Προς το περιεχόμενο

ΝVIDIA GeForce


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι σας νοιάζει πόσα MHz είναι ή πόσα cores έχει; Για μένα αυτό που έχει σημασία είναι η τιμή και η απόδοση.

 

Προφανώς και η ποιότητα/ θόρυβος/ θερμοκρασίες/ κατανάλωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επειδή πρόσφατα μπήκα στο δίλημμα για 770 ή 7970 ghz, τα κριτήρια τα δικα μου ήταν τα εξής: 1) stock vs stock 2) max stable oc vs max stable oc 3) εκτίμηση για μελλοντική βελτιστοποίηση των παιχνιδιών για μια απο τις δύο κάρτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες σορυ ναι οντως ειναι αδικη η συγκριση,αλλα εγω το πηρα ως μετρο οτι η nvidia την κοστολογει 300€ (λογικα) αρα ο αντιπαλος της θα ειναι η 7950,αρα η συγκριση θα ειναι μεταξυ core γτ υποτιθεται οτι πανω κατω εχουν την ιδια δυναμη.. Τωρα τι ειναι στοκ και τι οχι εγω δεν μπορω να βγαλω ακρη,γιατι και του saiz στοκ παει 1200mhz Core και γιαυτον αυτο ειναι στοκ επειδη η εταιρια του εκανε oc την καρτα του...αντε βγαλε ακρη.. Μαλλον στοκ θα θεωρω οτι δειχνει στις reference καρτες,τι να πω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Tomb Raider επεσε πρασινη φαπα μην το κουραζετε πολυ ,παμε παρακατω...

Κατσε ρε φιλε, αυτο το υφακι σας εδω αρχιζει και γινεται κουραστικο/ενοχλητικο. Οχι οτι με νοιαζει ποιος κερδιζει ποιος την εχει μεγαλυτερη αλλα με κατι τετοια χτιζετε συνειδησεις (και καποιος ακομα εγραψε για tomb, εξου ο πληθυντικος) σε καποιον περαστικο αναγνωστη, που δεν ασχολειται καθολου.

Τοσο καιρο που τον επινες στο εν λογω game σε χλευασε καποιος τοοοσο εμετικα? Και δεν τον επινες γιατι δεν αξιζε η επενδυση σου αλλα γιατι οι drivers και το optimization οριζαν οτι θα τον πιεις. Εσενα προσωπικα σου την ειπε κανεις? Σε εκανε να αισθανθεις αβολα? Δεν θα μιλησω για τους κασκολακηδες (saiz, savakis) εχουν καταντησει μασκοτ της καθε εταιριας, δεν με αφορουν καθολου.

Ενα ακομα που μου ρχεται στο μυαλο ειναι το θεμα της καθυστερησης των drivers. Αν αντιστρεψεις τα 2 στρατοπεδα, φαντασου τι θα σουρνατε στην amd αν εκανε κατι αντιστοιχο. Παρ ολα αυτα, τωρα μιλας για φαπες και η καθυστερηση πανω απο 2μηνο απο την κυκλοφορια του game περναει απαρατηρητη..

 

Απο την αλλη, εντελως αντικειμενικα τωρα, χαιρομαι για την προοδο της Nvidia και μπραβο που καταφερε τετοια αυξηση! Οι καρτες της γονατιζαν στην τεχνολογια TressFx και αυξησε τις επιδοσεις αρκετα (40%+?) αν και λιγουλακι αργα. Εχω τερματισει στα ultra το Tomb, 97%, εδω και ενα διμηνο.

Και κατι τελευταιο, λιγο πιο γενικο, το φορουμ εχει benchmarking section, ενας χωρος που μπορει να την επιδειξει ο καθενας.. την καρτα του! Καλο θα ηταν οταν αναφερεστε σε φαπες και τετοια περιεργα (και τα 2 στρατοπεδα) να μας τις δειχνετε και δημοσια και καθαρα! (Μεχρι και εγω που ειμαι ο ορισμος της βαρεμαρας και βαριεμαι να μπω στην διαδικασια να ανεβασω, το εκανα μονο και μονο για να υπαρχει σαν αναφορα για καποιον που ισως εχει 1680 μονιτορ)

 

Σκοτωθειτε ξανα τωρα ελευθερα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες σορυ ναι οντως ειναι αδικη η συγκριση,αλλα εγω το πηρα ως μετρο οτι η nvidia την κοστολογει 300€ (λογικα) αρα ο αντιπαλος της θα ειναι η 7950,αρα η συγκριση θα ειναι μεταξυ core γτ υποτιθεται οτι πανω κατω εχουν την ιδια δυναμη.. Τωρα τι ειναι στοκ και τι οχι εγω δεν μπορω να βγαλω ακρη,γιατι και του saiz στοκ παει 1200mhz Core και γιαυτον αυτο ειναι στοκ επειδη η εταιρια του εκανε oc την καρτα του...αντε βγαλε ακρη.. Μαλλον στοκ θα θεωρω οτι δειχνει στις reference καρτες,τι να πω..

 

Για τις τιμές και για το που θα κάτσουν θα δούμε σε κάποιες μέρες.Στην Ελλάδα με 280 βρίσκεις 7950 και απ'έξω στα 240-250.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες σορυ ναι οντως ειναι αδικη η συγκριση,αλλα εγω το πηρα ως μετρο οτι η nvidia την κοστολογει 300€ (λογικα) αρα ο αντιπαλος της θα ειναι η 7950,αρα η συγκριση θα ειναι μεταξυ core γτ υποτιθεται οτι πανω κατω εχουν την ιδια δυναμη.. Τωρα τι ειναι στοκ και τι οχι εγω δεν μπορω να βγαλω ακρη,γιατι και του saiz στοκ παει 1200mhz Core και γιαυτον αυτο ειναι στοκ επειδη η εταιρια του εκανε oc την καρτα του...αντε βγαλε ακρη.. Μαλλον στοκ θα θεωρω οτι δειχνει στις reference καρτες,τι να πω..

 

Συμφωνώ μαζί σου Prospector8. Θα θεωρώ κι εγώ ως stock τα ρολόγια στις reference κάρτες. Ανέφερα λάθος πριν ότι stock μπορεί να θεωρείται το 1GHz της 7950 του qsis. Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι μου φαίνεται σωστότερο να συγκρίνουμε πρώτα τις κάρτες όπως βγαίνουν απ' το εργοστάσιο με το ΟC που έχουν και ύστερα να τις συγκρίνουμε όταν παίζει μπάλα και το manually ΟC. 

Με τα τωρινά δεδομένα μου φαίνεται fail η 760 στα 300 $. Γύρω στα 240 $ θα έπρεπε να πάει. Πιστεύω ότι αφήνουν γι' αργότερα την 760 Ti στα 300 $

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσε ρε φιλε, αυτο το υφακι σας εδω αρχιζει και γινεται κουραστικο/ενοχλητικο. Οχι οτι με νοιαζει ποιος κερδιζει ποιος την εχει μεγαλυτερη αλλα με κατι τετοια χτιζετε συνειδησεις (και καποιος ακομα εγραψε για tomb, εξου ο πληθυντικος) σε καποιον περαστικο αναγνωστη, που δεν ασχολειται καθολου.

Τοσο καιρο που τον επινες στο εν λογω game σε χλευασε καποιος τοοοσο εμετικα? Και δεν τον επινες γιατι δεν αξιζε η επενδυση σου αλλα γιατι οι drivers και το optimization οριζαν οτι θα τον πιεις. Εσενα προσωπικα σου την ειπε κανεις? Σε εκανε να αισθανθεις αβολα? Δεν θα μιλησω για τους κασκολακηδες (saiz, savakis) εχουν καταντησει μασκοτ της καθε εταιριας, δεν με αφορουν καθολου.

Ενα ακομα που μου ρχεται στο μυαλο ειναι το θεμα της καθυστερησης των drivers. Αν αντιστρεψεις τα 2 στρατοπεδα, φαντασου τι θα σουρνατε στην amd αν εκανε κατι αντιστοιχο. Παρ ολα αυτα, τωρα μιλας για φαπες και η καθυστερηση πανω απο 2μηνο απο την κυκλοφορια του game περναει απαρατηρητη..

 

Απο την αλλη, εντελως αντικειμενικα τωρα, χαιρομαι για την προοδο της Nvidia και μπραβο που καταφερε τετοια αυξηση! Οι καρτες της γονατιζαν στην τεχνολογια TressFx και αυξησε τις επιδοσεις αρκετα (40%+?) αν και λιγουλακι αργα. Εχω τερματισει στα ultra το Tomb, 97%, εδω και ενα διμηνο.

Και κατι τελευταιο, λιγο πιο γενικο, το φορουμ εχει benchmarking section, ενας χωρος που μπορει να την επιδειξει ο καθενας.. την καρτα του! Καλο θα ηταν οταν αναφερεστε σε φαπες και τετοια περιεργα (και τα 2 στρατοπεδα) να μας τις δειχνετε και δημοσια και καθαρα! (Μεχρι και εγω που ειμαι ο ορισμος της βαρεμαρας και βαριεμαι να μπω στην διαδικασια να ανεβασω, το εκανα μονο και μονο για να υπαρχει σαν αναφορα για καποιον που ισως εχει 1680 μονιτορ)

 

Σκοτωθειτε ξανα τωρα ελευθερα.

Tσαμπα γραφεις ολο αυτο το κατεβατο .Ποιος χλευασε και μαλιστα εμετικα ? :P Επειδη εισαι καινουργιος απλα θα σου πω οτι εδω ειμαστε μια παρεα δεν την λεει κανεις σοβαρα στον αλλο κακοπροαιρετα ..Επισης ναι οπως στο ειπα ειναι ,φαπα στο συγκεκριμενο παιχνιδι εφαγε η amd και benchmarks που αναφερεις υπαρχουν πολλα οποτε πηγαινε δες τα να μαθεις εφοσον ενδιαφερεσαι..

Παντως μονο μια καρτα ριχνει στην nvidia στο συγκεκριμενο game αν πια θες να το φτασεις τοσο μακρυα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι οσο εσεις κανατε συγκρισεις, εμεις το χαμε τερματισει και το ειχαμε απεγκαταστησει :P 

 

και στο metro που ηταν η σειρα μας να εχουμε εμεις το προβλημα, αυτο λυθηκε σε 3 μερες οχι σε ενα μηνα :lol:

 

οποτε το 2013 εξελισσεται μια χαρα για τους κατοχους amd προς το παρον 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tσαμπα γραφεις ολο αυτο το κατεβατο .Ποιος χλευασε και μαλιστα εμετικα ? :P Επειδη εισαι καινουργιος απλα θα σου πω οτι εδω ειμαστε μια παρεα δεν την λεει κανεις σοβαρα στον αλλο κακοπροαιρετα ..Επισης ναι οπως στο ειπα ειναι ,φαπα στο συγκεκριμενο παιχνιδι εφαγε η amd και benchmarks που αναφερεις υπαρχουν πολλα οποτε πηγαινε δες τα να μαθεις εφοσον ενδιαφερεσαι..

Παντως μονο μια καρτα ριχνει στην nvidia στο συγκεκριμενο game αν πια θες να το φτασεις τοσο μακρυα ....

Σορρυ αλλα ετσι φαινεται. Και σου ειπα τι με πειραζει. Αν παρολαυτα ειναι απλα καζουρα για χαβαλε παω πασο. Σαν να μην εγινε ποτε.

Θα ηθελα ενα benchmark απ τα πολλα που λες. Αν δεν σου κανει κοπο να μου στειλεις με pm. Εκτος και αν εννοεις reviews των 770,780 οποτε μαλλον καποιος αλλος πρεπει να φαει την φαπα! Αλιμονο αν οι νεες δεν ξεπερνουσαν σε ολα τα games τις amd! Τοτε ποιος ο λογος να κυκλοφορησουν/αγοραστουν? Εγω νομιζα οτι εννοουσες στις συγκρισιμες 680oc-7970Ghz και προβαδισμα/φαπα λογω drivers. Σορρυ και παλι αν καταλαβα λαθος αυτο που εγραψες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την γνώμη μου αυτό το νήμα εχει ολοκληρωθεί,και μάλιστα όχι μια αλλά πολλές φορές όταν βγει καινούρια σειρά καρτών έχει κάποιο νόημα ίσως να γράψουμε κάτι ακόμα.. .-

Η nVidia έκανε την κίνηση Mat έβγαλε προσιτές δυνατές κάρτες,αυτό ζητούσαμε αυτό πήραμε..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την γνώμη μου αυτό το νήμα εχει ολοκληρωθεί,και μάλιστα όχι μια αλλά πολλές φορές όταν βγει καινούρια σειρά καρτών έχει κάποιο νόημα ίσως να γράψουμε κάτι ακόμα.. .-

Η nVidia έκανε την κίνηση Mat έβγαλε προσιτές δυνατές κάρτες,αυτό ζητούσαμε αυτό πήραμε..

βασικά ένα μοντέλο έβγαλε σε σχετικά καλή τιμή και από ότι φαίνεται μια συγκεκριμένη εταιρία (gigabyte περίεργο που οι άλλες είναι σχετικά πιο ακριβές)... διότι η gtx 780 πανάκριβη είναι και θα έπρεπε να είχε κανά κατοστάρικο πιο κάτω, ώστε να πεις ότι αξίζει να τα σκάσεις...βέβαια έπεσαν λίγο οι τιμές και ίσως να κατέβουν λίγο ακόμη..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην βιαζόσαστε.. την 770 την βρίσκεις ήδη κάτω από 400 αλλά έρχονται και οι μικρότερες.. από εκεί και πέρα σας θυμίζω πόσο έκανε η 680 670.. Αυτό είναι μείωση τιμής τώρα απο εδώ και πέρα ποσα μπορεί να διαθέσει κανείς για αυτόν τον σκοπό είναι άλλο καπέλο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...