Προς το περιεχόμενο

ΝVIDIA GeForce


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμενα παντως κατι μου λεει οτι σε κανα δυμηνο με νεους drivers, θα δουμε και αλλα νουμερα!

 

Kαι εγώ αυτό ήθελα να πω..θυμάστε τι εξέλιξη είχαν οι 7xxx με τους νεότερους drivers :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι αλλά αν η σειρά 7xx δεν έχει ουσιαστικά νέα μοντέλα στις περισσότερες των περιπτώσεων, τι αύξηση περιμένετε να δείτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να σχολιασω τα 3μονιτορ εκει ολες οι καρτες κλανουνε και ουτε ειναι η αναλυση αυτη που απευθεινεται στο 90%

 

εκει πας μονο με sli/cf......

 

Nαι,αλλα δοκιμαζονται ολες σε αυτες τις αναλυσεις.Εσει βλεπεις πουθενα σε αυτα που ποσταρεις,να εξαιρειται καποια ευνοικα,και να ζοριζεται με αδικο τροπο καποια αλλη;

Mετρησεις ειναι.Ελα να σχολιασουμε μαζι σε ενα μονιτορ,βημα βημα,και σε αναλυση 1920*1600.

Τι βλεπεις;Κανε υπολογισμους.Με το κομπιουτερακι.

Η χαμηλοτερη της nvidia 670,ασε απ'εξω την amd,αντε να μην παρεξηγηθω παλι,εχει 340 ευρω.Δες και τα χαρακτηριστικα της.

Η 780,ταβανι εχει 700 ευρω.

Δες χαρακτηριστικα της.

Πες μου τωρα στα διαγραμματα που εσυ ποσταρες,τι βλεπεις;

Περιμενω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα και εγω αυτο βλεπω. Και αν οντως η τιμη της θα ειναι αυτη (γυρω στα 450-500) συμφαιρει να παρει κανεις την 770 σε σχεση με μια 680 που ειναι σχεδον τα ιδια λεφτα. Απο την αλλη μπορει να μη μοιαζει με καινουρια τεχνολογια αλλα πιστευω ενα boost θα το δουμε σε αντιθεση με την 680 που εχει φτασει σχεδον στο peak της. Ακομα και αυτα τα 3fps σε στοκ και 10-20 σε overclock αξιζουν και με το παραπανω. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

670-27,2

770-31,2

Διαφορα,4 fps.

Ok,παει τρενο.

Τα drivers βελτιωνονται για ολες τις σειρες,αυτο να μην το ξεχνατε.

Ισως να δουμε τεραστιες διαφορες.

Οποτε στην αναμονη,ελπιζωντας οτι η σειρα 7,δεν θα μεινει απ'εξω,οταν θα βγει η επομενη Maxwell,η' σειρα 8.

Τι να πω.Μαλλον εχω αδικο.

Ναι αλλά αν η σειρά 7xx δεν έχει ουσιαστικά νέα μοντέλα στις περισσότερες των περιπτώσεων, τι αύξηση περιμένετε να δείτε;

 

Κατι παραπανω θα υπαρχει,που η εταιρεια,δεν το φανερωσε.Ισως να σαμποταρει τα προιντα της με τα drivers,για να μας κανει την εκπληξη.

Εγω εδω σταματω.Η λογικη η δικη μου,δεν με παει παραπερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι θεμα δικιου και αδικου. Οπως βλεπουμε διαφορες σε 7970 και 680 αναμεσα σε διαφορετικα Benches ετσι και εδω. Αλλου βλεπουμε οτι η 770 παει καλυτερα και αλλου οτι η 670 καλα κραταει. Παντα γινοτανε αυτο και παντα θα γινεται. Οταν η 8970 θα περναει την 780(παραδειγμα γενικα), τοτε θα αρχισουμε να βαζουμε κοντρες με το sli και το Crossfire. Το θεμα ειναι, αν η 770 κοστιζει τοσο (450-500), αξιζει η αγορα της? Προσωπικα βλεποντας οτι ειναι ελαχιστα καλυτερη απο την 680+670, και ελπιζοντας σε νεους drivers (οι οποιοι θα επηρεασουν και τη σειρα 6 αλλα οχι τοσο) πιστευω οτι αξιζει. Για καποιον δηλαδη που ειναι σε ακομα πιο πισω σειρα. Για ολους εμας που εχουμε σειρα 6, οταν ακουω οτι η 770 δεν αξιζει ή οτι η 780 θα μπορουσε να ειναι καλυτερη, νομιζω οτι μας βαζουν το μαχαιρι στο λαιμο να την αγορασουμε ή για καποιο λογο τη θαβουμε γιατι δε θελουμε να την αποκτησουμε (ειτε επειδη δε μας περισευουν ειτε επειδη αναμενουμε σειρα 8/9 απο amd ή σειρα 8 απο Nvidia).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωρε παιδες για τι τιμη μιλαμε για την 770?? Με το να ειναι 2-4 fps καλυτερη απο 680,τι τιμη θα την δουμε στην Ελλαδα αλλα και εξωτερικο?? Η πιο φθηνη 680 αυτην την στιγμη εχει 480€,αρα η 770 οταν θα ερθει κανει 550€??? Δηλαδη θα εχει 150€ παραπανω απο την πιο φθηνη 7970ghz με διαφορες μεσο ορο 4%?? Αναφερομαι στις πρωτες καρτες,διοτι αυτη η gigabyte του techpowerup ειναι αρκετα overclockαρισμενη... Και αν ερθει κατω απο 480€ ,σημαινει οτι ολες οι 680 θα μεινουν στο ραφι??

 

Ακυρο γιατι απο οτι ειδα η nvidia την κοστολογει γυρω στα 400€ δλδ 450+€ στην Ελλαδα. Αρα οι 680 στο ραφι λοιπον,εκτος και την πανε στα 400€..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Zapee

@Prospector,

Kαι οι δυο λετε νορμαλ σκεψεις,αλλου σωστες,και αλλου σε αποψη τιμης,που θα δειξει αν καποιες θα μεινουν στο ραφι,η' θα τις θαψει h nvidia οπως τις titan,και 690.

Ειλικρινα,εγω τωρα τελευταια ακρη δεν βγαζω.

Εγω λεω,οτι απο 6 σειρα δεν αξιζει στην 7.

Δεν ξερω αν η Maxwell κανει καποιο μπαμ,και μεινουμε με ανοιχτο το στομα.

Απο 5 σειρα σαφως αξιζει.

Κατα τα αλλα,εαν καποιος θελει τρομερες επιδοσεις,και χρειαζεται αναβαθμιση των 4 fps,θα ελεγα οτι πρεπει να περιμενουμε εν οψη καινουριων σειρων,καθ'οτι η 7 ειναι rebrand.

Απλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τη λογική αυτή και απο σειρα 5 δεν αξιζει να πας σειρα 7. Για 5-6fps διάφορα, γλυτώνεις 100-150 ευρω και παίρνεις μια 670 η οποια ειναι 6-10% πιο αδυναμη απο τη σειρα 7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τη λογική αυτή και απο σειρα 5 δεν αξιζει να πας σειρα 7. Για 5-6fps διάφορα, γλυτώνεις 100-150 ευρω και παίρνεις μια 670 η οποια ειναι 6-10% πιο αδυναμη απο τη σειρα 7.

Ειναι μια σκεψη και αυτη.Αναλογα ζυγιζει ο καθενας,και προχωρα.Τι βαστα η τσεπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια 770 σαφώς και δεν στοχεύει απαραίτητα στον ιδιοκτήτη μιας 680. Υπάρχουν αρκετοί με μια 470 ή κάτι εφάμιλλο για παράδειγμα για τους οποίους μια 770 πιθανόν να είναι μια καλή αναβάθμιση. Tα refresh έχουν το ελάττωμα και έχουν ελάχιστες περισσότερες επιδόσεις από τους προκατόχους τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σβήστηκαν περί τα 15 μηνύματα.

 

Ο τίτλος του topic είναι πολύ συγκεκριμένος βρε παιδιά. Παρακαλώ αποφεύγετε τις offtopic συζητήσεις!

ζητω και γω συγνωμη απο τη μερια μου,αλλα ειδα διαξιφισμους στο συγκεκριμενο θεμα,προφανως και οι χρηστες εδω εχουν καποια παραπανω γνωση απο τους μεσους χρηστες και τα γραψα εδω.(παρασυρθηκα απο προηγουμενα ποτσ)

καλο θα ηταν να τα μετεφερες σε καποιο τοπικ "vs" να εβγαζα μια αποψη για το θεμα,αλλα δε βαριεσαι,καθαρη αποψη δυσκολα να παρεις. :-)

 

στο θεμα

η νεα σειρα nvidia θα κλοκαρει σε σχεση με amd ή τα ιδια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Zapee

@Prospector,

Kαι οι δυο λετε νορμαλ σκεψεις,αλλου σωστες,και αλλου σε αποψη τιμης,που θα δειξει αν καποιες θα μεινουν στο ραφι,η' θα τις θαψει h nvidia οπως τις titan,και 690.

Ειλικρινα,εγω τωρα τελευταια ακρη δεν βγαζω.

Εγω λεω,οτι απο 6 σειρα δεν αξιζει στην 7.

Δεν ξερω αν η Maxwell κανει καποιο μπαμ,και μεινουμε με ανοιχτο το στομα.

Απο 5 σειρα σαφως αξιζει.

Κατα τα αλλα,εαν καποιος θελει τρομερες επιδοσεις,και χρειαζεται αναβαθμιση των 4 fps,θα ελεγα οτι πρεπει να περιμενουμε εν οψη καινουριων σειρων,καθ'οτι η 7 ειναι rebrand.

Απλα.

 

Σου απάντησα στο post 174 http://www.insomnia.gr/topic/485086-nvidia-geforce-7-series/page-12 και συνεχίζεις να λες τα ίδια.

Ευτυχώς σου απάντησε κι ο Ailuros.

 

 

Μια 770 σαφώς και δεν στοχεύει απαραίτητα στον ιδιοκτήτη μιας 680. Υπάρχουν αρκετοί με μια 470 ή κάτι εφάμιλλο για παράδειγμα για τους οποίους μια 770 πιθανόν να είναι μια καλή αναβάθμιση. Tα refresh έχουν το ελάττωμα και έχουν ελάχιστες περισσότερες επιδόσεις από τους προκατόχους τους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...