμα.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Τι λες; Διαμαρτυρόμαστε και για εκείνους. Εξαντλούμε τη διαμαρτυρία μας πρώτα για όλους τους άλλους και μετά διαμαρτυρόμαστε για τους Δ.Υ. Για να μη νιώθουν αδικημένοι.

 

Πως πιάνουν κάποιον να αντιγράφει και λέει: μόνο εγώ αντιγράφω; πιάστε εκείνους πρώτα. Έτσι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Τι λες; Διαμαρτυρόμαστε και για εκείνους. Εξαντλούμε τη διαμαρτυρία μας πρώτα για όλους τους άλλους και μετά διαμαρτυρόμαστε για τους Δ.Υ. Για να μη νιώθουν αδικημένοι.

 

Πως πιάνουν κάποιον να αντιγράφει και λέει: μόνο εγώ αντιγράφω; πιάστε εκείνους πρώτα. Έτσι.

Μιλας εξονοματος πουρναρα?

Τουλαχιστον παντως παραδεχεται οτι ζηλευει. Ετσι εξηγείται τοσο μενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε βλέπω κανένα μένος από κανέναν. Υπήρχαν απόψεις, επιχειρήματα και στοιχεία στην κουβέντα που δε δικαιολογούν το χαρακτηρισμό.

 

Μιας που το αναφέρεις με την κακή έννοια, αν μη τι άλλο χαρακτήρισε το δικαιολογημένο μένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τις τράπεζες εσυ τις πληρώνεις δε βλέπω όμως να έχεις παρόμοιες ευαισθησίες.Ούτε για τα χρεωστουμενα του εκάστοτε μεγάλο ιδιώτη δε θυμάμαι να έχεις αναρωτηθεί. Να μην αναφερθώ στο τι πληρώνουμε για συμβούλους πολιτικών ώστε να μας φέρνουν αυτό το αποτέλεσμα.

 

Σε αυτο το τοπικ δεν εχω τιποτε με τις τραπεζες. Αν ειναι να μιλησουμε και για τα παιδια που πεθαινουν απ' την πεινα στην Αφρικη...

 

Α, περιμενω ακομη να μου δειξεις την κωλοτουμπα μου...

 

Μιλας εξονοματος πουρναρα?

Τουλαχιστον παντως παραδεχεται οτι ζηλευει. Ετσι εξηγείται τοσο μενος.

 

Και χαρηκες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε βλέπω κανένα μένος από κανέναν. Υπήρχαν απόψεις, επιχειρήματα και στοιχεία στην κουβέντα που δε δικαιολογούν το χαρακτηρισμό.

 

Μιας που το αναφέρεις με την κακή έννοια, αν μη τι άλλο χαρακτήρισε το δικαιολογημένο μένος.

Το ανεφερα με την αντικειμενικη εννοια οπως το ανεφερε και ο cossutius. Οι αποψεις του pournara εδω μεσα βρισκονται και οποιος εχει την τυχη και την ορεξη να τις εχει διαβασει δεν μπορει παρα να προβληματιστει και να του θεσει το ερωτημα: "Και τις τράπεζες εσυ τις πληρώνεις δε βλέπω όμως να έχεις παρόμοιες ευαισθησίες.Ούτε για τα χρεωστουμενα του εκάστοτε μεγάλο ιδιώτη δε θυμάμαι να έχεις αναρωτηθεί. Να μην αναφερθώ στο τι πληρώνουμε για συμβούλους πολιτικών ώστε να μας φέρνουν αυτό το αποτέλεσμα." Οπου κουβεντα για ιδιωτες λαμογια, θα πει να αλλα οι δυ. Οπου κουβεντα για τραπεζες, ναι αλλα οι δυ. Βασικα οτι και να πεις, θα σου πει ναι αλλα δυ. Πριν απο λιγο παραδεχτηκε οτι τους ζηλευει. Αναμενομενο.

Κατα τα αλλα βεβαια, μετα απο ολα αυτα, ο καθενας οτι θελει βλεπει και κραταει, οποτε εσυ θα βλεπεις μενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ανεφερα με την αντικειμενικη εννοια οπως το ανεφερε και ο cossutius. Οι αποψεις του pournara εδω μεσα βρισκονται και οποιος εχει την τυχη και την ορεξη να τις εχει διαβασει δεν μπορει παρα να προβληματιστει και να του θεσει το ερωτημα: "Και τις τράπεζες εσυ τις πληρώνεις δε βλέπω όμως να έχεις παρόμοιες ευαισθησίες.Ούτε για τα χρεωστουμενα του εκάστοτε μεγάλο ιδιώτη δε θυμάμαι να έχεις αναρωτηθεί. Να μην αναφερθώ στο τι πληρώνουμε για συμβούλους πολιτικών ώστε να μας φέρνουν αυτό το αποτέλεσμα." Οπου κουβεντα για ιδιωτες λαμογια, θα πει να αλλα οι δυ. Οπου κουβεντα για τραπεζες, ναι αλλα οι δυ. Βασικα οτι και να πεις, θα σου πει ναι αλλα δυ. Πριν απο λιγο παραδεχτηκε οτι τους ζηλευει. Αναμενομενο.

Κατα τα αλλα βεβαια, μετα απο ολα αυτα, ο καθενας οτι θελει βλεπει και κραταει, οποτε εσυ θα βλεπεις μενος.

 

Χαιρομαι που προσπαθεις να με παρακολουθεις και να με διαβαζεις. Το κακο ειναι οτι καταλαβαινεις μονο αυτα που σε συμφερουν απο αυτα που διαβαζεις.

Προσωπικα μου ειναι αδιαφορο, μπορεις να συνεχισεις να με διαβαζεις και να αποτυπωσεις οτι συμπερασματα θελεις, διοτι οπως διαβαζεις εσυ εμενα, διαβαζουν κι αλλοι εσενα, και ο καθεις εχει σχηματισει την αποψη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτο το τοπικ δεν εχω τιποτε με τις τραπεζες. Αν ειναι να μιλησουμε και για τα παιδια που πεθαινουν απ' την πεινα στην Αφρικη.

 

Oύτε με τους εκπαιδευτικους θα έπρεπε να έχεις. Το θεμα προέκυψε από προταση ξενοδόχων στο υπουργειο και στη πολιτεία. Παρολαυτα, οι εκπαιδευτικοι ηταν οι τεμπέληδες, κτλ κτλ κτλ...Ανεξάρτητα αν ηταν υπερ ή κατά του μέτρου.

 

Η κωλοτουμπα σου πηγάζει απ το γεγονός πως ενώ ήσουν υπέρμαχος της λευκής εβδομάδας (απόλυτα σεβαστό), έγραψες αυτό.

 

Με εκπαιδευτικες προδιαγραφες, μια προταση εβδομαδιαιας αποχης για χειμερινο τουρισμο...

Ρε τι αλλο θα ακουσουμε.

 

Δηλαδή αν οι εκδρομές έχουν εκπαιδευτικό σκοπό, δε το θέλεις.

 

Pournara. Και οι 2 ξέρουμε πως τάσσεσαι κατά σε οτιδήποτε θεωρείς "δημόσιο" και υπέρ σε οτιδήποτε έχει να κάνει με τον ιδιωτικό τομέα, έστω και αν αυτος θα προσπαθήσει να εκμεταλλευτεί την παιδεία.

Αυτό που κατάλαβα από όλη σου τη στάση ειναι οτι επιθυμείς τη λευκή εβδομάδα μόνο ως έξτρα έσοδο των ξενοδόχων (οι οποίοι παρεμπιπτόντως περνάνε τις καλύτερες τους ημέρες πλέον).

 

Δεν σε αφορά ούτε αν αυτό μπορεί να γινει ως εκπαιδευτική εκδρομή με την επιχορήγηση φυσικά του κράτους, αφου τόσο θέλει να βοηθήσει τους ξενοδόχους, ούτε κατά πόσο το θέλουν, αν όχι οι εκπαιδευτικοί (αυτους τους γράφουμε διοτι ειναι δ.υ.), οι ίδιοι οι γονείς που θα υποχρεωθούν να έχουν τα παιδιά τους σπίτι και παράλληλα να χαθει ο ρυθμός του διαβάσματος για να πάνε τα πλουσιόπαιδα για σκι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oύτε με τους εκπαιδευτικους θα έπρεπε να έχεις. Το θεμα προέκυψε από προταση ξενοδόχων στο υπουργειο και στη πολιτεία. Παρολαυτα, οι εκπαιδευτικοι ηταν οι τεμπέληδες, κτλ κτλ κτλ...Ανεξάρτητα αν ηταν υπερ ή κατά του μέτρου.

 

Η κωλοτουμπα σου πηγάζει απ το γεγονός πως ενώ ήσουν υπέρμαχος της λευκής εβδομάδας (απόλυτα σεβαστό), έγραψες αυτό.

 

Δηλαδή αν οι εκδρομές έχουν εκπαιδευτικό σκοπό, δε το θέλεις.

 

Pournara. Και οι 2 ξέρουμε πως τάσσεσαι κατά σε οτιδήποτε θεωρείς "δημόσιο" και υπέρ σε οτιδήποτε έχει να κάνει με τον ιδιωτικό τομέα, έστω και αν αυτος θα προσπαθήσει να εκμεταλλευτεί την παιδεία.

Αυτό που κατάλαβα από όλη σου τη στάση ειναι οτι επιθυμείς τη λευκή εβδομάδα μόνο ως έξτρα έσοδο των ξενοδόχων (οι οποίοι παρεμπιπτόντως περνάνε τις καλύτερες τους ημέρες πλέον).

 

Δεν σε αφορά ούτε αν αυτό μπορεί να γινει ως εκπαιδευτική εκδρομή με την επιχορήγηση φυσικά του κράτους, αφου τόσο θέλει να βοηθήσει τους ξενοδόχους, ούτε κατά πόσο το θέλουν, αν όχι οι εκπαιδευτικοί (αυτους τους γράφουμε διοτι ειναι δ.υ.), οι ίδιοι οι γονείς που θα υποχρεωθούν να έχουν τα παιδιά τους σπίτι και παράλληλα να χαθει ο ρυθμός του διαβάσματος για να πάνε τα πλουσιόπαιδα για σκι.

 

Ρε ματια μου θα με τρελανεις τελειως; Αν ειναι να γινει κατι σε μορφη πενταημερης ειναι τελειως αλλο θεμα. Εδω μιλαμε για μια συγκεκριμενη προταση κλεισιματος για 4 μερες κι ο καθενας την αξιοποιει οπως θελει. Εσυ καταλαβες οτι εκανα κωλοτουμπα; Καλα σοβαρα μιλας; Ποσο λογικο αλμα πια...

 

Οσον αφορα το γιατι ταχτηκα υπερ, το εγραψα απο το πρωτο κιολας ποστ, απαντωντας στο sellers, το οποιο ηταν το οτι μια διακοπη των 4 ημερων εκεινη τη χρονικη περιοδο, με την προοπτικη της αναπληρωωσης αυτων στην αρχη και στο τελος, ειναι κατι το οποιο δεν επηρρεαζει τιποτε. Το οτι εχετε ριξει τις χιλιες μυριες δικαιολογιες για το τι κακο θα μπορουσαν να μας κανουν αυτες οι 4 μερες, αυτο δυστυχως ειναι που με εκνευριζει, γιατι νομιζετε οτι μιλατε σε ανθρωπους που δεν εχουν ιδεα.

Αν ενιωθα εστω και μια στιγμη, οτι ενα τετοιο μετρο θα ειχε αρνητικη επιπτωση στα παιδια, να εισαι σιγουρος οτι θα ημουν κατα. Το να μου λες ομως οτι θα χαθει ο ρυθμος, ή οτι θα υποχρεωθουν οι γονεις να παρουν τα παιδια στο σπιτι (για να κανουν οι πλουσιοι σκι), λες και δεν θα τα αφησουν 4 μερες παραπανω στο σχολειο καποια αλλη στιγμη (ειπαμε αναπληρωση), ή να μου λες για κρατικες επιχορηγησεις και εκπαιδευτικες εκδρομες (εκει τον ξεχνας το ρυθμο...), λυπαμαι, τις θεωρω και θα συνεχισω να τις θεωρω ηλιθιες δικαιολογιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε ματια μου θα με τρελανεις τελειως;

 

:huh: :unsure: :wacko: :blink: :-D

 

Πουρνάρα. . Η συζήτηση εξελίχθηκε εντελως διαφορετικά.

Και εγω εγραψα αρχικά (ποστ 33) οτι ειναι αδιάφορο το μέτρο κατά τη δική μου άποψη και πως αν θέλουν να πάρουν όντως σοβαρά μέτρα, ας βάλουν λευκη εβδομάδα στον ιδιωτικό τομέα, να δεις για πότε θα εργαστουν οι ξενοδόχοι.

 

ΟΛΑ ΤΑ άλλα, ειναι απόψεις των καθηγητών και των γονέων που μετέφερα μέσω των λινκ που παρεθεσα και στα οποία συμφωνω...Αν τα αρνείσαι ειναι δικο σου θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:huh: :unsure: :wacko: :blink: :-D

 

Πουρνάρα. . Η συζήτηση εξελίχθηκε εντελως διαφορετικά.

Και εγω εγραψα αρχικά (ποστ 33) οτι ειναι αδιάφορο το μέτρο κατά τη δική μου άποψη και πως αν θέλουν να πάρουν όντως σοβαρά μέτρα, ας βάλουν λευκη εβδομάδα στον ιδιωτικό τομέα, να δεις για πότε θα εργαστουν οι ξενοδόχοι.

 

ΟΛΑ ΤΑ άλλα, ειναι απόψεις των καθηγητών και των γονέων που μετέφερα μέσω των λινκ που παρεθεσα και στα οποία συμφωνω...Αν τα αρνείσαι ειναι δικο σου θέμα.

 

Δεν αρνουμαι, απο τη στιγμη που παρθηκε αυτη η αποφαση ειναι σεβαστη, απλα συνεχιζω να διαφωνω ως προς τις δικαιολογιες (νομιζω το εχω αυτο το δικαιωμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αρνουμαι, απο τη στιγμη που παρθηκε αυτη η αποφαση ειναι σεβαστη, απλα συνεχιζω να διαφωνω ως προς τις δικαιολογιες (νομιζω το εχω αυτο το δικαιωμα).

:D  :D  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι που κάποιος το παραδέχεται τουλάχιστον και δεν στέλνει την μπάλα στην εξέδρα.

 

Oλοι σας ζηλευουν και σας μισουν.Καθε μερα κανουν βουντου για να ψοφησει η κατσικα σας.Μονο εσεις εχετε το κοπιραιτ της κοινωνικης ευαισθησιας και για αυτο δικαιουστε να τα ξυνετε ακομα και αν καταρρεει ο πλανητης.Ενταξει ?

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oλοι σας ζηλευουν και σας μισουν.Καθε μερα κανουν βουντου για να ψοφησει η κατσικα σας.Μονο εσεις εχετε το κοπιραιτ της κοινωνικης ευαισθησιας και για αυτο δικαιουστε να τα ξυνετε ακομα και αν καταρρεει ο πλανητης.Ενταξει ?

Ε οχι και ολοι, μονο αυτοι που το παραδεχονται. Εσυ και ο πουρναρας για την ωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...