Προς το περιεχόμενο

Λευκή εβδομάδα, λες και δεν έχουμε αρκετές αργίες.


status

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ημέρα ειναι το ίδιο με 5;;;; Πλάκα κάνουμε τώρα;;Τρίτη εώς Παρασκευή ζήτησαν οι ξενοδόχοι ώστε να συνδυαστεί με τη Καθαρα Δευτέρα.

 

Δηλαδη θες να μου βγαλεις τωρα αυτη τη διακοπη ως μεγιστο προβλημα της σημερινης ελληνικης διδασκαλιας, που θα κατερριπτε το συστημα..

Ας πουμε 25 Μαρτιου Παρασκευη, γιορτη Πεμπτη, δοκιμαστικα παρελασης απο Δευτερα ως Τεταρτη, εκει δε χανεται ο ρυθμος. Χριστουγεννα 15 μερες, Πασχα 15 μερες δε χανεται ο ρυθμος. Πενταημερη, δε χανεται ο ρυθμος...

Οχι μωρε, δε δουλευομαστε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 483
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δηλαδη θες να μου βγαλεις τωρα αυτη τη διακοπη ως μεγιστο προβλημα της σημερινης ελληνικης διδασκαλιας, που θα κατερριπτε το συστημα..

Ας πουμε 25 Μαρτιου Παρασκευη, γιορτη Πεμπτη, δοκιμαστικα παρελασης απο Δευτερα ως Τεταρτη, εκει δε χανεται ο ρυθμος. Χριστουγεννα 15 μερες, Πασχα 15 μερες δε χανεται ο ρυθμος. Πενταημερη, δε χανεται ο ρυθμος...

Οχι μωρε, δε δουλευομαστε.

Εκλογές δασκάλων που γίνονται πάντα σε ώρα μαθήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

1 ημέρα ειναι το ίδιο με 5;;;; Πλάκα κάνουμε τώρα;;Τρίτη εώς Παρασκευή ζήτησαν οι ξενοδόχοι ώστε να συνδυαστεί με τη Καθαρα Δευτέρα.

Δηλαδη θες να μου βγαλεις τωρα αυτη τη διακοπη ως μεγιστο προβλημα της σημερινης ελληνικης διδασκαλιας, που θα κατερριπτε το συστημα..

Ας πουμε 25 Μαρτιου Παρασκευη, γιορτη Πεμπτη, δοκιμαστικα παρελασης απο Δευτερα ως Τεταρτη, εκει δε χανεται ο ρυθμος. Χριστουγεννα 15 μερες, Πασχα 15 μερες δε χανεται ο ρυθμος. Πενταημερη, δε χανεται ο ρυθμος...

Οχι μωρε, δε δουλευομαστε.

Εγω έγραψα ότι ΚΑΙ αυτό, μαζί με αλλά που ειπώθηκαν, ειναι μέσα στα αρνητικα. Αν δε το δέχεσαι μπορείς να απευθυνθείς και στον εκπαιδευτικό του φορουμ. Επι της ουσίας, κάνετε ένσταση για κάτι που αρνήθηκαν και οι σύλλογοι γονέων. Δε καταλαβαίνω γιατί επιμένετε.Ασε που όσα ανεφερες ειναι προγραμματισμένες απώλειες μαθημάτων εδώ και 40 χρονια. Το να αποφασίσεις ξαφνικά να κλείσεις 5 μέρες επειδη έτσι ταυλωσε σε μια μερίδα ανθρώπων ειναι προβλημα. Θα το συζητούσα αν αυτό γινόταν προγραμματισμένα για του χρόνου.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω έγραψα ότι ΚΑΙ αυτό, μαζί με αλλά που ειπώθηκαν, ειναι μέσα στα αρνητικα. Αν δε το δέχεσαι μπορείς να απευθυνθείς και στον εκπαιδευτικό του φορουμ. Επι της ουσίας, κάνετε ένσταση για κάτι που αρνήθηκαν και οι σύλλογοι γονέων. Δε καταλαβαίνω γιατί επιμένετε.

 

Γιατι ειναι αστειο, αν οχι γελοιο. Οταν οι μαθητες κλεινουν βδομαδες ολοκληρες τα σχολεια "γιατι χαλασε το πλακακι στις τουαλετες", οταν οι εκπαιδευτικοι κανουν απεργιες (για δικαια ή αδικα αιτηματα), οταν ολα αυτα γινονται παντα καθε χρονο, μονιμα πλεον, τοτε προφανως δε χανεται ο ρυθμος, οποτε γιατι επιμενουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Εγω έγραψα ότι ΚΑΙ αυτό, μαζί με αλλά που ειπώθηκαν, ειναι μέσα στα αρνητικα. Αν δε το δέχεσαι μπορείς να απευθυνθείς και στον εκπαιδευτικό του φορουμ. Επι της ουσίας, κάνετε ένσταση για κάτι που αρνήθηκαν και οι σύλλογοι γονέων. Δε καταλαβαίνω γιατί επιμένετε.

Γιατι ειναι αστειο, αν οχι γελοιο. Οταν οι μαθητες κλεινουν βδομαδες ολοκληρες τα σχολεια "γιατι χαλασε το πλακακι στις τουαλετες", οταν οι εκπαιδευτικοι κανουν απεργιες (για δικαια ή αδικα αιτηματα), οταν ολα αυτα γινονται παντα καθε χρονο, μονιμα πλεον, τοτε προφανως δε χανεται ο ρυθμος, οποτε γιατι επιμενουμε;

Ειναι αστείο οι γονείς και οι καθηγητές να αρνούνται κάτι και σωστο να το δέχεσαι εσυ. Οκ .Τα καπακια τουαλέτας παρεμπιπτόντως δεν δικαιολογούν απεργίες σαφώς. Στην ίδια κατηγορία ανήκει και η απαίτηση κάποιων να κλείσει το σχολειο για να κονομησουν ειδικά τη στιγμή που δε το θέλουν εκπαιδευτικοί και γονείς.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι αστείο οι γονείς και οι καθηγητές να αρνούνται κάτι και σωστο να το δέχεσαι εσυ. Οκ .Τα καπακια τουαλέτας παρεμπιπτόντως δεν δικαιολογούν απεργίες σαφώς. Στην ίδια κατηγορία ανήκει και η απαίτηση κάποιων να κλείσει το σχολειο για να κονομησουν ειδικά τη στιγμή που δε το θέλουν εκπαιδευτικοί και γονείς.

 

Το οτι εγω δεν ανηκω σε καποια απο τις κατηγοριες αυτες απο που πηγαζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι εγω δεν ανηκω σε καποια απο τις κατηγοριες αυτες απο που πηγαζει;

 

Δεν αμφισβήτησα καπου την γονική σου ή μη ιδιότητα.

Εγω σου είπα μόνο οτι οι συλλογοι γονέων και καθηγητών δεν δέχτηκαν το μέτρο.

 

Επί της ουσίας, επανέλαβα νωρίτερα, οτι αν το μέτρο λάμβανε χώρα, βάση των Ευρωπαικών προδιαγραφών (άνοιγμα νωρίτερα στα σχολεία και κλείσιμο λίγο αργότερα, επιδότηση στα σχολεία για εκδρομές, παγίωση του μέτρου με κατάλληλη προετοιμασία και όχι απλά άρπα κόλλα άντε να κλείσουμε μια εβδομάδα) δε νομίζω οτι θα ειχε πρόβλημα ο κόσμος.

Βεβαι ως ιδέα φαίνεται αστεία για τον μέσο πολίτη αφου ΔΕΝ υπάρχουν χρήματα για να πάει ο άλλος χειμερινές διακοπές.

 

ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ, και με βάση τη δεινή οικονομική κατάσταση του μέσου Ελληνα, ο μόνος τρόπος που θα μπορουσε να λειτουργήσει κάτι τέτοιο, θα ήταν ως εκπαιδευτικές εκδρομές. Κάτι σαν οργανωμενα 5νθήμερα όπου τα παιδιά θα συνδύαζαν την εκπαίδευση με κάτι σαν διακοπές. Κάτι ομως το οποίο θα είχε παγιωθεί.

 

Ειναι εντελως γελοίο απο κάθε άποψη, να χρησιμοποιεί ο κάθε επιχειρηματίας, την εκπαίδευση για να κάνει το κομμάτι του, ειδικά την εποχή που η Ελλάδα, σπάει κάθε ρεκορ στο καλοκαιρινό τουλάχιστον Τουριστικό κομμάτι.

 

Προσβάλει τη νοημοσύνη χιλιάδων γονέων αφου αισθάνονται οτι τους χρησιμοποιούν. Αν ο γονιός μπορουσε να πάει διακοπές, τη Λευκη εβδομάδα θα περίμενε? Δε θα πήγαινε τα Χριστουγεννα ή το Πάσχα? Ειναι προκλητικό και μόνο να συζητάμε κάτι τέτοιο αυτή την εποχή. Εδω έχουμε φθάσει 28% επίσημη ανεργία και οι άλλοι λένε να κλείσουν τα σχολεία για να πάει διακοπές ο κόσμος...

 

Με την ίδια λογική, να κλείσουμε τα σχολεία για να μπορουν να ψωνίζουν όλοι και το πρωί, για να μαζέψουν περισσότερο κόσμο οι καφετέριες κτλ κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω... από το κράξιμο που οι τεμπέληδες καθηγητές θα κάνουν extra διακοπές καταλήξαμε στο γιατί τελικά δεν ισχύει το μέτρο αφού υπάρχουν κι άλλες διακοπές για να χαθεί ο ρυθμός; 

 

Και μετά φταίω εγώ που μου σβήνονται μηνύματα όταν αποκαλώ ορισμένους όπως τους αποκαλώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω... από το κράξιμο που οι τεμπέληδες καθηγητές θα κάνουν extra διακοπές καταλήξαμε στο γιατί τελικά δεν ισχύει το μέτρο αφού υπάρχουν κι άλλες διακοπές για να χαθεί ο ρυθμός; 

 

Και μετά φταίω εγώ που μου σβήνονται μηνύματα όταν αποκαλώ ορισμένους όπως τους αποκαλώ.

Βασικά όταν ενα μικρό ποσοστό ανθρώπων κατάλαβε πως η λευκή εβδομάδα δεν ηταν επιθυμία των "τεμπέληδων" καθηγητών για να κάνουν έξτρα διακοπές, μια που ηταν οι πρωτοι που αντέδρασαν αρνητικά, αποφάσισαν ότι το μέτρο ειναι καλό και ότι οι τεμπέληδες καθηγητές, κάνουν κακό στην οικονομία :P

Πάρτε και μερικά λινκ για τις απόψεις των γονέων περι της λευκής εβδομάδας.

 

Η Ομοσπονδία γονέων Αθήνας.

(έχουν βγάλει 2 ανακοινώσεις αυτοι)

 

Συλλογος γονέων Μαθητων Γελ Νάξου

 

Αντιδράσεις εκπαιδευτικών και γονέων για τη λευκή εβδομάδα

 

Γονεις και εκπαιδευτικοί υποδέχονται ψυχρά τη Λευκή εβδομάδα

 

Και οι γνώμη των παιδιών

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διοτι και παλι δεν καταλαβαινεις για τι πραγμα σου μιλανε (ω τι εκπληξη). Οταν σου λεει ο cossutius για απαξιωση του μαθηματος απο τους μαθητες και για φροντιστηρια, για το λυκειο μιλαει και οχι για το δημοτικο ή το νηπιαγωγειο οπως νομιζεις εσυ και οπως θα νομιζε ενας χαζος. Και οταν εσυ απαντας πανω σε αυτο που σου λενε, παλι για το λυκειο (θα επρεπε να) μιλας. Αλλα αυτα παθαινεις οταν προσπαθεις να πατας σε δυο βαρκες και αλλαζεις τους ορους της συζητησης για να κανεις τον εξυπνο. Αυτοαναιρείσαι.

Όχι λάθος, εγώ ξέρω πολύ καλά για τι μιλάω, το ίδιο θα ήξερες κι εσύ αν είχες την διακριτική ευγένεια να διαβάσεις αυτά που γράφω. Ουδέποτε αναφέρθηκα μόνο στους καθηγητές τρίτης λυκείου, εγώ μιλούσα γενικά για τους καθηγητές. Άλλος ήταν αυτός που προσπαθούσε με "επιχειρήματα" του στυλ "φταίει το σύστημα με τις εξετάσεις για πανεπιστήμιο που προωθεί την παραπαιδεία και τα φροντιστήρια" να τουμπάρει τη συζήτηση.

 

Όταν λέμε ότι οι μαθητές πάνε φροντιστήρια για να μάθουν αυτά που διδάχτηκαν στο σχολείο, μιλάμε για όλους τους μαθητές που πάνε, όλων των τάξεων, γυμνασίου και λυκείου, και για όλους τους καθηγητές που τους διδάσκουν, είτε στην πρώτη γυμνασίου, είτε δευτέρα ή τρίτη, είτε οποιαδήποτε τάξη του λυκείου.. Αν εσύ από αυτήν την πρόταση σε συμφέρει να καταλάβεις "οι τελειόφοιτοι λυκείου πάνε φροντιστήριο για να γράψουν καλά στις εξετάσεις", δεν φταίω ούτε εγώ, ούτε ο τρόπος γραφής μου, αλλά οι δικές σου δυνατότητες κατανόησης κειμένου στα ελληνικά.

 

Τώρα μου αναφέρεις κιόλας και δημοτικό και νηπιαγωγείο, στα οποία τελευταία φορά που έλεγξα δεν δούλευαν καθηγητές, αλλά δάσκαλοι και νηπιαγωγοί. Όχι ότι αυτοί κάνουν καλύτερη ή χειρότερη δουλειά, αλλά δεν ήταν οι δάσκαλοι και οι νηπιαγωγοί η συζήτησή μας. Προφανώς και έχεις πρόβλημα κατανόησης, ή προσπαθείς να μας βγάλεις τρελούς, ή μάλλον χαζούς όπως ήταν η λέξη που χρησιμοποίησες, με τελείως άτοπα "επιχειρήματα" που στην τελική μόνο γέλιο βγάζουν όταν τα διαβάζει κάποιος.

 

Πάντως να'σαι καλά, είχα πονοκέφαλο και κατάφερες να με κάνεις να γελάσω και μου ψιλοπέρασε (καλά, πήρα και αναβράζον, μην το πάρεις πάνω σου :P)

Επεξ/σία από gigisoni
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω... από το κράξιμο που οι τεμπέληδες καθηγητές θα κάνουν extra διακοπές καταλήξαμε στο γιατί τελικά δεν ισχύει το μέτρο αφού υπάρχουν κι άλλες διακοπές για να χαθεί ο ρυθμός; 

 

Και μετά φταίω εγώ που μου σβήνονται μηνύματα όταν αποκαλώ ορισμένους όπως τους αποκαλώ.

Μήπως θα μπορούσαμε να μάθουμε το δικό σου επάγγελμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως θα μπορούσαμε να μάθουμε το δικό σου επάγγελμα;

 

 

 

Μια παρατήρηση: ειρωνικό είναι το post του Grey Warden, δεν θεωρεί πράγματι τεμπέληδες τους εκπαιδευτικούς. ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Υπουργειο Παιδειας εξεταζει την επιμηκηνση του Σχολικου ετους κατα 15 μερες και θα ξεκινανε τα σχολεια 6 Σεπτεβριου και ολα αυτα για χαρη τη υλης χωρις να ενδιαφερει η ποιοτητα αλλα η ποσοτητα τα ιδια λαθη για ακομη μια φορα. Ας μειωσουν την  υλη επιτελους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα εδω λεει σκεφτονται να ξεκινανε τα μαθηματα απο Τεταρτη μετα το Πασχα. Θα τα τρελανουν τα παιδια. Το σχολειο πασχει απο πολλα πραγματα, οχι απο ελλειψη ωρων διδασκαλιας. Αν θελουν ας καταργησουν τα θρησκευτικα και κατι τεχνολογιες πρωτης λυκειου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...