Προς το περιεχόμενο

ΝVIDIA GeForce


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Fraps ειχες ανοιχτα?? Αν η οθονη σου ειναι 60Hz τοτε το full Smooth που μπορεις να δεις ειναι 60fps,ειτε η 670 βγαζει 75 ειτε 2χ7970 βγαζουν 120fps το ματι σου δεν προκειται να καταλαβει διαφορα... Γιαυτο και υπαρχουν 120Hz monitors οπου το full smooth ειναι 120fps και ειναι πολυ πιο αληθινη η κινηση που βλεπεις. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φιλε jonis,σ'ευχαριστω για την απαντηση σου,και τις πληροφοριες που μας δινεις.

Στο valley,μπορεις να κανεις και εκει ενα extreme hd benchmark,και να μας δωσεις νουμερα;

Κανω συγκρισεις,βγαζω συμπερασματα,και προχωρω και προσωπικα αναλογως.

Σε παρακαλω μονο,να μου δωσεις και ενα screenshot,οταν τρεχει το valley,για ρολογια,και θερμοκρασιες.Ποσο δηλαδη την στρεσαρει ενα τετοιο benchmark.

Την καρτα την πηρες απο plaisio αν επιτρεπεται;

Λιγο με τις palit,δεν ξερω ειχα ενα ψυχολογικο.

To bios ειναι unlocked;Δοκιμασες λιγο να ανεβασεις ελαχιστα τα ρολογακια της;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fraps ειχες ανοιχτα?? Αν η οθονη σου ειναι 60Hz τοτε το full Smooth που μπορεις να δεις ειναι 60fps,ειτε η 670 βγαζει 75 ειτε 2χ7970 βγαζουν 120fps το ματι σου δεν προκειται να καταλαβει διαφορα... Γιαυτο και υπαρχουν 120Hz monitors οπου το full smooth ειναι 120fps και ειναι πολυ πιο αληθινη η κινηση που βλεπεις. ;)

 

Και με τα δυο μηχανηματα σε ultra βγαζω πανω απο 80-85fps. Απλα στο AMD συστημα εχω framedrop σε καποια σημεια και ειδικα στα τελευταια Dlc. Ισως φταει ο 8350, αυτο θα το ξερω απο Τριτη. Το ARMA 3 δε το τρεχει πανω απο 30 frames ακομα και σε low. βεβαια αυτο ειναι Alpha εκδοση αλλα αυτα παιζω τον τελευταιο καιρο. Το θεμα δεν ειναι τα max frames αλλα τα min. Μπορει πχ οι 7970 να εβγαζαν ελαφρως μεγαλυτερο μεσο ορο σε καποια games αλλα σε μερικα σημεια οπως ειπα επεφτα κατω απο 30. Και σε ενα τετοιο συστημα το λιγοτερο που θες ειναι να σου κανει τετοια σπαστικα κολληματα χωρις ουσια αλλα και λογο. Anyway, μεσα στη βδομαδα θα βγαλω τα συμπερασματα μου τελικα για 7970 vs 670. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτες τα drops πιστευω οτι ειναι επειδη το παιχνιδι ειναι κακογραμμενο παρα οτι φταιει Amd.. δυστηχως δεν εχω κατσει πολυ ωρα πανω απο cf,αλλα με 2χ7950 στον 3570 μου σε 15 λεπτα ποτε δεν επεσα κατω απο 60fps.. :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε jonis,σ'ευχαριστω για την απαντηση σου,και τις πληροφοριες που μας δινεις.

Στο valley,μπορεις να κανεις και εκει ενα extreme hd benchmark,και να μας δωσεις νουμερα;

Κανω συγκρισεις,βγαζω συμπερασματα,και προχωρω και προσωπικα αναλογως.

Σε παρακαλω μονο,να μου δωσεις και ενα screenshot,οταν τρεχει το valley,για ρολογια,και θερμοκρασιες.Ποσο δηλαδη την στρεσαρει ενα τετοιο benchmark.

Την καρτα την πηρες απο plaisio αν επιτρεπεται;

Λιγο με τις palit,δεν ξερω ειχα ενα ψυχολογικο.

To bios ειναι unlocked;Δοκιμασες λιγο να ανεβασεις ελαχιστα τα ρολογακια της;

 

http://www.insomnia.gr/topic/485086-nvidia-geforce-7-series/page-32?do=findComment&comment=52400990

 

Ναι απο πλαισιο την πηρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 760ti ή απλη δεν ακουγεται τιποτα ακομα;;;

Ισως κατα τον Αυγουστο απ'οτι διαβαζω σε ξενα site,αλλα γενικως δεν ειναι σιγουρο.

Αν και δεν βρισκω τον λογο να βγει μια τετοια καρτα.GK104,και με χαμηλοτερα specs απο 680,τι να την κανεις;

Αφου θα πεσει η 680 ουτως η' αλλως.Kαλυτερα μια 670 να παρεις τα ιδια specs θα εχουν,και θα εισαι καλυμενος.Περιμενεις θαυματα επειδη θα εχει ti μπροστα.

Εδω δεν ειδαμε στην 770,και 780.Προσωπικα ως nvidia,δεν θα εβγαζα τετοια καρτα.

Aν ισχυσουν αυτα,εγω θα αγοραζα απο τωρα μια 670.στα ιδια χρηματα.Αφου λενε πολλοι οτι δεν αξιζει η αναμονη σε καμια σειρα,οποιασδηποτε εταιρειας.

http://www.techpowerup.com/gpudb/1984/geforce-gtx-760-ti.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωχ... καταλαβα και η 760 θα φυστικωνει την κλοκαρισμενη 7970 :-D

 

http://www.techpowerup.com/gpudb/1984/geforce-gtx-760-ti.html

Προφανως κανεις πρασινη πλακα,διοτι δεν ειδες καθολου αυτο που εβαλα,και αν πραγματικα ισχυσει.

Εγω παντως δεν σε παρεξηγω.Καλα κανεις.Δικαιωμα σου.

760ti=1344 cuda,256 bit.

670=1344 cuda,256 bit

Aν με αυτα θα "φυστικωνει" την 7970,καρτερα κι ερχεται... :P

Ουτε την 7950,δεν θα μπορει να πιασει,και σου μιλαει καποιος με nvidia.

Aλλο να παραδεχεσαι την αληθεια,κι αλλο saiz,να κανεις τον αδιαφορο,απλα για να την λες,στην αλλη πλευρα.

Η nvidia αν θελει να κερδισει σοβαρα,και να αξιζει τα κεφτα της,καλα θα κανει να βγαλει κατι σοβαρο,και οχι να βρισκει φανατικους να τα αγοραζουν,μονο για το ονομα.

Αντε να δουμε,τι θα κανει με Maxwell,και στα 20 Nm.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πριν λιγο καιρο ειχα κανει ενα θεμα γιατι ειμαι σε φαση για να φτιαξω ενα καινουριο πισι. στο ενδιαμεσο σκασανε μυτη οι 7αρες της nvidia και οι haswell απο την intel.. θα νομιζε κανεις οτι διαβαζοντας τα διαφορα τοπικ σε φορουμ(ς) και βλεποντας απειρα reviews και benchmarks θα ξεκαθαριζε καπως το τοπιο... φευ... με βρισκω ποιο μπερδεμενο απο πριν που κατα καποιον τροπο ειχα βρει μια ακρη για το τι ηθελα τελικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και όμως δεν θα έπρεπε,αν δεις τις τιμές bench της 780 που έχει ανεβάσει το παλικάρι πιο πάνω είναι τελείως ξεκάθαρο.

 

Πρωτα θα επρεπε να ρωτησεις τον φιλο ποσα δινει.

780=700 ευρα.

Αλλωστε και η μονη λιγο λιγο προκομενη.

 

Εγω πριν λιγο καιρο ειχα κανει ενα θεμα γιατι ειμαι σε φαση για να φτιαξω ενα καινουριο πισι. στο ενδιαμεσο σκασανε μυτη οι 7αρες της nvidia και οι haswell απο την intel.. θα νομιζε κανεις οτι διαβαζοντας τα διαφορα τοπικ σε φορουμ(ς) και βλεποντας απειρα reviews και benchmarks θα ξεκαθαριζε καπως το τοπιο... φευ... με βρισκω ποιο μπερδεμενο απο πριν που κατα καποιον τροπο ειχα βρει μια ακρη για το τι ηθελα τελικα.

Nα μην εισαι καθολου προβληματισμενος.

Εαν θελεις αναβαθμιση,ανοιξε ενα τοπικ,και τα παιδια θα σε βοηθησουν ολα,οσο μπορουνε.

Πρωτα θα δωσεις οριο χρηματων,αναγκες,τι εχεις,και τι θελεις ν'αλλαξεις,και τι σκοπευεις να κανεις με τον υπολογιστη αυτον.

Το να δωσεις 780=700,

Και 4770k=350 ευρω,

δηλαδη μονο επεξεργαστη και gpu 1050 ευρω,πραγματικα δεν ξερω τι να υποθεσω.

Η λογικη υπαρχει να την χρησιμοποιουμε.

Σε λιγο καιρο,η nvidia θα βγαλει οπως παντα καινουρια gpu,σειρα στα 20 απο τα 28 Nm.

Δεν ξερεις τι τιμες θα εχει,και τι δυνατοτητες θα δωσει.Φαντασου να βγαλει μια π.χ 880 με 3000 cuda,σε 384 bit,και με μεγαλυτερα ROP's και μνημες,στα 550 ευρω,ισως καλυτερα,ισως χειροτερα αναλογα και με την αντιπαλη πλευρα.

Σκοτωνει την titan των 1000 ευρω,σκοτωνει 780,και μενεις στο χερι με μια 780,που κανεις δεν θα την αγορασει αφου,θα εχει 880 Maxwell.To εκανε τωρα με την 780,και ρημαξε τις titan,και 690.Tι νομιζεις οτι θα την εμποδισει;

Αφου δεν ειναι σοβαρη εταιρεια,ιδιαιτερα τωρα τελευταια.

Αν θελεις αναβαθμιση,πας σε κατι ηπιο,με τα μισα χρηματα,και με την ερχομενη σειρα cpu intel μετα την Haswell,να αλλαξει αρχιτεκτονικη,πας σε κατι καλυτερο.

Οπως ειδες,η 770,και 780,δεν εχουν κατι ιδιαιτερο να δειξουν,ουτε οι Haswell.Συμβαινουν αυτα.Ολα δεν μπορει να ειναι επιτυχια.Οπως καθισει.

Ολα ξεκινανε,απο το ποσα εχεις να δωσεις,και τι δουλεια θελεις να κανεις.Αν εχεις πολλα,και δεν σε νοιαζουν τα νουμερα,παρε οτι πιο ακριβο υπαρχει,και ας μην το αξιζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...