Προς το περιεχόμενο

ΝVIDIA GeForce


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι βρε γιατί η 780 είναι πολύ ψηλά σε τιμή και αντίστοιχα όχι σε επιδόσεις.. το είχαμε συζητήσει πριν και βρήκαμε οτι σε σχέση απόδοσης τιμής συμφέρει το SLI. και εγώ είμαι υπερ της μιας κάρτας αλλά μερικές φορές και πάντα ανάλογα τα ενδιαφέροντα σου παραμένει μια καλή επιλογή. Όπως και ειναι καλη επιλογή αν σε 2 χρονια λεμε τωρα απο σήμερα βρω αλλη μια 770 μεταχειρισμένη κ κάνω τότε το Sli.

σε 2 χρόνια η κάρτα σου θα είναι για απόσυρση και δε θα χει νόημα, ή το κάνεις άμεσα ή ποτέ

 

όσο για το bold, το ίδιο σκέφτηκε και ο άλλος που είχε budget μέχρι τα 4 κατοστάρικα.. γιατί να πάρω μία 770(ή 680 πιο πριν που ήταν ακόμα πιο ακριβή); με 2 660 έχω περισσότερη δύναμη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έλα μην λεμε τα ίδια.. και κυρίως μην αναιρείς τον εαυτό σου,αφου έχεις περισσότερη δύναμη τότε γιατι είσαι υπέρ της μονης κάρτας που είπες πριν ? 

Τα είπαμε καθε επιλογή εχει τα υπερ της και τα κατά της .. καταλύτης ειναι η χρήση σε ολο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ είμαι και θα είμαι υπέρ της μονής κάρτας για κόστος (πέρα από τις 2 κάρτες και σε μητρική ή psu) ,κατανάλωση (αν και αυτό ελέγχεται) , θερμοκρασίες και φυσικά επειδή οι επιδόσεις δεν είναι εξασφαλισμένες

 

τα αυτονόητα δηλαδή.. 

 

απλά δεν είμαι κατά περίπτωση αυτό σου λέω, είμαι γενικά..

 

καταλαβαίνω όμως  και το σκεπτικό αυτών που επιλέγουν αυτή τη λύση και στη περίπτωση του venumis είναι εξίσου σωστό με το σκεπτικό ατόμων που βρίσκονται σε μεγαλύτερες κατηγορίες 

δε βλέπω τη διαφορά

 

απλά είναι συνηθισμένο να κάνουν sli/cf άτομα με πολύ δυνατές κάρτες και "extreme" συστήματα που πάνε για τα όσα , όμως αυτό δεν είναι ο κανόνας ούτε θα έπρεπε 

και σε πιο χαμηλά budget υπάρχουν άτομα που βλέπουν κάποια πρακτικότητα στο να κάνουν sli με πιο οικονομικές κάρτες

 

δε λέω ότι θα το έκανα εγώ (σίγουρα δε θα το έκανα) , απλά λέω ότι μου φαίνεται εξίσου λογικό δεδομένου και του κόστους 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ο άνθρωπος είναι υπερ της μονής, αυτο δεν αναιρεί τον ιδιο του τον εαυτο που λες.

Απλά ο καθένας θέτει κάποια επιχειρήματα για τις απόψεις του, η διαφωνία του πιστευω είναι στα επιχειρήματα σου που την εχω κ εγω.Ασχέτως αν είναι υπερ ή κατά της διπλής κάρτας.

 

Ελπίζω να μην με παρεξηγήσει το παλικάρι που μιλάω για αυτον !

 

Όσο για το "μετά δυο χρόνια παίρνω άλλη μια κάρτα για SLi" αυτο είναι άκυρο, ή το κάνεις απο την αρχή το SLi για να απολαμβάνεις τα πολλά frame σε max settings ή δεν το κάνεις καθόλου.

Μετά απο δυο χρόνια δεν θα το κάνεις.Θα εχεις τόσες επιλογές μπροστά σου που δεν θα πάρεις άλλη μια "παλιά" 770 για να φτάσεις την μελλοντική 960 !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα μην λεμε τα ίδια.. και κυρίως μην αναιρείς τον εαυτό σου,αφου έχεις περισσότερη δύναμη τότε γιατι είσαι υπέρ της μονης κάρτας που είπες πριν ? 

Τα είπαμε καθε επιλογή εχει τα υπερ της και τα κατά της .. καταλύτης ειναι η χρήση σε ολο αυτό.

Όπως προείπα ο κάθε άνθρωπος έχει μια συλλογιστική οχι για να ανατρέψει την συλλογιστική του άλλου,άπλα αυτή έχει χτίσει με την γνώση που έχει αλλά κυρίως με την χρήση που κάνει και τον ενδιαφέρει,, εγώ οχι δεν είμαι απόλυτος.. και φαίνεται αυτό και κατά πάσα πιθανότητα στην θέση του @Doc το ιδιο με αυτόν θα έκανα αλλά οταν καλούμαι να δώσω 400 για 2x660 και 400 για μια 770 θα προτιμήσω την δεύτερη option.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ,κατα καποιο τροπο ειναι ενα κομμενο GK110 στην 780 ...Αλλωστε οι χρονισμοι της 780 ειναι πιο υψηλοι...

 

 

http://www.tomshardware.com/reviews/geforce-gtx-780-performance-review,3516.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν άκουσα φήμες για κανένα πλήρες GK110 με τα 15 SMX ενεργοποιημένα. Τόσο απίθανο είναι;

Θα γινόταν καλή ιστορία και θα τραβούσε πολλά κλικ στη σελίδα αυτού που θα έβγαζε τη φήμη. Πως χάσανε την ευκαιρία  :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν άκουσα φήμες για κανένα πλήρες GK110 με τα 15 SMX ενεργοποιημένα. Τόσο απίθανο είναι;

Θα γινόταν καλή ιστορία και θα τραβούσε πολλά κλικ στη σελίδα αυτού που θα έβγαζε τη φήμη. Πως χάσανε την ευκαιρία  :P

Yπήρξε ποτέ σχετική φήμη; Εγώ πάντως δεν έχω ακούσει τίποτα. Είχα πει κάποτε χαριτολογόντας ότι μάλλον θα βγάλουν μια GTX Titan Ultra/15 SMX στα $1999. ΄Ετσι κι αλλιώς εξαιρετικά σπάνιοι θα πρέπει να είναι αυτοί οι πυρήνες οπότε θα βρεθούν σίγουρα αρκετοί υποψήφιοι αγοραστές ακόμα και με τόσο γελοία τιμή :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gpuz_oc_zpsc7657500.gif

 

perf_oc_zps75914af0.gif

 

που περιπου να κοιταω? εχε υποψιν ουτε ρευματα ουτε τιποτα μονο ρολογια ανεβαζεις!

Σε ενα παραλληλο συμπαν μπορει φιλε, στον δικο μας φυσικο κοσμο αυτο δεν γινεται. Και για να μιλησω με την σωστη ορολογια εσυ εννοεις οτι δεν ανεβαζεις τασεις, τα ρευματα μια χαρα ανεβαινουν. (και μαζι τους θερμοκρασιες, επιδοσεις)

Εκτος αν πας για oc χωρις να ανεβαζεις το Power Limit (=ανεβασμα ρευματος, ειδικα εφοσον η ταση μενει stock) που πολυ θα ηθελα να το δω! Θα ηταν αρκετα ενδιαφερον να διαπιστωσεις οτι τα gains ειναι πολυ μικρα αν δεν ρυθμισεις σωστα το oc απο αποψη καταναλωσης (=ταση, ρευμα, θερμοκρασια)

Τιποτα δεν χαριζεται απο αποψη ενεργειας, καλο θα ηταν αν δεν μπορεις να το διατυπωσεις σωστα να μην το λες καθολου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...