Προς το περιεχόμενο

Λευκή εβδομάδα, λες και δεν έχουμε αρκετές αργίες.


status

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένιωσες ότι έχουμε μακράν (όχι με καμιά μικρή διαφορά δηλαδή) τις λιγότερες διδακτικές σε σύγκριση με Ισπανία, Ιταλία, Πορτογαλία; Πόσο ανίκητος είσαι; Μιλάμε για διδακτικές ώρες ανά έτος και όχι απαραίτητα το καλοκαίρι.

Πλακα κανεις? χαχαχαχα Ελα νταξει πλακα κανεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 483
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όταν δεν διαβάζεις τις σελίδες που προηγήθηκαν και επιμένεις, γίνεσαι γραφικός αν μη τι άλλο.

 

Επανάληψη:

hours5.png

 

WHOOPS!

 

Clickme!

 

In denial και συ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E τι? ουτε που καταλαβες γιατι στο ειπα. Γιατι ηταν καραμπαμ απαντηση για την απαντηση. Εψαξες να δεις οι αλλες χωρες αν εχουν μικροτερο καλοκαιρι ή αν εχουν περισσοτερες ωρες ανα ημερα? Οχι. Αρα απαντηση για την απαντηση. Για εμενα παντως, απο οτι θυμαμαι το 14:00 ειναι το οριο για να αφομειωνεις 5 πραματα. Μετα δεν εχει νοημα. Οπως ειπα και στην αρχη. Εαν θελεις καλυτερα σχολεια, τοτε αφαιρεσε το κινητρο να πηγαινουν φροντιστηρια τα παιδια. Δηλαδη τις πανελληνιες. Μοναδικος φορεας της οποιασδηποτε γνωσης να γινει η δημοσια παιδεια. Τοτε θα την παρουν ολοι πιο σοβαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βρε, σου είπα έχουμε το χειμώνα ανυπόφορο κρύο, το καλοκαίρι ανυπόφορη ζέστη, το φθινόπωρο ανυπόφορη βροχή και την άνοιξη ανυπόφορη ανθοφορία, και τις ημέρες που λειτουργούν τα σχολεία έχουμε ανυπόφορους γονείς και αδιάφορα παιδιά. Είμαστε ειδική περίπτωση στην Ελλάδα. Προσκυνάτε ξένοι!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βρε, σου είπα έχουμε το χειμώνα ανυπόφορο κρύο, το καλοκαίρι ανυπόφορη ζέστη, το φθινόπωρο ανυπόφορη βροχή και την άνοιξη ανυπόφορη ανθοφορία, και τις ημέρες που λειτουργούν τα σχολεία έχουμε ανυπόφορους γονείς και αδιάφορα παιδιά. Είμαστε ειδική περίπτωση στην Ελλάδα.

Τα μπολνταρισμενα ποιος τα ειπε? Με τον εαυτο σου μιλας?

Οχι νταξει. Περα απο την πλακα, εαν τα ειχαμε καθημερινα απο τις 7 μεχρι τις 19:00 θα ειχαμε γαμιστερη παιδεια. 

Και ναι, καθε χωρα ειναι ειδικη περιπτωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάθε χώρα ειναι ειδική περίπτωση.

 

Αλλα όπως είπα και εχθές. Τι σχέση εχει η επιλογή του υπουργείου να έχουμε αυτές τις ώρες με την ποιότητα των καθηγητών μας;

 

Να τονισθει ότι η ενισχυτικη που υφίσταται χρονια στην Ελλάδα δεν μετράει ως διδακτική ώρα.

Γενικά οι συγκρίσεις ειναι λάθος. Πέσαμε στη παγίδα να κάνουμε συγκρίσεις ( και εγω μέσα) υποστηρίζουμε πως έχουμε λίγες διδακτικές ώρες αλλα έχουμε και κακούς καθηγητές. Εφόσον δεχτούμε ότι ισχύουν όλα αυτα, ποια ειναι η λύση;

Αρση μονιμότητας; Συμφωνω. Θα κάνει αυτό ποιοτικοτερους τους εκπαιδευτικούς;

Ήδη υπάρχει τεράστιος ανταγωνισμός λόγω των ελαχίστων διορισμών.

 

Μήπως εν τέλη δε πρέπει να αλλάξει ο εκπαιδευτικός αλλα αυτός που αποφασίζει τον τροπο και τις ώρες που θα εργασθεί;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα για μενα πρεπει να γυρισουμε σε εκεινο το σχολείο που ο πολυ καλος μαθητης επαιρνε 16. Να καταργησουμε τις πανελληνιες και ο μεσος ορος γυμνασιου και λυκειου, με διαφορετικη βαρυτητα προφανως, να βγαζει και τον τελικο βαθμο του μαθητη. Αρση της μονιμοτητας (εδω πλεον παιζεται το μελλον του παιδιου-δεν θα ανεχομαστε τον καθενα καθηγητακο που δεν παιρνει στα σοβαρα την δουλεια του) και συνεχης αξιολογηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πάλι ΕΣΥ πας να τουμπάρεις τη συζήτηση και ξαναμιλάς για πανελλήνιες και προφανώς τρίτη λυκείου. Ενώ καθηγητές είναι και αυτοί που διδάσκουν στο γυμνάσιο επίσης, και αυτοί που διδάσκουν στην πρώτη και δευτέρα λυκείου.

Όσον αφορά το ανομοιόμορφο επίπεδο των μαθητών, αυτή η καραμέλα να ΠΑΨΕΙ σαν δικαιολογία. Για έλα μια βόλτα από το Βέλγιο να μιλήσουμε για ανομοιόμορφο επίπεδο, με τάξεις των 25 παιδιών, ανάμεσά τους παιδιά μαροκινών, αράβων, ιταλών, ισπανών, βέλγων και άλλων διάφορων εθνικοτήτων, που ότσν γεννιούνται μαθαίνουν την μητρική των γονιών τους σαν πρώτη γλώσσα και τα γαλλικά ή τα ολλανδικά είναι η δεύτερή τους που την μαθαίνουν στο σχολείο.

 

Καλα κανεις τον χαζο παλι? Πρωτον, απο πανω σου ειπα για Α, Β, Γ λυκειου και οχι μονο Γ. Δευτερον σου ειπα οτι οι λιγοστοι που πανε φροντιστηριο απο το γυμνασιο, επισης πανε με απωτερο στοχο να πανε καλα στις πανελληνιες. Οποτε σου ειπα και για το Γυμνασιο. Κατι που το λες απο μονος σου αλλωστε και παρακατω απλα δεν σαρεσει να συμφωνεις με τους αλλους. Οι διαφορετικες εθνικοτητες που μαθαινουν δυο γλωσσες δεν μου λενε τιποτα. Ειναι αυτο εμποδιο για να γινει καλο μαθημα? Βελγιο ειναι αυτο, πολυπολιτισμικη χωρα ειναι. Και λοιπον? Εκτος και αν θες να πεις οτι οι εθνικοτητες που ανεφερες εχουν χαμηλο iq. 

Μια χαρά δουλειά κάνουν οι βέλγοι καθηγητές όμως με χειρότερες συνθήκες ανομοιογένειας.

Λιγοστοί μαθητές γυμνασίου πάνε στο φροντιστήριο, μουαχαχαχαχχαχαχαχα!

Που έψαχνε ο ανιψιός μου πέρσι (γυμνάσιο) να γραφτεί και είχαν συμπληρωθεί τα τμήματα!

Που η ξαδέρφη μου στο χωριό θησαυρίζει με τα ιδιαίτερα των παιδίων του γυμνασίου με αυτήν την κρίση και δεν τα προλαβαίνει όλα! Που αν ρωτήσεις ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ παιδί γυμνασίου ή λυκείου (εκτός τρίτης) θα σου πει πάει φροντιστήριο για να καταλάβει καλύτερα το μάθημα, ΚΑΝΕΝΑ δεν θα σου πει"μια χαρά καταλαβαίνω το μάθημα, αλλά πάω φροντιστήριο έτσι για να ξοδεύω τα λεφτά του μπαμπά να ξανακάνω το ίδιο μάθημα" μια που όλα τα παιδιά γυμνασίου-λυκείου (εκτός τρίτης) προτιμούν να χάσουν 10 ώρες την βδομάδα να ξανακάνουν τα μαθήματα που ήδη μια χαρά έμαθαν στο σχολείο, έτσι, για την "προετοιμασία" για μετά από 1-5 χρόνια που ΘΑ δώσουν πανελλαδικές. Ο εγκέφαλος χρειάζεται δύο ώρες μετά το ξύπνημα για να "ξυπνήσει" και αυτός 100%. Τράβα πιες κανάν καφέ και ξαναέλα, δεν ξύπνησε ακόμα ο δικός σου.Ρε συ νταξει, αμα ο ανιψιος σου και η ξαδερφη σου ψαχνανε για φροντιστηριο, i rest my case. Σε δικαιολογω παντως. Οι φιλολογοι ελαχιστη σχεση εχουν με την λογικη. Παλι καλα που παραδεχεσαι οτι η ολη ιστορια γινεται για τις πανελλαδικες. Αλλα τι πραγματα ειναι αυτα? Παλι με πανελληνιες πας να τουμπαρεις την συζητηση?

 

Μια χαρά κατάλαβα τον λόγο, απλά δεν έπεσα στην παγιδούλα σου.

Θέλεις και άλλες φατσούλες; Ό,τι γουστάρει το παιδί, θα του χαλάσω εγώ χατίρι; :D :D :D :D :D :D :D :D :D

ps Μάθε να κάνεις ένα quote της προκοπής, έλεος.....

και κανάς τόνος δεν θα'βλαπτε επίσης....

 

Εχω παραπονα. Στο τελευταιο ποστ ξεχασες να βαλεις φατσουλες. 

 

Αν ποτέ μάθεις να κάνεις ένα quote της προκοπής τα ξαναλέμε.

Επίσης όταν μάθεις να προσθέτεις επιχειρήματα και όχι προσβολές του τύπου χαζός είσαι, ότςν ξεμένεις από επιχειρήματα.

Επίσης στοιχεία και όχι αερολογίες του στυλ "ελάχιστοι μαθητές στο γυμνάσιο".

Επίσης αν ποτέ καταλάβεις το πόσο δύσκολο είναι να διδάξεις σε άλλη γλώσσα από αυτήν που έχουν σαν μητρική τα παιδιά, τα ξαναλέμε.

 

Με λίγα λόγια, όταν και αν αποφασίσεις, ή μάλλον μπορέσεις να συνεσφέρεις στη συζήτηση με λογικά επιχειρήματα όπως πχ κάνει ο Nik και όχι λόγια του αέρα και προσβολές τα ξαναλέμε, γιατί βαριέμαι να χάνω την ώρα μου με άτομα σαν του λόγου σου.

 

Hai capito??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tραγικό. Θα έπρεπε να σε είχαν βάλει είτε σε τμημα ένταξης, είτε να σε εξεταζουν προφορικά. Τα ΚΕΔΔΥ αυτή ακριβως τη δουλειά κάνουν.

Αλλά απο περιέργεια. Στην επιτροπή μόνος σου πήγες? Διότι πλέον απ όσο ξέρω, πρέπει να υπογράψει ο υπεύθυνος καθηγητής του τμηματος για να περάσει ένας μαθητής απο επιτροπή ΚΕΔΔΥ(χωρις να ειμαι σιγουρος για το τελευταίο βέβαια)

ολα αυτα εγιναν οταν ξεκινησα την πρωτη γυμνασιου το 2003 τωρα δεν ξερω τι παιζει.Οταν λες τμημα ενταξης τι εννοεις?ειδικη ταξη; Οταν λες υπευθυνος καθγητης εννοεις αυτος που ειχαμε ως υπεθυνο ταξης? Στα ΚΕΔΔΥ ειχε φαση γιατι πηγα και μου δειχνανε κατι καρτες οπου εδειχνε παπουτσια χωρις κορδονια μια πορτα χωρις τον ενα μετσεσε και επρεπε να πω τι λειπει. το προβλημα μου ουσιαστικα και ακομα οτι οτι δεν κανω καλα γραματα και πολλες φορες δεν τα καταλαβαινω και εγω ο ιδιος ειδικα οταν γραφω υπο πιεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ποτέ μάθεις να κάνεις ένα quote της προκοπής τα ξαναλέμε.

Επίσης όταν μάθεις να προσθέτεις επιχειρήματα και όχι προσβολές του τύπου χαζός είσαι, ότςν ξεμένεις από επιχειρήματα.

Επίσης στοιχεία και όχι αερολογίες του στυλ "ελάχιστοι μαθητές στο γυμνάσιο".

Επίσης αν ποτέ καταλάβεις το πόσο δύσκολο είναι να διδάξεις σε άλλη γλώσσα από αυτήν που έχουν σαν μητρική τα παιδιά, τα ξαναλέμε.

 

Με λίγα λόγια, όταν και αν αποφασίσεις, ή μάλλον μπορέσεις να συνεσφέρεις στη συζήτηση με λογικά επιχειρήματα όπως πχ κάνει ο Nik και όχι λόγια του αέρα και προσβολές τα ξαναλέμε, γιατί βαριέμαι να χάνω την ώρα μου με άτομα σαν του λόγου σου.

 

Hai capito??

Αχου το μωρε. Ο φιλολογος που συνεχως πεταει ατακες τυπου "Πάντως να'σαι καλά, είχα πονοκέφαλο και κατάφερες να με κάνεις να γελάσω και μου ψιλοπέρασε (καλά, πήρα και αναβράζον, μην το πάρεις πάνω σου " θελει να του την λενε και αυτουνου με το γαντι. Σου προτεινω κρεμα προδερμ. Φατσουλες ξεχασες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχου το μωρε. Ο φιλολογος που συνεχως πεταει ατακες τυπου "Πάντως να'σαι καλά, είχα πονοκέφαλο και κατάφερες να με κάνεις να γελάσω και μου ψιλοπέρασε (καλά, πήρα και αναβράζον, μην το πάρεις πάνω σου " θελει να του την λενε και αυτουνου με το γαντι. Σου προτεινω κρεμα προδερμ. Φατσουλες ξεχασες.

Δεν ήταν ατάκα. Αλήθεια ήταν. Δεν κατάφερες να ξεχωρίζεις την διαφορά ακόμα; Δεν σε παρεξηγώ, μικρός είσαι ακόμα, ολοφάνερο από τον τρόπο γραφής σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κλειδι σε ολα αυτα τα ζητηματα των ιερων αγελαδων ειναι αξιολογηση κατι που θεωρειται και ειναι αυτονοητο για ολο τον υπολοιπο πλανητη  και αυτη ακριβως ειναι η αιτια που αρνουνται πεισματικα .

 

 

Link.png Site: Το φαντασμα της ισοτητας και η αξιολογηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω αν το έχετε καταλάβει αλλα νωριτερα υποστηριχθηκε ότι δεν εχει σχέση η ποσότητα ( αριθμός εκπαιδευτικών ) αλλα η ποιότητα αυτών.

 

Τώρα είστε σύμφωνοι στις παραπάνω ώρες;

( προσωπικα δεν θα ειχα προβλημα για διφορουσ λογουσ που εχω ηδη ανπτυξει αλλα προσπαθώ να καταλάβω αν υπάρχει λογική σε ότι υποστηρίζουν κάποιοι η αν τα λένε καθαρα για αντίδραση)

 

Πάντως το να ανοίγουν τα σχολεία τον Ιούλιο τη στιγμη που κάποιοι υποστηρίζουν λευκές εβδομάδες ειναι τουλάχιστον αστείο. Δηλαδη θα κλείνουν και θα ανοίγουν τα σχόλεια οπότε δε παει καλα ο Τουρισμός;;

 

Προτείνω Χροστουγεννα Πάσχα καλοκαίρι ανοιχτά σχολεία, λοιπόν!!! Χαχαχα

 

Αρα, αφου δεν εχει σχεση η ποσοτητα, προς τι η τοση αντιδραση για 1,2 ή 10 μερες λιγοτερες; Αφου μπορουμε να ριξουμε το βαρος λιγο περισσοτερο στην ποιοτητα...

Μηπως το ολο θεμα ειναι οτι το ζητησε η ενωση ξενοδοχων, ενω αν απλα το προτεινε και το εφαρμοζε το υπουργειο, με τον οποιονδηποτε (αληθοφανη ή ηλιθιο) λογο, θα κανατε ολοι μοκο και δε θα ανοιγε ρουθουνι; Λεω εγω τωρα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήταν ατάκα. Αλήθεια ήταν. Δεν κατάφερες να ξεχωρίζεις την διαφορά ακόμα; Δεν σε παρεξηγώ, μικρός είσαι ακόμα, ολοφάνερο από τον τρόπο γραφής σου.

Συνεχιζεις να τον κανεις.

 

Αρα, αφου δεν εχει σχεση η ποσοτητα, προς τι η τοση αντιδραση για 1,2 ή 10 μερες λιγοτερες; Αφου μπορουμε να ριξουμε το βαρος λιγο περισσοτερο στην ποιοτητα...

Μηπως το ολο θεμα ειναι οτι το ζητησε η ενωση ξενοδοχων, ενω αν απλα το προτεινε και το εφαρμοζε το υπουργειο, με τον οποιονδηποτε (αληθοφανη ή ηλιθιο) λογο, θα κανατε ολοι μοκο και δε θα ανοιγε ρουθουνι; Λεω εγω τωρα...

Προσωπικα ειμαι υπερ μιας λευκης εβδομαδας. Γινεται να γινει αργια και για τους ιδιωτες? Τοτε μαλιστα. Θα μιλαμε για κυματα εσωτερικου τουρισμου. Αλλιως θα ειναι δυσκολο να συνδυαστουν οι αδειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Δε ξέρω αν το έχετε καταλάβει αλλα νωριτερα υποστηριχθηκε ότι δεν εχει σχέση η ποσότητα ( αριθμός εκπαιδευτικών ) αλλα η ποιότητα αυτών.

 

Τώρα είστε σύμφωνοι στις παραπάνω ώρες;

( προσωπικα δεν θα ειχα προβλημα για διφορουσ λογουσ που εχω ηδη ανπτυξει αλλα προσπαθώ να καταλάβω αν υπάρχει λογική σε ότι υποστηρίζουν κάποιοι η αν τα λένε καθαρα για αντίδραση)

Πάντως το να ανοίγουν τα σχολεία τον Ιούλιο τη στιγμη που κάποιοι υποστηρίζουν λευκές εβδομάδες ειναι τουλάχιστον αστείο. Δηλαδη θα κλείνουν και θα ανοίγουν τα σχόλεια οπότε δε παει καλα ο Τουρισμός;;

 

Προτείνω Χροστουγεννα Πάσχα καλοκαίρι ανοιχτά σχολεία, λοιπόν!!! Χαχαχα

Αρα, αφου δεν εχει σχεση η ποσοτητα, προς τι η τοση αντιδραση για 1,2 ή 10 μερες λιγοτερες; Αφου μπορουμε να ριξουμε το βαρος λιγο περισσοτερο στην ποιοτητα...

Μηπως το ολο θεμα ειναι οτι το ζητησε η ενωση ξενοδοχων, ενω αν απλα το προτεινε και το εφαρμοζε το υπουργειο, με τον οποιονδηποτε (αληθοφανη ή ηλιθιο) λογο, θα κανατε ολοι μοκο και δε θα ανοιγε ρουθουνι; Λεω εγω τωρα...

ΚΑΙ αυτό εχει σχέση. Όπως ειπώθηκε και οι οίκοι ανοχής έχουν προβλημα. Να κλείσουμε τα σχολεία.Στο έγραψα και πριν κάμποσες σελίδες. Το όλο θέμα εχει να κάνει με την ανοργανωσιά. Κάνει κάποιος μια πρόταση, άντε πάμε αρπα κολα να κλείσουμε σχολεία. Έχεις σκεφτεί Αν ο κόσμος εχει το χρήμα να το κάνει αυτό; Πως γίνεται κάτι τέτοιο στην Ευρώπη; Μήπως επιδοτούνται τα σχολεία και πανε εκδρομές; Παρεμπιπτόντως το υπουργείο παιδειας καλός η κακός ειναι π υπεύθυνος φορέας της εκπαίδευσης. Αν αποφασίσει κάτι παράλογο υπάρχουν κινητοποιήσεις. Ειναι προφανές πως αν έλεγε με τόση προχειρότητα κάτι τέτοιο, δε θα το δεχόταν κανείς.Ειναι γέλιο πως να το κάνουμε;;Δε το θέλουν οι εκπαιδευτικοί, δε το θέλουν οι γονείς ( στο απέδειξα νωρίτερα). Προφανώς η πρόταση ήταν αστεία, αναθεώρηστε, σκέφτηκε πως μπορει να εφαρμοστεί κάτι τέτοιο σε συνδιασμο με την εκπαίδευση και μετα ας το συζητήσουμε.Στο τοπικ που λέμε ότι υπάρχουν όμως λίγες εκπαιδευτικές ώρες, πως προτείνετε να υπάρχουν λευκές εβδομάδες αντί αυτές να έχουν σχέση και με την εκπαίδευση αλλα και να αναπληρωνονται βάση της αρχικής σκέψης.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...