Προς το περιεχόμενο

ΝVIDIA GeForce


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα!

 

Θα μπορουσε κάποιος να μου εξηγησει πια ειναι η διαφορα quadro με tesla?

 

Nvidia quadro -> http://www.nvidia.com/object/quadro-advantage.html

 

 

Nvidia Tesla -> http://www.nvidia.com/object/what-is-gpu-computing.html

 

...δεν ειναι δυσκολο να βγαλεις συμπέρασμα εαν αφιερωσεις λιγο χρονο να διαβάσεις! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια τρωγεσε χωρις λογο ετσι...δεν υπαρχει λογος ουτως η αλλως... εκτος αν ανηκετε σε αυτους που αλλαζουν hw ανα 6 μηνο...

το θεμα ειναι απλο..τι σου προσφερει η καθε εταιρεια σε βαθος χρονου..ποσο σε ικανοποιει η καρτα σε βαθος χρονου οταν την παιρνεις για να ευχαριστιεσαι παιχνιδια και οχι να ποσταρεις ολη την ωρα σαν να μην εχεις να κανεις τιποτε αλλο screen-shots απο benches οταν πριν κανα χρονο τα benches ηταν μονο για να δεις αν η καρτες και το εκαστοτε hw  δουλευουν σωστα...τωρα το θεμα εχει γινει σαν τις κοντρες στα φαναρια...πραγμα ανουσιο κατ'εμε και βλεπουμε χρηστες οι οποιοι προ 6μηνου μπαιναν και ρωταγανε γνωμες για συστηματα δηλωνοντας ασχετοι με το αθλημα και μετα το 6μηνο να το παιζουν γνωστες και expert του oc σε επεξεργαστες και καρτες που ολοι ξερουμε οτι ο επεξεργαστης συγχωρει την μ@@@ η καρτα οχι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nvidia quadro -> http://www.nvidia.com/object/quadro-advantage.html

 

 

Nvidia Tesla -> http://www.nvidia.com/object/what-is-gpu-computing.html

 

...δεν ειναι δυσκολο να βγαλεις συμπέρασμα εαν αφιερωσεις λιγο χρονο να διαβάσεις! 

 

μου φαινεται δεν εγινα κατανοητος...

ενοω οτι απο τη στιγμη που η quadro k6000 "βγαζει" 5.2TFLPs δεν μπορει να κανει την ιδια δουλεια με εναν tesla k20x που βγαζει 3.95 Tflops.

Μαλιστα η quadro φαινεται να ειναι πιο δυνατη απο τον tesla...

 

τι ειναι αυτο που κανει τις quadro να ξεχωριζουν απο τις tesla αφου εχουν και την ιδια αρχιτεκνονικη(kepler)???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου φαινεται δεν εγινα κατανοητος...

ενοω οτι απο τη στιγμη που η quadro k6000 "βγαζει" 5.2TFLPs δεν μπορει να κανει την ιδια δουλεια με εναν tesla k20x που βγαζει 3.95 Tflops.

Μαλιστα η quadro φαινεται να ειναι πιο δυνατη απο τον tesla...

 

τι ειναι αυτο που κανει τις quadro να ξεχωριζουν απο τις tesla αφου εχουν και την ιδια αρχιτεκνονικη(kepler)???

 

 

Τα κοβει με software η nvidia... Μπορει η GTX TITAN, TESLA K20X, QUADRO K6000, 780 GTX να εχουν το GK110 αλλα εχουν περιορισμο απο Nvidia για να κανει καθε πραγμα την δουλεια του! Αλλα μπορει η Titan, αλλα η 780gtx αλλα η Τesla και αλλα η K6000 και αναφερομαι στα προγραμματα που θα συμπεριφερονται.

Βεβαια εχουν και διαφορα στους shaders αλλα και στην μνημη που εχει η καθε καρτα...

 

Ενας που θα θελει 3D MODELING θα παρει QUADRO.

Eνας που θελει games και λιγο computing θα παρει GTX TITAN

Ενας που θελει καθαρα computing θα παρει Κ20Χ 

Ενας που θελει καθαρα games θα παρει 780 gtx

 

Ετσι εχει ολες τις αγορες...

 

Σε 3D MODELING για παράδειγμα μια GTX TITAN ποδοπατιεται απο την  QUADRO K5000 που φοραει GK104 στα 700mhz.

H 780 GTX εχει 1/24 τα double precision flops σε σχεση με το 1/3 της GTX TITAN.

H K20X εχει full support για computing και κανει πραγματα που δεν κανουν οι αλλες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι quandro χρησιμοποιουνται για επαγγελματικους σκοπους(games,3d,κλπ),και δεν μπορουνε να αποδοσουν τα ιδια με μια titan,που ειναι για τους μεσους χρηστες.Αλλωστε μια quandro εχει 5000 χιλιαρικα σχεδον,ισως και παραπανω.Ενω μια titan 1000.

Ειναι μια τακτικη να βγαζω σχεδον το ιδιο hw,αλλα με διαφορετικο "αρμεγμα"! :D Οπως ειπε και ο φιλος παραπανω,υπαρχουν περιορισμοι(απο την εταιρεια),αναλογα της χρησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας! Μεσα στις μερες θα προχωρησω σε παραγγελια για την Gtx780. Επειδη εχω καιρο να πιασω NVidia στα χερια μου, τι παιζει με το overclock? Εχουν unlocked voltage ή δε μας απασχολει αυτο? Επισης ειμαι αναμεσα σε ASUS και Gigabyte μιλωντας παντα για reference design μιας και θα μπει full cover block.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας! Μεσα στις μερες θα προχωρησω σε παραγγελια για την Gtx780. Επειδη εχω καιρο να πιασω NVidia στα χερια μου, τι παιζει με το overclock? Εχουν unlocked voltage ή δε μας απασχολει αυτο? Επισης ειμαι αναμεσα σε ASUS και Gigabyte μιλωντας παντα για reference design μιας και θα μπει full cover block.

απο οσο ξερω δεν υπαρχουν περιορισμοι στο voltage

 

απο ελλαδα θα την παρεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι απο ελλαδα. Θα παω μάλλον για την ασους αφου εχει επισης τρια χρονια εγγυηση οπως η gigabyte.

διαφορες στις reference δεν νομιζω οτι υπαρχουν,ειναι τι θα σου κατσει, ανεξαρτητα το brand name

 

οποτε προχωρα το οπως σου καθεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ειπε οτι θα πάει σε reference υλοποιηση

, οπου ολες οι υλοποιησεις ανεξαρτήτως εταιρίας, κανουν πανω κατω τα ιδια πραγματα.

 

^Αυτο.

 

Απ'οτι διαβαζω, asus-evga-gigabyte θεωρουνται ας πουμε οι πρωτες 3 στις 7-8 (οσες ειναι).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η EVGA μήπως οι GTX 760 που έβγαλε ήταν κράχτες για διαφήμιση;  Έχει περάσει περίπου μήνας και δεν τις ξαναέβγαλε ή μήπως περιμένει να πουλήσει και τις τελευταίες GTX 660 και GTX 660τι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...