Προς το περιεχόμενο

ΝVIDIA GeForce


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή η AMD έσκασε φράγκα να προμοτάρει τις κάρτες της, νομίζουν μερικοί ότι το παιχνίδι θέλει 3GB Vram για 1080P..Όταν τα παιχνίδια θα φτάσουν να ζητάνε όντως 3GB σε 1080P, οι τωρινές κάρτες θα είναι για κλωτσίδια..

Άσε που κατά πάσα πιθανότητα η DICE θα βγάλει patch που θα ρίχνει πολύ τις Vram απαιτήσεις όπως είχε κάνει και στο BF3..

 

Τα πράγματα είναι ακριβώς όπως αναφέρει η photo που πόσταρε ο kyriakos.

 

Είναι γνωστό ότι η AMD κάνει φανφαριές για να ζητάνε τα παιχνίδια της πολύ Vram, τρανταχτό παράδειγμα hitman vs blacklist..Ποιο έχει καλύτερα γραφικά ; Το blacklist, γιατί το πρώτο μου φτάνει την Vram κοντά στα 2GB ενώ το δεύτερο την πήγε μέχρι 1.2GB την στιγμή που οπτικά το δεύτερο είναι τουλάχιστον 2 κλάσεις καλύτερο ; Έλα ντε..+

 

Ευτυχώς το Watch Dogs θα 'ναι nVidia optimized αλλιώς ποιος ξέρει τι στο καλό θα βλέπαμε..

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ σε 1080P/4xMSAA παίζω μια χαρά σμουθ και δεν έχω dips ούτε σε 10 ούτε σε 20 ούτε σε 30..

Αυτά που λες είναι παπατζιές, οι τυπάδες κατά πάσα πιθανότητα έχουν Windows 7 όπου υπάρχει μεγάλο θέμα με την BETA.

..και εγώ το ίδιο με την 770 και μάλιστα το έχω βγάλει από το auto και τα έχω ανεβάσει όλα τέρμα,με Win 8

Τώρα γιατί άνοιξε αυτή η συζήτηση σε αυτό το τοπικ "άγνωστο" ενώ υπάρχει το αντίστοιχο του παιχνιδιού..

 

http://www.insomnia.gr/topic/452585-battlefield-4/page-93?do=findComment&comment=52687593

Επεξ/σία από MoviemakerGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να είναι θέμα με τα win 7, μπορεί να είναι κάτι άλλο.

 

Παπατζιές δικές μου δεν είναι πάντως, τα γράφουν χρήστες με κάρτες Nvidia. Πες την σε αυτούς αν θες.

 

Όμως μην ξεχνάς τα επίσημα recommendations. Ποτέ δεν έχω δει game που να τρέχει full/ultra με specs κάτω από τα recommended.

 

Η εκτίμησή μου είναι ότι στο τελικό, Ultra + MSAA 4x 1080p θα θέλει πάνω από 2GB. Για oversampling δεν το συζητάμε, τρώει μνήμη, και btw μου φαίνεται ότι βελτιώνει πολύ την εικόνα.

 

wb5fg4.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση, και να υπάρξει θα βγει patch και θα πέσει πολύ η απαίτηση της Vram όπως έγινε στο BF3..

Το παιχνίδι τρέχει άψογα σε μένα με 670 FTW 2GB, έχουν ψωμιά ακόμα τα 2, τώρα σε κάνα GTA V δεν ξέρω, εκεί ίσως να θέλει και πάνω από 3GB.

 

Win8.1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανω απο 2GB θα δουμε μετα απο 2 χρονια ειναι η δικια μου γνωμη,οταν οι Developers θα αρχισουν να δουλευουν και τις νεες κονσολες και να βγαινουν και τα πιο βαρυα παιχνιδια(πχ Crysis 4) και μιας και οπως εχει αναφερθει οι πιο πολλοι παιζουν με καρτες των 200 με max 250ευρο που ειναι στα 2gb δυσκολα να δουμε απο τωρα να θελουν παιχνιδια πραγματικα 3Gb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φετος και'γω πιστευω οτι θα δουμε πανω απο 2 γιγα χρηση μνημης,και σε ακομη περισσοτερα καινουρια games.

Οτι και optimize να γινει,αν το Game θα βρισκει μνημη,θα κανει χρηση αυτης.Αν δεν βρισκει,θα κανει χρηση οτι διαθεσιμο θα υπαρχει.

Φυσικα αυτο και βασει λογικης,εκει που θα βρισκει μνημη διαθεσιμη,το παιχνιδι θα τρεχει καλυτερα σε υψηλα φιλτρα.Απλα τα πραγματα.Ακομη και σε 1080p.

Γιατι διαφωνειτε συνεχως για πραγματα που ειναι φυσικη εξελιξη;η nvidia σε μοντελα του 2013,ενω ηταν λογικο ειναι γινει κατι τετοιο,επεμενε να βαλει μονο 2 γιγα στις καρτες της σειρας 7.Λες και το 1 παραπανω,θα την πειραζε πουθενα.Τωρα αν καπου θα ψιλομειονεκτει,αυτο θα επρεπε να το περιμενουν,και οι αγοραστες,αλλα και η εταιρεια.Ο καθενας κανει τις επιλογες του.

Κερδισμενες θα βγουνε οι καρτες της σειρας 7,η 780 και η titan,βασει μνημης για ακομη 2-3 χρονια.

Μετα το 2014,αν και κανω προβλεψη και μεσα στο 2014 σε βαρια Games,οι 2αρες καρτες θα παρουν την οδο της επιστροφης,απο τους χρηστες υψηλης αναλυσης,και φανατικων gamers.

Ελπιζω τουλαχιστον,στην επομενη σειρα της nvidia,να δουμε καρτες με τουλαχιστον 3 γιγα μνημη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν τα παιχνιδι γονατιζουν την 770,λογω 2GB τοτε στις κονσολες δεν θα επρεπε να παιζουν ουτε καν στα low.Ελεος που περιμενεις και βαρια παιχνιδια εσυ απο τα μεσα του 2014 που σε πολλες χωρες ισα που θα εχει κυκλοφορησει το XboxOne. Εδω ο ιδιος ο Mark Cerny ειχε πει σε συνεντευξη οτι μετα απο 2-3 χρονια θα αρχισουν να βγαινουν τα πραγματικα βαρια παιχνιδια που θα εχουν δουλεψει και οι Devs παραπανω τις κονσολες.Πως εσυ λοιπον περιμενεις στα μεσα του 2014 να βγουν βαρυα παιχνιδια και να γονατισουν τις καρτες με 2gb οταν ισα ισα που θα εχουν βγει οι κονσολες στην αγορα???ή μηπως οι προβλεψεις σου ειναι με βαση την Beta του BF4??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ με τις 770 παρόλο που το Vram Usage πάει 2000+ κάτω από 54 frames δεν είδα.

GPU Load 98% και με τις 2 ακόμα και σε sli..το παιχνίδι τρώει πολλά crashes και έχει θέματα γενικότερα,παρόλα αυτά (όπως και στο Crysis 3) το ότι η Vram φτάνει στα όρια αυτό δεν επιφέρει απώλειες σε frames..

 

Τα είχα πει τότε που λέγατε για το Crysis τα λέω και τώρα με το BF4,δεν υπάρχει θέμα με την μνήμη σε 1080p..είτε 1700mb τρώει είτε 2030mb διαφορά προς τα κάτω στα frames δεν έχει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...